27.05.2024 Справа № 756/5098/24
Унікальний номер 756/5098/24
Провадження номер 3/756/2629/24
27 травня 2024 року м. Київ
Суддя Оболонського районного суду м. Києва Шролик І.С. розглянувши матеріали, які надійшли від Оболонського УП ГУ НП України в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 923823 від 16 квітня 2024 року, ОСОБА_1 в повному обсязі не виконує батьківські обов'язки по вихованню малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що втрачалося в тому, що 16 квітня 2024 року близько 16.30 год. за адресою: АДРЕСА_3 залишив дітей в Службі у справі дітей та сім'ї Оболонської РДА в м. Києві для подальшого влаштування до державної установи через відсутність постійного місця проживання та відсутності коштів на утримання дітей.
Своїми діями ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 184 КпАП України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що сімейне життя з дружиною не склалося, у зв'язку з чим рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 24 березня 2023 року шлюб розірвано. Зазначив, що проживав із дітьми та дружиною у військовому гуртожитку, який був розбитий після влучання ракети. Він з родиною втратив єдине житло, іншого не надали. Поки служив мав можливість винаймати житло для дружини з дітьми. Діти після розірвання шлюбу залишилися проживати з матір'ю. На даний час не має можливості забрати дітей, так як не має власного житла, та батьків які б могли допомагати здійснювати догляд за дітьми. Звільнений з військової служби через поранення захищаючи Батьківщину, яка призвела до інвалідності. За станом здоров'я повноцінно не може працювати. Аліменти, які стягуються на підставі судового наказу від 06 лютого 2023 року сплачує. Не сплатив лише за один місяць. Наразі займається оформленням інвалідності та пенсійного посвідчення. В майбутньому планує зайнятися питанням власного житла та забрати дітей.
Згідно ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його чиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Диспозицією ч. 1 ст. 184 КУпАП передбачено відповідальності за ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Держава надає батькам або особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов'язків щодо виховання дітей, захищає права сім'ї, сприяє розвитку системи послуг з підтримки сімей з дітьми та мережі дитячих закладів.
Отже, неналежне виховання, виходячи з положень ст. 12 вищевказаного Закону, може мати місце при умисних чи неумисних діях, які визначені Законом України «Про охорону дитинства», як порушення прав, обов'язків батьків та визначення меж відповідальності батьків за виховання та розвиток дитини.
Пунктом 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 року зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання: не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Судом вставлено, що рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 24 березня 2023 року розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 розірвано. Діти після розірвання залишилися проживати з матір'ю. На підставі судового наказу Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 лютого 2023 року стягнуто з ОСОБА_1 аліменти на користь ОСОБА_5 на утримання неповнолітніх дітей в розмірі частини всіх видів його заробітку/доходу, але не менше 50 % прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з 28 грудня 2022 року до досягнення дітьми повноліття.
Згідно довідки до акта огляду медико-соціально експертною комісією серії АВ № 107926 ОСОБА_1 є особою з третьою групою інвалідності, причина інвалідності: захворювання пов'язане із захистом Батьківщини.
Статтею 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення судом не встановлено бездіяльності з боку ОСОБА_1 , які свідчили б про його ухилення від виконання батьківських обов'язків щодо виховання малолітніх дітей.
З наявних у справі та досліджених судом доказів встановлено, що діти після розірвання шлюбу проживали з матір'ю, батько сплачує аліменти на утримання дітей, не ухиляється від виконання батьківських обов'язків. Проте, за станом здоров'я на даний час не може влаштуватися на роботу та займатися вихованням дітей, оскільки отримав травму пов'язані зі захистом Батьківщини. Звернувся до Служби у справах дітей та сім'ї Оболонської РДА в м. Києві зі заявою про влаштування дітей до державної установи. Має намір зайнятися питанням власного житла, після чого забрати дітей на виховання.
Аналізуючи вищенаведене, суд приходить до переконання про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, а тому вважає, що провадження в справі про притягнення його до адміністративної відповідальності підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням викладених обставин, керуючись принципами презумпції невинуватості та диспозитивності, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП не доведена поза розумним сумнівом.
Керуючись ст. ст. 184 ч. 1, 245, 247 ч. 1 п. 1, 252, 280, 283 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя І.С. Шролик