Ухвала від 28.09.2010 по справі 2а-13830/10/0570

Головуючий у 1 інстанції - Христофоров А.Б.

Суддя-доповідач - Лях О.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2010 року справа №2а-13830/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Лях О.П.,

суддів : Малашкевича С.А., Блохіна А.А.

при секретарі Сухоцькій Д.Ю.

за участю :

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Бойко В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 18 серпня 2010 року

у адміністративній справі № 2а-13830/10/0570

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4

до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька

про скасування рішення Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.03.2010 № 0000972342,-

ВСТАНОВИЛА:

ФОП ОСОБА_4 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у Калінінському районі м. Донецька про скасування рішення Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.03.2010 № 0000972342.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що 22.02.2010 відповідачем була проведена планова перевірка господарської одиниці (павильону - закусочна) за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складений акт перевірки № 0101/05/63/23/2776205434 від 22.02.2010 року.

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000972342 від 23.03.2010 року.

Позивач з висновками ДПІ у Калінінському районі м. Донецька не погодився, оскільки вважає, що вони не відповідають чинному законодавству України, а тому просив скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій 0000972342 від 23.03.2010 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року у справі № 2а-13830/10/0570 позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 задоволено, а саме:

скасовано рішення Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.03.2010 № 0000972342.

В апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду справи відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Апеляційну скаргу мотивує тим, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права.

Представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права приходить до наступного.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій ОСОБА_4 є фізичною особою - підприємцем, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця серія В02 №НОМЕР_3, згідно свідоцтва про сплату єдиного податку серія Е № НОМЕР_4 від 14.12.2007 та подовженого до 31.12.2010 виданого ДПІ у Калінінському районі м. Донецька є платником єдиного податку.

22 лютого 2010 року ДПІ у Калінінському районі м. Донецька проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці (павільйон - закусочна), розташованої за адресою: м. Донецьк, пр. Б. Хмельницького, 106 .

Перевіркою встановлені порушення: п. 1, 2, 8, 12, ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст. 1, 2, 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу сприту етилового, коньячного плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

За наслідками проведеної перевірки складено акт № 0101/05/63/23/2776205434 від 22.02.2010 року.

Позивач не погодившись із висновками акту перевірки надав до ДПІ у Калінінському районі м. Донецька заперечення від 15.03.2010 на акт №0101/05/63/23/2776205434 від 22.02.2010 року. За наслідками розгляду заперечень відповідачем надано відповідь та новий висновок до акту перевірки.

Згідно вказаного висновку встановлені порушення вимог п. 1, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме :

- не ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання на суму 949,00 гривень;

- не проведення розрахункової операції через РРО на суму 243,5 гривень.

На підставі акту перевірки від 22.02.2010 року та з урахуванням нового висновку до акту перевірки, ДПІ у Калінінському районі м. Донецька прийняло оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000972342 від 23.03.2010 на суму 3115,50 гривень.

Відповідно до приписів пункту 1 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі громадського харчування та послуг” № 265/95-ВР від 06.07.1995 р зі змінами та доповненнями суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно пункту 6 статті 9 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі громадського харчування та послуг” № 265/95-ВР від 06.07.1995 р зі змінами та доповненнями реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються: при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності-фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив) за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику.

У відповідності з п. 4 Указу Президента України від 03.07.1998 № 727/98 “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” (далі Указ № 727/98), форма Книги обліку доходів та витрат, які підлягають оподаткуванню відповідно цьому Указу, та порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Згідно п. 8 наказу № 599 ДПА України “Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачи”, зареєстрованого Мінюстом України 02.11.2009р під № 752/4045 (далі -наказ № 599) для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських та фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів та витрат згідно додатку № 10 до Інструкції про податок з доходів фізичних осіб, затверджену наказом Головною державною податковою інспекції України від 21.04.1993р № 12 та зареєстрованой Мінюстом України 09.06.1993р під № 64. При цьому обов'язковому заповненню підлягають тільки графи “період обліку”, “витрати на виробництво продукції”, “сума виручки (доходу)”, “чистий дохід”.

У відповідності до п. 2 листа ДПА України від 05.11.1997р № 17-0117/10-8886 в Книзі обліку доходів та витрат графи 4, 5, 6 заповнюються підприємцем безпосередньо на місці реалізації після кожного факту продажу. Наприкінці робочого дня підсумовуються всі суми, отримані за реалізований товар, та виводиться денна сума валового доходу.

Вся отримана суб'єктом господарювання готівкова виручка протягом дня повинна бути в повній сумі оприбуткована в Книзі обліку розрахункових операцій.

На момент перевірки встановлено, що після продажу кулінарних виробів по рахунку 000408 від 22.02.2010р на суму 43,5 грн та отримання задатку на суму 200 грн. Книга обліку доходів та витрат не заповнювалась підприємцем безпосередньо на місці реалізації після кожного факту продажу та взагалі була відсутня на момент перевірки.

Пунктом 12 статті 3 Закону України № 265 визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (надання послуг) в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством облік товарних запасів на складах та/чи за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 6 Закону № 265 передбачено , що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідно до пункту 17 Порядку проведення торгової діяльності та правил торгового обслуговування населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006р № 833, забороняється продаж товарів, які не мають відповідної маркировки, належного товарного виду, на яких термін придатності не вказаний чи вказаний з порушенням вимог нормативних документів, термін придатності яких вичерпаний, а також які надійшли без документів, передбачених законодавством, зокрема засвідчуючи їх якість та безпеку.

До документів, які є підставою для оприбуткування товару, як правило, відносяться накладні та товарно-транспортні накладні. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують пересування товарно-матеріальних цінностей, є порушенням встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку.

З огляду на викладене колегія суддів погоджується із доводами апеляційної скарги в частині порушення позивачем пунктів 1, 12 статті 3 Закону України “Про застосування РРО в сфері торгівлі громадського харчування та послуг” в частині не проведення розрахункових операцій через РРО на суму 243,5 грн. та не ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання на суму 949 грн..

У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Колегія суддів вважає, що відповідач, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення - рішення, дів в межах наданих законом повноважень та у спосіб передбачений законом.

Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вирішив справу з помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому наявні підстави для скасування постанови суду першої інстанції з ухваленням нової про відмову в задоволенні позовних вимог позивача.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року у адміністративній справі № 2а-13830/10/0570 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про скасування рішення Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.03.2010 № 0000972342 - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2010 року у адміністративній справі № 2а-13830/10/0570 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про скасування рішення Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.03.2010 № 0000972342 - скасувати.

Ухвалити нову постанову.

У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про скасування рішення Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.03.2010 № 0000972342 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення її в повному обсязі.

В повному обсязі постанова складена 29.09.2010 року.

Головуючий О.П. Лях

Судді С.А. Малашкевич

А.А. Блохін