Справа №295/6589/24
Категорія 59
2/295/1869/24
29.05.2024 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі:
головуючого судді - Полонця С.М.,
секретаря с/з - Лукасевич А.Є.,
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення коштів в порядку спадкування, -
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення з відповідача на користь позивача у порядку спадкування неотриманих за життя спадкодавцем - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , підвищення до пенсії, згідно з перерахунком за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 05.05.2022 року у справі № 240/39294/21 у розмірі 192240, 00 грн. Крім того, позивач просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на свою користь понесені судові витрати у розмірі сплаченого судового збору - 1922, 40 грн. Позивач обґрунтовує позов тим, що згідно з рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 05.05.2022 року у справі № 240/39294/21 позовну заяву ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов?язання вчинити дії задоволено у повному обсязі; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_2 з 17.06.2021 року підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 17.06.2021 року нарахування та виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статує і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Вказане рішення суду набрало законної сили 07.06.2022 року. ОСОБА_2 помер. ОСОБА_1 є донькою спадкодавця. У зв?язку з фактом смерті ОСОБА_2 , приватним нотаріусом Можарівською Н.В. було відкрито спадкову справу за номером № 70309567. Відповідно до довідки приватного нотаріуса Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області Можарівської Наталії Володимирівни від 18.12.2023 року за вих. № 542/02-14, ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем ОСОБА_2 . Інші спадкоємці за законом чи заповітом відсутні. Відповідно до розрахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відносно суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі 918250809576 ОСОБА_2 , на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05.05.2022 року у справі № 240/39294/21 щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які посіраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 17.06.2021 року по 30.11.2022 року, сума доплати становить 192 240, 00 грн. На звернення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виплати їй як спадкоємцю цієї недоотриманої за життя спадкодавцем доплати, було отримано лист від 09.04.2024 року за вих. № 9845-7606/Ц-02/8-0600/24, яким було відмовлено у виплаті доплати, роз?яснено порядок виконання рішень судів у справах щодо пенсійного забезпечення та додатково проінформовано, що питання виплат за рішенням суду може бути вирішено за умови зміни сторони стягувача. Позивач, як спадкоємець її померлого батька, що підтверджується матеріалами спадкової справи, заведеної щодо майна померлого ОСОБА_2 , має право на одержання нарахованої, але не отриманої останнім за життя пенсії.
Ухвалою судді Богунського районного суду м. Житомира від 01.05.2024 року у справі відкрито загальне позовне провадження.
У судове засідання позивач не з'явилася. Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача, у якому він, серед іншого, зазначає, що просить здійснювати розгляд справи в письмовому провадженні без його участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, надала відзив на позовну заяву, у якому, серед іншого, просила розгляд справи проводити без участі представника ГУ ПФУ в Житомирській області та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, у зв'язку із безпідставністю та необґрунтованістю.
Дослідивши матеріали справи, з урахуванням меж заявлених позовних вимог, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05.05.2022 року, ухваленого у справі № 240/39294/21 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, яке 07.06.2022 року набрало законної сили, адміністративний позов задоволено; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_2 з 17.06.2021 року підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 17.06.2021 року нарахування та виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 908, 00 грн.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 09.01.2023 року.
Позивач - ОСОБА_3 є донькою померлого, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 та копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 .
З копії довідки, виданої приватним нотаріусом Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області Можарівською Н.В. № 542/02-14 від 18.12.2023 року, вбачається, що вказаним вище приватним нотаріусом заведено спадкову справу № 52/2023 від 23 лютого 2023 року на майно ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Єдиним спадкоємцем за законом, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно копії витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 71589442 від 23.02.2023 року, 23.02.2023 року приватним нотаріусом Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області Можарівською Н.В. було заведено спадкову справу, номер у Спадковому реєстрі - 70309567, номер у нотаріуса - 52/2023, спадкодавець - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Як вбачається з копії розрахунку суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі 918250809576 ОСОБА_2 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05.05.2022 року по справі №240/39294/21 щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 17.06.2021 року по 30.11.2022 року, розмір недоотриманої пенсії складає 192240, 00 грн.
У свою чергу, 09.04.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було надано відповідь на звернення позивача, у якій зазначено, що рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05.05.2022 року у справі №240/39294/21 виконано в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. Питання виплат за рішенням вищезазначеного суду може бути вирішено за умови зміни сторони стягувача. Територіальні органи Пенсійного фонду України можуть надавати інформацію про пенсійне забезпечення померлих осіб за умови надання запитувачами інформації копій документів, що підтверджують родинні стосунки.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 1227 ЦК України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Тлумачення статті 1227 ЦК України свідчить, що:
- цією нормою встановлено сингулярне правонаступництво членів сім'ї спадкодавця на отримання належних йому та неотриманих ним за життя грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат. Указані суми включаються до складу спадщини лише у разі відсутності у спадкодавця членів сім'ї чи їх відмови від права на отримання вказаних сум. Специфіка правонаступництва прав на отримання сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат обґрунтовується необхідністю: а) створення умов для охорони майнових інтересів членів сім'ї спадкодавця в разі, коли вони не є його спадкоємцями; б) забезпечення можливості реалізації права на одержання членами сім'ї спадкодавця належних йому грошових коштів без дотримання передбаченої ЦК України процедури оформлення спадщини;
- право на одержання грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат виникає у членів сім'ї спадкодавця внаслідок вказівки закону (стаття 1227 ЦК України) та додаткового юридичного факту - смерті спадкодавця. Окрім цього, звичайно, необхідно щоб спадкодавець не реалізував належне йому право на отримання певних сум. Причини, через які ці суми не були отримані, можуть бути різноманітними, але закон не надає їм юридичного значення. Моментом, з якого виникатимуть права на отримання виплат, буде момент смерті спадкодавця. Законодавець не вказує, що перехід права на отримання цих сум є спадкуванням, а члени сім'ї - спадкоємцями. Це має важливе значення, оскільки дозволяє зробити висновок, що на набуття права на одержання грошових сум відповідно до статті 1227 ЦК України не поширюються норми про спадкування за заповітом або законом, зокрема, щодо усунення від спадкування (стаття 1224 ЦК України), прийняття, строків прийняття та оформлення спадщини, врахування цих сум при визначенні розміру обов'язкової частки (стаття 1241 ЦК України), задоволення вимог кредиторів (стаття 1281 ЦК України). Відповідно, при включенні зазначених прав до складу спадщини їх спадкування має відбуватися за правилами, встановленими для спадкування за заповітом або законом;
- право на перерахунок певних виплат, яке мав винятково спадкодавець, що був їх одержувачем, оскільки така можливість пов'язана з його суб'єктивним правом (зокрема, право на страхові виплати). Саме тому у членів сім'ї спадкодавця або ж у спадкоємців не виникає права вимагати перерахунку відповідних сум. Теж саме стосується і випадку вимагати призначення тієї чи іншої виплати. Тому потрібно відмежовувати ситуації при застосуванні положень статті 1217 ЦК України, за яких члени сім'ї чи спадкоємці вимагають перерахунку чи призначення певних виплат та випадки, за яких спадкодавцю неправомірно припиняють ті чи інші виплати.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач дійсно є донькою ОСОБА_2 , а відтак, за правилами ст. 1261 ЦК України, належить до першої черги спадкоємців за законом.
За правилами ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Згідно зі ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини. При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
За положеннями ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Позивач ОСОБА_1 у встановлений законом строк подала заяву про вступ у спадщину після смерті ОСОБА_2 .
Отже позивач, як спадкоємець за законом, яка в установленому законом порядку прийняла спадщину після смерті батька, що підтверджується копією довідки, виданої приватним нотаріусом Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області Можарівською Н.В. № 542/02-14 від 18.12.2023 року, має право на отримання нарахованої, але не отриманої ОСОБА_2 за життя пенсії.
Таким чином, суд вважає, що право позивача на отримання недоотриманої пенсії після смерті батька відповідачем порушено і підлягає судовому захисту, у позивача відсутня інша можливість захистити порушене право.
Також суд визнає неспроможними доводи представника відповідача про те, що Головне управління Пенсійного фонду України є неналежним відповідачем у справі, оскільки стягнення за судовими рішеннями, боржниками в яких є державний орган, здійснюється шляхом списання коштів з рахунків, які відкриті в Державній казначейській службі.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2 перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, саме цей державний орган здійснював нарахування та виплату йому пенсійних виплат, саме на нього був покладений обов'язок за судовим рішенням від 05.05.2022 року у справі № 240/39294/21 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, а відтак суд вважає, що вимоги позивач заявила до належного відповідача.
Судом встановлено, що позивач, як спадкоємець після смерті ОСОБА_2 , має право на отримання невиплачених пенсійних виплат, на підставі положень ст. 1227 ЦК України, норм ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і саме відповідач відмовив позивачу у виплаті зазначених коштів.
Крім того, безпідставним є посилання представника відповідача на відсутність бюджетних коштів для виконання відповідачем свого зобов'язання, оскільки це не може бути підставою для відмови у захисті порушеного права.
Аналогічна правова позиція висловлена в Постанові Верховного Суду від 18.04.2018 р. у справі № 743/1216/17.
Європейський Суд з прав людини у рішеннях проти України також вказував, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, зокрема у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005 року.
Щодо розміру пенсії, який підлягає стягненню з відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
Зі змісту копії розрахунку суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі 918250809576 ОСОБА_2 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05.05.2022 року по справі №240/39294/21 щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 17.06.2021 року по 30.11.2022 року, розмір недоотриманої пенсії складає 192240, 00 грн., заборгованість утворилася за період з 17.06.2021 року по 30.11.2022 року.
Враховуючи те, що розмір пенсійних виплат, які просить стягнути позивач, складає -192240, 00 грн., підтверджений належними доказами, а саме копією розрахунку суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі 918250809576 ОСОБА_2 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05.05.2022 року по справі №240/39294/21 щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 17.06.2021 року по 30.11.2022 року, позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 у порядку спадкування не отримані за життя спадкодавцем - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсійні виплати, згідно перерахунку за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 05.05.2022 року у справі № 240/39294/21, в розмірі 192240 грн. 00 коп.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1922 грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області; місце знаходження: 10003, м. Житомир, вул. О. Ольжича, 7; код ЄДРПОУ 13559341.
Суддя: С.М. Полонець