Ухвала від 31.10.2010 по справі 2-а-10376/10/1570

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2010 р.Справа № 2-а-10376/10/1570

Категорія: 7Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С.О.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючого -Шеметенко Л.П.

суддів -Жука С.І.

-Яковлева Ю.В.

при секретарі -Жуковській О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Одеської міської організації Соціально-Християнської Партії на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2010 р. по справі за адміністративним позовом Одеської міської організації Соціально-Християнської Партії до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

30 жовтня 2010 р. Одеська міська організація Соціально-Християнської Партії звернулась до суду з адміністративним позовом до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання дії Одеської міської виборчої комісії Одеської області по розміщенню не відповідним виборчому законодавству інформаційних плакатів -незаконними, зобов'язання Одеську міську виборчу комісію Одеської області виготовити та розмістити інформаційні плакати Одеської міської організації Соціально-Християнської партії на всіх дільничних виборчих комісіях м. Одеси у відповідності ст.49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2010 р. залишено без розгляду адміністративний позов Одеської міської організації Соціально-Християнської Партії до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Не погоджуючись з постановленим судом рішенням Одеська міська організація Соціально-Християнської Партії подала апеляційну скаргу, в якій зазначає, що прийняте рішення Одеського окружного адміністративного суду не відповідає нормам застосування виборчого законодавства, просить скасувати його та винести нову постанову, якою визнати дії Одеської міської виборчої комісії Одеської області незаконними та цим порушено виборчі конституційні права громадян України і Одеської міської організації Соціально-Християнської Партії.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції залишаючи без розгляду адміністративний позов Одеської міської організації Соціально-Християнської Партії до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії виходив з того, що позивачем пропущено строк звернення до суду, встановлений Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наведеного нижче.

З матеріалів справи вбачається, що позивач, Одеська міська організація Соціально-Християнська Партія, звернулась до суду з позовом про визнання дії Одеської міської виборчої комісії Одеської області по розміщенню не відповідним виборчому законодавству інформаційних плакатів -незаконними, зазначаючи, що Одеською міською виборчою комісією передано розміщення на дільничних виборчих комісіях інформаційні плакати Соціально-Християнської партії які не є однаковими за формою, розміром, поліграфічному виконанню з плакатами інших суб'єктів виборчого процесу. Крім цього позивач зазначає, що список Партії регіонів та Сильної України розміщено на двох аркушах і на кожному означено про назву партії, що є привілеєм для цих політичних сил.

Відповідно до ст.86 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», яка передбачає строки оскарження, строки судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, встановлюються Кодексом адміністративного судочинства України.

Так, нормами ст. 179 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено особливості обчислення строків у справах, пов'язаних з виборчим процесом та наслідки їх порушення.

Відповідно положень ст. 179 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 172-177 цього Кодексу, не поширюються правила частини другої - десятої статті 103 цього Кодексу. Строки, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчиться з настання певної події, є день, що передує дню вказаної події. Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення. Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановленні статтями 172-179 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Частиною 6 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Відповідно до положень ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», що передбачає виготовлення і порядок розміщення друкованих інформаційних та агітаційних матеріалів - відповідна територіальна виборча комісія за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України, не пізніш як за 16 днів до дня виборів забезпечує виготовлення інформаційних плакатів місцевих організацій партій - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови з розрахунку по два примірники на кожну виборчу комісію.

Так, за положеннями ч.ч.2-3 вказаної статті зазначеного Закону передбачено, що інформаційні плакати в межах одного виборчого округу мають бути однаковими за формою, розміром, поліграфічним виконанням. Форма, розмір та поліграфічне виконання інформаційних плакатів установлюються відповідною територіальною виборчою комісією. Текст та поліграфічне виконання плакатів погоджується відповідною територіальною виборчою комісією з представником місцевої організації партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, кандидатом або його довіреною особою. Інформаційний плакат місцевої організації партії повинен містити виборчий список кандидатів у депутати із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності), року народження, посади (заняття), місця роботи та місця проживання, партійності кожного включеного до нього кандидата.

Частина 5 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»визначає, що інформаційні плакати передаються до дільничних виборчих комісій не пізніш як за 14 днів до дня місцевих виборів.

Виходячи з наведених правових норм, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про залишення позову без розгляду. Однак, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково зазначив в мотивувальній частині оскаржуваної ухвали на прийняття судом до уваги не надання позивачем доказів порушень з боку Одеської міської виборчої комісії Одеської області п.п.1,5 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Таким чином, на думку колегії суддів, оскаржувана позивачем ухвала є обґрунтованою, прийнятою у відповідності до норм чинного законодавства, у зв'язку з чим скасуванню не підлягає, а факти, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції.

Колегія суддів, виходячи з наявних в матеріалах справи документів, зазначає на допущенні судом першої інстанції помилки в тексті описової частини судового рішення, а саме «Одеської обласної виборчої комісії»замість «Одеської міської виборчої комісії Одеської області».

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану ухвалу суду -залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 172, 177, 179, 195, 199, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Одеської міської організації Соціально-Християнської Партії - залишити без задоволення.

Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2010 р. по справі за адміністративним позовом Одеської міської організації Соціально-Християнської Партії до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з негайно після її проголошення.

Судове рішення є остаточним та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий: Л.П. Шеметенко

Суддя: С. І. Жук

Суддя: Ю. В. Яковлев