Справа № 420/4139/24
28 травня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 30 жовтня 2023 року №154750009985 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області як територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача врахувати до страхового стажу ОСОБА_1 під час призначення пенсії за віком участь в антитерористичній операції в складі військової частини польова пошта НОМЕР_1 на території Донецької та Луганської областей в секторі “М” в період з 26 вересня 2014 року по 17 серпня 2015 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач ОСОБА_1 є учасником бо йових дій внаслідок участі в антитерористичній операції в складі військової частини польова пошта НОМЕР_1 на території Донецької та Луганської областей в секторі «М» у пері од з 26 вересня 2014 року по 17 серпня 2015 року, що підтверджується по свідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 18 вересня 2015 року, військовим квитком серії НОМЕР_3 від 18 серпня 2016 року, довідкою військової частини польова пошта НОМЕР_1 від 17 серпня 2015 року № 1112. У
У зв'язку з досягненням пенсійного віку, 24 жовтня 2023 року позивач звернувся до територіального підрозділу ПФУ з заявою про призначення пенсії за віком.
Однак, у відповідь 07 листопада 2023 року позивач отримав в територіальному підрозділі ГУПФУ в Одеській області рішення ГУПФУ в Чернігівській області від 30 жовтня 2023 року № 154750009985 про відмову в призначенні пенсії за віком. Вказане рішення було мотивоване тим, що до страхового стажу не зара хована участь позивача в антитерористичній операції в період з 26 вересня 2014 року по 17 серпня 2015 року внаслідок відсутності довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески.
Не погоджуючись з рішенням ГУПФУ в Чернігівській області від 30 жовтня 2023 року № 154750009985 щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періоду участі в антитерористичній операції в складі військової частини польова пошта НОМЕР_1 на території Донецької та Луганської областей в секторі “М” з 26 вересня 2014 року по 17 серпня 2015 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Доводи позову мотивовані тим, що 26 вересня 2014 року позивач був призваний на військову службу під час часткової мобілізації згідно Указу Президента України № 607/2014 рік, військову службу проходив у складі військової частини НОМЕР_1 на посадах водія, водія - санітара; з 26 вересня 2014 року по 17 серпня 2015 року брав участь в проведенні антитерористичної операції, а 17 серпня 2015 року згідно Указу Президента України №454/2015 рік був звільнений з військової служби в запас.
Щодо сплати за цей період страхових внесків, позивач зазначив, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» він був застрахованою особою, за яку, згідно п. 10 ч. 1 ст. 1 цього ж Закону, повинна була нараховувати і сплачувати страхові внески військова частина польова пошта НОМЕР_1 , яка у даному випадку являється страхувальником.
З наведених підстав, позивач вважає порушеним своє право на пенсійне забезпечення та просить суд його захистити шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області як територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача врахувати до страхового стажу ОСОБА_1 під час призначення пенсії за віком участь в антитерористичній операції в складі військової частини польова пошта НОМЕР_1 на території Донецької та Луганської областей в секторі “М” в період з 26 вересня 2014 року по 17 серпня 2015 року.
Ухвалою від 12.02.2024 року позов залишено без руху та роз'яснено позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом: зазначення відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету.
19.02.2024 року від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 26.02.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
18.03.2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надійшов відзив на позовну заяву.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, вказуючи на те, що спірним рішенням від 30 жовтня 2023 року №154750009985 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, а саме не менше 25 років у чоловіків. Натомість, страховий стаж позивача становить 20 років 8 місяців 26 днів.
Відповідач посилався на положення ч.2 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме те, що страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків. До страхового стажу позивачу не зараховано період участі в антитерористичній операції з 26.09.2014 по 17.08.2015, оскільки відсутня довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески.
На підставі викладеного відповідач стверджував, що прийняте рішення про відмову в призначенні дострокової пенсії позивачу відповідає вимогам діючого законодавства, а позовні вимоги позивача є безпідставними.
06.03.2024 року за допомогою системи «Електронний суд» до суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Відповідно до відзиву, другий відповідач проти задоволення позовних вимог також заперечує, посилаючись, по-перше, на те, що ним не приймалось рішення, що стосується прав позивача; по-друге, на відсутність у позивача страхового стажу, передбаченого ч. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», навіть за умови зарахування до страхового стажу спірного періоду з 26.09.2014 по 17.08.2015 (у пільговому обчисленні один місяць служби за три).
Так, відповідач пояснював, що ОСОБА_1 24.10.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058. За принципом екстериторіальності вказану заяву було розглянуто структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області. Згідно наданих документів встановлено, що вік заявника становить 61 рік, страховий стаж - 20 років 08 місяців 26 днів. До страхового стажу не зараховано період участі в антитерористичної операції з 26.09.2014 по 17.08.2015, що становить 10 місяців 21 день, оскільки відсутня довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за формою, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 № 3-1. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 30.10.2023 № 154750009985 ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058, у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу.
Відтак, на переконання відповідача, позовні вимоги позивача є безпідставними.
04.04.2024 року представником позивача подано відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
У відповіді на відзив представник позивача наполягав на тому, що позивач у період з 26 вересня 2014 року по 17 серпня 2015 року брав участь в проведенні антитерористичної операції в складі військової частини польова пошта НОМЕР_1 , яка повинна була нараховувати і сплачувати страхові внески за позивача, як страхувальник.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бо йових дій, що підтверджується безтерміновим посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 18.09.2015 року Одеським облвійськкоматом (а.с. 10).
Згідно довідки Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 від 17.08.2015 року №1112, ОСОБА_1 у період з 26.09.2014 року по 17.08.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції в складі військової частини польова пошта НОМЕР_1 , яка безпосередньо зарахована до сил та засобів, які беруть участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей в секторі «М» (а.с. 16).
24.10.2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Чорноморського об'єднаного управління ПФУ в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком, як учаснику бойових дій (а.с. 46-47).
Згідно Розписки-повідомлення, разом із заявою для призначення пенсії позивачем подано: військовий квиток №1/176; диплом про навчання № НОМЕР_4 ; довідку про присвоєння ІН; документи, які засвідчують особливий статус особи, №1112, №410; паспорт громадянина України; посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 ; трудову книжку серії НОМЕР_5 ; інші документи.
Відповідно до п. 1.1 розд. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно з пунктом 4.2 розділу IV Порядку, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За принципом екстериторіальності органом, що призначає пенсію, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 30.10.2023 року №154750009985 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 йому відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (а.с. 78-79).
Відповідно до змісту цього рішення, страховий стаж складає 20 років 8 місяців 26 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано період участі в антитерористичній операції з 26.09.2014 по 16.08.2015, оскільки відсутня довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески.
Не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 30.10.2023 року №154750009985 щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періоду участі в антитерористичній операції з 26.09.2014 по 16.08.2015 рр., позивач звернувся до суду з даним позовом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року №1058-IV (надалі також - Закон №1058).
Статтею 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1).
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (ч. 2).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4).
Стаття 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначає особливості пенсійного забезпечення окремих категорій громадян.
Згідно умов призначення пенсії, визначених пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком, як учаснику бойових дій, тобто на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 30.10.2023 року №154750009985, позивачу відмовлено в призначенні пенсії відповідно до пункту 4 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу.
Цим рішенням до страхового стажу позивачу не зараховано період участі в антитерористичній операції з 26.09.2014 по 16.08.2015, оскільки відсутня довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески.
Надаючи оцінку наведеним обставинам справи, суд виходить з наступного.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 20.12.1991 № 2011-XII (надалі - Закон №2011-XII).
Окрім того, цей Закон встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
За визначенням статті 1 цього Закону, соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 1-2 Закону №2011-XII військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно положень абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 р. за № 1294/26071) затверджене Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення №530).
Згідно абз. 1 п. 1.1, цим Положенням визначається порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, відповідно до статті 17-1 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей” (зі змінами).
За правилами абз. 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II Положення №530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що служба позивача в АТО підлягає зарахуванню до його трудового стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.
Подібні правовідносини та норми права, які їх регулюють, неодноразово були предметом розгляду у Верховному Суді, зокрема у постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а, від 18.01.2023 у справі № 1.380.2019.003739.
Відповідно до сталої судової практики, перебування особи на військовій службі та прийняття участі в АТО є підставою для зарахування відповідного періоду до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. При цьому таке правило поширюється на призначення пенсії за будь-яким законом.
У постанові від 21.03.2023 року у справі № 160/6146/19 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив про відсутність підстав для відступу від цих правових висновків.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач має статус учасника бойових дій та право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 18.09.2015 року Одеським облвійськкоматом (а.с. 10).
Згідно довідки Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 від 17.08.2015 року №1112, ОСОБА_1 у період з 26.09.2014 року по 17.08.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції в складі військової частини польова пошта НОМЕР_1 , яка безпосередньо зарахована до сил та засобів, які беруть участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей в секторі «М» (а.с. 16).
Інформація про проходження позивачем військової служби також підтверджується даними військового квитка серії НОМЕР_6 (а.с. 13-15).
Вказані документи позивач надавав органам ПФУ разом із заявою про призначення пенсії, що вбачається з розписки-повідомлення (а.с. 48).
Однак, періоди проходження позивачем військової служби, з яких позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції з 26.09.2014 року по 16.08.2015 року, не зараховані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області до страхового стажу з посиланням на відсутність довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески.
Суд критично оцінює наведені у спірному рішенні обґрунтування, оскільки працівник не несе відповідальності за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо сплати страхових внесків, на що неодноразово вказував Верховний Суд, зокрема у постановах від 27.03.2018 (справа №208/6680/16-а), від 17 липня 2019 року (справа № 144/669/17), від 20 березня 2019 року (справа № 688/947/17).
Так, відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.
Страхові внески є умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За змістом вищезазначених норм, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки воно здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Цей правовий висновок підтримано у постанові Верховного Суду від 30.12.2021 року у справі №348/1249/17, а у постанові від 01.10.2023 року у справі №340/1454/21 Верховний Суд зазначив про відсутність підстав для відступу від цього правового висновку.
Відтак, суд доходить висновку про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області при прийнятті оскаржуваного рішення від 30.10.2023 року №154750009985 протиправно не зараховано позивачеві до страхового стажу період його безпосередньої участі в антитерористичній операції з 26.09.2014 року по 16.08.2015 року з урахуванням положень пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 30.10.2023 року №154750009985, як такого, що не відповідає критеріям ч. 2 ст. 2 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вирішуючи даний спір, суд також враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, і у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.
Суд зазначає, що оскільки подана позивачем заява з документами по суті розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області і рішення про відмову приймалось саме ним, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушеного права у даному випадку є зобов'язання саме Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком, зарахувавши до страхового стажу спірні періоди.
Таким чином, враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог відповідно до приписів ч. 2 ст. 9 КАС України та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.10.2023 року про призначення пенсії за віком, зарахувавши до страхового стажу період його безпосередньої участі в антитерористичній операції з 26.09.2014 року по 16.08.2015 року з урахуванням положень пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в кратному розмірі (із розрахунку один місяць служби за три місяці).
При цьому, вимоги до ГУ ПФУ в Одеській області задоволенню не підлягають.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України.
Враховуючи, що позивач звільнений від оплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” та інші судові витрати ним не понесені, розподіл судових витрат згідно ч. 1 ст. 139 КАС України не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 132, 139, 241-246, 293 України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_7 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (адреса: вул. П'ятницька, буд.83-А, м. Чернігів, 14005; код ЄДРПОУ 21390940), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд.83, м. Одеса, 65012; код ЄДРПОУ 20987385) - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 30.10.2023 року №154750009985.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.10.2023 року про призначення пенсії за віком, зарахувавши до страхового стажу період його безпосередньої участі в антитерористичній операції з 26.09.2014 року по 16.08.2015 року з урахуванням положень пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в кратному розмірі (із розрахунку один місяць служби за три місяці).
У решті позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів