Рішення від 30.05.2024 по справі 300/2927/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" травня 2024 р. справа № 300/2927/24

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа - Державне підприємство "Національні інформаційні системи" про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу від 04.04.2024 №211/4,

ВСТАНОВИВ:

приватний нотаріус Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 (надалі, також - позивач. ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Гунько Олександр Юрійович (надалі, також - представник позивача, Гунько О.Ю. ), звернувся до суду з адміністративним позовом до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (надалі, також - відповідач), третя особа Державне підприємство "Національні інформаційні системи" (надалі, також - третя особа), в якому просить:

- визнати протиправними дії Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) щодо направлення подання від 04.04.2024 №101-1/1282-24 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1;

- визнати протиправним та скасувати наказ Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 04.04.2024 №211/4 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1".

На обґрунтування вимог позивач зазначає, що відповідачем вчинені протиправні дії щодо направлення подання від 04.04.2024 №101-1/1282-24 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та винесення спірного наказу від 04.04.2024 №211/4 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1" всупереч чинному законодавству, а також не дотримано порядок проведення такої перевірки та направлення подання згідно Порядку №1904/5 та Порядку №357/5. Відповідачем також не врахована обставина перебування позивача на лікуванні, що підтверджується відповідними листками непрацездатності. Крім цього, позивач двічі звертався до відповідача з офіційними листами про намір зупинення своєї нотаріальної діяльності, у зв'язку з відсутністю приміщення для здійснення нотаріальної діяльності та зміною нотаріального округу (підстава: втрата права користування робочим приміщення, внаслідок розірвання договору суборенди за ініціативи власника приміщення). Втім, всупереч наведеним обставинам, за результатами перевірки, безпідставно вказавши на ухилення позивачам від проведення такої, відповідачем прийнято рішення про винесення та направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату оскаржуваного подання від 04.04.2024 та винесено наказ "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1" від 04.04.2024 №211/4.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 даний позов залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а позивачу надано строк для усунення недоліків.

Представником позивача недоліки позовної заяви у визначений судом строк усунуто.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) згідно із правилами, встановленими статтею 262 КАС України.

02.05.2024 адвокатом Гуньком О.Ю. подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 04.04.2024 №211/4 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до набрання рішенням у даній справі законної сили.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.05.2024 заяву про забезпечення позову задоволено, постановлено зупинити дію наказу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 04.04.2024 №211/4 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1" до набрання законної сили судовим рішенням у справі №300/2927/24.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.05.2024 в задоволенні заяви представника відповідача про перехід розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження відмолено.

Відповідач 10.05.2024 скористався правом подання через підсистему "Електронний суд" відзиву на позовну заяву, згідно змісту якого проти заявлених позовних вимог заперечує та вважає їх безпідставними, які не відповідають дійсності. Представник відповідача вказала, що подання Міжрегіонального управління від 04.04.2024 №101-1/1282-24 було підготовлене у відповідності до вимог пункту 3 Порядку №1904/5, який визначає перелік інформації, яка має міститися у поданні територіальному органу Міністерства юстиції, внесено з дотриманням строку, передбаченого пунктом 2 Порядку №1904/5, та є прийнятим для розгляду комісією. Так, у спорі, що розглядається, Міжрегіональне управління направило подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, яке містило інформацію, як того вимагає Порядок № 1904/5, однак перевірку щодо наявності або відсутності у поданні підстав саме для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України на ім'я ОСОБА_1 , повинно здійснювати виключно Комісія, оскільки лише остання в силу приписів пункту 12 Порядку № 1904/5 наділена повноваженнями приймати одне з таких рішень: про анулювання або відмову у анулюванні свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю. Саме направлення територіальним органом до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців, - є зокрема, однією із підстав для тимчасового зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса (пункт 8 частини першої статті 29-1 Закону № 3425-ХІІ). Отже, тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 обумовлено направленням до Комісії подання щодо анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України на ім'я ОСОБА_1 на підставі підпункту "з" пункту 2 частини першої статті 12 Закону № 3425-ХІІ - у випадку набрання законної сили рішенням суду про порушення нотаріусом вимог законодавства при вчиненні ним нотаріальної дії. Крім того, підставою для направлення Міжрегіональним управлінням подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1, виданого Міністерством юстиції України 13 серпня 2012 року за № 8832, стало набрання законної сили рішеннями судів про порушення нотаріусом вимог законодавства при вчиненні ним нотаріальної дії, що згідно з підпунктом "з" пункту 2 частини першої статті 12 Закону № 3425-ХІІ є підставою для анулювання Міністерством юстиції України свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Міністерства юстиції України, його територіальних органів. Додатково зауважила, що за наслідками розгляду подання Міжрегіонального управління від 04.04.2024 №101-1/1282-24 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України на ім'я ОСОБА_1 , Комісією було прийнято рішення від 22 квітня 2024 року №4 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, видане Міністерством юстиції України 13 серпня 2012 року за №8832 на ім'я ОСОБА_1 , на підставі підпункту "з" пункту 2 частини першої статті 12 Закону № 3425-ХІІ, а саме у зв'язку з набранням законної сили рішеннями судів про порушення нотаріусом вимог законодавства при вчиненні ним нотаріальної дії. Відповідно до рішення Комісії від 22 квітня 2024 року № 4 та на підставі підпункту "з" пункту 2 частини першої статті 12 Закону № 3425-ХІІ, а саме у зв'язку з набранням законної сили рішеннями судів про порушення нотаріусом вимог законодавства при вчиненні ним нотаріальної дії, Міністерством юстиції України було видано наказ №1300/5 від 01.05.2024, яким анульовано свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, видане Міністерством юстиції України 13 серпня 2012 року за № 8832 на ім'я ОСОБА_1 , та зобов'язано Департамент нотаріату внести відповідні зміни до Журналу реєстрації виданих свідоцтв про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

14.05.2024 представником відповідача скеровано суду клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 20.05.2024 відмовлено в задоволенні заяви Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про роз'яснення судового рішення в справі № 300/2927/24 за позовом приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа - Державне підприємство "Національні інформаційні системи" про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу від 04.04.2024 №211/4.

