Головуючий у 1 інстанції - Кравцова Н. В., судді Чиркін С. М., Каюда А. М.
Суддя-доповідач - Малашкевич С.А.
27 вересня 2010 року справа №2а-7199/10/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Малашкевича С. А.
суддів: Яманко В. Г.
Попова В. В.
при секретарі судового засідання Дегтярьовій А. М.
за участю представників від:
позивача Помаза О. В. за дов. № 91 від 20 вересня 2010 року,
відповідача не з'явився, повідомлений належним чином,
третіх осіб 1) не з'явився, повідомлений належним чином,
2) не з'явився, повідомлений належним чином,
3) не з'явився, повідомлений належним чином,
4) не з'явився, повідомлений належним чином,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційні скарги Слов'яносербської районної організації
Комуністичної партії України,
Слов'яносербської районної виборчої комісії Луганської
області (Слов'яносербської районної територіальної
виборчої комісії)
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 23 вересня 2010 року
по адміністративній справі № 2-а-7199/10/1270 (головуючий суддя Кравцова Н. В.,
судді Чиркін С. М., Каюда А. М. )
за позовом Слов'яносербської районної організації партії Регіонів
до Слов'яносербської районної виборчої комісії Луганської
області (Слов'яносербської районної територіальної
виборчої комісії)
за участю третіх осіб, які не заявляють
самостійні вимоги на предмет спору 1) Слов'яносербської районної організації
партії «Наша Україна»,
2) Слов'яносербської районної організації
Комуністичної партії України,
3) Слов'яносербської районної організації
партії «Єдиний центр»,
4) Слов'яносербської районної організації
партії «Народна партія»
про визнання протиправним та скасування рішення
Слов'яносербської районної територіальної виборчої
комісії № 1 від 18 вересня 2010 року, -
20 вересня 2010 року Слов'яносербська районна організація партії Регіонів звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Слов'яносербської районної територіальної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування рішення виборчої комісії № 1 від 18 вересня 2010 року.
Ухвалою суду від 20 вересня 2010 року в якості третіх осіб залучені Слов'яносербські районні організації партій «Наша Україна», «Єдиний центр», «Народна партія», «Комуністична партія України».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 18 вересня 2010 року відповідачем було прийнято в порушення вимог статті 22 Закону України Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" протокольне рішення № 1 щодо прийняття подання з порушенням комплектації пакету документів (відсутні електронні форми подання) та продовження строків подання.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2010 року в адміністративній справі № 2-а-7199/10/1270 позовні вимоги Слов'яносербської районної організації партії Регіонів були задоволені повністю, а саме визнано протиправним та скасоване протокольне рішення Слов'яносербської районної територіальної виборчої комісії № 1 від 18 вересня 2010 року.
В постанові суду першої інстанції зазначено, що в якості юридичної особи була зареєстрована комунальна організація (установа, заклад) «Слов'яносербська районна територіальна виборча комісія», відносно якої 21 вересня 2010 року була проведена зміна назви на виконання вимог постанови ЦВК від 10 вересня 2010 року № 344, яка має наступну редакцію «Слов'яносербська районна виборча комісія Луганської області».
Підставою для задоволення позовних вимог судом першої інстанції визначено недотримання відповідачем вимог частин 10, 11 статті 22 Закону України Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" № 2487-VІ 10 липня 2010 року, постанови Центральної виборчої комісії від 2 вересня 2010 року № 334 «Про форми подань щодо кандидатур до складу територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 350.
