Справа № 420/1932/24
28 травня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012), третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (поданий через систему «Електронний суд» адвокатом Срібною Я.І.) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд: - визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку з 01.02.2023р з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії №ЮО112532 від 22.11.2023 року виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 ; - зобов'язати ГУ ПФУ провести з 01.02.2023р перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення №ЮО112532 від 22.11.2023 року виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.02.2023 року по день проведення перерахунку.
Ухвалами суду від 22.01.2024 року, від 08.02.2024 року позов залишений без руху та позивачу наданий строк на усунення недоліків позову.
Ухвалою суду від 16.02.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі. Залучено до участі у справі у якості третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зобов'язано ГУ ПФУ надати до суду належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 . Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 надати до суду чином завірені копії всіх документів, які стали підставою для виготовлення та видачі довідок від 06.07.2023 року та від 22.11.2023 року про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року для перерахунку пенсії.
ГУ ПФУ не надало копії пенсійної справи, посилаючись на те, що з початком введення воєнного стану пенсійні справи зберігаються за межами Одеської області. Представник відповідача подав відзив. Представник позивача подала до суду відповідь на відзив. ІНФОРМАЦІЯ_1 надав лист із зазначенням осіб, які підписали різні за складом довідки, копії яких надані, без надання всіх документів, які стали підставою для їх видання.
З урахуванням наданих заяв по суті позову та відзиву на позов, не наданням доказів по справі, суд дійшов висновку про розгляд справи у загальному позовному провадженні.
Ухвалою суду від 11.04.2024 року №420/1932/24 вирішено розгляд справи здійснити за правилами загального позовного провадження. Витребувані докази у ГУ ПФУ та ООТЦКСП.
Ухвалою суду від 28.05.2024 року вирішено здійснити розгляд справи у письмовому провадженні.
Позивач у позові зазначив, що є пенсіонером, якій отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ООТЦКСП на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.07.2023 року по справі №420/5530/23 виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку № ЮО112532 від 22.11.2023 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року для перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.
Проте ГУ ПФУ не здійснило йому перерахунок пенсії.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки він має право на перерахунок пенсії за вказаною довідкою у відповідності до вимог ст.ст.43,63 Закону України №2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 (далі Порядок №45), а також висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 02.08.2022 року у справі №440/6017/21.
Представником відповідача наданий відзив до суду, в якому представник просить відмовити у задоволенні позову, оскільки відповідно до Порядку №45 перерахунки здійснюються на підставі постанови КМУ та списків, які надходять від уповноважених органів. Постанови КМУ про перерахунок пенсії не приймалось у вказаний період часу. Також представник вважає пропущеним строк звернення до суду.
Спірні правовідносини стосуються права позивача на перерахунок пенсії та регламентовані Конституцією України, Законом № 2262-ХІІ, Постановою КМУ №704 та Порядком №45.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Позивачу пенсія призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12,13 Закону №2262-ХІІ.
Статтею 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).
Так, ст.43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Згідно з абзацами 2,4 та 5 п.2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом МОУ від 31.12.2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1 (далі Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є громадянином України (паспорт ОК007973), є учасником бойових дій, отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та до перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103 його пенсія розрахована з грошового забезпечення, у склад якого входили посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення.
На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії з 01.01.2018 розрахований з грошового забезпечення, яке складено з посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу та знижений відсотковий розмір пенсії до 70%.
Згідно з даними автоматизованої системи діловодства суду позивач неодноразово звертався до суду за захистом порушених відповідачем його прав щодо визначення розміру пенсії.
Так, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.04.2020 року у справі №420/1205/20 задоволений його позов та визнано противоправним дії ГУ ПФУ щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 80% на 70% грошового забезпечення та зобов'язано провести перерахунок з 01.01.2018 року та виплату донарахованих сум пенсії виходячи з основного розміру пенсії за вислугу років 80 відсотків грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеного без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2029 року, визнані протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ №103.
Позивач вважаючи, що з дня набранням законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, повинно бути поновлено встановлене Законом №2262-ХІІ, його право на перерахунок пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Позивачу виготовлена оновлена довідка №ЮО112532 від 10 серпня 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для перерахунку йому пенсії з 01.04.2019 року та направлена на адресу відповідача, проте ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивачу, у зв'язку з чим він звернувся до суду за захистом своїх прав з даним позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 року у справі №420/17974/21 задоволений його позов та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії №ЮО112532 від 10.08.2021 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На виконання рішення суду ГУ ПФУ здійснило перерахунок пенсії позивача, проте знов знизило відсотковий розмір пенсії до 70% та застосувало обмеження пенсії максимальним розміром, що стало підставою для звернення до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.05.2022 року у справі №420/4526/22 задоволений його позов та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року виходячи із розрахунку 80% суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 № ЮО112532 від 10.08.2021 року без обмеження її граничного розміру.
02.08.2022 року Верховним Судом у справі №440/6017/21 прийнята постанова, в якій Верховний Суд виклав правовий висновок, що у даній справі №440/6017/21 відповідач (обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), відмовляючи у наданні позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови №704, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2021 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вказані висновки Верховного Суду, позивач звернувся до суду з позовом до ООТЦКСП про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03.05.2023 року у справі №420/5530/23 задоволений його адміністративний позов до ООТЦКСП та, зокрема, зобов'язано ООТЦКСП підготувати і надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки відносно ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 роки у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ з врахуванням положень п. 4 постанови КМУ №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії чинними станом на дату подання позову: процентна надбавка за вислугу років 50%, надбавка за ОПС 65%, надбавка за таємність 15%, премія 35%, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 за 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022. 01.01.2023 роки відповідно.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2023 року по справі №420/5530/23 задоволено частково апеляційну скаргу ООТЦКСП. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.05.2023 року скасоване. Ухвалено нове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії ООТЦКСП що полягають у відмові ОСОБА_1 у підготовці і наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року для проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії. Зобов'язано ООТЦКСП підготувати на подати до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови КМУ №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.
Позов в частині визнання протиправними дій ООТЦКСП, що полягають у відмові ОСОБА_1 у підготовці і наданні до ГУ ПФУ оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 р., 01.01.2021р, 01.01.2022р для проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії та зобов'язання підготувати на подати до ГУ ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 р., 01.01.2021 р., 01.01.2022 р. для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.01.2020 р., 01.01.2021 р., 01.01.2022 р. - залишений без розгляду.
Позивач зазначив у позові, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.07.2023 року по справі №420/5530/23 (20.07.2023 року прийнята постанова апеляційною інстанцією по справі №420/5530/23) ООТЦКСП виготовив та направив до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення №ЮО112532 від 22.11.2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , за якою він просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії. Тобто позивач стверджував, що на виконання рішення суду йому виготовлена довідка №ЮО112532 від 22.11.2023 року.
Проте під час вирішення питання про відкриття провадження у даній справі №420/1932/24 за відомостями автоматизованої системи діловодства суду було встановлено, що ООТЦКСП виготовлено та направлено до ГУ ПФУ чотири довідки на виконання рішення суду по справі №420/5530/23 за №ЮО112532 від 06.07.2023 року, при тому що ООТЦКСП подало апеляційну скаргу на рішення суду, тобто довідки були видані на виконання рішення суду, яке не набрало законної сили.
Крім того, встановлено, що позивач звернувся до суду 13.10.2023 року (справа №420/28049/23) щодо проведення перерахунку позивачу по всім 4 довідкам виданим на виконання рішення суду по справі №420/5530/23, тоді як постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2023 року по справі №420/5530/23 задоволена апеляційна скарга ООТЦКСП та рішення від 03.05.2023 року скасовано, прийняте нове, яким вимоги ОСОБА_1 задоволені частково, зокрема, зобов'язано ООТЦКСП підготувати на подати до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом лише на 01.01.2023 року. В іншій частині позов залишений без розгляду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 року по справі №420/28049/23 задоволений позов ОСОБА_1 та , зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ провести з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.01.2023 років перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для обчислення №ЮО112532 від 06.07.2023 року.
По даній справі позивачем до позову надана довідка про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року №ЮО112532 від 22.11.2023 року, тобто іншої дати та з іншим більшим розміром грошового забезпечення.
Для встановлення правомірності виготовлення другої довідки на виконання рішення суду №ЮО112532 від 22.11.2023 року при наявності судового рішення про зобов'язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 року по довідки №ЮО112532 від 06.07.2023 року виготовленої на виконання того ж самого рішення, ухвалами суду були витребувані доказі у ГУ ПФУ та ООТЦКСП.
ГУ ПФУ повідомило суд, що на адресу ГУ ПФУ надійшов лист ООТЦКСП від 31.08.2023 року, в якому ООТЦКСП просив вважати недійними довідки станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01012023 року за №ЮО112532 від 06.07.2023 року та повернути вказані довідки.
Крім того, за відомостями автоматизованої системи діловодства суду на час розгляду даної справи судом встановлено, що у зв'язку з вказаними обставинами 17.05.2024року ГУ ПФУ через систему "Електронний суд" звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі №420/28049/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, у якій просить скасувати рішення суду від 13.12.2023 по справі №420/28049/23 та ухвалити нове рішення про відмову в частині задоволених позовних вимог ОСОБА_1 .
Представник відповідача у відзиві на позов не заперечує надходження з ООТЦКСП довідки про грошове забезпечення позивача №ЮО112532 від 22.11.2023 року, проте вважає відсутніми законодавчі підстави для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з неприйняттям КМУ постанови про перерахунок пенсій позивача та недотриманням відповідно вимог Порядку №45.
Між тим, за правовими висновками Верховного Суду таку довідку може подавати сам пенсіонер. Крім того, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2023 року по справі №420/5530/23 зобов'язано ООТЦКСП підготувати на подати до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови КМУ №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, саме для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.
Таким чином, рішенням суду встановлено право позивача на перерахунок пенсії з 01.02.2023 року.
Також за правилами частини 2 статті 51 Закону №2262-XII, пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії повинен бути проведений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.02.2023.
За таких обставин позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, тобто відповідач повинен перерахувати позивачу пенсію на підставі наданої довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 року.
Враховуючи, що позивачу з 01.03.2023 року нарахована індексація пенсії, при перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2023 року на підставі довідки №ЮО68240 від 12.02.2024 застосуванню підлягають положення ст.64 Закону №2262-ХІІ, відповідно до якої у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст.63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, відповідно до п.9 Постанови №45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок, тобто вказані дії відповідача є його дискреційними повноваженнями. Розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії здійснює уповноважений орган, проте дискреційними повноваженнями відповідача є перевірка правильності складання довідки та її складових. Пункт 9 Постанови №45 співвідноситься з повноваженнями ГУ ПФУ, визначеними в Положенні про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду від 22.12.2014 року №28-2, зокрема щодо проведення планових та позапланових перевірок документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача у відзиві на позов на пропущення позивачем строку звернення до суду, оскільки представник відповідача не заявив відповідного клопотання з цього приводу в установленому процесуальному законодавством порядку. Крім того, Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18 зазначив, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385), третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення з 01.02.2023 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 за довідкою №ЮО112532 від 22.11.2023 року про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 року, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 01.02.2023 року ОСОБА_1 на підставі довідки №ЮО112532 від 22.11.2023 року про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 року, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва