Рішення від 29.05.2024 по справі 280/2956/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2024 року Справа № 280/2956/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справ

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії за віком позивачу з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.2023 № 51/08, виданої ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» за період з 01.03.1989 по 30.04.1994, та із зарахуванням до стажу роботи за Списком № 1 та до стажу роботи на підземних роботах періоду навчання (з 01.09.1978 по 13.04.1982 та з 24.04.1982 по 19.06.1982), періоду проходження строкової військової служби (з 23.10.1982 по 28.10.1984) та періодів роботи з 06.12.1984 по 20.02.1989, з 17.03.1994 по 18.04.1994, з 19.02.1995 по 21.02.1995, а також із застосуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» щодо встановлення мінімального розміру пенсії у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, із додатковим зарахуванням до страхового стажу 15 років (за 15 повних років стажу на підземних роботах);

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком позивачу, починаючи з 05.09.2023 з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.2023 № 51/08, виданої ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» за період з 01.03.1989 по 30.04.1994, та із зарахуванням до стажу роботи за Списком № 1 та до стажу роботи на підземних роботах періоду навчання (з 01.09.1978 по 13.04.1982 та з 24.04.1982 по 19.06.1982), періоду проходження строкової військової служби (з 23.10.1982 по 28.10.1984) та періодів роботи з 06.12.1984 по 20.02.1989, з 17.03.1994 по 18.04.1994, з 19.02.1995 по 21.02.1995, а також із застосуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» щодо встановлення мінімального розміру пенсії у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, із додатковим зарахуванням до страхового стажу 15 років (за 15 повних років стажу на підземних роботах).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 05.09.2023 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Наголошує, що як стало відомо, відповідачем було зараховано періоди його роботи, навчання та проходження військової служби, до загального страхового стажу позивача, періоди роботи позивача з 14.04.1982 по 23.04.1982, з 03.08.1982 по 17.10.1982, з 01.03.1989 по 16.03.1994, з 02.08.1994 по 18.02.1995 було зараховано до стажу роботи позивача за Списком № 1, водночас, період навчання (з 01.09.1978 по 13.04.1982 та з 24.04.1982 по 19.06.1982), період проходження строкової військової служби (з 23.10.1982 по 28.10.1984) та періоди роботи з 06.12.1984 по 20.02.1989, з 17.03.1994 по 18.04.1994, з 19.02.1995 по 21.02.1995 не були зараховані відповідачем до стажу роботи позивача за Списком № 1 та до стажу роботи на підземних роботах. Стверджує, що загальний стаж роботи позивача на підземних роботах та за Списком № 1 (з урахуванням періодів навчання та проходження військової служби) складає 15 років 11 місяців 3 дні, таким чином, позивач має право на перерахунок його пенсії з моменту призначення відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, із додатковим зарахуванням до страхового стажу 15 років (за 15 повних років стажу на підземних роботах). Крім того, звертає увагу, що разом із заявою про призначення пенсії позивачем було надано до управління Пенсійного фонду України довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.2023 № 51/08, видану ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», однак зазначену довідку не було враховано відповідачем при обчисленні розміру пенсії позивача. Пояснює, що 26.01.2024 звернувся із заявою про перерахунок пенсії, проте отримав лист-відмову ГУ ПФУ в Донецькій області від 04.03.2024 № 4927-2808/Т-02/8-0500/24. Вважає дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з моменту призначення з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.2023 № 51/08, із зарахуванням до стажу роботи за Списком № 1 та до стажу роботи на підземних роботах періоду навчання (з 01.09.1978 по 13.04.1982 та з 24.04.1982 по 19.06.1982), періоду проходження строкової військової служби (з 23.10.1982 по 28.10.1984) та періодів роботи з 06.12.1984 по 20.02.1989, з 17.03.1994 по 18.04.1994, з 19.02.1995 по 21.02.1995, а також із застосуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправними, а свої права порушеними, тому просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 08.04.2024 позовна заява залишена без руху та позивачу надано строк для усунення зазначених судом недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк недоліки позовної заяви позивачем було усунуто.

