30.05.2024 Провадження по справі № 2-о/940/35/24
Справа № 940/587/24
Іменем України
30 травня 2024 року Тетіївський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді : Косович Т.П.
при секретарі: Козуб І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тетієві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Тетіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), про встановлення факту смерті,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь Донецької області, оскільки вона померла на тимчасово окупованій території України, де неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення цього факту необхідне для реєстрації смерті ОСОБА_2 у встановленому законодавством України порядку та отримання свідоцтва про смерть встановленого зразку, а іншим шляхом встановити необхідний факт неможливо.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не прибула, в поданій заяві просить справу слухати у її відсутності.
Представник Тетіївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) в судове засідання не прибув, до суду надано заяву про слухання справи у відсутності представника заінтересованої особи, заперечень проти заяви немає.
За правилами частини другої статті 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до положень п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
В судовому засіданні встановлено, що заявник ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь Донецької області, що підтверджується копією свідоцтва про народження заявниці серії НОМЕР_1 , копією довідки від 23.03.2022 року виданої КНП Маріупольської міської ради «Маріупольської міської лікарні швидкої медичної допомоги», копією довідки про причини смерті № 1610 від 27.05.2022 року виданої республіканським бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров'я Донецької Народної Республіки та копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серія НОМЕР_2 від 29.06.2022 року виданого міським відділом РАЦС Маріупольського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки (а.с. 8, 12-14).
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме, зокрема, сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей.
За приписами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою.
Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі якого здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Інструкцією про порядок заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженої наказом МОЗ України № 258 від 03.07.2001 року (далі - Інструкція).
Відповідно до положень Інструкції лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем медичного закладу, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і запису в медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації та результатів розтину.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території України та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь - який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Оскільки свідоцтво про смерть ОСОБА_2 було видано органом, який знаходиться на тимчасово окупованій території, відомості про її смерть не внесені до єдиної бази, тому вказане свідоцтво не вважається документом, виданим державним органом України.
Згідно з основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України одним із головних завдань держави є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.
Виходячи з викладеного, оцінюючи всі досліджені судом докази в їх сукупності, беручи до уваги те, що заявник не може у інший спосіб здійснити реєстрацію смерті матері ОСОБА_2 , суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви та доведеність заявником факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь Донецької області, в зв'язку з чим заява підлягає задоволенню.
На підставі ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 315, 317, 319, 354, 430 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Тетіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити юридичний факт про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Тетіїв Київської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь Донецької області у віці 51 роки.
Допустити негайне виконання рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Суддя: Т.П. Косович