30.05.2024 на адресу суду через підсистему "Електронний суд" представником позивача скеровано додаткові пояснення щодо обґрунтованості позовних вимог. У відповідності до матеріалів справи, предметом та підставами позову стало неправомірне рішення відповідача щодо направлення подання до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України від 04.04.2024 року № 101-1/1282-24 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю №8832 та як наслідок прийняття протиправного наказу Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) від 04.04.2024 №211/4 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1". Як вбачається з аркуша №2 спірного подання від 04.04.2024 №101-1/1282-24 Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції необхідність порушення питання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю позивача, виникла у зв'язку з надходженням 21.02.2024 на адресу Міжрегіонального управління листа Міністерства юстиції України за №27595/34722-22-24/37.1 від 20.02.2024 про врахування в роботі доданого до листа рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 29.01.2024 року по справі №761/22820/22 про визнання виконавчого напису, вчиненого приватним нотаріусом ОСОБА_1 12.01.2022 року № 3229, таким, що не підлягає виконанню. Як зазначено, у відповідності до Єдиного державного реєстру судових рішень, а також подання Західного Міжрегіонального управління Міністерств юстиції від 04.04.2024, рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 29.01.2024 по справі №761/22820/22 про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню не набуло законної сили на час його надсилання Міністерством юстиції до Західного Міжрегіонального управління для врахування в роботі, що мало місце 21.02.2024 та як наслідок безпідставно та неправомірно стало підставою для порушення питання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю. З наведеного, на переконання представника позивача, вбачається упередженість та не об'єктивність зазначених вище дій відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення. Так, у відповідності до обґрунтувань подання відповідача від 04.04.2024 № 101- 1/1282-24 рішення щодо звернення до Вищої кваліфікаційної комісії з пропозицією анулювання позивачу Свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю ґрунтується на наявності начебто підстав передбачених підпунктом "з" пункту 2 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про нотаріат". Також вказав, що в підтвердження доведеності та обґрунтованості відповідачем здійснено посилання на наявність судових рішень, щодо визнання виконавчого напису, вчиненого позивачем, таким, що не підлягає виконанню, про що містяться відповідні відомості в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Позивач звертає увагу суду на те, що зазначені в поданні рішення суду не можуть бути підтвердженням факту порушення нотаріусом вимог законодавства при вчиненні ним нотаріальних дій що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили, так як предметом спору не було оскарження нотаріальних дій та визнання таких дій неправомірними, протиправними чи незаконним а спір мав місце з підстав не допущення виконавчого напису нотаріуса до виконання, де нотаріус не був Відповідачем у справі. Аналогічна позиція в цілому відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 27.10.2022 №240/4296/21. Для прийняття рішення про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю на підставі підпункту "з" пункту 2 частини першої статті 12 Закону України "Про нотаріат" повинні бути вчинені нотаріусом такі порушення, що у своїй сукупності є достатніми для застосування такого засобу реагування. Аналогічний висновок щодо застосування цієї норми права у подібних правовідносинах висловлено у постановах Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 826/7176/17, від 20.12.2019 № 826/3746/17, від 29.04.2020 у справі № 817/800/17, від 25.06.2020 у справі № 2340/5084/18, від 05.10.2020 № 140/1382/19, від 11.03.2021 у справі № 826/7176/17, від 21.04.2021 у справі № 640/7645/20, від 10.08.2022 у справі № 520/5993/21. Крім цього, Верховний Суд наголошує, що у постановах Верховного Суду від 20.07.2018 у справі № 809/1649/17, від 18.03.2020 у справі № 826/3090/17, від 25.06.2020 у справі № 2340/5084/18, від 05.10.2020 у справі № 140/1382/19 сформована правова позиція, відповідно до якої встановлення факту порушень нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій належить виключно до компетенції суду. З огляду на обставини справи, обґрунтованим є висновок, що відповідачем під час проведення перевірки та надання правової оцінки діям позивача як нотаріуса у спірних правовідносинах порушено процедуру проведення перевірки, що виразилось в не об'єктивній та упередженій оцінці обставинам, які не залежали від волі позивача, мали місце при складанні відповідачем акту про відсутність позивача як нотаріуса та робочого місця 03.04.2024, з врахуванням належного та завчасного повідомлення даний факт комісію позивачем, що підтверджено відповідними надісланими заявами та повідомленнями.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

13.08.2012 ОСОБА_1 видано Свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю №8832, яке є підставою для призначення на посаду державного нотаріуса або реєстрації приватної нотаріальної діяльності.

Наказом Головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 01.10.2013 №110/4 зареєстровано приватну нотаріальну діяльність по Івано-Франківському міському нотаріальному округу.

Необхідність порушення питання щодо анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, виданого на ім'я ОСОБА_1 , виникла у зв'язку з надходженням 21.02.2024 на адресу Міжрегіонального управління листа Міністерства юстиції України за вих.№ 27595/34722-22-24/37.1 від 20.02.2024 про врахування в роботі доданого до листа рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 29.01.2024 у справі № 761/22820/22 про визнання виконавчого напису, вчиненого приватним нотаріусом ОСОБА_1 12.01.2022 за р. № 3229, таким, що не підлягає виконанню. Відповідно до інформації наявної в Єдиному державному реєстрі судових рішень дата набрання законної сили 29.02.2024 рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 29.01.2024 у справі № 761/22820/22.

Крім того, впродовж 2022-2024 років на адресу Міжрегіонального управління продовжують надходити доручення Міністерства юстиції України щодо розгляду звернень, скарг відносно дій приватного нотаріуса ОСОБА_1 при вчиненні ним виконавчих написів на кредитних договорах. Такі ж звернення надходять і безпосередньо від фізичних та юридичних осіб.

Відповідно до поданої нотаріусом статистичної звітності про роботу приватного нотаріуса, приватним нотаріусом ОСОБА_1 вчинено виконавчих написів: у 2021 році - 11234, у 2022 році - 31279, у 2023 році - 146.

Враховуючи значну кількість звернень/запитів щодо діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1, наданої статистичної звітності щодо вчинених виконавчих написів протягом 2021-2023 років, Міжрегіональним управлінням здійснено перевірку за відомостями Єдиного державного реєстру судових рішень (далі - Реєстр рішень) щодо наявності судових рішень, якими встановлено факти порушення приватним нотаріусом ОСОБА_1 вимог законодавства при вчиненні ним нотаріальних дій.

Так, Міжрегіональним управлінням за результатами перевірки відомостей Реєстру рішень виявлено значну кількість рішень судів, що набрали законної сили, якими встановлено факти порушення приватним нотаріусом ОСОБА_1 вимог законодавства при вчиненні ним нотаріальних дій, зокрема при вчиненні виконавчих написів на кредитних договорах, які не є нотаріально посвідченими.

За результатами моніторингу Реєстру рішень щодо наявності судових рішень, якими визнавались такими, що не підлягають виконанню, виконавчі написи, вчинені приватним нотаріусом ОСОБА_1. Серед них: заочне рішення Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.01.2023 у справі № 346/4489/22, провадження № 2/346/295/2023 (дата набрання законної сили: 03.02.2023); рішення Хмельницького міськрайонного суду від 17.01.2023 у справі № 686/18696/22, провадження № 2/686/65/23 (дата набрання законної сили 22.02.2023); рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18.05.2023 у справі № 183/8229/22, провадження № 2/183/1568/23 (дата набрання законної сили: 19.06.2023); рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 30.06.2023 у справі № 337/2551/22 провадження № 2/761/5062/2023 (дата набрання законної сили: 31.07.2023); рішення Новоселицького районного суду Чернівецької області від 17.08.2023 у справі № 720/401/22, провадження № 720/76/23 (дата набрання законної сили: 25.09.2023); рішенням Бродівського районного суду Львівської області від 18.09.2023 у справі № 439/1165/23, провадження № 2/439/341/23 (дата набрання законної сили: 19.10.2023); рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 23.10.2023 у справі № 158/3036/23, провадження № 2/0158/693/23 (дата набрання законної сили: 23.11.2023); рішення Кіровського районного суду міста Кіровоград від 09.11.2023 у справі № 404/4826/23, провадження № 2/404/1057/23 (дата набрання законної сили: 12.12.2023); рішення Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 02.10.2023 у справі № 154/2627/23, провадження № 2/154/763/23 (дата набрання законної сили: 03.11.2023); рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 05.12.2023 у справі № 465/7149/23, провадження № 2/442/1427/2023 (дата набрання законної сили: 08.01.2024); рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 11.01.2024 у справі № 185/13282/23, провадження № 2/185/4307/23 (дата набрання законної сили: 13.02.2024).