В апеляційній скарзі Слов'яносербська районна організація Комуністичної партії України просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник посилається на наступне:
1) реалізація принципу рівності учасників виборчого процесу перед законом може здійснюватися лише в межах виборчих процедур, тому якщо відсутня передбачена законом виборча процедура, невірно вказувати на нерівність учасників виборчого процесу, оскільки представлення однією місцевою партійною організацією подання в електронній формі наступного дня за днем, у який аналогічне подання в електронній формі здійснила інша місцева партійна організація, жодним чином істотно не порушує права партії, що першою подала відповідний документ в електронній формі, дані порушення є незначними, такими, що за ступенем суспільної шкідливості не спроможні істотно вплинути на права учасників виборчого процесу - членів територіальної виборчої комісії - представників політичних партій; виключення зі складу Слов'яносербської районної територіальної виборчої комісії представників районних партійних організацій «Наша Україна», «Єдиний Центр», «Народна партія», «Комуністична партія України» відчутно порушує основоположні засади виборчого процесу, оскільки втрачається баланс інтересів різноманітних політичних сил і створюється підґрунтя для упередженої роботи виборчої комісії;
2) посилання суду першої інстанції на те, що форма та порядок складання оскаржуваного рішення не передбачена чинним законодавством, є хибним, тому, що до компетенції територіальної виборчої комісії належить питання щодо організації підготовки та проведення місцевих виборів, у тому числі питання по розгляду подання кандидатур до складу виборчої комісії;
3) виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що забезпечує організацію та проведення місцевих виборів, а рішення колегіального органу приймаються колегіально та відповідно оформлюються у вигляді протоколів, протокольних рішень тощо;
4) відповідно до пункту 12 статті 27 Закону про вибори ТВК може приймати протокольні рішення з питань поточної діяльності, а не тільки внутрішньої поточної діяльності;
5) в якості підстави для відхилення подання щодо кандидатури до складу ТВК визначається саме невідповідність вимогам законодавства виключно подання, а не додатків до нього;
6) невідповідність вимог щодо електронної форми подання вимогам законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг».
Апелянт - Слов'яносербська районна виборча комісія Луганської області просить в апеляційній скарзі скасувати постанову суду першої інстанції в частині визнання судом першої інстанції дій ТВК як протиправних, оскільки:
- член виборчої комісії від партії Регіонів Тімінський В. В., юрист за фахом, знав як правильно прийняти документи від політичних партій, був присутній у приміщенні де приймаються документи, але промовчав на неправильні дії секретаря, і свідомо чекав коли секретар комісії зробить помилку, щоб потім цим скористатися;
- суд першої інстанції не надав відповідачу розумний строк для надання заперечень до адміністративного позову, тим самим позбавив його можливості довести ті обставини, на яких ґрунтуються заперечення;
- суд не надав належної оцінки доводам відповідача щодо неналежного забезпечення комісії оргтехнікою та відсутності вільного доступу до наданої у користування оргтехніки.
В судовому засіданні представник позивача проти апеляційних скарг заперечував та просив їх відхилити, а судове рішення першої інстанції залишити без змін. Представники відповідача та третіх осіб були належним чином сповіщені про дату, час та місце судового засідання, але своїм правом бути присутніми на судовому засіданні не скористалися.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, представника позивача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, встановила наступне.
18 вересня 2010 року Слов'яносербська районна територіальна виборча комісія прийняла протокольне рішення № 1 про прийняття подання з порушенням комплектності пакету документів (відсутні електронні форми подання) та продовження строків для виправлення «технічних неточностей» в поданні. В оскаржуваному рішенні визначено, що згідно вимог пункту 2.1 постанови Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) від 9 вересня 2010 року № 343 був порушений порядок подання кандидатур до складу територіальної виборчої комісії (далі - ТВК) партіями: «Наша Україна», «Єдиний Центр», «Народна Партія», «Комуністична Партія України», у зв'язку з чим прийнято рішення відповідно до пункту 11 статті 22 Закону України Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" № 2487-VІ (далі - Закон № 2487) «вважати дане порушення технічною неточністю і прийняти подання, зобов'язавши суб'єкта подання надати електронну форму протягом доби». Членом комісії Тімінським В. В. стосовно прийнятого ТВК протокольного рішення № 1 була висловлена окрема думка, в якій зазначено, що «останнім днем подання до складу відповідних територіальних виборчих комісій є 17 вересня 2010 року. До 24-ої години цього дня до комісії районними організаціями партій «Наша Україна», «Єдиний центр», «Народна партія», «Комуністична партія України» подання в електронній формі не були надані. В зв'язку з цим згідно пункту 10 статті 22 Закону № 2487 подання повинні бути відхилені. Прийнявши протокольне рішення щодо продовження терміну подачі необхідних документів, виборча комісія грубо порушила право інших суб'єктів виборчого процесу, які вчасно та в повному обсязі надали необхідні документи».