Ухвалою судді від 15.04.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, 02.05.2024 через систему «Електронний суд» надав до суду відзив (вх. №21040), в якому звертає увагу суду, що підставою звернення до суду та предметом спору в даній справі є заява від 30.11.2023 про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначає, що за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 05.09.2023. Щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області для обчислення пенсії з 05.09.2023 з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.2023 № 51/08, виданої ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» у відповідності до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підкреслює, що враховуючи, що довідка від 07.10.2014 №551, на печатці та штампі якої вказано м. Донецьк, яка згідно з розпорядженням КМУ №1085-р від 07.11.2014 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, тому виключається у управління можливість перевірки відповідності змісту довідки, а також те, що довідка не відповідає формі і змісту довідки визначеної Порядком, приймаючи до уваги позицію викладену в постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.09.2016 у справі №431/3272/16-а, Верховного Суду України від 15.12.2015 по справі 21-4722а15, згідно з якою обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, іншого чинним законодавством не передбачено, управління вважає, що правові підстави врахування управлінням спірної довідки при призначенні пенсії, були відсутні. Щодо зарахування до пільгового стажу роботи позивача періоду навчання в Селидівському гірничому технікумі з 01.09.1978 по 13.04.1982, з 24.04.1982 по 19.06.1982 управління зазначає, що позивачем, на підтвердження періоду навчання у вищому навчальному закладі, до пенсійного органу були надані документи, які визначають форми навчання та періоду навчання позивача, а також технікуми відсутні в переліку професійно-технічних навчальних закладів, тому у управління не було законних підстав для врахування зазначеного періоду до пільгового стажу, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню. Щодо позовних вимог про зарахування до пільгового стажу позивача періоду проходження строкової військової служби з 23.10.1982 по 28.10.1984, управління зазначає, що позовні вимоги в цій частині є безпідставними, у зв'язку з тим, що цей період був управлінням зарахований до пільгового стажу в добровільному порядку. Щодо не зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 06.12.1984 по 20.02.1989, наголошує, що записи у трудовій книжці позивача про його роботу у спірний період не підтверджують стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці і подання уточнюючої довідки в такому випадку є обов'язковим. Щодо не зарахування періодів страйків, відряджень, лікарської довідки та державні обов'язки за період з 17.03.1994 по 18.04.1994, з 19.02.1995 по 21.02.1995, управління виходить з того, що судом має бути надано оцінку тривалості періоду страйків, відряджень, лікарської довідки та державні обов'язки позивача від підземних робіт та їх співвідношенню до робочого часу. Крім цього, праця позивача повний робочий день під землею на посадах, віднесених до Списку №1 у спірний період часу страйки, відряджень, лікарської довідки та державні обов'язки не підтверджуються довідкою про спуски позивача у шахту. Щодо зобов'язання управління зробити перерахунок пенсії з урахуванням пільгового стажу відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», управління зазначає, що на підставі наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу встановлено, що на день звернення за перерахунком пенсії стаж на підземних роботах складає Список №1 - 7 років 10 місяців 04 дні замість необхідних 15-ти років, передбачених Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України, справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 03.06.2022 № 2301-5001702664. Позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 .

30.11.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Центральне об'єднане управління ПФУ м. Запоріжжя) із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, заява позивача розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області та призначило пенсію ОСОБА_1 з 05.09.2023.

26.01.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою, в якій просив, зокрема здійснити перерахунок та виплату його пенсії з моменту призначення з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.2023 № 51/08, виданої ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» за період з 01.03.1989 по 30.04.1994, із зарахуванням до мого стажу роботи за Списком № 1 та до стажу роботи на підземних роботах періоду навчання (з 01.09.1978 по 13.04.1982 та з 24.04.1982 по 19.06.1982), періоду проходження строкової військової служби (з 23.10.1982 по 28.10.1984) та періодів роботи з 06.12.1984 по 20.02.1989, з 17.03.1994 по 18.04.1994, з 19.02.1995 по 21.02.1995, а також із застосуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» щодо встановлення мінімального розміру моєї пенсії у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, із додатковим зарахуванням до страхового стажу 15 років (за 15 повних років стажу на підземних роботах), а у разі відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача - надати аргументовані пояснення щодо причин такої відмови із посиланням на норми чинного законодавства України.

Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 07.02.2024 № 2216-2195/Т-02/8-0800/24 звернення ОСОБА_1 було надіслано за належністю до ГУ ПФУ в Донецькій області.

Листом ГУ ПФУ в Донецькій області від 04.03.2024 № 4927-2808/Т-02/8-0500/24 повідомлено позивача, що заяву від 30.11.2023 за № 4426 на призначення пільгової пенсії згідно п. 2 ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області і призначено пенсію з 05.09.2023 (з урахуванням заяви від 05.09.2023 № 2504, по якій прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії). За даними електронної пенсійної справи позивач має 22 роки 7 місяців 10 днів страхового стажу з додатковим зарахуванням пільгової роботи по Списку № 1 - 5 років. Пільгова робота по Списку № 1 становить 7 років 10 місяців 4 дні з урахуванням періоду строкової служби з 23.10.1982 по 28.10.1984, що не дає права на встановлення розміру пенсії згідно з ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці». Довідку про заробітну плату від 06.01.2022 № 29 за період роботи з 06.02.1984 по 20.02.1989 неможливо враховувати при призначенні пенсії, так як згідно з актом перевірки від 06.01.2023 № 0500-1003-1/24 в загальній сумі нарахувань значиться: суми, з яких не утримувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суми відпусток та лікарняних не за місцем належності та сума компенсації за невикористану відпустку в лютому 1989 року. За даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про страховий стаж та заробітну плату з 01.07.2000 відсутні, тому розмір пенсії визначено без урахування заробітної плати.

Вважаючи протиправною відмову відповідача в перерахунку та виплаті пенсії за віком, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається залежно від середньомісячного заробітку та коефіцієнту страхового стажу, обчислених за нормами ст. 24, 40 Закону № 1058-IV.

