Ухвала від 19.10.2010 по справі 2а-1924/10/6/0170

< Копія >

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-1924/10/6/0170

19.10.10 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Іщенко Г.М.,

суддів Ілюхіної Г.П. , Яковенко С.Ю.

секретар судового засідання Кисельова А.О.

позивач: ОСОБА_2,

представник позивача: ОСОБА_3, довіреність б/н від 17.03.2010;

представник відповідача, Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим: Доляновська А.М, довіреність № 789/10-20 від 07.09.2009;

представник відповідача - Ради міністрів Автономної Республіки Крим: не з'явився,

розглянувши апеляційну скаргу Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Латинін Ю.А.) від 02.06.2010

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1

до Ради міністрів Автономної Республіки Крим (пр-т Кірова, 13, місто Сімферополь, 95005) Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим (вул. Кечкеметська 114, місто Сімферополь, 95038)

про визнання протиправним та скасування рішень, протиправною бездіяльність та спонукання певних дій

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.06.2010 позовні вимоги задоволені частково. Визнано протиправною відмову Республіканського комітету по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим в підготовці проекту постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди, яку викладено в листі Рескомзему Автономної Республіки Крим від 21.12.2009 № 3519/10-25. Зобов'язано Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим внести Раді міністрів Автономної Республіки Крим пропозиції по зверненню фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди. Зобов'язано Раду міністрів Автономної Республіки Крим розглянути звернення фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Вирішено питання про судові витрати.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.06.2010 скасувати.

Заявник апеляційної скарги посилається на те, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Окружним адміністративним судом Автономної Республіки Крим норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Ухвалюючи постанову про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з часткової обґрунтованості вимог. При цьому визнав встановленим, що дії Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим щодо відмови у підготовці проекту постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди, яка викладена в листі Рескомзему Автономної Республіки Крим від 21.12.2009 № 3519/10-25 є незаконними.

Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Відповідно до вимог статті 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (стаття 124 Земельного кодексу України).

Частина шоста статті 122 Земельного кодексу України визначає повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, Рада міністрів Автономної Республіки Крим передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах міст республіканського (Автономної Республіки Крим) значення та за їх межами для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті, якими врегульовані повноваження районних державних адміністрацій та Кабінету міністрів України відповідно.

Відповідно до пункту 93 Регламенту роботи Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, затвердженого постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим "Про Регламент роботи Ради міністрів Автономної Республіки Крим" від 23.09.1998 № 295, головним виконавцем проектів рішень із земельних питань є виключно Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з земельних ресурсах.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно пункту 1.21 Постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 18.10.2006 № 229-5/06 "Про внесення змін до Постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 22.02.2006 № 1590-4/06 "Про узгодження матеріалів місця розташування об'єктів" суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2 узгоджено матеріали місця розташування будинку для відпочинку на землях запасу Молочненської сільської ради ( 0,2 га ) (Сакський район).

Постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим №367 від 07.06.2007 узгоджено місце розташування будинку відпочинку позивачу та дозволено розроблення проекту відведення земельної ділянки на умовах оренди. Проект землеустрою був узгоджений з відповідними службами з наданням позитивних висновків.

19.05.2009 позивач після одержання необхідних узгоджень та рішень органів місцевого самоврядування і органів виконавчої влади про погодження місця розташування земельної ділянки, звернувся до Ради міністрів Автономної Республіки Крим з клопотанням про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку і передачі в оренду земельної ділянки площею 0,20 га строком на 49 років.

Листом від 21.12.2009 за вих. № 3519/10-25 Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим відмовив позивачу у підготовці проекту постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим про передачу в оренду земельної ділянки.

Зазначені обставини стали підставою для звернення позивача до суду із адміністративним позовом про визнання протиправною відмову Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим у підготовці проекту постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди та зобов'язання Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим та Раду міністрів Автономної Республіки Крим виконати певні дії.

Згідно зі статтею 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Органи державної влади і їх посадовці зобов'язані діяти тільки в межах повноважень і способом, які передбачені Конституцією України і Законами України (стаття 19 Конституції України).

У той же час, як вбачається з листа Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим вих. від 21.12.2009 № 3519/10-25, відмову в підготовці проекту постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим про передачу в оренду позивачу земельної ділянки державної власності площею 0,20 га, розташованої за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку мотивовано тим, що відповідно до частини першої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають в державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що вказані норми визначають умови продажу та передачі земельних ділянок державної та комунальної власності в оренду, а не вимоги до відведення земельної ділянки, оскільки останні, як передбачено у пункті 8 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №677 від 26.05.2004, встановлюються нормативно-технічною документацією із землеустрою.

Умови ж передачі (надання) земельної ділянки, згідно з вимогами статті 151 Земельного кодексу України, погоджуються особами, зацікавленими у вилученні (викупі), виборі земельних ділянок, з власниками землі і землекористувачами та органами державної влади або органами місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (Частина перша статті 116 Земельного кодексу України).

Заявником апеляційної скарги не прийнято до уваги, що матеріалами справи підтверджено лише збір матеріалів попереднього узгодження місця розташування земельної ділянки, що є підготовчим етапом отримання права землекористування, який не потребує проведення торгів.

Республіканським комітетом по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим не враховано, що те, що позивач не набув права на оренду спірної земельної ділянки, тому не можна визнати законними посилання в апеляційній скарзі щодо проведення земельних торгів.

За таких обставин, судова колегія вважає, що зазначивши у своєму листі про неможливість узгодити вибір місце розташування земельної ділянки з підстави недотримання конкурсного порядку (аукціону), Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим вийшов за межі наданих йому повноважень.

Більш того, поза увагою заявника апеляційної скарги залишився той факт, що згідно з пунктом 1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що на порядок надання в оренду спірної земельної ділянки не розповсюджуються конкурентні засади, а тому посилання Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим на обов'язковість земельних торгів, є безпідставними.

Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим повинен був внести Раді міністрів Автономної Республіки Крим свої пропозиції щодо звернення позивача, а не самостійно надавати відповідь безпосередньо позивачу, що повністю узгоджується з вимогами статті 151 Земельного кодексу України.

Згідно частини четвертої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Як свідчить Реєстраційно-контрольна картка Ради міністрів Автономної Республіки Крим, згідно резолюції від 22.05.2009 заява позивача про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку і передачі в оренду земельної ділянки площею 0,20 га строком на 49 років була спрямована голові Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим ОСОБА_8 для внесення пропозицій та його визначено відповідальним виконавцем.

Проте, всупереч статті 151 Земельного кодексу України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим звернення позивача не розглянуто по суті та відповіді на нього Радою міністрів Автономної Республіки Крим не надано.

Колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що надання Республіканським комітетом по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим відповіді безпосередньо позивачу не може свідчити про належне виконання Радою міністрів Автономної Республіки Крим обов'язку щодо розгляду звернення позивача у встановленому законом порядку і строки та надання заявникові відповіді щодо результатів розгляду його звернення.

Більш того, жодним нормативним документом не передбачена можливість передачі повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим іншим органам.

Вказані підстави мають правове значення для вирішення наявного спору, оскільки на цих підставах відповідач ґрунтує свої заперечення.

Обґрунтованим є висновок першої інстанції про відмову у задоволенні позову щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Ради міністрів Автономної Республіки Крим по розгляду звернення позивача щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку, та передачі в оренду земельну ділянку строком на 49 років, оскільки заява позивача про затвердження проекту землеустрою з відведенням земельної ділянки була спрямована голові Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим для внесення пропозицій, та його визначили відповідальним виконавцем.

Проте, вимоги про зобов'язання Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим підготувати та винести на розгляд Ради міністрів Автономної Республіки Крим проект постанови про затвердження проекту відведення земельної ділянки не можуть бути задоволенні, оскільки суд не може зобов'язати суб'єктів владних повноважень прийняти рішення, які приймаються ними з використанням власного адміністративного розсуду.

Відповідачі наділяються правом розсуду при вирішенні відповідних питань про підготовку та внесення на розгляд Ради міністрів Автономної Республіки Крим проекту постанови про надання дозволу на розробку проекту відведення спірної земельної ділянки, та про зобов'язання Ради міністрів Автономної Республіки Крим надати особі дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки.

Виходячи з викладеного, суд першої інстанції обґрунтовано встановив факт порушення з боку відповідачів прав позивача, на підставі чого частково задовольнив позов і прийшов до правомірного висновку про зобов'язання Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим внести Раді міністрів Автономної Республіки Крим пропозиції по зверненню фізичній особі-підприємця ОСОБА_2 щодо надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди та зобов'язання Раду міністрів Автономної Республіки Крим розглянути звернення фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди.

У порушенні вимог частини першої статті 71Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачами не доведені обставини, на яких ґрунтуються їх заперечення, а надані позивачем письмові пояснення, є належними та допустимими доказами в розумінні частин першої, четвертої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України.

При розгляді справи судова колегія керується саме принципом верховенства права і вважає, що право фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 щодо отримання затвердженого проекту відведення та надання земельної ділянки в оренду, повинно бути захищено.

Суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог матеріального та процесуального права, рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що викладені в апеляційній скарзі.

На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що постанова Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.06.2010 підлягає залишенню без змін, апеляційна скарга Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим - залишенню без задоволення.

Керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.06.2010 у справі №2а-1924/10/6/0170 залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення і ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя < підпис > Г.М. Іщенко

Судді < підпис > Г.П.Ілюхіна < підпис > С.Ю. Яковенко

< З оригіналом згідно >

< Підпис > < Довідник працівників >

Повний текст судового рішення

складено та підписано 25 жовтня 2010 р.