Також, згідно інформації наявної в Єдиному державному реєстрі судових рішень: рішенням Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 21.10.2022 (справа № 127/15392/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 13.01.2022 за р. № 4058, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Заводського районного суду м. Запоріжжя від 13.12.2022 (справа № 332/1908/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 08.01.2022 за р. № 921, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Бородянського районного суду Київської області від 13.12.2022 (справа № 939/436/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 09.01.2022 за р. № 1554, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Новоселицького районного суду Чернівецької області від 03.01.2023 (справа № 720/776/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 09.01.2022 за р. № 1138, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.01.2023 (справа № 346/4489/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 15.02.2022 за р. № 24745, визнано таким, що не підлягає виконанню; заочне рішенням Хотинського районного суду Чернівецької області від 13.01.2023 (справа № 724/2003/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 24.12.2021 за р. № 9823, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 06.03.2023 (справа № 185/10214/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 09.01.2022 за р. № 1325, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 14.03.2023 (справа № 361/3125/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 11.01.2022 за р. № 2682, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Ленінського районного суду м. Полтави від 27.03.2023 (справа № 553/140/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 13.01.2022 за р. № 3868, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 30.03.2023 (справа № 522/9895/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 22.12.2021 за р. № 9123, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 10.05.2023 (справа № 522/10850/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 16.02.2022 за р. № 24828, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 16.05.2023 (справа № 761/5823/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.01.2022 за р. № 2056, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Тетіївського районного суду Київської області від 18.05.2023 (справа № 940/192/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.01.2022 за р. № 2306, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 26.06.2023 (справа № 346/1640/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 12.01.2022 за р. № 3474, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 06.07.2023 (справа № 761/11813/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.02.2022 за р. № 20219, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Яготинського районного суду Київської області від 28.08.2023 (справа № 382/255/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 12.01.2022 за р. № 3205, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Оболонського районного суду міста Києва від 05.10.2023 (справа № 756/9785/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.02.2022 за р. № 20287, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 16.10.2023 (справа № 761/29903/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 12.01.2022 за р. № 3233, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Комунарського районного суду міста Запоріжжя від 30.10.2023 (справа № 333/3909/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.02.2022 за р. № 20312, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 13.11.2023 (справа № 182/2296/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 22.12.2021 за р. № 9656, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 29.11.2023 (справа № 285/5084/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 15.01.2022 за р. № 5123, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 05.12.2023 (справа № 569/18820/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 09.01.2022 за р. № 1678, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 11.12.2023 (справа № 761/25144/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 11.01.2022 за р. № 2645, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 12.12.2023 (справа № 159/4531/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 08.01.2022 за р. № 706, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 14.12.2023 (справа № 753/10734/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.02.2022 за р. № 20231, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Кіровського районного суду міста Кіровоград від 19.12.2023 (справа № 404/1203/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 09.01.2022 за р. № 1435, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 21.12.2023 (справа № 703/4987/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.02.2022 за р. № 20347, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 21.12.2023 (справа № 954/761/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.01.2022 за р. № 1358, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 28.12.2023 (справа № 346/3576/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 19.01.2022 за р. № 6347, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Острозького районного суду Рівненської області від 15.01.2024 (справа № 567/1558/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.01.2022 за р. № 1983, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Дніпровського районного суду міста Києва від 23.01.2024 (справа № 760/10417/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 24.12.2021 за р. № 10159, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 29.01.2024 (справа № 761/8191/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 07.01.2022 за р. № 468, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 29.01.2024 (справа № 761/22820/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 12.01.2022 за р. № 3229, визнано таким, що не підлягає виконанню;приватним нотаріусом ОСОБА_1 15.01.2022 за р. № 5123, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 05.12.2023 (справа № 569/18820/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 09.01.2022 за р. № 1678, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 11.12.2023 (справа № 761/25144/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 11.01.2022 за р. № 2645, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 12.12.2023 (справа № 159/4531/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 08.01.2022 за р. № 706, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 14.12.2023 (справа № 753/10734/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.02.2022 за р. № 20231, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Кіровського районного суду міста Кіровоград від 19.12.2023 (справа № 404/1203/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 09.01.2022 за р. № 1435, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 21.12.2023 (справа № 703/4987/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.02.2022 за р. № 20347, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 21.12.2023 (справа № 954/761/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.01.2022 за р. № 1358, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 28.12.2023 (справа № 346/3576/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 19.01.2022 за р. № 6347, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Острозького районного суду Рівненської області від 15.01.2024 (справа № 567/1558/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 10.01.2022 за р. № 1983, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Дніпровського районного суду міста Києва від 23.01.2024 (справа № 760/10417/23) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 24.12.2021 за р. № 10159, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 29.01.2024 (справа № 761/8191/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 07.01.2022 за р. № 468, визнано таким, що не підлягає виконанню; рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 29.01.2024 (справа № 761/22820/22) виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_1 12.01.2022 за р. № 3229, визнано таким, що не підлягає виконанню; посвідченими, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов'язаннями.

Відповідно до Графіка проведення планових комплексних перевірок організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів Івано-Франківської області, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил ведення нотаріального діловодства на 2024 рік, погодженого Департаментом нотаріату Міністерства юстиції України 28.12.2023 та затвердженого Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції 22.02.2023 наказу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.01.2024 № 30/5 "Про проведення планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства" в період з 29.01.2024 по 30.01.2024 було заплановано проведення комплексної перевірки роботи приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1.

26.01.2024 на адресу Міжрегіонального управління надійшов лист приватного нотаріуса ОСОБА_1 від 26.01.2024 № 19/01-16 про неможливість забезпечити проведення комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил ведення нотаріального діловодства у зв'язку з госпіталізацією з 25.01.2024.

Враховуючи дану обставину, строк проведення комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил ведення нотаріального діловодства перенесено на 21-22.02.2024.

22.03.2024 на адресу Міжрегіонального управління надійшов лист приватного нотаріуса ОСОБА_1 від 20.02.2024 № 20/01-16 про неможливість забезпечити проведення комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил ведення нотаріального діловодства у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності з 19.06.2024.

Тому строк проведення комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил ведення нотаріального діловодства перенесено на 11-12.03.2024.

08.03.2024 на адресу Міжрегіонального управління надійшов лист приватного нотаріуса ОСОБА_1 від 08.03.2024 № 21/01-16 про неможливість забезпечити проведення комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил ведення нотаріального діловодства у зв'язку з погіршенням стану здоров'я та продовженням перебування на лікарняному з 08.03.2024 по 13.03.2024.

У зв'язку з цим, строк проведення комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил ведення нотаріального діловодства перенесено на 03-04.04.2024.

29.03.2024 ОСОБА_1 на офіційну адресу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за вих. № 25/01-16 надіслано лист - повідомлення про наміри зупинення своєї нотаріальної діяльності з 02 квітня 2024 року, у зв'язку з об'єктивними непередбачуваними обставинами (втрати нотаріусом права користування робочим приміщенням, з підстав розірвання з ним договору суборенди з ініціативи власника такого приміщення, що мало місце за наслідками його відчуження та набуття речових прав та об'єкт нерухомості іншою особою), долучивши протокол про результати електронного аукціону/торгів № SPE001-UA-20240208-66739, довідку про припинення договору оренди.

02.04.2024 листом Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції Вих. № 2331/10-24/1420 приватному нотаріусу Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 повідомлено про необхідність в найкоротший термін письмово повідомити Міжрегіональне управління протягом якого строку не буде здійснюватись нотаріальна діяльність.

03.04.2024 ОСОБА_1 скеровано на офіційну електронну адресу Західного Міжрегіональне управління Міністерства юстиції заяву Вих. № 67/01-16 про поважність причин відсутності на робочому місці 03.04.2024 (за станом здоров'я), з додатками: медичною довідкою лікуючого сімейного лікаря (діагноз: гіпертонічна хвороба другого ступеня, неускладнений гіпертонічний криз).

Крім того, позивачем повторно подано заяву Вих. № 66/01- 16 про повідомлення щодо тимчасово зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 з 04.04.2024 за адресою: вул. Галицька, будинок № 12, м. Івано-Франківськ, у зв'язку з відсутністю приміщення для здійснення нотаріальної діяльності та зміною нотаріального округу, в підтвердження чого долучено договір про розірвання договору суборенди.

Втім, 03.04.2024 комісія Міжрегіонального управління прибула на робоче місце приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1, за адресою: вул. Галицька, 12, м. Івано-Франківськ, з метою проведення планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил ведення нотаріального діловодства.

Комісією Міжрегіонального управління встановлено, що приватний нотаріус ОСОБА_1 на робочому місці відсутній, про що 03.04.2024 складено відповідний акт.

У спірному поданні від 04.04.2024 вказано: "У зв'язку з ухиленням приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від проведення позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, керуючись пунктом 4 частини першої статті 291 Закону України «Про нотаріат» та пунктом 22 Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 357/5 від 17.02.2014, наказом Міжрегіонального управління № 204/4 від 03.04.204 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1" з 03.04.2024 тимчасово зупинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до усунення цієї обставини.".

При цьому, цього ж дня, 04.04.2024 відповідачем прийнято рішення про винесення та направлення для розгляду до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю № 8832, виданого Міністерством юстиції України від 13 серпня 2012 року на ім'я ОСОБА_1 .

Також, 04.04.2024 Західним Міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції винесено наказ № 211/4 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1".

Відтак, за наслідками розгляду подання Міжрегіонального управління від 04.04.2024 №101-1/1282-24 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України на ім'я ОСОБА_1 , Комісією було прийнято рішення від 22 квітня 2024 року №4 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, видане Міністерством юстиції України 13 серпня 2012 року за №8832 на ім'я ОСОБА_1 , на підставі підпункту "з" пункту 2 частини першої статті 12 Закону № 3425-ХІІ, а саме у зв'язку з набранням законної сили рішеннями судів про порушення нотаріусом вимог законодавства при вчиненні ним нотаріальної дії.

Відповідно до рішення Комісії від 22 квітня 2024 року № 4 та на підставі підпункту "з" пункту 2 частини першої статті 12 Закону № 3425-ХІІ, а саме у зв'язку з набранням законної сили рішеннями судів про порушення нотаріусом вимог законодавства при вчиненні ним нотаріальної дії, Міністерством юстиції України було видано наказ №1300/5 від 01.05.2024, яким анульовано свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, видане Міністерством юстиції України 13 серпня 2012 року за № 8832 на ім'я ОСОБА_1 , та зобов'язано Департамент нотаріату внести відповідні зміни до Журналу реєстрації виданих свідоцтв про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо винесення та направлення подання від 04.04.2024 №101-1/1282-24 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та прийняття наказу від 04.04.2024 №211/4 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1", позивач звернувся в суд.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 2-1 Закону України від 02.09.1993 № 3425-XII "Про нотаріат" передбачено, що Державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів. Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України та його територіальними органами.

Частиною першою статті 3 Закону України "Про нотаріат" визначено, що нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Статтею 5 Закону України "Про нотаріат" встановлено, що нотаріус зобов'язаний: здійснювати свої професійні обов'язки відповідно до цього Закону і принесеної присяги, дотримуватися правил професійної етики; сприяти фізичним та юридичним особам у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз'яснювати права і обов'язки, попереджати про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду; зберігати в таємниці відомості, одержані ним у зв'язку з вчиненням нотаріальних дій; відмовити у вчиненні нотаріальної дії в разі її невідповідності законодавству України або міжнародним договорам; вести нотаріальне діловодство та архів нотаріуса відповідно до встановлених правил; дбайливо ставитися до документів нотаріального діловодства та архіву нотаріуса, не допускати їх пошкодження чи знищення; надавати документи, інформацію і пояснення на вимогу Міністерства юстиції України, його територіальних органів при здійсненні ними повноважень щодо контролю за організацією діяльності та виконанням нотаріусами правил нотаріального діловодства; постійно підвищувати свій професійний рівень, а у випадках, передбачених пунктом 3 частини першої статті 29-1 цього Закону, проходити підвищення кваліфікації; виконувати інші обов'язки, передбачені законом.

Нотаріуси або посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції України та його територіальних органів, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Нотаріуси у встановленому порядку в межах своєї компетенції вирішують питання, що випливають з норм міжнародного права, а також укладених Україною міжнародних договорів (стаття 7 Закону України "Про нотаріат").

Відповідно до частин дев'ятої, десятої, одинадцятої статті 10 Закону України "Про нотаріат" Питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю розглядається Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату за поданням Міністерства юстиції України, його територіальних органів або Нотаріальної палати України у випадках, визначених цим Законом. Порядок внесення Міністерством юстиції України, його територіальними органами або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату встановлюється Міністерством юстиції України. Рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату може бути оскаржено до суду.

Згідно з підпунктами "з" пункту 2 частини першої статті 12 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України набрання законної сили рішенням суду про порушення нотаріусом вимог законодавства при вчиненні ним нотаріальної дії.

Згідно з пунктами 1, 8 частини першої статті 29-1 Закону України "Про нотаріат" нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється на час дії таких обставин: 1) якщо приватний нотаріус не має приміщення для розміщення робочого місця (контори) або це приміщення не відповідає встановленим цим Законом умовам, - до усунення цих недоліків, але не більше 60 днів з дня виявлення цього порушення; у разі направлення територіальним органом до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.

Приватний нотаріус вправі зупинити нотаріальну діяльність за власним бажанням на строк, що не перевищує двох місяців протягом календарного року, або на більший строк за наявності поважних причин (вагітність, догляд за дитиною, хвороба тощо) подавши до територіального органу Міністерства юстиції України відповідну заяву. Про зупинення нотаріальної діяльності на строк більше трьох днів приватний нотаріус зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Міністерства юстиції України із зазначенням причин та строку, протягом якого він не здійснюватиме нотаріальну діяльність, не пізніше ніж за один робочий день до дати зупинення (частини 2,3 статті 29-1 Закону України "Про нотаріат").

Частиною першою статті 29-2 Закону України "Про нотаріат" передбачено, що рішення про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса у випадках, передбачених частиною першою статті 29-1 цього Закону, приймає керівник відповідного територіального органу Міністерства юстиції України.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 30 Закону України "Про нотаріат" анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю є підставою припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса.

