Ухвала від 30.10.2010 по справі 2-а-13438/10/2070

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2010 р.Справа № 2-а-13438/10/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Гуцала М.І.

Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.

за участю секретаря судового засідання Трофімової Н.С.

без участі сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2010р. по справі № 2-а-13438/10/2070

за позовом ОСОБА_1 < Список > < Текст >

до Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >

про визнання протиправними дій, бездіяльності, рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

27 жовтня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області, в якому просив суд:

- визнати бездіяльність Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області при розгляді питання щодо реєстрації позивача кандидатом на посаду Куп'янського міського голови неправомірною;

- визнати дії Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області при прийнятті постанови №90 від 25.10.2010 неправомірними;

- скасувати Постанову №90 від 25.10.2010 Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області «Про виконання постанови колегії суддів Харківського окружного адміністративного суду під головуванням судді Чалого І.С. та про виконання постанови колегії суддів Харківського окружного адміністративного суду під головуванням судді Присяжнюк О.В.» в частині відмови позивача в реєстрації кандидатом на посаду Куп'янського міського голови, висунутого Куп'янською міською організацією «Народно-демократична партія»;

- зобов'язати Куп'янську міську виборчу комісію Харківської області невідкладно вирішити питання про реєстрацію позивача кандидатом на посаду Куп'янського міського голови на виборах Куп'янського міського голови 31 жовтня 2010 року відповідно до Закону та рішень суду;

- за систематичні порушення Конституції України, Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» достроково припинити повноваження голови Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області Шарапової Т.В. ;

- за систематичні порушення Конституції України, Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» достроково припинити повноваження усього складу Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року Позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області щодо прийняття постанови № 90 від 25.10.2010 року "Про виконання постанови колегії суддів Харківського окружного адміністративного суду під головуванням судді Чалого І.С. та про виконання постанови колегії суддів Харківського окружного адміністративного суду під головуванням судді Присяжнюк О.В." про відмову ОСОБА_1 в реєстрації його кандидатом на посаду міського голови, висунутого Куп'янською міською організацією "Народно - демократична партія" та скасовано її.

Зобов'язано Куп'янську міську виборчу комісію Харківської області вирішити питання про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Куп'янського міського голови на місцевих виборах 31.10.2010 року.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги скаржник посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, а саме: ст..129 Конституції України, ст. ст. 20, 25, 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що у відповідності до Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” 02 жовтня 2010 року Куп'янська міська організація "Народно - демократична партія" на загальних зборах висунула ОСОБА_1 кандидатом на посаду Куп'янського міського голови.

06 жовтня 2010 року Куп'янською міською організацію "Народно-демократична партія" подана до Куп'янської міської виборчої комісії заява про реєстрацію кандидатів, в тому числі і стосовно ОСОБА_1, на посаду Куп'янського міського голови з наданням необхідних для реєстрації документів, а саме:

- заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду міського голови, підписану керівником Куп'янської міської організації "Народно - демократична партія" та засвідчену печаткою Куп'янської міської організації "Народно - демократична партія";

- копії свідоцтва про реєстрацію Куп'янської міської організації "Народно -демократична партія" №20 від 19.10.2001 p., виданого Куп'янським міськрайонним управлінням юстиції, засвідчену печаткою Куп'янської міської організації "Народно - демократична партія";

- копії свідоцтва про державну реєстрацію Куп'янської міської організації "Народно-демократична партія" серії АОО №710709 від 04.10.2010, виданого державним реєстратором, засвідчену печаткою Куп'янської міської організації "Народно - демократична партія";

- витягу з протоколу загальних зборів Куп'янської міської організації "Народно -демократична партія" про висування ОСОБА_1 кандидатом на посаду міського голови, підписаний керівником Куп'янської міської організації "Народно - демократична партія" та засвідчений печаткою Куп'янської міської організації "Народно - демократична партія";

- заяви ОСОБА_1 про згоду балотуватися кандидатом на посаду міського голови від Куп'янської міської організації "Народно - демократична партія" та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

- автобіографії ОСОБА_1;

- декларації про майно і доходи ОСОБА_1;

- фотографії ОСОБА_1 за розмірами 4x6 сантиметрів у кількості 4 шт.;

- копії паспорта громадянина України ОСОБА_1 07.10.2010 р..

Розглядаючи на засіданні подані документи зазначена виборча комісія прийшла до висновку, що Куп'янська міська організація "Народно-демократична партія" не надала належного документу про реєстрацію структурного підрозділу партії, а отже не набула права висування кандидатів від цієї партії на виборах. Такого висновку відповідач дійшов виходячи з того, що Куп'янською міською організацією "Народно-демократична партія" та позивачем серед документів, передбачених ст. ст. 37, 38, 39 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", надані документи, що не відповідають вимогам вищезазначеного Закону, а саме: ксерокопія свідоцтва про реєстрацію в 2001 році Куп'янської міської організації "Народно-демократична партія", завірена печаткою та за підписом голови цієї організації.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Аналізуючи Закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" колегія суддів зазначає, що даний Закон визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів.

У відповідності до положень Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

У відповідності до ст. 39 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого місцевою організацією партії, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;

3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;

6) декларації про майно і доходи кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за останній рік, термін звітності щодо якого минув за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;

7) чотири фотографії кандидата розміром 4x6 сантиметрів.

Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, другій статті 39 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Куп'янської виборчої комісії Харківської області № 39 від 07 жовтня 2010 року "Про відмову в реєстрації кандидатів в депутати, кандидата на посаду міського голови" відмовлено Куп'янській міській організації "Народно - демократична партія" в реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку від Куп'янської міської організації "Народно - демократична партія" в багатомандатному виборчому окрузі та в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах, по виборах депутатів Куп'янської міської ради, та в реєстрації кандидата на посаду Куп'янського міського голови. Відмовлено ОСОБА_1 в реєстрації його кандидатом на посаду Куп'янського міського голови.

13 жовтня 2010 року Харківський окружний адміністративний суд своєю постановою по справі № 2а-12644/10/2070 скасував постанову Куп'янської міської виборчої комісії № 39 від 07.10.2010 р. в частині відмови позивачу в реєстрації кандидатом на посаду Куп'янського міського голови та зобов'язав розглянути питання про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Куп'янського міського голови, мотивуючи своє рішення тим, що Куп'янська міська виборча комісія перевищила свої повноваження в частині витребування необхідних документів для реєстрації кандидата на посаду міського голови, та безпідставно відмовила останньому в реєстрації кандидатом на посаду Куп'янського міського голови з підстав невідповідного оформлення документів.

Постановою Куп'янської виборчої комісії Харківської області № 70 від 17.10.2010 року "Про розгляд питання щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Куп'янського міського голови" ОСОБА_1 відмовлено в реєстрації його кандидатом на посаду Куп'янського міського голови, висунутому Куп'янською міською організацією "Народна-демократична партія" через те, що позивач не підтвердив належним чином права Куп'янської міської організації "Народна-демократична партія" на висування кандидатів на місцевих виборах. Крім того, Куп'янська міська виборча комісія встановила, що написання назви Куп'янського місцевого осередку цієї партії в копії свідоцтва про державну реєстрацію повністю не відповідає написанню назви на її печатці та написанню на витягах з протоколів.

22 жовтня 2010 року Харківський окружний адміністративний суд постановою по справі № 2а-13093/10/2070 скасував постанову Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області № 70 від 17.10.2010 р. про відмову позивачу в реєстрації кандидатом на посаду Куп'янського міського голови та зобов'язав Куп'янську міську виборчу комісію Харківської області розглянути питання про реєстрацію позивача кандидатом на посаду Куп'янського міського голови, мотивуючи своє рішення тим, що Куп'янська міська виборча комісія безпідставно відмовила ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом на посаду Куп'янського міського голови з підстав порушення Куп'янською міською організацією "Народно - демократична партія" встановленого Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" порядку висування кандидатів на посаду міського голови.

У відповідності до вимог ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

В даному випадку зазначені судові рішення в адміністративних справах є підставою для суду для звільнення від доказування у цій справі відносно обставин, що були предметом доказування в іншій справі.

Таким чином, у зв'язку з наведеним колегія суддів погоджується з твердженням позивача, що всі документи, передбачені ст. 39 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" були ним надані до відповідача у повному обсязі.

При цьому, колегія суддів зазначає, що свідоцтво про державну реєстрацію відповідно до Закону України, від 15.05.2003, № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" - це документ встановленого зразка, який засвідчує факт внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи -підприємця.

Міністерство юстиції України та його територіальні органи здійснюють реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видають свідоцтво про державну реєстрацію, оформлене державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи.

У відповідності до ч. 11 ст. 36 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах, районах у містах не пізніш як за 35 днів до виборів передають до Центральної виборчої комісії та відповідних територіальних виборчих комісій відомості щодо зареєстрованих місцевих організацій партій із зазначенням керівників таких організацій, а також дат їх реєстрації. Проте 25 жовтня 2010 року постановою № 90 Куп'янська міська виборча комісія Харківської області втретє відмовила позивачу в реєстрації кандидатом на посаду Куп'янського міського голови, мотивуючи своє рішення тим, що відповідно до ч. З ст. 35 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева організація партії зареєстрована в установленому законом порядку. В зв'язку з тим, що ні в Законі України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", ні в постановах ЦВК немає роз'яснень щодо порядку перевірки реєстрації місцевої організації партії, крім того, у вищевказаному Законі не зазначено, що відомості територіальних органів Міністерства юстиції є підтвердженням реєстрації цього осередку партії в установленому законом порядку на день початку висування кандидатів, Куп'янська міська виборча комісія Харківської області в межах своїх повноважень прийняла протокольне рішення: з метою запобігання порушення порядку висування кандидатів міськими організаціями партій здійснювати прийом документів в керівників або представників міських політичних партій як суб'єктів виборчого процесу наявності та пред'явлення ними оригіналу свідоцтва про державну реєстрацію міської організації партії або нотаріально посвідченої копії цього документа.

Як вбачається з матеріалів справи, при винесенні постанови № 90 від 25.10.2010 року Куп'янська міська виборча комісії Харківської області була належним чином проінформована щодо зареєстрованих місцевих організацій партій із зазначенням керівників таких організацій, а також дат їх реєстрації, що в судовому засіданні в суді першої інстанції підтвердив представник відповідача.

Зміст положень Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономні Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" не вимагає від місцевої організації партії та кандидатів подання оригіналу свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії або нотаріально посвідченої копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, яка їх висуває.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що в даному випадку відповідач вийшов за межі своїх повноважень, давши не вірне тлумачення положень виборчого законодавства.

Таким чином, відповідно до ст. 39 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Paди Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" відповіді не територіальна виборча комісія реєструє кандидатів на посаду сільського, селищного, міської голови за умови отримання серед інших документів копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії. Про надання оригіналу свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, нотаріально завірену її копію законом не передбачено.

Крим того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 25 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів" не передбачено серед повноважень виборчої комісії приймати рішення, що оформлене протоколом № 1 від 16.09.2010, щодо встановлення форми подання документ (оригіналу або копії), яка не встановлена Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в меж повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, позивачем були дотримані в повному обсязі приписи Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" щодо надання документів при реєстрації кандидатом на посаду Куп'янського міського голови, а тому у Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області були відсутні підстави для прийняття рішення про відмову ОСОБА_1 в реєстрації його кандидатом на вказану посаду, у зв'язку з чим суд приходить висновку, що дії та рішення комісії як суб'єкта владних повноважень вчинені не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що є підставою для задоволення позову в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо прийняття оскаржуваної постанови та її скасування.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області при розгляді питання стосовно реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Куп'янського міського голови, то ці вимоги на думку суду задоволенню не підлягають, оскільки це питання вирішено відповідачем, про що доказом є оскаржувана постанова, а тому в даному випадку мають місце дії, які і були предметом спору у справі.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції підтверджує, що при прийнятті судового рішення суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлених обставин і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, < 197 > п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Куп'янської міської виборчої комісії Харківської області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2010р. по справі № 2-а-13438/10/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя< підпис >Гуцал М.І.

Судді< підпис >

< підпис >Зеленський В.В. П'янова Я.В.

< Список > < Текст >