Ухвала від 27.07.2010 по справі 2а-323/09/0121

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-323/09/0121

27.07.10 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Іщенко Г.М.,

суддів Єланської О.Е. , Щепанської О.А.

секретар судового засідання Кисельова А.О.

за участю сторін: не з'явився

розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Феодосія Автономної Республіки Крим на постанову Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Лошакова Т.А. ) від 10.12.09 по справі № 2а-323/09/0121

за позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, містоФеодосія, Автономна Республіка Крим,98109)

до Управління Пенсійного фонду України в місті Феодосія Автономної Республіки Крим (вул. Українська, 44, місто Феодосія, Автономна Республіка Крим,98100)

про стягнення недоотриманої суми допомоги особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

ВСТАНОВИВ:

Постановою Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим від 10.12.2009 позов задоволено частково. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у місті Феодосія Автономної Республіки Крим щодо нездійснення перерахунку та виплати з 01 березня 2009 року позивачу державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у місті Феодосія Автономної Республіки Крим здійснити перерахунок та виплатити позивачу державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01 березня 2009 року, виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В задоволенні решти позовних вимог позивачу відмовлено.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник відповідача подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим від 10.12.2009 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду щодо правильності застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

При апеляційному перегляді справи встановлено, що ОСОБА_3 має статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії інвалід 2-ої групи, отримує пенсію по інвалідності.

Пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді: державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію ( стаття 49 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Згідно статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 2 групи -75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком.

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується частиною другою статті 46 Конституції України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», деякі статті Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які вирішували питання призначення пенсії цим категоріям громадян, були припинені.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 у справі №1-28/2008 положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнані не конституційними, втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, судова колегія вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Отже, зі статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Крім наведених законів в дійсний час діє Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 №523 із змінами та доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 №666, від 04.03.2004 №268, від 22.09.2004 №1240, за яким пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання завдяки Чорнобильської катастрофи нараховуються відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групи інвалідності- 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31.10.2006, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорії, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії- з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа (частина четверта статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_3 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 10.02.2009, а з 20.02.2009 листом №33/Ч-11 відповідач відмовив в перерахунку пенсії.

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.03.2009, що повністю узгоджуються з вимогами частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При розгляді справи судова колегія керується саме принципом верховенства права і вважає, що право ОСОБА_3 на здійснення перерахунку та виплату державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 01.03.2009, виходячи з вставленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, повинно бути захищено.

Тому обґрунтованим є висновок суду першої інстанції щодо визнання неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в місті Феодосія Автономної Республіки Крим щодо нездійснення перерахунку та виплати з 01.03.2009 ОСОБА_4 державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, воно є законним та обґрунтованим, й не може бути скасовано з підстав, що викладені в апеляційній скарзі.

З таких підстав, судовій колегії дає право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції залишенню без змін.

Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 195, 197, частиною першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Феодосія Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

Постанову Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим від 10.12.2009 у справі №2а-323/09/0121 залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення відповідно до статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення виготовлений 02 серпня 2010 р.

Головуючий суддя підпис Г.М. Іщенко

Судді підпис О.Е.Єланська підпис О.А.Щепанська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя Г.М. Іщенко