Головуючий у 1 інстанції - Захарова О.В.
Суддя-доповідач - Блохін А.А.
21 вересня 2010 року справа №2а-4030/10/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Блохіна А.А., суддів: Малашкевича С.А., Лях О.П., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства “Янівське” на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 29 липня 2010 року у справі № 2а-4030/10/1270 за позовом закритого акціонерного товариства «Янівське» до Управління Пенсійного фонду України в місті Красному Лучі Луганської області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та пені № 209 від 13.05.2010р.,-
У травні 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Красному Лучі Луганської області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та пені № 209 від 13.05.2010р.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 29 липня 2010 року у справі № 2а-4030/10/1270 у задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін з наступних підстав.
При розгляді справи в апеляційній інстанції встановлено наступне.
Закрите акціонерне товариство «Янівське» є юридичною особою, зареєстровано виконкомом Краснолуцької міської ради 27.04.2004р., перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Красному Лучі Луганської області як платник страхових внесків.
13 травня 2010 року Управлінням Пенсійного фонду України в місті Красному Лучі Луганської області прийнято рішення №209 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно до якого до позивача застосовано штраф в розмірі 10% - 9159,91 грн. та нараховано пеню в розмірі 0,1% на суми недоїмки і фінансових санкцій - 10935,18 грн.
Між сторонами не має спору про розмір та порядок нарахування страхових внесків, спірним є факт визначення відповідачем періоду нарахування - з 02.03.2009р. по 20.07.2009р., та підписання розрахунку посадовими особами УПФУ.
Згідно вимог ч. 6 статті 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058) , страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до ч. 12 статті 20 Закону № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
Базовим звітним періодом для ЗАТ “Янівське” з урахуванням вимог п. 1 ст. 14, п.6 ст. 20 Закону № 1058 є календарний місяць.
Також на позивача розповсюджується п. 14 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яким встановлено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
З матеріалів справи вбачається, що ЗАТ “Янівське” відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за січень 2009 року, самостійно нараховані до сплати страхові внески на загальну суму 123153, 71 грн.
Відповідно до вимог ч. 9 ст. 106 Закону №1058, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, а також за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів зі страхових внесків застосовуються штрафні санкції та нараховується пеня.
Згідно з абз.2 п. 9 ст. 106 Закону №1058, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків до Пенсійного фонду у вигляді штрафу в розмірі 10%, що залежать від строку затримки платежу, а саме від своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати в строк до 30 календарних днів включно.
Згідно п. 8 ст. 106 Закону №1058, на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожен день прострочення платежу. Порядок нарахування та погашення пені визначено у розділі 10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 (далі - Інструкція).
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені у порядку та розмірах, визначених п. 10.1 Інструкції. Нараховувати пеню починають з першого календарного дня, наступного за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником.
Щодо твердження позивача про обов'язковість підписання розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку ЗАТ «Янівське» посадовими особами УПФУ в м. Красному Лучі Луганської області колегія суддів зазначає наступне.
Оскільки ні Законом №1058, ні Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та іншими нормативними актами не передбачений обов'язок підписання посадовими особами пенсійного фонду вказаного розрахунку, вищевказане твердження позивача є необґрунтованим.
Посилання позивача на порушення п.10.1 Інструкції в частині ненадання відповідачем жодного документу на підставі яких нараховувалась пеня не приймаються до уваги з огляду на наступне.
Відповідно до п. 10.1 зазначеної Інструкції документами, які є підставою для нарахування пені, є: документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати; розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; звіт про суми нарахованої заробітної плати(грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України з позитивною сумою; звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду; документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з від'ємною сумою; звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.
При цьому, п.10.1 Інструкції не встановлює обов'язок органу Пенсійного фонду направляти такі документи разом із рішенням про застосування штрафної санкції та пені. Стосовно твердження позивача про обов'язковість проведення документальної перевірки та винесення вимоги про сплату боргу колегія суддів зазначає наступне.
Згідно вимог ч.3 ст.20 Закону №1058 обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі: ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків; неведення страхувальником бухгалтерського обліку чи відсутності в нього відповідних первинних документів; якщо сума страхових внесків, нарахована страхувальником, не підтверджується документами.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що сума страхових внесків самостійно нарахована ЗАТ “Янівське” у розрахунку за січень 2009 року, тому підстави для проведення перевірки, передбачені ч.3 ст.20 Закону №1058, відсутні.
Відповідно до ч. 2 статті 106 Закону №1058, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову закритого акціонерного товариства «Янівське» до Управління Пенсійного фонду України в місті Красному Лучі Луганської області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та пені № 209 від 13.05.2010р.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має, у зв'язку з чим апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 212, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства “Янівське” - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 29 липня 2010 року у справі № 2а-4030/10/1270 за позовом закритого акціонерного товариства «Янівське» до Управління Пенсійного фонду України в місті Красному Лучі Луганської області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та пені № 209 від 13.05.2010р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий А.А. Блохін
Судді : С.А. Малашкевич
О.П. Лях