Справа № 367/4148/24
Провадження №3/367/1718/2024
Іменем України
03 травня 2024 року м. Ірпінь
Суддя Ірпінського міського суду Київської області Третяк Я.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшла з Бучанського РУП ГУНП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.ст.122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Ірпінського міського суду Київської області надійшли протоколи про адміністративне правопорушення серії ААД № 683501, ААД 683502 від 25.04.2024, які складено відносно ОСОБА_1 за ст.ст.122-4, 124 КУпАП та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, передані у провадження судді Третяк Я.М.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З метою всебічного та об'єктивного розгляду вказаних адміністративних матеріалів вважаю за необхідне об'єднати їх в одне провадження.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 683501, ААД 683502 від 25.04.2024 - 13 січня 2024 о 21 год. 00 хв. водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем «Honda Accord», днз НОМЕР_1 , по вул. Університетська,1 ПН в м. Ірпінь Бучанського району Київської області, перед початком руху не переконався, що це буде безпечно, внаслідок чого здійснив наїзд на ногу громадянці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов висновку, що дану справу необхідно повернути до Бучанського РУП ГУНП в Київській області для доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Розділом IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 року №1395, визначено особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП.
Так, у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: 1) схема місця ДТП (додаток 8), яку підписують учасники ДТП та поліцейський; 2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); 3) показання технічних приладів (у разі їх наявності); 4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); 5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
При дослідженні наданих суду документів встановлено, що уповноваженою особою Бучанського РУП ГУНП в Київській області при складанні матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 вимог ст. 256 КУпАП не дотримано, оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №683501 від 25.04.2024, не зазначено інформації про потерпілих та свідків (за наявності).
Окрім того, з доданих до протоколу матеріалів убачається, що 13.01.2024 від ОСОБА_2 інспектором СРПП ОСОБА_3 прийнято заяву про кримінальне правопорушення, що підтверджується протоколом про прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію.
Разом з тим, у матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження ступеня тяжкості отриманих ОСОБА_2 тілесних ушкоджень та постанова про закриття кримінального провадження.
Окрім того, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, чи спричинено внаслідок дорожньо-транспортної пригоди пошкодження транспортного засобу чи іншого майна, що давало б змогу кваліфікувати дії ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Вказані обставини вказують на неповноту проведеної перевірки обставин вчинення адміністративного правопорушення, зазначені недоліки суд позбавлений можливості самостійно усунути, а тому матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ст.124 КУпАП слід повернути органу, який складав протокол про адміністративне правопорушення, для дооформлення.
Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП,
Об'єднати справи про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в одне провадження та присвоїти єдиний номер № 367/4148/24, провадження № 3/367/1718/2024.
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 (протоколи серія ААД № 683501, ААД № 683502) повернути до Бучанського РУП ГУНП в Київській області на доопрацювання, для усунення вказаних недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Я.М.Третяк