31 жовтня 2010 р.Справа № 2-а-10375/10/1570
Категорія: 7Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е.А.
5 год.20 хвилин Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Коваля М.П.
суддів - Потапчука В.О. - Семенюка Г.В.
при секретарі - Обозній Т.В.
за участю апелянта ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 12 ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2010 року по справі за адміністративним позовом кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 12 ОСОБА_2 до Одеської обласної виборчої комісії, дільничної виборчої комісії №06001 та дільничної виборчої комісії №06003 по одномандатному мажоритарному виборчому округу №12 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-
Кандидат у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 12 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Одеської обласної виборчої комісії, в якому в якому він просить визнати дії Одеської обласної виборчої комісії Одеської області при виготовленні виборчих бюлетенів для голосування по одномандатному виборчому округу № 12 з виборів депутатів Одеської обласної ради 31 жовтня 2010 року протиправними, заборонити дільничним виборчим комісіям № 06001 і 06003, що утворюють одномандатний мажоритарний виборчий округ № 12 з виборів депутатів Одеської обласної ради 31 жовтня 2010 року видачу виборцям виборчих бюлетенів для голосування по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 12 з виборів депутатів Одеської обласної ради 31 жовтня 2010 року, які не відповідають нормам частини сьомої статті 66 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», зобов'язати Одеську обласну виборчу комісію виготовити виборчі бюлетені для голосування по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 12 з виборів депутатів Одеської обласної ради, що відповідають всім нормам закону і передати їх на виборчі дільниці відповідно до порядку та строків, встановлених законом, оприлюднити прийняте рішення в газеті Теплодарської міської ради «Теплодарський вісник».
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2010 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову кандидату у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 12 ОСОБА_2
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржуване судове рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Сторони були сповіщенні належним чином про час і місце судового засідання за допомогою виключних засобів зв'язку відповідно до ст. 38 КАС України, але в судове засідання з»явився тільки апелянт , надав відповідні пояснення.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегією суддів встановлено, що відповідно до рішення Одеської обласної виборчої комісії від 05 жовтня 2010 року № 82 про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах по виборах депутатів Одеської обласної ради ОСОБА_2 був зареєстрований кандидатом у депутати Одеської обласної ради від Одеської обласної організації Української народної партії в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 12.
Так, під час прийому та перерахунку бюлетенів з виборів депутатів до Одеської обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 12 на дільниці №06001 з'ясовано, що у виборчих бюлетенях в відомостях щодо місця проживання ОСОБА_2, який проживає в м. Теплодар, Одеська область, зазначено «місто Одеса», про що був складений акт від 29.10.2010 року, підписаний головою дільничної виборчої комісії № 06001 у м. Теплодарі Воробйовим І.О., членом комісії Сойкіною Т.С. та кандидатом в депутати ОСОБА_2(а.с.8).
Стаття 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»передбачає умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі. Відповідно до цієї статті кандидат у депутати серед інших документів, необхідних для реєстрації повинен подати заяву про його реєстрацію як кандидата в депутати та автобіографію, яка обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості.
Відповідно до абз. 3 ч. 7 ст. 66 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(надалі Закон) у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі зазначаються в алфавітному порядку прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) зареєстрованих у цьому виборчому окрузі кандидатів (у депутати, на посаду сільського, селищного, міського голови), з відомостями про рік народження, освіту, місце проживання, основне місце роботи (заняття), партійність, а також суб'єкт висування кожного кандидата (у разі якщо кандидат висунутий шляхом самовисування, міститься позначка "Самовисування").
Відповідно до положень вищевказаної норми закону рішенням Одеської обласної виборчої комісії від 13.\10.2010 року № 158 було затверджено текст виборчих бюлетенів для голосування в одномандатних мажоритарних виборчих округах, розмістивши кандидатів у кожному окрузі в алфавітному порядку прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові, зареєстрованих у цьому виборчому окрузі кандидатів з відомостями про рік народження, освіту, місце проживання, основне місце роботи (заняття), партійність, а також суб'єкт висування кожного кандидата.
В судовому засіданні встановлено, що також вбачається з копії тексту бюлетеня, погодженого Одеською обласною виборчою комісією (а.с.34), що інформація про кандидата в депутати до Одеської обласної ради ОСОБА_2 внесена правильно, а саме: місце його проживання вказане вірно - м. Теплодар.
Порядок виготовлення виборчих бюлетенів регулює ст. 67 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», відповідно до якої територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах.
Тобто текст виборчого бюлетеня, що затверджений Одеською обласною виборчою комісією передається поліграфічному підприємству для друку.
Колегією суддів встановлено, Одеською обласною виборчою комісією переданий для друку текст виборчого бюлетеня з вірною інформацією щодо позивача, а протилежного позивачем не доведено .
З урахуванням вищевказаного колегія суддів приходить до висновку, що дії відповідача відповідають вимогам виборчого законодавства, а тому погоджується з рішенням суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо визнання дій Одеської обласної виборчої комісії Одеської області при виготовленні виборчих бюлетенів для голосування по одномандатному мажоритарному виборчому округу №12 протиправними.
Згідно ст.47 Закону України передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати «за»або не голосувати за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Громадяни України мають право вільно і всебічно обговорювати політичні, ділові та особисті якості кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидатів у депутати.
За законом кожному депутату наданий строк для проведення агітації шляхом проведення зборів, зустрічей з виборцями, мітингів, демонстрацій, процесій, публічних дебатів, дискусій та інших масових заходів; шляхом розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів; через засоби масової інформації; в інших формах, що не суперечать Конституції та законам України, під час якої виборці отримують відповідну інформацію стосовно особи яка висувається на виборну посаду для формування свого погляду щодо кандидата за якого вони будуть голосувати у день виборів.
Відповідно до ч.7 ст..66 Закону у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі зазначаються в алфавітному порядку прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) зареєстрованих у цьому виборчому окрузі кандидатів (у депутати, на посаду сільського, селищного, міського голови), з відомостями про рік народження, освіту, місце проживання, основне місце роботи (заняття), партійність, а також суб'єкт висування кожного кандидата (у разі якщо кандидат висунутий шляхом самовисування, міститься позначка "Самовисування").
Дана інформація є ідентифікуючею особу кандидата та її мета спрямована серед іншого для того, щоб при наявності кандидатів у яких можуть співпадати прізвища, ім'я по батькові виборець міг визначитися щодо певного з них.
Колегією суддів встановлено, що на виборчих дільницях №06001 та №06003 відсутні інші кандидати з таким прізвищем, ім'ям по батькові, та від Української народної партії взагалі, таким чином суд приходить до висновку, що відсутня можливість плутанини з ким- небудь іншим ніж позивач.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що помилка допущена у виборчих бюлетенях не є суттєвою, а тому вимоги позивача щодо виготовлення нових виборчих бюлетенів, що будуть відповідати нормам закону та передати їх до виборчих дільниць є неможливими, тому що законодавством встановлений певний порядок та строки їх виготовлення.
У відповідності до ч. 3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, колегія суддів не вбачає в діях Одеської обласної виборчої комісії, дільничної виборчої комісії №06001 та дільничної виборчої комісії №06003 будь-яких порушень виборчого законодавства, що перешкоджає кандидату у депутати до Одеської обласної ради ОСОБА_2 здійснювати своє конституційне право бути обраним до органів місцевого самоврядування, як підтвердив апелянт в судовому засіданні інших осіб яких можливо б було ідентифікувати з кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 12 ОСОБА_2 немає , а тому вимоги його апеляційної скарги до задоволення не підлягають.
Згідно з п.4 ч.2 ст. 186 КАС України в апеляційній скарзі зазначаються обґрунтування вимог особи, яка подала апеляційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів і встановлення обставин у справі та (або) застосування норм права.
Апелянт не обгрунтував згідно наведеного вище положення неправильність чи неповноту дослідження доказів і встановлення обставин у справі судом першої інстанції, а також не довів що саме діями відповідачів порушені його виборчі права наслідком чого можливе спотворення волі виборців та результатів голосування.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Положеннями ст. 86 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оскільки висновки суду першої інстанції обґрунтовані та відповідають чинному законодавству, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують, колегія суддів на підставі ст. 200 КАС України приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін.
Керуючись ст.ст.196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 12 ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2010 року залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2010 року по справі за адміністративним позовом кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 12 ОСОБА_2 до Одеської обласної виборчої комісії, дільничної виборчої комісії № 06001 та дільничної виборчої комісії № 06003 по одномандатному мажоритарному виборчому округу №12 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії -без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: /М.П. Коваль/
Суддя: /В.О. Потапчук/
Суддя : /Г.В. Семенюк/