Рішення від 30.05.2024 по справі 300/877/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" травня 2024 р. справа № 300/877/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання відповідача відновити позивачу виплату пенсії за місцем фактичного проживання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що дії відповідача по відновленню виплати позивачу пенсії за місцем фактичного проживання є протиправними та порушують її конституційні права, оскільки позивач, 1953 року народження, внутрішньо переміщена особа з 07.02.2019 фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 . Зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 . 21.11.2023 позивач відмовилась від довідки внутрішньо переміщеної особи і зареєструвалась на постійне місце проживання за адресою АДРЕСА_1 . Позивач працювала в Україні протягом 27 років та сплачувала страхові внески. До січня 2022 року позивач періодично їздила в Автономну Республіку Крим для отримання пенсії. З 24.02.2022 позивач не має фізичної можливості їздити в Автономну Республіку Крим за пенсією. Неодноразово зверталась в пенсійне відділення м. Болехова і на гарячу лінію Пенсійного фонду України про переведення пенсії. 13.02.2023 позивач письмово звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з проханням відновити виплату пенсії за місцем фактичного проживання. У відновленні пенсії позивачу було відмовлено у зв'язку з неможливістю витребувати її пенсійну справу з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим. Крім того, позивач 07.12.2023 зверталася до Пенсійного фонду України з заявою щодо відновлення виплати пенсії за місцем фактичного проживання, за результатом розгляду якої було надано відповідь.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 28.02.2024 (а.с.40-42). Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що позивач на обліку в Головному управлінні не перебуває, заяв щодо поновлення виплати та запиту пенсійної справи не надавала. Порядком від 02.07.2014 № 234 визначена обов'язкова умова для призначення пенсії ВПО, що виїхали з території Криму, обов'язково надається довідка уповноваженого російського органу про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної республіки Крим та м. Севастополя, та особиста декларація про відсутність громадянства держави-окупанта. Передбачена заборона виплати пенсій громадянам з Криму, якщо: ВПО, що раніше мешкала в Криму, має громадянство РФ; ВПО, що раніше мешкала в Криму, отримує або отримувала пенсію від російського пенсійного фонду; Пенсійним фондом України не отримано від російського пенсійного фонду відомостей про виплату і припинення виплати пенсії ВПО; пенсійним фондом України не отримано від російського пенсійного фонду пенсійної справи ВПО. У Головного управління відсутні правові підстави для поновлення виплати пенсії, оскільки позивач зазначає, що на момент призначення пенсії вона проживала у Автономній Республіці Крим, при цьому документи про припинення виплати пенсії за місцем попереднього отримання пенсії відсутні. Для осіб, які перемістились з тимчасово окупованої території Автономної республіки Крим та м. Севастополя та отримали статус внутрішньо переміщеної особи, передбачено можливість поновлення виплати пенсії на контрольовані українською владою території від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам". Крім того, за даними довідки ВПО № 2619-5000028985 від 07.02.2019 позивач взята на обік як внутрішньо переміщена особа з 07.02.2019. Однак, з 2019 року із заявами про призначення/поновлення виплати пенсії не зверталась. Звернення (заяву) від 13.02.2023 про поновлення пенсії разом із документами позивач подавала до відділу обслуговування громадян № 2 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління. Заява розглядалася в порядку визначеному Законом України "Про звернення громадян".

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно довідки від 07.02.2019 № 2619-5000028985 взята на обік як внутрішньо переміщена особа з 07.02.2019: зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_3 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 (а.с.8).

Згідно витягу з Реєстру територіальної громади від 21.11.2023 адреса місця проживання позивача: АДРЕСА_1 (а.с.7).

13.02.2023 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про відновлення виплати пенсії за місцем фактичного проживання та доданими до заяви копіями: паспорту громадянина України ОСОБА_1 ; довідки від 07.02.2018 № 2619-5000028985 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; ідентифікаційного коду; пенсійного посвідчення; трудової книжки; Свідоцтва про народження доньок ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.22).

За результатом розгляду заяви позивача від 13.02.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю від 14.03.2023 № 1642-1199/Х-02/8-0900/23 повідомило, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунків) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, заява про запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером до органу, що призначає пенсію за новим місцем проживання. Указом президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" встановлено, що у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено воєнний стан. У відповідь на акт збройної агресії РФ проти України Міністерство закордонних справ розпочало процедуру розриву дипломатичних відносин відповідно до норм міжнародного права. Враховуючи вищенаведене, можливості для направлення запиту щодо витребування пенсійної справи позивача з тимчасово окупованої РФ території Автономної Республіки Крим немає. В своєму зверненні заявник зазначає, що з 07.02.2019 зареєстрована як внутрішньо переміщена особа та фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 , однак з 2019 року із заявою про взяття на облік до сервісного центру заявник не зверталась. Як одержувач пенсії на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області заявник не перебуває (а.с.23).

Позивач звернулася до Пенсійного фонду України з заявою від 07.12.2023, в якій просила надати відповідь на питання як поновити позивачу виплату пенсії згідно п.2 ст. 49 Закону №1058-ІV в умовах воєнного стану (а.с.24.)

На звернення позивача від 07.12.2023 Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України відповіддю від 08.01.2024 № 797-53618/Х-03/8-2800/24 повідомив, що виплата пенсії на території, контрольованій українською владою, для осіб, місце проживання яких зареєстроване на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, здійснюється за нормами, визначеними законодавством про пенсійне забезпечення, з урахуванням вимог Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", Закону України від 20.10.2014 № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та відповідних постанов Кабінету Міністрів України. Фінансування пенсійних виплат на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя територіальними органами Пенсійного фонду України востаннє здійснювалось у березні 2014 року. Станом на 2014 рік позивач перебувала на обліку в органі Пенсійного фонду України в м. Євпаторія Автономної Республіки Крим. Починаючи з 2014 року особи, які проживали на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, мали можливість одержувати пенсії від Пенсійного фонду України у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 234 "Про затвердження Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя". Крім того, для осіб, які перемістились з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та отримали статус внутрішньо переміщеної особи, передбачено можливість поновлення виплати пенсії на контрольованій українською владою території відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам". Зазначено, що щодо виплати пенсії у порядку, визначеному Постановою № 234, або щодо переведення виплати пенсії за новим місцем проживання позивач не зверталась. Оскільки відповідно до вимог законодавства поновлення виплати пенсії здійснюється за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії, для відновлення виплат особам, які звертались для переведення виплати пенсії з Автономної Республіки Крим та м. Севастополя на контрольовану українською владою територію, органи Пенсійного фонду України здійснювали запити їх пенсійних справ з документами, необхідними для визначення права на пенсію та розміру пенсійної виплати, а також документами з інформацією про припинення виплати пенсії за попереднім місцем проживання. На територіях, які тимчасово не контролюються українською владою, органи державної влади, в тому числі Пенсійного фонду України, не функціонують та не здійснюють свою діяльність. Водночас у період дії правового режиму воєнного стану в органів Пенсійного фонду України відсутній доступ до отримання документів, необхідних для поновлення виплати пенсії особам, які отримували пенсійні виплати на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та з 2014 року не звертались до органів Пенсійного фонду України щодо переведення виплати пенсії на контрольовану українською владою територію. Питання поновлення пенсійних виплат буде вирішено після внесення змін до законодавства, що регулює питання виплати пенсії особам, які перемістились з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя (а.с.25).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004 (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 зазначеного Закону № 1058-IV право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку, чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідно виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадку коли пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 07.10.2009 № 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Наведений перелік підстав для припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, прямо передбачених законом.

15.04.2014 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" № 1207-VII (далі - Закон №1207-VII), яким визначено статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії російської федерації, встановлено особливий правовий режим на цій території, визначено особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1207-VII сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визнано тимчасово окупованою територією.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 7 цього Закону для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення … здійснюється відповідно до законодавства України. Виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 234. У п. 1 зазначено, що цей Порядок визначає механізм виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які (1) проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і (2) не отримують пенсії та соціальні послуги від Пенсійного Фонду Російської Федерації або інших міністерств та відомств, що здійснюють пенсійне забезпечення у Російській Федерації (далі - особи).

Як встановлено, станом на 2014 рік позивач перебувала на обліку в органі Пенсійного фонду України в м. Євпаторія Автономної Республіки Крим.

13.02.2023 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про відновлення виплати пенсії за місцем фактичного проживання та доданими до заяви копіями: паспорту громадянина України ОСОБА_1 ; довідки від 07.02.2018 № 2619-5000028985 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; ідентифікаційного коду; пенсійного посвідчення; трудової книжки; Свідоцтва про народження доньок ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.22).

За результатом розгляду заяви позивача від 13.02.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю від 14.03.2023 № 1642-1199/Х-02/8-0900/23 повідомило, що можливості для направлення запиту щодо витребування пенсійної справи позивача з тимчасово окупованої РФ території Автономної Республіки Крим немає. В своєму зверненні заявник зазначає, що з 07.02.2019 зареєстрована як внутрішньо переміщена особа та фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 , однак з 2019 року із заявою про взяття на облік до сервісного центру заявник не зверталась. Як одержувач пенсії на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області заявник не перебуває (а.с.23).

Суд звертає увагу, що на час звернення до пенсійного органу 13.02.2023 позивач не проживає на території Автономної Республіки Крим (проживає у Івано-Франківській області), а тому до неї не застосовується ч.1, 2 ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" №1207-VII та прийнятий на її виконання Порядок виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 234.

Відповідно, не застосовується і пункт 4 Порядку № 234, яким визначено, що територіальний орган на підставі поданих документів надсилає запит щодо витребування пенсійної справи до органів російської федерації; виплата пенсії після надходження-пенсійної справи разом з документами про припинення виплати пенсії поновлюється з дати припинення виплати за місцем попереднього отримання пенсії.

Застосування вищезгаданих нормативно-правових актів у справі, що розглядається, свідчить про неправильне застосування норм матеріального права.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 30 січня 2024 року у справі № 320/424/23 (пункт 42).

З 22.11.2014 набув чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" № 1706-VII від 20.10.2014 (далі - Закон № 1706-VII), яким встановлені гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Позивач, згідно довідки від 07.02.2019 № 2619-5000028985 взята на обік як внутрішньо переміщена особа з 07.02.2019: зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_3 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 (а.с.8) та згідно витягу з Реєстру територіальної громади від 21.11.2023 адреса місця проживання позивача: АДРЕСА_1 (а.с.7).

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" установлено, що призначення, відновлення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Зазначена норма застосовується до усіх внутрішньо переміщених осіб, й тих, які відмовилися від довідки.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону № 1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа подала заяву про відмову від довідки.

Таким чином, призначення (поновлення виплати) пенсій особам, які проживали на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, залишили її та зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до частини 2 статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 1058-IV (надалі - Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.

Відповідно до положень статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України (частина 1).

Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи (частина 3).

Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (частина 2).

Статтею 14 Закону № 1706-VII передбачено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.

Згідно з частиною другою статті 2 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1382-IV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд України у своєму рішенні від 06 жовтня 2015 року у справі № 608/1189/14-а зазначив, що держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати право на отримання пенсії незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія.

Таким чином, позивач як громадянин України має право на поновлення виплати пенсії, призначеної їй відповідно до законодавства України. Маючи статус внутрішньо переміщеної особи, позивач має право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеного у рішенні у справі "Суханов та Ільченко проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Приймаючи до уваги встановлені судом обставини, з метою ефективного захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо непоновлення виплати пенсії позивачу та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відновити позивачу виплату пенсії за місцем фактичного проживання з 13.02.2023.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо непоновлення виплати пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) відновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 ) виплату пенсії за місцем фактичного проживання з 13.02.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 ) сплачений судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.