Статтею 30-1 Закону України "Про нотаріат" передбачено, що припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса здійснюється відповідним територіальним органом Міністерства юстиції України за наявності підстав, передбачених цим Законом, шляхом видання наказу про припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса. У випадках, передбачених пунктами 1-3, 5-9 частини першої статті 30 цього Закону, відповідний територіальний орган Міністерства юстиції України зобов'язаний зобов'язані негайно передати приватному нотаріусу копію наказу про припинення його нотаріальної діяльності. Приватний нотаріус зобов'язаний припинити нотаріальну діяльність з моменту отримання копії наказу про припинення його нотаріальної діяльності. Наказ про припинення нотаріальної діяльності може бути оскаржений приватним нотаріусом до Міністерства юстиції України або до суду. Оскарження цього наказу приватним нотаріусом зупиняє реалізацію положень, передбачених частинами п'ятою і шостою цієї статті. Особа, нотаріальна діяльність якої припинена, зобов'язана протягом одного місяця з дня одержання копії наказу передати до відповідного державного нотаріального архіву всі документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса. У разі якщо цей строк є недостатнім, він може бути продовжений рішенням відповідного територіального органу Міністерства юстиції України, але лише один раз і не більше ніж на місяць. У разі неможливості або відмови приватного нотаріуса особисто здійснити передачу документів нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса у встановлені строки цей обов'язок покладається на відповідний територіальний орган Міністерства юстиції України, яке в разі необхідності залучає до цього поліцейських. Порядок та умови здачі і знищення особистої печатки приватного нотаріуса встановлюються і забезпечуються спеціально уповноваженими органами з питань дозвільної системи. Припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса означає припинення дії реєстраційного посвідчення.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про нотаріат" Міністерство юстиції України, його територіальні органи проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період. Проведення повторної перевірки з тих питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки за зверненням фізичної чи юридичної особи в межах предмета звернення та відповідно до повноважень Міністерства юстиції України, його територіальних органів. Перевірка організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, крім повторних перевірок, передбачених цим Законом, проводиться не частіше одного разу на два роки виключно на робочому місці (у конторі) приватного нотаріуса з обов'язковим повідомленням його про проведення такої перевірки за 10 днів. Приватний нотаріус зобов'язаний надавати посадовим особам, уповноваженим проводити перевірку, відомості і документи щодо організації нотаріальної діяльності, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства. У разі виявлення під час перевірки порушень в організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, порядку вчинення нотаріальних дій або неодноразових порушень правил нотаріального діловодства Міністерство юстиції України, його територіальний орган, які проводили перевірку, можуть зупинити або припинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса з підстав та в порядку, передбачених цим Законом. У разі виявлення під час перевірки неодноразового грубого порушення порядку вчинення нотаріальних дій свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса може бути анульовано у порядку та на підставах, передбачених цим Законом. Порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства затверджується Міністерством юстиції України.

Статтею 34 Закону України "Про нотаріат" визначено, що нотаріуси вчиняють такі нотаріальні дії: посвідчують правочини (договори, заповіти, довіреності, вимоги про нотаріальне посвідчення правочину тощо); вживають заходів щодо охорони спадкового майна; видають свідоцтва про право на спадщину; видають свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя (колишнього подружжя) на підставі спільної заяви або в разі смерті одного з подружжя; видають свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів); видають свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися; провадять опис майна фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою або місце перебування якої невідоме; видають дублікати нотаріальних документів, що зберігаються у справах нотаріуса; накладають та знімають заборону щодо відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно), об'єктів незавершеного будівництва та майбутніх об'єктів нерухомості, що підлягають державній реєстрації; накладають заборону щодо відчуження грошових сум, що будуть зараховані заявником вимоги, визначеним відповідно до частини четвертої статті 65-2 Закону України "Про акціонерні товариства", на рахунок умовного зберігання (ескроу), відкритий відповідно до зазначеного закону; засвідчують вірність копій (фотокопій) документів і виписок з них; засвідчують справжність підпису на документах; засвідчують вірність перекладу документів з однієї мови на іншу; посвідчують факт, що фізична чи юридична особа є виконавцем заповіту; посвідчують факт, що фізична особа є живою; посвідчують факт перебування фізичної особи в певному місці; посвідчують час пред'явлення документів; передають заяви фізичних та юридичних осіб іншим фізичним та юридичним особам; приймають у депозит грошові суми та цінні папери; вчиняють виконавчі написи; вчиняють протести векселів; вчиняють морські протести; приймають на зберігання документи. На нотаріусів може бути покладено вчинення інших нотаріальних дій згідно із законом. Тексти договорів, заповітів, довіреностей, свідоцтв, вимог про нотаріальне посвідчення правочину, вимог про нотаріальне засвідчення справжності підписів учасника під час прийняття ним рішення з питань діяльності відповідної юридичної особи, правочинів про скасування таких вимог, актів про морські протести та протести векселів, перекладів у разі засвідчення нотаріусом вірності перекладу документа з однієї мови на іншу (крім тих примірників, що залишаються у справах нотаріуса), а також заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису, дублікатів нотаріальних документів, рішень про створення юридичних осіб, рішень органів управління юридичних осіб, актів приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі, актів про передавання нерухомого майна до та із статутних капіталів юридичних осіб, передавальних актів, розподільчих балансів, а також інших документів, визначених законом, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів. Зразок, опис, порядок використання, зберігання, обігу та звітності спеціальних бланків нотаріальних документів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затверджений Наказом Міністерства юстиції України 17.02.2014 № 357/5 (далі - Порядок № 357/5).

Пунктом 4 Порядку № 357/5 закріплено, що комплексна перевірка організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства проводиться не частіше одного разу на два роки виключно на робочому місці (у конторі) приватного нотаріуса з обов'язковим повідомленням його про проведення такої перевірки за 10 днів. При визначенні періодичності здійснення планової комплексної перевірки враховуються результати попередньої комплексної перевірки, навантаження (кількість вчинених нотаріальних дій), відсутність обґрунтованих скарг на роботу державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса протягом строку, що підлягає перевірці, професійний рівень державного чи приватного нотаріуса. Строк проведення планової комплексної перевірки може бути продовжено не більше ніж на один рік після спливу двох років з часу проведення останньої планової комплексної перевірки.

Пунктом 13 Порядку № 357/5 встановлено, що позапланова комплексна, цільова або контрольна перевірка державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса проводиться за результатами попередньої перевірки або за дорученням Міністерства юстиції чи територіального органу Міністерства юстиції. За наслідками такої перевірки комісія складає довідку про результати проведеної перевірки з висновками.

Згідно з пунктами 20, 21, 22 Порядку № 357/5 під час проведення перевірки члени комісії зобов'язані бути об'єктивними та неупередженими. Перевірка проводиться з додержанням вимог законодавства щодо збереження державної та нотаріальної таємниці, іншої інформації з обмеженим доступом, недопущення розголошення інформації, що стала відома під час її проведення. За наявності об'єктивних підстав, які унеможливлюють проведення перевірки (хвороба завідувача односкладової державної нотаріальної контори, завідувача державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса тощо), що підтверджується відповідним документом, голова комісії порушує перед керівництвом Міністерства юстиції, територіального органу Міністерства юстиції питання про можливість перенесення строків перевірки. Документ, що підтверджує обставини, які унеможливлюють проведення перевірки, надається нотаріусом Міністерству юстиції або територіальному органу Міністерства юстиції. Перенесення строків перевірки здійснюється відповідним наказом, що видається Міністерством юстиції, територіальним органом Міністерства юстиції. Відсутність завідувача односкладової державної нотаріальної контори, завідувача державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса на робочому місці на час перевірки без документального підтвердження поважних причин або відмова від надання необхідних документів на вимогу членів комісії є ухиленням від перевірки. Про ухилення від перевірки або відмову від надання необхідних документів на вимогу членів комісії складається акт, який підписується головою та членами комісії. Ухилення від перевірки або відмова від надання необхідних документів на вимогу членів комісії є підставою для застосування до таких осіб заходів реагування, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до пунктів 26, 27 Порядку № 357/5 у визначений строк проведення перевірки нотаріус зобов'язаний перебувати на робочому місці відповідно до свого режиму роботи, створити умови для проведення перевірки, надати комісії всі необхідні документи та відомості, а також за потреби усні та письмові пояснення з питань, що стосуються предмета проведення перевірки. У разі відсутності приватного нотаріуса, виконання обов'язків якого здійснюється іншим приватним нотаріусом на підставі договору про заміщення, проведення перевірки не переноситься. Довідку про результати перевірки підписує приватний нотаріус, який здійснює заміщення. Проведення перевірки не переноситься у разі відсутності завідувача односкладовою державною нотаріальною конторою або державним нотаріальним архівом. Довідку про результати перевірки підписує завідувач державної нотаріальної контори, на якого покладено виконання обов'язків такої державної нотаріальної контори чи державного нотаріального архіву.

