про залишення позовної заяви без руху
28 травня 2024 року справа № 320/19607/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України у м. Києві про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України у м. Києві, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у м. Києві у здійсненні перерахунку календарної вислуги років, із зарахуванням пільгової вислуги років позивачеві - ОСОБА_1 ;
- зобов'язати відповідача - Головне управління Національної поліції у м. Києві здійснити перерахунок календарної вислуги років, із зарахуванням пільгової вислуги років позивачеві - ОСОБА_1 згідно поданого рапорту, а саме із зарахуванням:
- участь в Антитерористичній операції на сході України 2015-2016;
- участь в операції об'єднаних сил 2018-2021;
- під час несення служби у період оголошеного воєнного стану 2022-2023 р.р. включно.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з пунктом 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до пункту 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Суд зазначає, що пункт 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України вказує на невичерпний перелік інформації, яка може бути висвітлена в адміністративному позові задля правильного вирішення спору.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Позов в адміністративному процесі - це письмово оформлена і адресована суду письмова вимога, яка складається з вимоги процесуального характеру (відкрити провадження по справі) і вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право).
При цьому складовими частинами позову є предмет позову та підстави позову.
Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, направлені на захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.
Підстави позову - це факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу. Тобто це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які об'єктивуються у поданих доказах. Під підставами позову слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а не самі по собі посилання позивача на певну норму закону. До підстав позову входять лише юридичні факти, тобто ті, з якими норми матеріального права пов'язують виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків суб'єктів спірного матеріального правовідношення, та які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з вимогами до іншої особи.
Отже, суд звертає увагу, що адміністративний позов має письмову форму, містить вимоги щодо предмета спору, тобто прохальну частину позову та їх обґрунтування, які є підставою позову.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить суд визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у м. Києві у здійсненні перерахунку календарної вислуги років, із зарахуванням пільгової вислуги років ОСОБА_1 , зобов'язати відповідача здійснити перерахунок календарної вислуги років, із зарахуванням пільгової вислуги років позивачу згідно поданого рапорту, а саме із зарахуванням: участь в Антитерористичній операції на сході України 2015-2016; участь в операції об'єднаних сил 2018-2021; під час несення служби у період оголошеного воєнного стану 2022-2023 р.р. включно.
При цьому, у позовній заяві позивач зазначає про те, що позивач є кадровим офіцером - капітаном поліції полку патрульної служби поліції особливого призначення "Київ", звернулась до відповідача із рапортом про здійснення перерахунку вислуги років та врахуванням участі в Антитерористичній операції на сході України 2015-2016; участі в операції об'єднаних сил 2018-2021; під час несення служби у період оголошеного воєнного стану 2022-2023 р.р. включно, проте 26.02.2024 відповідачем було повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку календарної вислуги років позивача із зарахуванням пільгової вислуги років.
У той же час у позовній заяві відсутнє належне обґрунтування позовної заяви. Позивачем не вказано обставин, у зв'язку з якими виникли підстави для подання рапорту про зарахування календарної вислуги років із зарахуванням вислуги у пільговому обчисленні, а саме: у зв'язку з необхідністю призначення пенсії чи іншими обставинами. У порядку усунення недоліків позивачу необхідно зазначити в уточненому позові підставу звернення до відповідача із рапортом про здійснення перерахунку вислуги років та врахуванням участі в Антитерористичній операції на сході України 2015-2016; участі в операції об'єднаних сил 2018-2021; під час несення служби у період оголошеного воєнного стану 2022-2023 р.р. включно.
Також суд зазначає, що у прохальній частині позовних вимог позивачем не конкретизовано періоди зарахування із зазначенням дати початку та дати закінчення таких періодів.
Недотримання позивачем даної вимоги, яка пред'являється до позовної заяви, не дозволяє суду в повній мірі здійснити підготовку справи для судового засідання та відповідно відкрити провадження у справі.
У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати уточнену позовну заяву, з урахуванням вказаних судом зауважень, а саме: із зазначенням підстав звернення до відповідача із рапортом про здійснення перерахунку вислуги років та врахуванням участі в Антитерористичній операції на сході України 2015-2016; участі в операції об'єднаних сил 2018-2021; під час несення служби у період оголошеного воєнного стану 2022-2023 р.р. включно; зазначенням у прохальній частині позову конкретних періодів зарахування із зазначенням дати початку та дати закінчення таких періодів.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- надати уточнену позовну заяву (для суду та у кількості учасників справи), з урахуванням вказаних судом зауважень, а саме:
- із зазначенням підстав звернення до відповідача із рапортом про здійснення перерахунку вислуги років та врахуванням участі в Антитерористичній операції на сході України 2015-2016; участі в операції об'єднаних сил 2018-2021; під час несення служби у період оголошеного воєнного стану 2022-2023 р.р. включно;
- із зазначенням у прохальній частині позову конкретних періодів зарахування із зазначенням дати початку та дати закінчення таких періодів.
3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.