Справа № 199/3799/24
(3/199/1935/24)
іменем України
30.05.2024 року місто Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська Машкіна Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, паспорт № НОМЕР_1 , виданий органом 1204 від 30.11.2022 року, РНОКПП НОМЕР_2 , офіційно не працевлаштованої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 173503 ОСОБА_1 10.05.2024 року близько 13:30 год. в торгівельному павільйоні за адресою: АДРЕСА_2 , зберігала тютюнові вироби без марок акцизного податку встановленого зразку для власного вживання.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, викликалася до суду під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, шляхом направлення поштового та смс-повідомлення, тобто судом прийнято вичерпні заходи для її повідомлення про дату, час і місце розгляду справи та забезпечено можливість з'явитися до суду і висловити своє відношення до складеного відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім того, згідно зі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права. Так, рішенням Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.
За вказаних обставин, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та враховуючи, що ОСОБА_1 не з'явилася в судове засідання, тобто добросовісно не виконала процесуальні обов'язки, розгляд справи здійснено у її відсутність на підставі ч. 1 ст. 268 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Зі змісту ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За ч.1 ст. 164-5 КУпАП передбачена відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
В той же час, умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення це сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення входять ознаки, які характеризують об'єкт, об'єктивну і суб'єктивну сторони та суб'єкта правопорушення.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-5 КУпАП, характеризується діями, спрямованими зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку. Суб'єктом відповідальності є посадові особи підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні, окрім протоколу, зміст якого викладено вище, досліджено наявні в матеріалах справи письмові докази:
-протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 173503 від 10.05.2024 року, що складений у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП;
-рапорт ст. інспектора-чергового ВП №1 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області від 10.05.2024 року, згідно якого в торгівельному павільйоні за адресою: АДРЕСА_2 було виявлено факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку;
-протокол огляду від 10.05.2024 року та фото таблиця до нього, згідно якого у приміщенні торгівельного павільйону за адресою: АДРЕСА_2 виявлено тютюнові вироби без марок акцизного податку встановленого зразку, які в подальшому в присутності понятих було вилучено, а саме: «Прима класична» в кількості 10 пачок, «Dubao» в кількості 10 пачок;
-письмові пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , згідно яких остання підтвердила, що у торгівельному павільйоні за адресою: АДРЕСА_2 10.05.2024 близько 13:30 год. вона зберігала тютюнові вироби без марок акцизного податку для власних потреб без мети збуту.
Тобто, з аналізу досліджених судом доказів встановлено, що вилучені у ОСОБА_1 тютюнові вироби взагалі не містили марок акцизного податку, тобто не мають об'єктивних ознак, зазначених в диспозиції ч.1 ст. 164-5 КУпАП, предметом якої є підроблені чи фальсифіковані марки акцизного податку.
Крім того, склад інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-5 КУпАП, передбачає спеціальний суб'єкт - посадових осіб підприємств - виробників, імпортерів і продавців алкогольних напоїв або тютюнових виробів.
Однак, матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 є посадовою особою суб'єкта господарювання, який здійснює підприємницьку діяльність в торгівельному павільйоні за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи відсутність в діях ОСОБА_1 об'єктивних і суб'єктивних ознак складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-5 КУпАП, провадження по справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
При цьому, ч.1 ст. 265 КУпАП передбачено, що речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Відповідно до п. 226.5 ст. 226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Зберігання підакцизних товарів, їх транспортування, без акцизних марок в Україні заборонено, що тягне адміністративну та кримінальну відповідальність, а тому з урахуванням положень ст. 226.11 та ст. 227 Податкового Кодексу України, усі сигарети підлягають знищенню, як такі, що не можуть бути транспортовані по території України та вивезені з неї, без акцизних марок.
Відповідно до ст. ст. 1, 5 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо умови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, відноситься до неякісної і небезпечної продукції й підлягає тільки обов'язковому вилученню з обігу.
Таким чином, оскільки вилучені у справі про адміністративне правопорушення тютюнові вироби не мають марок акцизного податку, вони належать до неякісної та небезпечної продукції, яка вилучена з обігу, у зв'язку з чим підлягає знищенню.
Керуючись ст. ст. 9, 164, 247, 277, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164-5 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Тютюнові вироби, вилучені згідно протоколу огляду від 18.04.2024 року в приміщенні торгівельного павільйону за адресою: м.Дніпро, вул. Передова, 530 - знищити.
Скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: Н.В. Машкіна