Пунктом 2 Порядку внесення Міністерством юстиції України, територіальними органами Міністерства юстиції або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 28.07.2011 № 1904/5 (далі - Порядок № 1904/5) передбачено, що подання Мін'юсту, територіальних органів Міністерства юстиції або Нотаріальної палати України про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю (далі - Подання) вноситься до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату (далі - Комісія) не пізніше сорока п'яти днів з дня встановлення підстав для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, якщо інший строк не передбачено законом.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1904/5 подання Мін'юсту, територіального органу Міністерства юстиції повинно містити: прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, щодо якої внесено Подання, відомості про зміну прізвища, імені, по батькові (за наявності), назву нотаріального округу, номер та дату видачі свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, поштову адресу та адресу електронної пошти, номер телефону; інформацію про наявність підстав, визначених пунктом 2 частини першої статті 12 Закону; зазначення конкретних порушень, які були допущені нотаріусом; пропозиції щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

До Подання Мін'юсту, територіального органу Міністерства юстиції додаються: засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів, на підставі яких внесено Подання; довідка про результати перевірки роботи нотаріуса (у разі проведення такої перевірки); пояснення особи, щодо якої внесено Подання, на предмет обставин, викладених у Поданні (у разі наявності); копії документів про зупинення нотаріальної діяльності (щодо приватного нотаріуса); копії документів, що свідчать про виявлені в діяльності нотаріуса порушення; документи, що свідчать про вжиті заходи щодо виявлених в роботі нотаріуса порушень (у разі вжиття таких заходів); відповідні документи органів дізнання і слідства, прокуратури, суду тощо; засвідчена в установленому порядку копія рішення Мін'юсту, територіального органу Міністерства юстиції про направлення до Комісії Подання, яке прийняте відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" або Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". Перелік документів, які додаються до Подання, визначається Мін'юстом, територіальним органом Міністерства юстиції залежно від підстав, передбачених пунктом 2 частини першої статті 12 Закону (пункт 4 Порядку № 1904/5).

Відповідно до абзацу другого пункту 8 Порядку № 1904/5 неявка на засідання Комісії нотаріуса, представника визначеного департаменту Мін'юсту, територіального органу Міністерства юстиції або територіального уповноваженого, які належним чином повідомлені про дату, час і місце засідання Комісії, не є перешкодою для розгляду Подання, проте Комісія може визнати присутність зазначених осіб обов'язковою.

Згідно з пунктом 14 Порядку № 1904/5 на підставі рішення Комісії про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю видається відповідний наказ Міністерства юстиції України.

Пунктом 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 (далі - Положення № 228) передбачено, що Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі - виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, з питань утримання військовополонених, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації; забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції. Мін'юст є державним органом з питань банкрутства. Мін'юст є органом, уповноваженим на забезпечення проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади".

Згідно з пунктом 2 Положення № 228 Мін'юст у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до підпункту 69 пункту 4 Положення № 228 Мін'юст відповідно до покладених на нього завдань здійснює державне регулювання нотаріальної діяльності, зокрема встановлює умови допуску громадян та посадових осіб органів місцевого самоврядування, уповноважених на вчинення нотаріальних дій, передбачених законом (далі - уповноважені особи), до провадження нотаріальної діяльності, здійснює контроль за організацією нотаріату та нотаріальної діяльності уповноважених осіб, керівництво державними нотаріальними конторами, перевіряє організацію нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, видає та анулює в установленому законом порядку свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, видає уповноваженим особам свідоцтво про право на вчинення нотаріальних дій щодо оформлення спадкових прав, встановлює порядок виготовлення та знищення печатки приватного нотаріуса, вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та уповноважених осіб; затверджує положення про державний нотаріальний архів, порядок проходження стажування уповноваженими особами, порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності державних, приватних нотаріусів та уповноважених осіб, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, порядок підвищення кваліфікації працівників органів нотаріату, нотаріусів, помічників нотаріусів та уповноважених осіб, установлює правила професійної етики нотаріусів, здійснює аналітично-методичне забезпечення нотаріальної діяльності, узагальнює та регулює нотаріальну практику, готує для нотаріусів та уповноважених осіб роз'яснення з питань, що належать до компетенції Міністерства.

Згідно з пунктом 1 наказу Міністерства юстиції України від 25.06.2015 № 1059/5 "Деякі питання щодо визначення адміністратора Єдиних та Державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України" визначено державне підприємство "Національні інформаційні системи" адміністратором Єдиних та Державних реєстрів, створення та забезпечення функціонування яких належить до компетенції Міністерства юстиції України (далі - адміністратор Єдиних та Державних реєстрів). Адміністратор Єдиних та Державних реєстрів здійснює заходи зі створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення реєстрів, відповідає за їх технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист даних, здійснює технічні та технологічні заходи з надання, блокування та анулювання доступу до цих реєстрів, а також інші заходи (дії), передбачені законодавством. У межах адміністрування Єдиних та Державних реєстрів адміністратор Єдиних та Державних реєстрів здійснює заходи зі створення, впровадження та супроводження, інформаційного та технічного обслуговування, модернізації веб-ресурсів та веб-сервісів Міністерства юстиції України, надає у випадках, визначених законодавством, послуги у сфері функціонування Єдиних та Державних реєстрів, здійснює технічне та технологічне супроводження інформаційної взаємодії Міністерства юстиції України та адміністратора Єдиних та Державних реєстрів з метою оперативного вирішення питань, що стосуються функціонування реєстрів.

Відповідно до пункту 1.3 Порядку ведення Єдиного реєстру нотаріусів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 13.10.2010 № 2501/5 (далі - Порядок № 2501/5) адміністратор Єдиного реєстру нотаріусів (далі - Адміністратор) - державне підприємство "Національні інформаційні системи", що здійснює заходи зі створення та супроводження програмного забезпечення Єдиного реєстру нотаріусів (далі - Єдиний реєстр), у тому числі з впровадження та підтримки вебсайту для доступу до відомостей Єдиного реєстру, організацію доступу до Єдиного реєстру, забезпечує збереження та захист даних, що містяться в Єдиному реєстрі, уносить до Єдиного реєстру отримані від територіальних органів Міністерства юстиції відомості, надає інформацію з Єдиного реєстру, а також виконує інші функції, передбачені цим Порядком.

Пунктом 2.1 Порядку № 2501/5 передбачено, що підставою для внесення відомостей до Єдиного реєстру є повідомлення територіальних органів Міністерства юстиції про: призначення на посаду до державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву нотаріуса; реєстрацію приватної нотаріальної діяльності; перебування нотаріуса державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною тощо, а також закінчення або переривання такої відпустки; звільнення нотаріуса з державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву; зупинення або припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса; переведення державного нотаріуса на іншу посаду в межах області (міста), у тому числі переведення державного нотаріуса до іншої державної нотаріальної контори; переведення державного нотаріуса на нову посаду в межах державної нотаріальної контори; реєстрацію державної нотаріальної контори; зміну місцезнаходження, номера робочого телефону державної нотаріальної контори або адреси електронної пошти; зміну нотаріального округу державної нотаріальної контори; ліквідацію державної нотаріальної контори; поновлення нотаріальної діяльності нотаріуса, який займається приватною нотаріальною діяльністю; зміну номера робочого телефону, адреси електронної пошти, адреси розташування робочого місця (в межах одного нотаріального округу) нотаріуса, який займається приватною нотаріальною діяльністю; зміну нотаріального округу в межах області нотаріуса, який займається приватною нотаріальною діяльністю; зміну прізвища, імені, по батькові (за наявності) нотаріуса.