Абзацом 1 пункту 10 статті 22 Закону № 2487 подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії вноситься за формою, встановленою Центральною виборчою комісією не пізніше дня початку виборчого процесу, на паперовому носії та в електронній формі.
Додатком 1 до постанови Центральної виборчої комісії від 2 вересня 2010 року № 334 затверджена форма подання та вимоги до неї, а саме в примітці визначено, що подання місцевої організації політичної партії щодо кандидатур до складу відповідної територіальної виборчої комісії засвідчується печаткою місцевої організації політичної партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня і вноситься на паперовому носії та в електронній формі у форматі MS Word на оптичному носії інформації (CD-R або DVD-R).
Таким чином, визначеним вище законодавством передбачено обов'язкове надання подання у двох формах: паперовій та електронній, що спростовує доводи апелянта - Слов'яносербської районної організації КПУ про те, що електронна форма подання є додатком до паперової форми, а не окремою формою подання. До того ж електронна форма подання у форматі MS Word на оптичному носії інформації (CD-R або DVD-R) встановлена діючою постановою ЦВК від 2 вересня 2010 року № 334 не містить вимог щодо електронного підпису та ці вимоги ЦВК не підлягають коригуванню за вимогою учасників виборчого процесу на предмет їх відповідності нормам законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг», оскільки предметом даної справи не є відповідність вимогам вказаних законів сама постанова ЦВК. Відповідно до частини 4 статті 22 Закону № 2487 рішення Центральної виборчої комісії є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, в тому числі територіальними, дільничними виборчими комісіями, а також органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями.
Колегія суддів не приймає посилання апелянта - територіальної виборчої комісії на неможливість користування оргтехнікою, оскільки для фіксування факту надання оптичного носія достатньо його наявності в пакеті документів поданих партією до ТВК. В оскаржуваному протокольному рішенні ТВК зафіксувала факт подання третіми особами пакету документів з порушенням комплектності, а саме без електронної форми подання. Апелянт - Слов'яносербська районна організація КПУ в поданій скарзі не спростовує факт того, що подання було надано 17 вересня 2010 року лише на паперовому носії без надання в електронній формі у форматі MS Word на оптичному носії інформації (CD-R або DVD-R).
Відповідно до абзацу 3 пункту 10 статті 22 Закону № 2487 подання щодо кандидатур, яке не відповідає вимогам цієї статті, підлягає відхиленню; запропоновані в ньому кандидатури до складу виборчої комісії не включаються; рішення про відхилення подання не приймається. Тобто, прийняття відповідачем оскаржуваного протокольного рішення, яким з посиланням на технічні неточності було прийнято подання всупереч вимогам абзацу 1 пункту 10 статті 22 Закону № 2487, додатку 1 до постанови Центральної виборчої комісії від 2 вересня 2010 року № 334, є незаконним. Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з цих підстав.
Постановою ЦВК від 3 вересня 2010 року N 335 був затверджений «Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року», згідно пункту 19 якого для внесення районними організаціями політичних партій до районних виборчих комісій подань щодо кандидатур до складу міських (крім міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення, міст Києва та Севастополя, міст, до складу яких входить інше місто, селище, село), сільських, селищних виборчих комісій у відповідному районі (частина шоста статті 22 Закону № 2487) встановлений термін не пізніш як за 43 дні до дня виборів, тобто до 17 вересня 2010 року включно.
