Постанова від 28.05.2024 по справі 486/597/24

Справа №: 486/597/24 Провадження № 3/486/477/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2024 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

у складі: головуючого судді - Савіна О.І.,

при секретарі - Салагорі С.О.,

за участі: особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Южноукраїнську Миколаївської області справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Первомайського відділу Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Вознесенськ Миколаївської області, РНКОПП: НОМЕР_1 , сержанта, стрільця 2 відділення 4 стрілецького взводу стрілецької роти (з охорони та оборони об'єктів життєзабезпечення ВП «Південноукраїнська АЕС») батальону охорони військової частини НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу №16 від 18.03.2024 року про вчинення адміністративного правопорушення, 29.02.2024 близько 06:40 год. сержант ОСОБА_1 будучи військовослужбовцем військової служби призваним по мобілізації на посаді стрільця 2 відділення 4 стрілецького взводу стрілецької роти (з охорони та оборони об'єктів життєзабезпечення ВП «Південноукраїнська АЕС») батальйону охорони військової частини НОМЕР_2 , позиції якої розташовані на території ВП «Південноукраїнська АЕС» за адресою: АДРЕСА_2 , діючи умисно, в умовах особливого періоду, на порушення вимог, ст.ст. 9, 11, 16, 17 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1-4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, п. 1 ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», здійснив появу військовослужбовця на території військової частині в стані наркотичного сп'яніння та в подальшому того ж дня під час перевірки особового складу, був виявлений під час виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані та згідно «Висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного и іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарський препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» КНП «Южноукраїнська міська багатопрофільна лікарня» Южноукраїнської міської ради від 14.03.2024 при огляді сержанта ОСОБА_1 виявлено наркотичне сп'яніння. Йому було запропоновано в добровільному порядку пройти медичний огляд, у останнього станом на 14.03.2024 року 16:45 год. виявлено наркотичне сп'яніння, а саме під впливом фенілетиламінів a-PVP MDMA.

Дії сержанта ОСОБА_1 містять склад військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення визнає, підтвердив обставини вчиненого ним адміністративного правопорушення та пояснює, що 29.02.2024 року йому запропонували вжити амфетаміни, які він скурив через цигарку.

Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Згідно с вимогами ст.245 КУпАП, завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні.

Відповідно до ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Разом з цим, порядок оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення регламентований Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, що затверджена Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року №329. Положення Інструкції свідчать, що огляд на стан сп'яніння та інше військовослужбовця необхідно проводити в медичному закладі, правом здійснення такого огляду наділені лікарі, які пройшли тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.

Згідно з п. 3 Розділу ІІ Інструкції з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства Внутрішніх Справ України 23.08.2017 року №726 (далі - Інструкція), у протоколі зазначаються: дата і місце його складення; посада, військове звання, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол; відомості про військовослужбовця, який притягається до адміністративної відповідальності; місце, час учинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за таке правопорушення; прізвища, ініціали та адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення військовослужбовця, який притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо внаслідок вчинення адміністративного правопорушення заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до вступної частини наказу МВС від 23.08.2017 року №726 та Загальних положень Інструкції, затвердженої цим наказом, ця Інструкція прийнята з метою належної організації роботи зі складання, оформлення, подання посадовими особами Національної гвардії України до відповідних судових органів матеріалів про військові адміністративні правопорушення.

Відповідно до пункту 8 розділу ІІ Інструкції у разі виявлення військовослужбовця з ознаками алкогольного сп'яніння на території Головного управління НГУ, військової частини, військового об'єкта, або виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби з такими ознаками посадова особа в присутності двох свідків пропонує такому військовослужбовцю добровільно пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу, дозволеного до застосування Міністерством охорони здоров'я. Результати проведеного огляду на стан алкогольного сп'яніння оформлюються актом, зразок якого наведено в додатку 2 до цієї Інструкції, який підписується посадовою особою, свідками та військовослужбовцем, стосовно якого проводиться огляд.

У разі незгоди військовослужбовця пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу, його незгоди з результатами огляду, а також за наявності підстав уважати, що військовослужбовець перебуває в стані наркотичного чи іншого сп'яніння, посадова особа не пізніше ніж протягом двох годин направляє його в супроводі двох представників Головного управління НГУ, військової частини для проведення медичного огляду до відповідного закладу охорони здоров'я, якому надано право проводити такий огляд. За результатами медичного огляду складається відповідний висновок та долучається до матеріалів військового адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, такі дії, як розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду - тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

У судовому засіданні встановлено, що сержант ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем відповідно до вимог ст.ст. 9, 11, 16, 17, 127-128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою визначеними статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Статтею 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби при перебуванні на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять).

Відповідно до ст. ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця бездоганно та неухильно додержуватися всіх порядків і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно ч. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-IX від 24.02.2022 року, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб ( строк дії воєнного стану в Україні продовжено Указами Президента № 133/2022 від 14 березня 2022 року, від 18 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 року №573/2022, від 07 листопада 2022 року №757/2022, від 06 лютого 2023 року №58/2023, від 01.05.2023 року №254/2023, від 26 липня 2023 року №451/2023, від 06 листопада 2023 року №734/2023, від 05 лютого 2024 року №49/2024, від 06 травня 2024 року №271/2024.

Судом встановлено, що сержант ОСОБА_1 , згідно копії витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 НГУ від 16.03.2022 року №57 був зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 , поставлено на всі види забезпечення та призначено на посаду старшого стрільця 2 стрілецького взводу стрілецької роти вказаної військової частини (а.с. 12).

З копії Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 08.01.2024 року №09 вбачається, що сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду стрільця 2 відділення 4 стрілецького взводу стрілецької роти (з охорони та оборони об'єктів життєзабезпечення ВП «Південноукраїнська ЛЕС») батальйону охорони військової частини НОМЕР_2 (а.с. 13).

Згідно інформації КНП «Южноукраїнська міська багатопрофільна лікарня» Южноукраїнської міської ради викладеної у «Висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарський препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 14.03.2024 встановлено, що при огляді сержанта ОСОБА_1 , у останнього станом на 16:45 год. виявлено наркотичне сп'яніння, а саме: під впливом фенілетиламінів a-PVP MDMA (а.с. 27).

Вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення підтверджується також протоколом №16 від 18.03.2024 року про вчинення адміністративного правопорушення, який складений начальником Первомайського віддділу Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_2 , відповідно до вимог ст.ст. 255.256 КУпАП, у приміщенні службового кабінету №1 військової частини НОМЕР_2 , письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 29.02.2024 року; письмовими поясненнями командира батальйону охорони ВЧ НОМЕР_2 ОСОБА_3 від 29.02.2024 року; письмовими поясненнями ст. водія 2-автомобільного відділення РБМТЗ ВЧ НОМЕР_2 ОСОБА_4 від 29.02.2024 року; письмовими поясненнями головного сержанта автомобільного взводу ВЧ НОМЕР_2 ОСОБА_5 від 29.02.2024 року; копією із журнала КНП «Южноукраїнська МБЛ» реєстрації медичних оглядів осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції щодо ОСОБА_1 ; повідомленням КНП «Южноукраїнська МБЛ» від 14.03.2024 року №924/01-03, що 29.02.2024 року о 16:30 год. ОСОБА_1 був доставлений у відділення у супроводі військовослужбовців для проведення медичного обстеження на предмет наркотичних/психотропних речовин, в результаті медогляду ОСОБА_1 встановлено попередній діагноз: «Ознак наркотичного сп'яніння не виявлено», комбінований тест на наркотичні речовини № 6 Wondfo - слабопозитивний на AMF, здійснено відбір біосередовища (сеча) для токсикологічного дослідження на вміст наркотичних/психогропних речовин, згідно результату токсикологічного дослідження КНП «МОЦПЗ» №279 від 05.03.2024 року в сечі ОСОБА_1 виявлено фенілетиламіни: a-PVP, MDPV (солі), не виявлено опіати, каннабіноїди, 1,4 - бензодіазепіни, метадон; висновком КНП «Южноукраїнська МБЛ» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарський препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 29.02.2024 року, від 14.03.2024 року відносно ОСОБА_1 ; результатом токсикологічного дослідження №279 від 05.03.2024 року відносно ОСОБА_1 (а.с. 1-6, 7, 14-15, 16-17, 18-19, 20-24, 25, 26, 27, 28).

Таким чином, сержант ОСОБА_1 діючи умисно, всупереч наведеним статутних обов'язків та інтересам служби, вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, а саме: появу військовослужбовця на території військової частини у стані наркотичного чи іншого сп'яніння та виконання ними обов'язків військової у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. Пом'якшуючою обставиною з огляду ст. 34 КУпАП є визнання вини порушником, обтяжуючою обставиною є скоєння адміністративного правопорушення в умовах особливого періоду.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про доведеність вини сержанта ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Оскільки, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повністю знайшла своє підтвердження в судовому засіданні, суд вважає доцільним накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. На думку суду таке адміністративне стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення нових адміністративних правопорушень.

Згідно п. 12 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Керуючись ст.ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок на користь держави.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова підлягає виконанню протягом трьох місяців з дня винесення. У разі оскарження постанови, перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.

Суддя Южноукраїнського міського суду О.І. Савін