Головуючий у 1 інстанції - Ірметова О.В.
Суддя-доповідач - Губська Л.В.
24 вересня 2010 року справа №2а-26021/09/1270 < приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26 >
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Губської Л.В,
суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-ОПТ» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2010 року в адміністративній справі за позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-ОПТ» про стягнення сум фінансових санкцій,-
Державна податкова інспекція в Артемівському районі м. Луганська звернулась до суду першої інстанції з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-ОПТ» про стягнення сум фінансових санкцій в сумі 30176,50 грн. ( з урахуванням уточнення позовних вимог). В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 06.07.2009 року податковою інспекцією було проведено перевірку ТОВ «АРТ-ОПТ» за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки було встановлено порушення відповідачем пунктів 11, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (надалі Закон № 265/95-ВР), на підставі чого прийнято рішення від 15.07.2009 року № 0002232310 про застосування штрафних санкцій у сумі 36100,50 грн., яку відповідач дотепер у повному обсязі не сплатив.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2010 року позовні вимоги було задоволено у повному обсязі.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права. Апелянт посилається на те, що акт перевірки ДПІ у Артемівському районі у м. Луганську від 06.072009 р. складено в порушення наказу ДПА України № 534 від 12.08.08 р. про затвердження Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, так в розділі 2 акту перевірки „Описова частина" ревізорами не доведено факт порушення пункту 11 та пункту 13 статті 3 Закону України № 265/95-ВР, в частині неповного дослідження первинних бухгалтерських документів, які характеризують факт невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО за 06.07.2009 р. Вважає, що перевіркою не досліджено причини наявності готівки у сумі 7203,10 грн. на місці проведення розрахункових операцій. Також зазначає, що позивачем не доведений факт порушення п. 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, тому що у відзиві на позовну заяву відповідач пояснив обставини, при яких кошти в розмірі 11427,40 грн. опинились на місці проведення розрахунків під час перевірки.
Належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду сторони до суду не прибули, що, відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду справи, при цьому представник апелянта просив справу розглянути у їх відсутність. Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАСУ справу розглянуто у порядку письмового провадження.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційна скарга ТОВ «АРТ-ОПТ» не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, ТОВ «АРТ-ОПТ» є юридичною особою, що діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 487186, виданого виконавчим комітетом Луганської міської ради, ідентифікаційний номер 24052562.
Судом установлено і вбачається з матеріалів справи, що 06.07.2009 року посадовими особами ДПІ в Артемівському районі м. Луганська здійснена перевірка ринку, розташованого за адресою: м. Луганськ, вул. 2-га Краснознаменна, буд. 1 -б, що належить ТОВ «АРТ-ОПТ», з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт перевірки від 06.07.2009р. № 0189/12/33/23/24052562, яким зафіксовано наступні порушення:
- п.11 ст.3 ЗУ № 265/95-ВР - розрахункова операція проведена через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування наданої послуги;
- п.13 ст.3 ЗУ № 265/95-ВР - не забезпечена відповідність суми готівкових коштів на місті проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (сума невідповідності склала 7203 грн. 10 коп.).
На підставі цього акту позивачем прийнято рішення від 15.07.2009р. № 0002232310 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 36100, 50 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Пунктом 1, 2 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів /наданні послуг/ у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг, зобов'язані забезпечити відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до абз. 1,2,3,5 п. 8 Наказу Державної податкової адміністрації України «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій» від 12.08.2008 року № 534, датою акта перевірки є дата підписання акта посадовими особами органу ДПС, що проводили перевірку, та посадовими особами (особами) суб'єкта господарювання.
Датою реєстрації акта перевірки в органі ДПС за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання є дата його реєстрації (не пізніше наступного робочого дня після його складання) у журналі реєстрації матеріалів перевірки підрозділу контролю за розрахунковими операціями органу ДПС (додаток 2 до Методичних рекомендацій), посадові особи якого здійснювали перевірку такого суб'єкта.
Датою реєстрації акта перевірки в органі ДПС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання є дата його реєстрації (у день отримання такого акта) у журналі реєстрації матеріалів перевірки підрозділу контролю за розрахунковими операціями органу ДПС за місцем державної реєстрації такого суб'єкта господарювання.
У разі якщо суб'єкт господарювання здійснює свою діяльність не за місцем, яке зазначене у свідоцтві про державну реєстрацію такого суб'єкта, акт перевірки, складений посадовими особами органу ДПС, реєструється у журналі реєстрації актів перевірок і протягом трьох робочих днів після його реєстрації направляється до органу ДПС за місцем державної реєстрації вказаного суб'єкта. Копія акта перевірки з відміткою про реєстрацію у журналі реєстрації актів перевірки зберігається в органі ДПС за місцезнаходженням суб'єкта господарювання.
Колегія суддів погоджується с висновком суду першої інстанції, що факт ознайомлення відповідача саме з актом перевірки від 06.07.2009 року не потребує доказування, на підставі того, що дані обставини вже встановлені судовим рішенням від 04.02.2010 року, яке набрало законної сили 18.05.2010 року, оскільки, відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини..
Крім того, відповідно до п. 2 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції.
Статтею 22 Закону України № 265/95-ВР передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Пунктом 6 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»визначено, що у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості до суб'єктів підприємницької діяльності, за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про необхідність задоволення позовних вимог, правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови немає.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-ОПТ» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2010 року - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2010 року в адміністративній справі за позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-ОПТ» про стягнення сум фінансових санкцій - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п»ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Л.В.Губська
(підписи)
Судді: Т.Г. Арабей
І.В. Геращенко