Справа № 159/2332/24
Провадження № 3/159/1181/24
28 травня 2024 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Денисюк Т.В., розглянувши матеріали, що надійшли від відділу організації несення служби в м.Ковелі Управління патрульної поліції у Волинській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працевлаштований,
за вчинення правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 126 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №417942 від 04.04.2024, ОСОБА_1 ставиться у провину те, що він будучи особою, стосовно якої встановлене тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом (виконавче провадження № 64620627), 04.04.2024 о 10.21 годині в м.Ковелі на вул. Грушевського, 71Д керував транспортним засобом «VOLKSWAGEN TRANSPORTER» номерний знак НОМЕР_3 , тим самим вчинив адміністративне правопорушення передбачене частиною третьою статті 126 КУпАП.
ОСОБА_1 провину не визнав та пояснив, що дізнався про наявність відносно нього обмежень у праві керування транспортним засобом тільки 04.04.2024 під час зупинки поліцейськими за порушення правил дорожнього руху.Постанову державного виконавця від 02.03.2023 він не отримував, ніхто йому про існування такої постанови не повідомляв.
За клопотанням особи суд витребував від Ковельського ВДВС у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції матеріали виконавчого провадження № 64620627, що стосуються доказів направлення постанови державного виконавця від 02.03.2023 особі, щодо якої встановлені обмеження у праві керування транспортними засобами.
Суд, заслухавши пояснення особи, вивчивши матеріали справи та матеріали виконавчого провадження, дійшов такого висновку.
Відповідно до вимог статей 245,280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Згідно з статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Частиною третьою статті 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідно до частини десятої статті 15 Закону України "Про дорожній рух", забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Згідно з п. 2 частини дев'ятої статті 71 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
Відповідно до п. 1 частини десятої статті 71 Закону України "Про виконавче провадження", тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі, якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення і є підставою залучення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності, отже відсутність будь-якої складової складу правопорушення свідчить про недоведеність вчинення адміністративного правопорушення.
Отже ознакою суб'єктивної сторони даного правопорушення є вина суб'єкта правопорушення у формі умислу.
Згідно з п. 1 статті 247 Кодексу обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Положеннями статті 251 Кодексу визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відео записуючих засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд встановив, що постановою головного державного виконавця Голярчука О.О. від02.03.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлене тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів в повному обсязі згідно з виконавчим листом у справі №158/2813/20, виданим 15.02.2021.
Разом з тим, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних доказів того, що ОСОБА_1 був обізнаний про його обмеження у праві керування транспортними засобами.
Матеріалами виконавчого провадження № 64620627, наданими Ковельським ВДВС на запит суду, дана обставина також не підтверджується.
Так, згідно з реєстром поштових рекомендованих відправлень (список №22 рекомендованих листів та Список №7658) Ковельський ВДВС скерував постанову про встановлення тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами ОСОБА_1 08.03.2023 за адресою, зазначеною у виконавчому листі: АДРЕСА_2 (номер рекомендованого відправлення 4500813598268).
Разом з тим , дані про відправлення за номером 4500813598268 в базі Укрпошти на даний час відсутні, тому що не зареєстровані в системі.
Відомості, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, згідно пояснень ОСОБА_1 не визнаються. Останній заперечив факт отримання постанови державного виконавця, та вказав, що не знав про встановлення обмеження у керуванні транспортними засобами.
Окрім того, з паспорта громадянина України НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 з 02.12.2020 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Як зазначає Пленум Верховного Суду України у своїй постанові від 01.11.1996 за № 9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.
При цьому, статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною поки її вину не доведено згідно закону.
За відсутності належних та допустимих доказів провини особи, суд доходить висновку про відсутність складу правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 126 КУпАП.
Відповідно до п.1 частини першої статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі вище викладеного та керуючись п.1 частини першої статті 247, статтями 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності передбаченої частиною третьою статті 126 КУпАП закрити на підставі п.1 частини першої статті 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяТ. В. Денисюк