Пунктами 9, 10, 11 статті 15 Закону № 2487 передбачено, що усі строки, визначені у цьому Законі, обчислюються календарними днями, годинами. Першим днем строку, який відповідно до цього Закону має початися у зв'язку з настанням певної події, є день, наступний за днем настання такої події. Останнім днем строку, який відповідно до цього Закону має закінчитися у зв'язку з настанням певної події, є день, що передує дню такої події.
Оскаржуваним протокольним рішенням ТВК № 1 від 18 вересня 2010 року був продовжений на добу термін для надання електронної форми подання з метою усунення «технічної неточності», в той час як, відповідно до пункту 11 статті 22 Закону № 2487 про виявлені описки та неточності відповідна виборча комісія невідкладно повідомляє відповідного суб'єкта подання та такі описки, неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання щодо відповідних кандидатур не пізніше наступного дня після дня направлення суб'єкту подання зазначеного повідомлення, але не пізніше дня, що передує дню проведення жеребкування, передбаченого частиною третьою цієї статті. При цьому, прийняття ТВК протокольного рішення з цього питання вказаною нормою не передбачено. Не надання електронної форми подання не підпадає під поняття «описка» чи «неточність» вказаних у пункті 11 статті 22 Закону № 2487.
Апелянт - Слов'яносербська районна організація КПУ зазначає, що відповідно до пункту 12 статті 27 Закону № 2487 ТВК може приймати протокольні рішення з питань поточної діяльності, а не тільки внутрішньої поточної діяльності. З цього приводу колегія суддів зазначає, що на стадії формування складу територіальної виборчої комісії Законом № 2487 не передбачено прийняття протокольних рішень з поточних питань, а лише рішення про формування складу територіальної виборчої комісії (пункт 15 статті 22 Закону № 2487), тобто, формування виборчої комісії не відноситься до поточних питань діяльності не сформованої виборчої комісії.
Доводи вказаного апелянта про те, що не подання електронної форми не порушує прав інших учасників виборчого процесу та не порушує принципу рівності учасників виборчого процесу перед законом, оскільки виборчий процес фактично ще не розпочався, не приймаються колегією суддів з наступних підстав. Виборчий процес розпочався з 11 вересня 2010 року відповідно до частини 1 статті 15 Закону № 2487 та постанови ЦВК від 3 вересня 2010 року N 335, тому принцип рівності учасників виборчого процесу застосовується на протязі всієї виборчої компанії та має пряме відношення до стадії формування територіальних виборчих комісій. Недотримання вимог виборчого закону одним з учасників порушує права іншого, який сумлінно виконує всі законодавчі вимоги, тому баланс в представленні політичних сил в складі ТВК залежить виключно від точного дотримання всіма учасниками виборчого процесу вимог законодавства.
Доводи ТВК про ненадання судом першої інстанції розумного строку для обґрунтування заперечень, колегією суддів не приймаються, оскільки нормами КАС України встановлені скорочені строки для розгляду справ даної категорії. Також, не приймаються посилання ТВК на визнання судом першої інстанції дій ТВК протиправними, оскільки такий висновок в резолютивній частині оскаржуваного судового рішення першої інстанції відсутній. Щодо оцінки дій члена ТВК Тімінського В. В., то відносини між членами ТВК є суто внутрішнім питанням діяльності цієї комісії, а юридична необізнаність інших членів ТВК не є підставою для визнання правомірним оскаржуваного протокольного рішення.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку про відсутність законодавчо визначених підстав для скасування судового рішення першої інстанції та задоволення вимог поданих апеляційних скарг.
Керуючись статтями 172, 177, 196, 199, 205, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Слов'яносербської районної організації Комуністичної партії України, Слов'яносербської районної виборчої комісії Луганської області (Слов'яносербської районної територіальної виборчої комісії) на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2010 року в адміністративній справі № 2-а-7199/10/1270 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2010 року в адміністративній справі № 2-а-7199/10/1270 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.А.Малашкевич
Судді: В.Г.Яманко
В.В.Попов