Згідно з пунктом 2.2 Порядку № 2501/5 територіальні органи Міністерства юстиції при виникненні підстав для внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру, визначених у пункті 2.1 цього розділу не пізніше наступного робочого дня, надсилають Адміністратору повідомлення в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису, які мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання (далі - Повідомлення) для внесення таких відомостей до Єдиного реєстру за формою, встановленою у додатках 1-3 до цього Порядку.

Як встановлено судом, спірні правовідносини виникли у зв'язку з внесенням Західним Міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та, як наслідок, прийняттям наказу "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1".

Щодо висновків відповідача про ухилення нотаріусом від перевірки та необґрунтованої відмови від надання документів, суд зазначає таке.

Так, відповідно до Графіка проведення планових комплексних перевірок організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів Івано-Франківської області, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил ведення нотаріального діловодства на 2024 рік, погодженого Департаментом нотаріату Міністерства юстиції України 28.12.2023 та затвердженого Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції 22.02.2023 наказу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.01.2024 № 30/5 "Про проведення планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства" в період з 29.01.2024 по 30.01.2024 було заплановано проведення комплексної перевірки роботи приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1.

Так, позивач неодноразово звертався із заявами та відповідним документами щодо перенесення проведення планової комплексної перевірки, за наслідком розгляду яких відповідачем переносилось проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.

Зокрема, у зв'язку з погіршенням стану здоров'я та продовженням перебування на лікарняному позивача з 08.03.2024 по 13.03.2024, строк проведення комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил ведення нотаріального діловодства перенесено на 03-04.04.2024.

В свою чергу, 29.03.2024 ОСОБА_1 на офіційну адресу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за вих. № 25/01-16 надіслано лист - повідомлення про наміри зупинення своєї нотаріальної діяльності з 02 квітня 2024 року, у зв'язку з об'єктивними непередбачуваними обставинами (втрати нотаріусом права користування робочим приміщенням, з підстав розірвання з ним договору суборенди з ініціативи власника такого приміщення, що мало місце за наслідками його відчуження та набуття речових прав та об'єкт нерухомості іншою особою), долучивши протокол про результати електронного аукціону/торгів № SPE001-UA-20240208-66739, довідку про припинення договору оренди.

02.04.2024 листом Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції Вих. № 2331/10-24/1420 приватному нотаріусу Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 повідомлено про необхідність в найкоротший термін письмово повідомити Міжрегіональне управління протягом якого строку не буде здійснюватись нотаріальна діяльність.

Згідно з пунктами 20, 21, 22 Порядку №357/2 встановлено, що за наявності об'єктивних підстав, які унеможливлюють проведення перевірки (хвороба завідувача односкладової державної нотаріальної контори, завідувача державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса тощо), що підтверджується відповідним документом, голова комісії порушує перед керівництвом Міністерства юстиції, територіального органу Міністерства юстиції питання про можливість перенесення строків перевірки. Документ, що підтверджує обставини, які унеможливлюють проведення перевірки, надається нотаріусом Міністерству юстиції або територіальному органу Міністерства юстиції. Перенесення строків перевірки здійснюється відповідним наказом, що видається Міністерством юстиції, територіальним органом Міністерства юстиції. Відсутність завідувача односкладової державної нотаріальної контори, завідувача державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса на робочому місці на час перевірки без документального підтвердження поважних причин або відмова від надання необхідних документів на вимогу членів комісії є ухиленням від перевірки. Про ухилення від перевірки або відмову від надання необхідних документів на вимогу членів комісії складається акт, який підписується головою та членами комісії. Ухилення від перевірки або відмова від надання необхідних документів на вимогу членів комісії є підставою для застосування до таких осіб заходів реагування, передбачених чинним законодавством.

Разом з тим, відповідно до матеріалів справи, судом встановлено інформування позивачем листом від 03.04.2024 відповідача про поважність причин відсутності на робочому місці 03.04.2024 (за станом здоров'я), на підтвердження чого, долучено медичну довідку лікуючого сімейного лікаря (діагноз: гіпертонічна хвороба другого ступеня, неускладнений гіпертонічний криз).

Більш того, позивачем повторно подано заяву Вих. № 66/01- 16 про повідомлення щодо тимчасово зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 з 04.04.2024 за адресою: вул. Галицька, будинок № 12, м. Івано-Франківськ, у зв'язку з відсутністю приміщення для здійснення нотаріальної діяльності та зміною нотаріального округу, в підтвердження чого долучено договір про розірвання договору суборенди.

Втім, попри викладене, 03.04.2024 комісія Міжрегіонального управління прибула на робоче місце приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1, за адресою: вул. Галицька, 12, м. Івано-Франківськ, з метою проведення планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил ведення нотаріального діловодства.

В матеріалах справи відсутні будь-які документальні докази щодо реагування відповідача на наведені вище звернення (надання відповіді (відмова/задоволення, врахування/не врахування обставин перебування на лікуванні, необхідність зупинення нотаріальної діяльності, дотримання/не дотримання порядку, форми, змісту заяви тощо)), порушення головою комісії перед керівництвом Міністерства юстиції, територіального органу Міністерства юстиції питання про можливість перенесення строків перевірки, спростування щодо наведених поважних обставин не перебування ОСОБА_1 на робочому місці 03.04.2024 (з урахуванням означених обставин) як під час проведення перевірки, оформлення подання так і під час подання до суду відзиву на позов.

При цьому, Комісією Міжрегіонального управління задокументовано, що приватний нотаріус ОСОБА_1 на робочому місці відсутній, про що 03.04.2024 складено відповідний акт.

Так, у спірному поданні від 04.04.2024 зазначено: "У зв'язку з ухиленням приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від проведення позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, керуючись пунктом 4 частини першої статті 291 Закону України "Про нотаріат" та пунктом 22 Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 357/5 від 17.02.2014, наказом Міжрегіонального управління № 204/4 від 03.04.204 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1" з 03.04.2024 тимчасово зупинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до усунення цієї обставини.".

При цьому, відповідач, покликаючись на порушення законодавства позивачем, встановлених судовими рішеннями, які набрали законної сили, 04.04.2024 дійшов висновку про наявність достатніх підстав для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю виданого на ім'я ОСОБА_1 та прийнято рішення про направлення для розгляду до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю № 8832, виданого Міністерством юстиції України від 13 серпня 2012 року на ім'я ОСОБА_1 .

На підставі чого, 04.04.2024 Західним Міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції винесено наказ № 211/4 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1".

Воднораз, як вбачається з оспорюваного подання від 04.04.2024, необхідність порушення питання щодо анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, виданого на ім'я ОСОБА_1 , виникла у зв'язку з надходженням 21.02.2024 на адресу Міжрегіонального управління листа Міністерства юстиції України за вих.№ 27595/34722-22-24/37.1 від 20.02.2024 про врахування в роботі доданого до листа рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 29.01.2024 у справі № 761/22820/22 про визнання виконавчого напису, вчиненого приватним нотаріусом ОСОБА_1 12.01.2022 за р. № 3229, таким, що не підлягає виконанню. Відповідно до інформації наявної в Єдиному державному реєстрі судових рішень дата набрання законної сили рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 29.01.2024 у справі № 761/22820/22 - 29.02.2024, тобто дане рішення не набрало законної сили на час його надсилання Міністерством юстиції до Західного Міжрегіонального управління для врахування в роботі.

Отже, підставою для порушення питання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю стало рішення суду, яке на момент скерування не набрало законної сили.

Крім того, відповідно до пункту 33 Порядку № 357/5 за наслідками перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства комісія протягом п'яти робочих днів з часу закінчення перевірки складає довідку у двох примірниках про результати проведеної перевірки із зазначенням оцінки роботи приватного нотаріуса та з викладеними у ній висновками і рекомендаціями.

У пункті 36 Порядку № 357/5 передбачено обов'язок голови комісії надати приватному нотаріусу, діяльність якого перевірялась, довідку за результатами перевірки для ознайомлення та підпису.

Згідно з пунктом 37 Порядку № 357/5 приватний нотаріус, діяльність яких перевірялась, має право письмово викласти свої заперечення або пояснення щодо висновків комісії.

Проте в порушення приписів вищевказаного порядку, за наслідками перевірки Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції не складалась та не надавалась позивачу для ознайомлення та підпису довідка за результатами перевірки.

Пункт 37 Порядку № 357/5 передбачає, що заперечення або пояснення приватного нотаріуса, діяльність якого перевірялась, надаються комісії та розглядаються разом з довідкою про проведену перевірку та іншими матеріалами перевірки.

У пункті 38 Порядку № 357/5 зазначено, що один примірник довідки за результатами перевірки подається начальнику головного управління юстиції, який приймає рішення про способи реалізації висновків та пропозицій за результатами комплексної, цільової, контрольної перевірки, а другий примірник отримує приватний нотаріус, діяльність якого перевірялась.

При цьому, суд відхиляє доводи позивача щодо не дотримання відповідачем процедури оформлення та внесення подання, в частині не проведення відносно позивача перевірки та не складення відповідної довідки за результатами її проведення, з огляду на актуальну правову позицію Верховного Суду викладену в постанові від 05.10.2023 справа №520/5445/21.

Однак, пункт 39 Порядку № 357/5 містить імперативний припис, згідно з яким за результатами перевірки приватного нотаріуса, на підставі висновків комісії головне управління юстиції видає наказ, у якому встановлюється строк для усунення виявлених порушень та помилок.

Копія наказу направляється до виконання приватному нотаріусу для врахування пропозицій комісії впродовж п'яти робочих днів з дня ознайомлення з довідкою про результати проведеної перевірки та долучається до відповідного наряду державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, а також до реєстраційної справи приватного нотаріуса.

Позивачу до застосування заходу у вигляді зупинення діяльності нотаріуса не надсилався наказ, у якому б встановлювався строк для усунення виявлених порушень та помилок, у зв'язку з чим позивач був позбавлений можливості вжити заходів для усунення виявлених під час перевірки порушень і помилок або надати письмові пояснення, якщо виявлені порушення та помилки усунути неможливо.

Резолюцією (77) 31 про захист особи відносно актів адміністративних органів, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 28.09.1977, було визначено п'ять основних принципів, у тому числі серед них й право бути вислуханим. Право бути вислуханим є одним із фундаментальних принципів справедливої процедури й означає забезпечення особі можливості надавати адміністративному органу факти й аргументи у справі. Право бути вислуханим має бути забезпечене насамперед у справах, де передбачається прийняття "несприятливих" адміністративних актів, тобто таких, які негативно впливають на права, свободи та законні інтереси відповідної особи.

У постанові від 19.05.2021 у справі № 640/17492/20 Верховний Суд наголосив, що статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.

Орган влади, який не є судом держави, для виконання статті 6 може розглядатися як "суд" у змістовному значенні цього терміну (рішення Європейського суду з прав людини у справі Sramek v. Austria від 22.10.1984).

Суд або трибунал у змістовному значенні визначається за судовими функціями, тобто визначенням питань, що знаходяться у межах повноважень органу, що засновані на нормах права, і після проведення провадження у передбаченому законом порядку (рішення Європейського суду з прав людини у справі Sramek v. Austria від 22.10.1984 та справі Cyprus v. Turkey від 10.05.2001).

Право винесення рішення входить у визначення поняття "суд". Провадження повинні забезпечувати "визначення судом проблем у спорі" відповідно до статті 6 (рішення Європейського суду з прав людини у справі Benthem v. the Netherlands від 23.10.1985).

Стаття 6 Конвенції містить два аспекти вимоги безсторонності. По-перше, орган, який розглядає справу, повинен бути безстороннім суб'єктивно, тобто жодний його член не повинен мати будь-якої особистої зацікавленості або упередженості. Вважається, що суддя є безстороннім, якщо немає доказів, які б свідчили про протилежне. По-друге, такий орган повинен також бути безстороннім з об'єктивного погляду, тобто він повинен надати достатні гарантії, які б виключали будь-які законні сумніви стосовно цього (рішення Європейського суду з прав людини у справі Academy Trading Ltd. and Others v. Greece від 26.02.1998, Daktaras v. Lithuania від 19.09.2000; Moiseyev v. Russia від 09.10.2008).

Принцип рівності сторін у процесі - у розумінні "справедливого балансу" між сторонами - вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість уявити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону в суттєво невигідне становище відносно іншої сторони (рішення Європейського суду з прав людини у справі Ankerl v. Switzerland від 23.10.1996; Dombo Beheer B.V. v. The Netherlands від 27.10.1993; Duљko Ivanovski v. the former Yugoslav Republic of Macedonia від 24.07.2014; Popov v. Russia від 11.12.2006).

Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (рішення Європейського суду з прав людини у справі Салов проти України від 06.09.2005).

З огляду на це суд зазначає, що порушення процедури, в контексті обставин встановлених у цій справі, є самостійною підставою для визнання протиправними дій відповідача щодо направлення подання від 04.04.2024 №101-1/1282-24 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та прийняття наказу від 04.04.2024 №211/4 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1".

Правова процедура є складовою принципу законності та принципу верховенства права і передбачає правові вимоги до належного прийняття актів органами публічної влади.

Верховний Суд у своїй практиці, зокрема, у постанові від 25.07.2019 у справі № 826/13000/18, вже звертав увагу, що встановлена правова процедура як складова принципу законності та принципу верховенства права, є важливою гарантією недопущення зловживання з боку органів публічної влади під час прийняття рішень та вчинення дій, які повинні забезпечувати справедливе ставлення до особи.

Аналогічний висновок висловлено у постанові від 25.06.2020 у справі № 2340/5084/18.

Втім, відповідачем безпідставно проігноровано приписи Порядку № 1904/5 та Порядку № 357/5 під час внесення подання з пропозицією про анулювання належного позивачу свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, перевірки та, відповідно, під час прийняття оспорюваного наказу.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія A, №303-A, пункт 29).

Крім того, згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій, та, як наслідок, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, то в силу вимог частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства юстиції України на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 4846,40 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо направлення подання від 04.04.2024 №101-1/1282-24 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1;

Визнати протиправним та скасувати наказ Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 04.04.2024 №211/4 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Грюнвальдська, буд. 11, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 43316386) на користь приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 4846 (чотири тисячі вісімсот сорок шість) гривень 40 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасникам справи рішення надіслати через підсистему "Електронний суд".

Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - приватний нотаріус Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач - Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (вул. Грюнвальдська, буд. 11, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 43316386);

третя особа - Державне підприємство "Національні інформаційні системи" (вул. Макухи, буд. 41А, м. Івано-Франківськ, 76014, код ЄДРПОУ 39787008).

Суддя Главач І.А.