Ухвала від 31.10.2010 по справі 2-а-4321/10/0270

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-4321/10/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Альчук М.П.

Суддя-доповідач: Мельничук В.П.

УХВАЛА

Іменем України

"31" жовтня 2010 р. 05 год. 52 хв. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Мельничука В.П.

суддів: Шведа Е.Ю., Бабенка К.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду апеляційну скаргу кандидата на посаду міського голови м. Могилів-Подільський Вінницької області ОСОБА_2 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2010 року за адміністративним позовом кандидата на посаду міського голови м. Могилів-Подільський Вінницької області ОСОБА_2 до кандидата на посаду міського голови м. Могилів-Подільський Вінницької області ОСОБА_3, треті особи: Могилів-Подільська міська територіальна виборча комісія Вінницької області, Могилів-Подільська міська організація Комуністичної партії України Вінницької області, ОСОБА_4 про визнання дій протиправними та скасування реєстрації кандидати на посаду міського голови, -

ВСТАНОВИЛА:

28 жовтня 2010 року Кандидат на посаду міського голови м. Могилів-Подільський Вінницької області ОСОБА_2 звернулася до кандидата на посаду міського голови м. Могилів-Подільський Вінницької області ОСОБА_3, треті особи: Могилів-Подільська міська територіальна виборча комісія Вінницької області, Могилів-Подільська міська організація Комуністичної партії України Вінницької області, ОСОБА_4 про визнання дій протиправними та скасування реєстрації кандидати на посаду міського голови. Свої вимоги мотивує тим, що на думку позивача, діями відповідача щодо проведення на території м. Могилів-Подільський передвиборної агітації порушено вимоги Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів" щодо використання коштів з непередбачених джерел та розміщення агітаційних матеріалів у місцях не визначених органом місцевого самоврядування. В зв'язку з цим позивач просить суд визнати дії відповідача протиправними та скасувати реєстрацію кандидата на посаду міського голови ОСОБА_3, а також постановити окрему ухвалу за результатами розгляду даної справи.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2010 року відмовлено у задоволенні вищевказаного адміністративного позову повністю.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, кандидат на посаду міського голови м. Могилів-Подільський Вінницької області ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як незаконну та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов повністю.

До суду апеляційної інстанції всі особи, які беруть участь в справі не прибули, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду.

Статтею 128 КАС України встановлено наслідки неприбуття в судове засідання особи, яка бере участь в справі.

Згідно до ч. 6 зазначеної вище статті якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь в справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Підстави для проведення апеляційного розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами визначено ст. 197 КАС України.

За змістом ч. 1 вищезазначеної статті суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь в справі, про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

З огляду на викладене та враховуючи те, що справу можливо вирішити на основі наявних у ній доказів, а також те, що до суду апеляційної інстанції всі особи, які беруть участь в справі не прибули, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду, відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, колегія суддів ухвалила про апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є кандидатом на посаду міського голови м. Могилів-Подільський Вінницької області.

Крім цього, встановлено, що Постановою № 5 від 01.10.2010 року Могилів-Подільської виборчої комісії відповідач -ОСОБА_3 зареєстрований кандидатом на посаду міського голови м. Могилів-Подільський.

Могилів-Подільською організацією Партії Регіонів, яка висунула ОСОБА_3 в кандидати міського голови, здійснено реєстрацію та відкриття рахунку 08.10.2010 року. Після цього останній розпочав здійснювати передвиборну агітацію.

Згідно зі ст. 60 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»витрати на підготовку і проведення чергових, позачергових та перших місцевих виборів здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на здійснення Центральною виборчою комісією керівництва та управління у сфері проведення виборів та референдумів, коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України, а також коштів власних виборчих фондів місцевих організацій партій, кандидати в депутати від яких зареєстровані у багатомандатних виборчих округах, кандидатів у депутати в одномандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Усі інші види місцевих виборів проводяться за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів та коштів власних виборчих фондів місцевих організацій партій, кандидатів у депутати в одномандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Частиною 6 ст. 47 даного Закону встановлено, що передвиборна агітація здійснюється за рахунок і в межах коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України, та коштів власних виборчих фондів кандидатів, місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі.

Частиною 4 ст. 62 Закону передбачено, що використання коштів з рахунку виборчого фонду здійснюється в безготівковій формі.

Місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, кандидати у депутати в одномандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови для фінансування своєї передвиборної агітації можуть утворити власний виборчий фонд, що формується в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно зі ст. 62 Закону, місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидат у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови можуть відкрити рахунок власного виборчого фонду не пізніш як за 18 днів до дня місцевих виборів. Підставою для відкриття рахунку виборчого фонду є копія рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчого списку від місцевої організації партії, кандидата в депутати відповідно в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Порядок відкриття і закриття рахунку виборчого фонду місцевої організації партії, кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови встановлюється Національним банком України за погодженням з Центральною виборчою комісією не пізніш як за 40 днів до дня місцевих виборів.

Рахунок виборчого фонду відкривається в установі банку України, яка визначається територіальною виборчою комісією, за місцезнаходженням відповідної виборчої комісії. Місцева організація партії, кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови мають право відкрити лише один рахунок, виключно в національній валюті.

Відповідно до ч. 2 ст. 64 Закону, виборчий фонд кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого місцевою організацією партії, формується за рахунок їх власних коштів, добровільних внесків фізичних осіб, а також за рахунок коштів відповідної місцевої організації партії.

Виходячи з системного аналізу норм вказаного вище законодавства колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що дії відповідача щодо використання коштів з інших джерел, порядок формування та використання яких передбачено цим Законом, є правомірними та такими, що здійснені у відповідності до вимог Закону Україну "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів".

Крім цього, відповідно до ч. 6 ст. 45 даного Закону у разі порушення місцевою організацією партії - суб'єктом виборчого процесу, кандидатом вимог цього Закону, крім порушень, зазначених у пункті 5 частини першої та пункті 5 частини другої цієї статті, територіальна виборча комісія може оголосити відповідній місцевій організації партії - суб'єкту виборчого процесу або кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови попередження. Інформація про оголошення попередження оприлюднюється відповідною виборчою комісією в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації чи в інший спосіб.

Судом першої інстанції було встановлено, що попередження відповідачу щодо порушень виборчого процесу чи проведення передвиборної агітації Могилів-Подільською міською територіальною виборчою комісією не приймались.

Статтею 45 вказаного вище Закону передбачено вичерпний перелік підстав, за наявності яких територіальна виборча комісія має право скасувати рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Враховуючи те, що судом першої інстанції за належними та допустимими доказами позивача не було встановлено підстав, передбачених даною статтею, для скасування реєстрації відповідача кандидатом на посаду міського голови, а відповідачем було доведено їх відсутність, то колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що позов в цій частині є необгрунтованим та задоволенню не підлягає.

Крім того, повноваження про скасування рішення про реєстрацію кандидата на посаду міського голови ст. 45 Закону покладено на територіальну виборчу комісію.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, а тому вона є необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим -ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

З урахуванням вище викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 2, 159, 160, 172, 177, 195, 196, 199, 200, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу кандидата на посаду міського голови м. Могилів-Подільський Вінницької області ОСОБА_2 -залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2010 року -без змін.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий-суддя: В.П. Мельничук

Судді: Е.Ю. Швед

К.А. Бабенко