Справа № 686/15362/24
Провадження № 2-а/686/162/24
29 травня 2024 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Чевилюк З.А.
за участі секретаря Козубович А.Т.
за участі представника позивача Брикайло В.І.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому адміністративну справу № 686/15362/24 за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області до ОСОБА_2 про затримання для ідентифікації та забезпечення примусового видворення,
Позивач звернувся з позовом до ОСОБА_2 про затримання для ідентифікації та забезпечення примусового видворення, строком на шість місяців з поміщенням до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина Республіки Молдова ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
29.05.2024 року працівниками УДМС України в Хмельницькій області спільно з співробітниками правоохоронних органів виявлено громадянина Республіки Молдова ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Республіки Молдова для виїзду за кордон відсутній, який востаннє прибув на територію України 29.12.2020 року та порушив правила перебування іноземців та осіб без громадянства, а саме: вчасно не залишив територію України після закінчення відповідного терміну перебування.
Управлінням здійснювались заходи щодо встановлення наявності чи відсутності підстав перебування на території України Відповідача, з метою вжиття заходів, відповідно до компетенції.
Даними заходами було встановлено, що громадянин Республіка Молдова ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження - Республіка Молдова, Окницький район, с. Корєстеуць. Паспортний документ який підтверджує особу Відповідача, а також документи, які б надавали право законного перебування на території України чи виїзду за межі території України - відсутні. Ця інформація підтверджується і самим ОСОБА_1 в довідці про особу, в графі «з моїх слів записано вірно».
ОСОБА_3 відбував покарання в ДУ «Софіївська виправна колонія (№45)» на підставі рішення Ленінського районного суду м. Полтави від 13 квітня 2022 року за частиною З статті 185, частиною З статті 15, частиною З статті 185, частиною 4 статті 70 Кримінального кодексу України з «13» квітня 2022 року по «22» квітня 2024 року.
29.05.2024до УДМС у Хмельницькій області надійшло обгрунтоване звернення від відділу міграційної поліції Головного Управління національної поліції в Хмельницькій області щодо поміщення в пункт тимчасово перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України із подальщим примусовим видворення з України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..
13 квітня 2022 року Ленінським районним судом м. Полтави визнано винним за вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч.ст.185, ч.3 ст.15 ч.3 ст. 185 КК України та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 4 роки. 22 квітня 2024 року був звільнений із ДУ «Софіївська виправна колонія (№45)», де відбував покарання.
Відповідно до подання Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, в ході перевірки було встановлено, що після в'їзду на територію України ОСОБА_1 не звертався до територіальних органів Державної міграційної служби України з метою отримання посвідки на тимчасове або постійне проживання та перебував на території України понад 90 днів, чим порушив міграційне законодавство України.
ОСОБА_1 був засуджений за вчинення тяжких злочинів, порушив норми міграційного законодавства України та становить загрозу охороні громадського порядку, а також охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.
Відповідач громадянства не набував, посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання не документувався, із заявами про визнання біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту не звертався.
У відповідача немає жодних законних підстав для перебування на території України.
29.05.2024УДМС у Хмельницькій області щодо Відповідача було складено протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП та притягнуто останнього до адміністративної відповідальності за порушення вимог ч.3 ст.З Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та п.2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою КМУ №150 від 15.02.2012.З зазначеними документами відповідач ознайомився та підписав.
Підставами вважати, що відповідач буде ухилятися від виїзду є:
-відсутність законних підстав для перебування іноземця на території України (передбачені ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»;
-відсутність документів, які б надавали право на перетин кордону для виїзду з території України;
-відсутність фінансового забезпечення та законного джерела отримання коштів для перебування на території України та виїзду за її межі.
Відповідач був судимий, перебуває на території України без належних на те законних підстав, засобів до існування та коштів немає, що може спровокувати на вчинення інших злочинів.
Довідка про звільнення, видана 22.04.2024 Державною установою «Софіївська виправна колонія (№45)», яка має фотокартку відповідача, не є передбаченим частиною першою статті 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» документом, шо посвідчує особу та дає можливість відповідачу здійснити виїзд з території України.
Неможливість досудового врегулювання спору зумовила звернення позивача до суду.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги позову підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Відповідач підтвердив в суді своє проживання на території України разом з матір'ю. Відповідач пояснив, що паспорт громадянина Молдови був втрачений за обставин, які йому невідомі. Він немає постійної роботи та офіційного працевлаштування. Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову, виходячи з наступного.
Згідно з положеннями ч.1ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У відповідності до вимог ч.3 ст.3 розділу І Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (на далі «Закон»), іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Згідно з вимогами ч.2 ст.32 Закону, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Як вбачається з положень ч.1 і ч.2 ст.30 Закону, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо: вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення;або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Відповідно до ч.8 ст. 26 Закону, примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", а так само не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону).
Згідно з положеннями ч.1 ст.289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;
2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;
4) зобов'язання внести заставу.
Строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
Судом достовірно встановлено, що УДМС у Хмельницькій області щодо Відповідача було складено 29.05.2024 протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП та притягнуто останнього до адміністративної відповідальності за порушення вимог ч.3 ст.З Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та п.2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою КМУ №150 від 15.02.2012.З зазначеними документами відповідач ознайомився та підписав.
Позивачем було встановлено, що у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Республіки Молдова для виїзду за кордон відсутній, востаннє прибув на територію України 29.12.2020 року та порушив правила перебування іноземців та осіб без громадянства, а саме: вчасно не залишив територію України після закінчення відповідного терміну перебування.
Управлінням здійснювались заходи щодо встановлення наявності чи відсутності підстав перебування на території України Відповідача, з метою вжиття заходів, відповідно до компетенції.
Даними заходами було встановлено, що громадянин Республіка Молдова ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження - Республіка Молдова, Окницький район, с. Корєстеуць. Паспортний документ який підтверджує особу Відповідача, а також документи, які б надавали право законного перебування на території України чи виїзду за межі території України - відсутні. Ця інформація підтверджується і самим ОСОБА_1 в довідці про особу, в графі «з моїх слів записано вірно».
ОСОБА_3 відбував покарання в ДУ «Софіївська виправна колонія (Лїі45)» на підставі рішення Ленінського районного суду м. Полтави від 13 квітня 2022 року за частиною 3 статті 185, частиною 3 статті 15, частиною 3 статті 185, частиною 4 статті 70 Кримінального кодексу України з «13» квітня 2022 року по «22» квітня 2024 року.
ОСОБА_1 був засуджений за вчинення тяжких злочинів, порушив норми міграційного законодавства України та становить загрозу охороні громадського порядку, а також охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.
Відповідач громадянства не набував, посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання не документувався, із заявами про визнання біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту не звертався.
У відповідача немає жодних законних підстав для перебування на території України.
Відповідач офіційно не працевлаштований, постійної роботи немає.
З урахуванням зазначених вище обставин та досліджених доказів, зважаючи на введений в Україні воєнний стан, виходячи із інтересів національної безпеки, відсутність документа ідентифікуючого відповідача, характеристики відповідача,суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, ґрунтуються на чинному законодавстві, а тому, підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 3, 23,26, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 6, 9, 10, 11, 77, 90, 242-246, 250, 288, 289, 371 КАС України, суд, -
Позов задоволити.
Затримати для ідентифікації та забезпечення примусового видворення, строком на шість місяців з поміщенням до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина Республіки Молдова ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Примусово видворити громадянина Республіки Молдова ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду в 10-денний строк, який обчислюється з дня проголошення рішення.
Суддя: З.А.Чевилюк