< Копія >
Іменем України
Справа № 2а-5757/10/0124
11.10.10 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Іщенко Г.М.,
суддів Горошко Н.П. , Лядової Т.Р.
секретар судового засідання Кисельова А.О.
сторони не з'явилися,
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Руденко В.В.) від 08.10.2010
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, Сімеїз, місто Ялта, Автономна Республіка Крим, 98680)
до Сімеїзської селищної виборчої комісії міста Ялта (вул. Зоряна, 2, Сімеїз, місто Ялта, Автономна Республіка Крим, 98680)
про визнання протиправним і скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії
Ухвалою Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 08.10.2010 позовні вимоги ОСОБА_2 до Сімеїзської селищної виборчої комісії міста Ялта про визнання протиправним та скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії - залишені без розгляду.
Не погодившись з зазначеною ухвалою суду, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 08.10.2010 та прийняти справу до розгляду та постановити рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_2 у повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції при прийнятті рішення порушив норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до вимог статті 38 Кодексу адміністративного судочинства України сторони повідомлені про час, дату та місце судового розгляду справи телефонограмою.
Відповідно до статті 172, частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія вважає, що неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи та визначає достатніми для розгляду апеляційної скарги наявні в матеріалах справи письмові докази.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.
Згідно вимогам статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України сторони у наявній справі є суб'єктами виборчого процесу, адміністративна справа підвідомча Ялтинському міському суду Автономної Республіки Крим.
Як свідчать матеріали справи, постановою Сімеїзської селищної виборчої комісії міста Ялта №99 від 03 жовтня 2010 року відмовлено ОСОБА_3 в реєстрації кандидатом в депутати Сімеїзської селищної ради по одномандатному виборчому окрузі №16.
08 жовтня 2010 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою про визнання протиправною та скасування постанови №99 Сімеїзської селищної виборчої комісії міста Ялта від 03 жовтня 2010 року "Про відмову в реєстрації кандидатом у депутати Сімеїзської селищної ради міста Ялта Автономної Республіки Крим по одномандатному виборчому окрузі №16 ОСОБА_3" та зобов'язати відповідача зареєструвати ОСОБА_3 в якості кондидата в депутати по одномандатному виборчому окрузі №16 з виборів депутатів Сімеїзської селищної ради міста Ялта Автономної Республіки Крим.
Позивач посилається на статтю 38 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, відповідно до якої визначені умови і порядок реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, а також на статтю 41 цього закону, відповідно до якої територіальна виборча комісія не пізніше як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніше як за 23 дні до виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Залишив адміністративний позов ОСОБА_4 без розгляду, суд першої інстанції виходив з того, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 08 жовтня 2010 року о 09 годині 32 хвилини поза межами етапу виборчого процесу.
Із такими висновками суду першої інстанції не погоджується колегія суддів, оскільки висновки суду не відповідають вимогам матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини.
Відповідно до статті 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі починається за 32 дні і закінчується за 24 дні до дня виборів, а в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі починається за 29 днів і закінчується за 24 дні до дня виборів.
Згідно з частиною четвертою Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Відмова у реєстрації кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених частинами першою, третьою статті 38 цього Закону, не виключає повторного подання кандидатом заяви про реєстрацію. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами повинна бути подана до територіальної виборчої комісії не пізніш як за 23 дні до дня виборів. Остаточне рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як за 22 дні до дня виборів (частина шоста статті 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів").
Постановою Центральної виборчої комісії від 03 вересня 2010 року № 335 "Про Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року" встановлений граничний строк для прийняття остаточного рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, а саме до 08 жовтня 2010 року включно.
Таким чином у суду першої інстанції не було підстав для залишення позовних вимог без розгляду, так як позовна заява ОСОБА_4 була подана 08 жовтня 2010 року о 9 годин 32 хвилин, тобто у межах строків виборчого процесу.
Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (частина шоста статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 07 жовтня 2010 року у 23 год. 55 хвил., позивач відповіді не отримав та не мав інформації стосовно розгляду його повторної заяви про реєстрацію в якості кандидата на посаду Сімеїзського селищного голови міста Ялта на виборах 31 жовтня 2010 року, тому подав адміністративний позов на наступний день, тобто у межах передбаченого Законом строку на оскарження.
Враховуючи вищевикладене, правових підстав для застосування положень статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України щодо неможливості розгляду справи про оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісії поза межами етапу виборчого не має, у зв'язку з чим оскаржувана ухвала підлягає скасуванню.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму" № 2 від 02.04.2007 встановлено, що у разі скасування ухвал суду першої інстанції, які стали перешкодою для відкриття провадження у справі та розгляду справи по суті, апеляційний суд направляє такі справи до суду першої інстанції для відкриття провадження у справі, розгляду по суті або продовження розгляду.
Керуючись статтями 172, 195, 196, пунктом 3 частини першої статті 199, пунктом 4 частини першої статті 202, пунктом 3 частини першої статті 205, статтею 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Ухвалу Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 08.10.2010 у справі № 2а-5757/10/0124 скасувати.
Адміністративну справу №2а-5757/10/0124 за позовом ОСОБА_2 до Сімеїзської селищної виборчої комісії міста Ялта про визнання протиправним і скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії направити до суду першої інстанції для відкриття провадження по справі, розгляду по суті.
Ухвала суду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя < підпис > Г.М. Іщенко
Судді < підпис > Н.П.Горошко < підпис > Т.Р.Лядова
< З оригіналом згідно >
< Підпис > < Довідник працівників >