Згідно із ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону з 1 січня 2004 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

За приписами ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Аналогічна норма міститься і в ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ від 02.09.2008.

Так, відповідно до ст. 8 Закону України № 345-VІ мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно із ч. 5 ст. 44 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п. 1.1 розділу I Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Відповідно до п. 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Пунктом 2.8 розділу II Порядку № 22-1 встановлено, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

У випадку поновлення виплати пенсії особі, якій не було проведено перерахунок відповідно до ст. 43 Закону, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до статті 40 Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсій, призначених до 2004 року.

При поновленні виплати пенсії та переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати:

1) документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу;

2) довідку про заробітну плату відповідно до абзаців другого і третього підпункту 3 пункту 2.1 цього розділу;

3) документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім'ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім'ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо).

Відповідно до п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Аналіз наведених норм законодавства дає підстави дійти висновку, що за наслідками розгляду заяви та поданих громадянином документів про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший, органом, що призначає пенсію, приймається рішення.

Матеріалами справи встановлено, що 26.01.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою довільної форми, в якій просив, зокрема здійснити перерахунок та виплату його пенсії, у зв'язку із чим відповідачем відповідь було надано у відповідності до норм Закону України «Про звернення громадян».

Водночас, зі змісту вказаної заяви вбачається чітке прохання позивача про перерахунок пенсії, з моменту призначення з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.2023 № 51/08, виданої ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» за період з 01.03.1989 по 30.04.1994, із зарахуванням до мого стажу роботи за Списком № 1 та до стажу роботи на підземних роботах періоду навчання (з 01.09.1978 по 13.04.1982 та з 24.04.1982 по 19.06.1982), періоду проходження строкової військової служби (з 23.10.1982 по 28.10.1984) та періодів роботи з 06.12.1984 по 20.02.1989, з 17.03.1994 по 18.04.1994, з 19.02.1995 по 21.02.1995, а також із застосуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» щодо встановлення мінімального розміру моєї пенсії у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, неналежна форма заяви ОСОБА_1 не була підставою для відмови у проведенні відповідного перерахунку пенсії.

Верховним Судом у постанові від 30.05.2018 у справі № 537/3480/17 зроблено висновок, що «зазначаючи про недотримання порядку звернення до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції припустився формалізму, оскільки, по-перше, зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена і заявою встановленого зразка, а, по-друге, з огляду на відповідь УПФ, неналежна форма заяви не була підставою для відмови».

Суд зауважує, що за наслідками розгляду звернення позивача, ГУ ПФУ в Донецькій області не приймалось рішення у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку № 22-1, , а лише надано лист-роз'яснення від 04.03.2024 № 4927-2808/Т-02/8-0500/24, який не є рішенням суб'єкта владних повноважень.

Частиною 2 ст. 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною 2 ст. 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Згідно із ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З огляду на те, що ГУ ПФУ в Донецькій області не приймалось рішення за результатами розгляду заяви позивача від 26.01.2024 про проведення перерахунку пенсії з моменту призначення з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.2023 № 51/08, виданої ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» за період з 01.03.1989 по 30.04.1994, із зарахуванням до мого стажу роботи за Списком № 1 та до стажу роботи на підземних роботах періоду навчання (з 01.09.1978 по 13.04.1982 та з 24.04.1982 по 19.06.1982), періоду проходження строкової військової служби (з 23.10.1982 по 28.10.1984) та періодів роботи з 06.12.1984 по 20.02.1989, з 17.03.1994 по 18.04.1994, з 19.02.1995 по 21.02.1995, а також із застосуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» щодо встановлення мінімального розміру моєї пенсії у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд дійшов висновку, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та Порядком № 22-1, що свідчить про допущення відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, протиправної бездіяльності стосовно розгляду поданої позивачем заяви.

Відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, без прийняття відповідного рішення, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача.

Оскільки рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 26.01.2024 відповідачем прийнято не було, наразі суд не надає оцінку доводам відповідача, наведеним у листі від 04.03.2024 № 4927-2808/Т-02/8-0500/24.

Водночас, посилання відповідача на те, що підставою звернення до суду та предметом спору в даній справі є заява від 30.11.2023 про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд вважає незмістовними, оскільки позивач звернувся з іншою самостійною заявою про перерахунок пенсії із наданням додаткових документів.

Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту прав позивача, суд, вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно не розгляду та не прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача від 26.01.2024, у зв'язку із чим зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області розглянути заяву позивача від 26.01.2024 із прийняттям відповідного рішення.

Судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч. 1 ст.143 КАС України).

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Донецькій області, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, Краматорський район, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не розгляду та не прийняття рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.01.2024 про перерахунок та виплату його пенсії з моменту призначення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.01.2024 про перерахунок та виплату його пенсії з моменту призначення, із прийняттям відповідного рішення, з урахуванням правових висновків суду по даній справі.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 968,96 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак