Рішення від 29.05.2024 по справі 400/3074/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2024 р. № 400/3074/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачівІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 1) про:

- визнання протиправною бездіяльності щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 від 31.01.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";

- зобов'язання розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.01.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти відповідне обґрунтоване рішення по суті питання, з урахуванням висновків суду.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що направляв відповідачу заяву про отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у порядку статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон № 3543)». Листом від 08.02.2024 р. відповідач повідомив позивача, що його документи долучено до справи, а вирішення питання надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією належить до місцевого органу виконавчої влади, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконують прийняті місцевими органами виконавчої влади рішення. Після цього позивач звернувся із заявою про надання відстрочки до Миколаївської районної військової адміністрації, на що отримав відповідь про те, що надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період є виключною компетенцією ІНФОРМАЦІЯ_3 як суб'єкта владних повноважень.

15.04.2024 р. відповідач 1 подав відзив на позовну заяву, де зазначено, що на заяву позивача про надання відстрочки за мобілізацією його повідомлено військовозобов'язаний, який має право на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією надає відповідну заяву до місцевого органу виконавчої влади. Після розгляду цих заяв місцевим органом виконавчої влади районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виконує прийняті ним рішення. Після прийняття рішення місцевим органом виконавчої влади щодо звільнення військовозобов'язаного від призову на військову службу за мобілізацією, ІНФОРМАЦІЯ_3 буде здійснено заходи щодо оформлення відстрочки. ІНФОРМАЦІЯ_4 не є належним відповідачем у справі, тому що не є суб'єктом владних повноважень, який приймає рішення з питання надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією, а здійснює лише його оформлення.

Ухвалою від 18.04.2024 р. суд залучив Миколаївську районну військову адміністрацію в якості другого відповідача по справі (далі - відповідач 2).

02.05.2024 р. відповідач 2 подав відзив на позовну заяву, де зазначив, що ведення військового обліку, в тому числі, шляхом внесення змін до облікових даних, та як наслідок оформлення та видання військово-облікових документів призовникам, військовозобов'язаним та резервістам, - є обов'язком ІНФОРМАЦІЯ_2 . Виходячи з вищевикладеного, чинним законодавством не визначено повноважень місцевих державних адміністрацій, а саме районних, щодо надання військовозобов'язаним відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації. Чинним законодавством, що регулює питання надання відстрочок від призову на військову службу та обсяг повноважень у цій сфері державних органів, не встановлено повноважень місцевих державних адміністрацій щодо надання військовозобов'язаним відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації. ІНФОРМАЦІЯ_4 ), як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та відповідних документів повинен розглянути таку заяву та надати відстрочку. Відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

06.05.2024 р. відповідач 1 надав додаткові пояснення, згідно з якими в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відсутні відомості про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації стосовно позивача.

Справу розглянуто в письмовому провадженні.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач перебуває на військовому обліку у відповідача 1.

31.01.2024 р. позивач засобами поштового зв'язку звернувся до відповідача 1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон № 3543) Зокрема повідомив, що на його утриманні перебувають троє дітей, батьком яких він являється, а саме: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Також в заяві зазначалось, що ОСОБА_2 та ОСОБА_4 проживають разом із позивачем та його дружиною однією сім'єю. За домовленістю із колишньою дружиною позивача - ОСОБА_5 , його син від першого шлюбу - ОСОБА_3 проживає разом із матір'ю, а позивач виконує свій обов'язок з утримання дитини в грошовій формі, в тому числі шляхом сплати аліментів.

Листом від 08.02.2024 р. відповідач повідомив, що документи позивача долучені до справи. Роз'яснено, що відповідно до наказу Міністерства оборони України від 15.12.2017 р. №19ДСК військовозобов'язаний, який має право на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією надає відповідну заяву до місцевого органу виконавчої влади. Після розгляду цих заяв місцевим органом виконавчої влади районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виконує прийняті ним рішення. тобто, на районний РТЦК не покладені повноваження щодо надання відстрочок від призову за мобілізацією, а лише її оформлення.

15.03.2024 р. позивач звернувся із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період до відповідача 2, на що листом від 18.03.2024 р. отримав відповідь про те, що надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період є виключною компетенцією ІНФОРМАЦІЯ_3 як суб'єкта владних повноважень.

Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв. 24.02.2022 р., дію якого продовжено.

Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію.

За визначенням ст. 1 Закону № 3543 мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Абзацом 6 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.

Статтею 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для укомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.

Статтею 22 Закону № 3543 визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, одними з яких є з'являтися за викликом та бути завчасно приписаними до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу.

Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки здійснюються заходи щодо призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, транспортних засобів і техніки Національної економіки, які направляються для комплектування визначених військових частин інших складових сип оборони.

Відповідно до вимог абзацу 9 пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 р. № 154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», районні центри комплектування та соціальної підтримки оформлюють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Відповідно до положень Інструкції з підготовки та проведення мобілізаційного розгортання Збройних Сил України, затвердженої спеціальним наказом Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 15.12.2017 р. №19ДСК, призов громадян України на військову службу за мобілізацією включає їх прибуття за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для проходження медичного огляду та для відправлення у військові частини (установи, обласні збірні пункти).

В пункті 4.19 вказаної інструкції визначено, що під час прибуття військовозобов'язані з собою повинні мати військово-облікові документи, паспорт громадянина України та документи, що підтверджують їх право на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією або звільнення від нього. На підставі поданих документів призначені посадові або службові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки здійснюють уточнення військово-облікових даних військовозобов'язаних.

Військовозобов'язаний який має право на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією, надає відповідну заяву до місцевого органу виконавчої влади. Після розгляду цих заяв місцевим органом виконавчої влади, районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виконує прийняті ним рішення.

Тобто відповідно наказу від 15.12.2017 р. № 19ДСК, військовозобов'язаний який має право на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією надає відповідну заяву до місцевого органу виконавчої влади. Після розгляду цих заяв місцевим органом виконавчої влади районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виконує прийняті ним рішення.

У разі прийняття місцевим органом виконавчої влади рішення щодо звільнення військовозобов'язаного від призову на військову службу за мобілізацією в особливих відмітках військового квитка та військово-облікових документах вноситься відповідний запис.

Вказаним військовозобов'язаним видаються довідки про надання відстрочки від призову на військову службу під час загальної мобілізації у відповідності до підстав, передбачених чинним законодавством.

Тобто, на районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не покладені повноваження щодо надання відстрочок від призову на військову на військову службу за призовом під час мобілізації, а лише її оформлення.

Оскільки, відповідач 1 в межах своєї компетенції не приймає рішення про надання відстрочки від призову за мобілізацією, відтак спонукання його прийняти відповідне рішення суперечить чинному законодавству.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідач 1 діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не порушив права позивача, а відтак, позовні вимоги не належать задоволенню.

Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Миколаївської районної військової адміністрації (вул. Одеське шосе, 18-А, м. Миколаїв, 54036, ідентифікаційний код 04056500) про визнання протиправною бездіяльності щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 від 31.01.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"; зобов'язання розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.01.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти відповідне обґрунтоване рішення по суті питання, з урахуванням висновків суду, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 29.05.2024 р.

Суддя Н.В. Лісовська