Дата документу 28.05.2024Справа № 554/5413/24
Провадження № 3/554/1491/2024
Іменем України
28 травня 2024 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Савченко А. Г., при секретарі судового засідання Луценко Д. В., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Полтаві у залі суду протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та матеріали справи додані до нього щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Полтави, зареєстрованої в АДРЕСА_1 , жительки АДРЕСА_2 , громадянки України, освіта неповна вища, вдови, має на утриманні неповнолітню дитину, працюючої завідувачем складу в ПРАТ «Домінік-КО», РНОКПП НОМЕР_1
Опис обставин, установлених під час розгляду справи
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 317165 від 14 травня 2024 року, складеного старшим інспектором СЮП ВП Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області Приходько Д. С. (далі - Протокол), 08 травня 2024 року, близько 23 год 40 хв, ОСОБА_1 за місцем мешкання не належним чином виконувала батьківські обов?язки, передбачені ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», щодо сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого останнього 08 травня 2024 року, о 23 год 40 хв, за місцем мешкання працівниками карети швидкої медичної допомоги м. Полтави було виявлено з отруєнням алкогольними напоями.
Нормативний акт, що передбачає відповідальність за інкриміноване особі адміністративне правопорушення
Ініціатором складення протоколу дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 184 КУпАП, відповідно до якої, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов?язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей - тягне за собою попередження або накладення штрафу від п?ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ставлення особи, що притягається до адміністративної відповідальності до вчинення інкримінованого йому правопорушення
Після роз'яснення відповідно до ст. 268 КУпАП прав особі, що притягається до адміністративної відповідальності, в тому числі права на захист, тобто користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, в судовому засіданні ОСОБА_1 вини у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення не визнала, зазначивши, що для неї не зрозуміло, які саме її діяння свідчать про ухилення від виконання батьківських обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання свого неповнолітнього сина. Ствердила, що такі вона виконує належним чином. Щодо обставин, викладених у Протоколі, які розцінені ініціатором його складення, як вчинення нею правопорушення, показала, що 08 травня 2024 року, коли її син ОСОБА_2 повернувся додому, вона відчула від нього запах алкоголю. Вона поцікавилася в останнього щодо причин його вживання й він розповів, що коли проводжав свою дівчину до нього підійшли двоє чоловіків, які безпідставно почали чіплятися та нанесли йому удари в ділянку ребер та щелепи. Потім до них підійшов інший чоловік, який його захистив, а потім в стані афекту запропонував «зняти стрес» та випити з ним алкогольний напій. Вказала, що її син ніколи раніше не вживав спиртного, однак в даній ситуації, будучи наляканим, він погодився та випив алкоголь. Зазначила, що після цього ввечері, її сину стало зле, в зв'язку з чим вона викликала карету швидкої медичної допомоги. Однак, до них приїхали, окрім лікарів, ще працівники поліції, яким вона надала аналогічні пояснення щодо обставин події. Інспектор поліції їй нічого не роз'яснювала та не повідомляла, однак в подальшому вона отримала повістку про виклик до правоохоронного органу, де потім було складено Протокол.
Мотиви суду та оцінка наданих сторонами доказів
Дослідивши Протокол та додані до нього матеріали, суд приходить до висновку про відсутність доказів вчинення ОСОБА_1 інкримінованого їй правопорушення та необхідності закриття справи за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, виходячи з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, а згідно з ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності зі законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог закону формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення його, мотивів і форми вини, а висновки суду щодо оцінки доказів мають вказуватись у вигляді точних і категоричних суджень, які виключали б сумніви з приводу достовірності доказів на обґрунтування висновку про винуватість особи.
Вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення визначені ст. 256 КУпАП та Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 листопада 2015 року №1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року за №1496/27941 (далі - Інструкція).
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Відповідно до п. 9 розділу II Інструкції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема у графі «дата, час, місце вчинення і суть вчиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Згідно з ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Ці вимоги закону ініціатором складення протоколу були грубо порушені.
Зокрема, датою вчинення ОСОБА_1 інкримінованого їй адміністративного правопорушення в Протоколі ініціатором його складення зазначено 08 травня 2024 року, в той час як сам Протокол був складений лише 14 травня 2024 року, тобто більш ніж через 24 години з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, що свідчить про грубе порушення вимог статті 254 КУпАП і є неприпустимим.
Крім того, диспозицією ч. 1 ст. 184 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, проявляється відповідно у невиконанні батьками або особами, які їх замінюють, обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
В той же час, зазначені фактори як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Отже, ухилення від виконання батьківських обов'язків, в розумінні ч. 1 ст. 184 КУпАП, це не будь-яка дія, а ним вважається невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством, і лише тих, які стосуються: 1) забезпечення належних умов життя; 2) навчання дітей; 3) виховання дітей.
Диспозиція ч. 1 ст. 184 КУпАП має бланкетний характер, тобто відсилає до іншого нормативно-правового акту, яким і передбачений обов'язок батьків вчиняти певні дії щодо виховання своїх дітей.
Права та обов'язки батьків щодо виховання дітей закріплені в Конституції України, Сімейному кодексі України, Законі України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року № 2402-III (далі - Закон № 2402-III).
Відповідно до ч. ч. 1, 2 та 6 ст. 12 Закону № 2402-III виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних, історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Відповідно до статті 150 Сімейного кодексу України батьки зобов?язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім?ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов?язані піклуватися про здоров?я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов?язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов?язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Згідно з даними, відображеними в Протоколі, 08 травня 2024 року, близько 23 год 40 хв, ОСОБА_1 за місцем мешкання не належним чином виконувала батьківські обов?язки, передбачені ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», щодо сина ОСОБА_2 , внаслідок чого останнього 08 травня 2024 року, о 23 год 40 хв, за місцем мешкання працівниками карети швидкої медичної допомоги м. Полтави було виявлено з отруєнням алкогольними напоями.
Таке формулювання адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 184 КУпАП є неконкретним, що позбавляє особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, можливості захищатися від нього, що є неприпустимим.
Зокрема, в Протоколі суть адміністративного правопорушення зазначена лише в загальних рисах, без конкретизації конкретних обставин, які б вказували на невиконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків по відношенню до свого сина та не вказано, від яких саме передбачених законодавством обов'язків, з посиланням на норму закону, щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітньої дитини, ухиляється остання.
Таким чином, ні протокол про адміністративне правопорушення, ні матеріали, додані до нього, зокрема рапорти, пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які не містять розбіжностей в частині викладення фактичних обставин події, та за своїми суттю і змістом відповідають поясненням, наданим особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, в суді, а також ксерокопії паспорта та свідоцтва про народження, що досліджувалися судом, не містять даних щодо дій або бездіяльності ОСОБА_1 , які б давали підстави для висновку, що вона ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітнього сина ОСОБА_2 .
Отже, будь-яких об?єктивних доказів, які б свідчили саме про ухилення ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов'язків до Протоколу не додано і в ньому не наведено, а зазначена у Протоколі подія в розумінні статті 184 КУпАП не може розцінюватися як таке ухилення.
Таким чином, протоколом про адміністративне правопорушення та доданими до нього доказами не доведено будь-яких порушень ОСОБА_1 обов'язків по вихованню своєї дитини, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 184 КУпАП.
З огляду на викладене, оцінивши відповідно до вимог статті 252 КУпАП надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, беручи до уваги, що жодних належних доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 ініціатором складення протоколу не надано, суд приходить до висновку про відсутність в діянні ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За наведених обставин, провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене за ч. 1 ст. 184 КУпАП, відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 247, 283 та 284 КУпАП, суд,
Закрити справу щодо ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Анатолій САВЧЕНКО