Копія
Іменем України
Справа № 2а-13162/10/2/0170
17.10.10 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Іщенко Г.М.,
суддів Горошко Н.П. , Лядової Т.Р.
секретар судового засідання Кисельова А.О.
за участю:
представник позивача: Скоплін А.О., довіреність б/н від 26.09.2010;
представник відповідача: не з'явився;
третя особа: не з'явилася;
розглянувши апеляційну скаргу Ялтинської міської виборчої комісії на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 13.10.2010
за позовом Ялтинської міської організації Партії "Союз" (вул. П. Тольятті, 9-А, кв.9, місто Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)
до Ялтинської міської виборчої комісії (пл. Радянська, 1, місто Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)
третя особа:
ОСОБА_3 (АДРЕСА_2 Крим, 98600)
про визнання протиправною бездіяльності та спонукання до виконання певних дій
12.12.2010 позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Ялтинської міської виборчої комісії про:
- визнання протиправною бездіяльність Ялтинської міської виборчої комісії з неприйняття остаточного рішення про реєстрацію кандидата в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 по виборах депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської організації Партії "Союз" ОСОБА_3 у строк, встановлений абзацом другим частини шостої статті 41 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»;
- зобов'язання Ялтинську міську виборчу комісію невідкладно розглянути повторно подану заяву з виправленою автобіографією ОСОБА_3 та іншими документами, поданими до Ялтинської міської виборчої комісії Ялтинською міською організацією Партії "Союз" для реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 по виборах депутатів Ялтинської міської ради;
- зобов'язання Ялтинську міську виборчу комісію прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_4 кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 по виборах депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської організації Партії "Союз".
- зобов'язання Ялтинську міську виборчу комісію подати Окружному адміністративному суду Автономної Республіки Крим у дводенний строк з дня набрання постановою суду законної сили звіт про виконання судового рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.10.2010 адміністративний позов задоволено частково, зобов'язано Ялтинську міську виборчу комісію розглянути заяву з виправленою автобіографією ОСОБА_4 та іншими документами, поданими 06.10.2010 до Ялтинської міської виборчої комісії Ялтинською міською організацією Партії "Союз" для реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 по виборах депутатів Ялтинської міської ради. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
На вказане судове рішення від Ялтинської міської виборчої комісії надійшла апеляційна скарга, в якій відповідач просить скасувати дане рішення в частині задоволених позовних вимог, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції при прийнятті рішення порушив норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до вимог статті 38 Кодексу адміністративного судочинства України сторони повідомлені про час, дату та місце судового розгляду справи телефонограмою.
Згідно зі статтею 172, частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія вважає, що неприбуття у судове засідання представника відповідача та третьої особи, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи та визначає достатніми для розгляду апеляційної скарги наявні в матеріалах справи письмові докази.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення щодо правильності застосування Окружним адміністративним судом Автономної Республіки Крим норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій визначає стаття 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування в судовому процесі є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції визнав встановленим, що відповідачем розглядалися документи про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 по виборах депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської організації Партії "Союз" ОСОБА_4, які надійшли до виборчої комісії 06 жовтня 2010 року, однак рішення за наслідками розгляду документів про реєстрацію прийнято не було, що є порушенням статті 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Із такими висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів, оскільки рішення суду відповідає вимогам матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини.
Відповідно до частини шостої статті 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" на засіданні остаточне рішення про реєстрацію кандидатів у депутати приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як за 22 дні до дня виборів.
Згідно частини першої статті 27 Закону України "Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією, у формі відкритих засідань.
На засіданні виборчої комісії ведеться протокол, який підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання, у разі відсутності секретаря комісії).
Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від присутніх членів комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. У разі невиконання виборчою комісією вимог цього Закону (бездіяльність виборчої комісії) виборча комісія вищого рівня з відповідних місцевих виборів може прийняти рішення по суті питань, віднесених до компетенції комісії нижчого рівня. У день голосування такі питання розглядаються невідкладно.
Ведення діловодства виборчих комісій здійснюється в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією (частини 11, 12, 13, 14, 21 статті 27 Закону України "Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів").
Відповідно до вимог частини третьої Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 №350, обговорення питання і рішення, що розглядається та приймається на засіданні комісії, фіксуються у протоколі засідання комісії, який оформлюється на підставі записів, зроблених під час засідання.
При апеляційному перегляді справи встановлено, що 06.10.2010 повторно подано заяву до Ялтинської міської виборчої комісії про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 по виборах депутатів Ялтинської міської ради Автономної Республіки Крим 31 жовтня 2010 року ОСОБА_4.
На засіданні, яке відбулося 08.10.2010, Ялтинською міською виборчою комісією розглянути документи ОСОБА_4 про реєстрацію кандидатом в депутати Ялтинської міської ради. Ялтинська міська виборча комісія встановила відповідність поданих документів вимогам Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Із витягу з Протоколу №11 засідання Ялтинської міської виборчої комісії від 08.10.2010 вбачається, що до її складу входять 17 членів, присутніми на засіданні комісії 08.10.2010 були 17 членів, за реєстрацію ОСОБА_4 кандидатом у депутати проголосували: "за"- 5, проти -немає, "утримались"-12. Рішення не прийнято.
Як свідчать матеріали справи, за наслідками розгляду заяви позивача рішення виборчою комісією не було прийнято. Оформлення постанови відповідачем було неможливо, однак, був складено при цьому протокол засідання комісії, в якому зафіксовано обговорення розгляду заяви позивача під час засідання комісії.
Заявником апеляційної скарги не прийнято до уваги, що згідно з вимогами статті 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" виборча комісія при розгляді документів для реєстрації кандидатів в депутати, повинна прийняти одно з двох рішень: або зареєструвати кандидата в депутати, або відмовити у реєстрації.
Діючим законодавством не передбачено право виборчої комісії взагалі не приймати з цього приводу будь-якого рішення.
Відповідно до частини першої, четвертої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належним є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Територіальна виборча комісія не пізніше як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Після спливу цього строку прийняття таких рішень не допускається.
Недоречними визнаються посилання відповідача в апеляційній скарзі на неможливість виборчої комісії розглянути заяву ОСОБА_4 у зв'язку з закінченням етапу виборчого процесу по реєстрації кандидатів в депутати, оскільки виборча комісія самостійно не має права вирішувати питання щодо реєстрації кандидата або про відмову в його реєстрації поза межами встановленого законом строку, але зобов'язана це зробити на виконання судового рішення, яке спрямоване на припинення існування умов порушення прав та законних інтересів позивача.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про часткове задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Ялтинську виборчу комісію розглянути заяву ОСОБА_4 про реєстрацію кандидатом в депутати Ялтинської міської ради від Ялтинської міської організації Партії "Союз" в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18.
Висновки суду достатньо обґрунтовані і підтверджені наявними в матеріалах справи письмовими доказами.
Відповідно до статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
При вирішенні справи судом правильно застосовані норми матеріального права, порушень норм процесуального права, які б могли призвести до неправильного вирішення справи, колегією суддів не встановлено.
Керуючись статтями 172, 177, 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтею 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Ялтинської міської виборчої комісії залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.10.2010 у справі №2а-13162/10/2/0170 залишити без змін.
Ухвала суду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя підпис Г.М. Іщенко
Судді підпис Н.П.Горошко підпис Т.Р.Лядова
З оригіналом згідно
Суддя Г.М. Іщенко