Постанова від 27.05.2024 по справі 380/20669/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2024 рокуСправа № 380/20669/23 пров. № А/857/89/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді-доповідача - Качмара В.Я.,

суддів - Затолочного В.С., Кузьмича С.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2023 року (суддя Гулик А.Г., м.Львів),-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ОТЦК) в якому просив:

визнати протиправним рішення ОТЦК від 31.07.2023 за вих. №с/12548 про відмову ОСОБА_1 у складенні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії по інвалідності заявнику за нормами, чинними на 01.01.2022 за посадою старший прокурор відділу військової прокуратури Західного регіону України (далі - Військова прокуратура), прирівняною до посади прокурор відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону (далі - Спеціалізована прокуратура);

зобов'язати відповідача скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2022 за посадою старший прокурор відділу Військової прокуратури, прирівняною до посади прокурор відділу Спеціалізованої прокуратури у сумі 71251 грн, включаючи посадовий оклад - 48000 грн, оклад за військовим званням - 1270 грн, 30% надбавку за вислугу років - 14781 грн та 15% надбавку за службу в умовах режимних обмежень - 7200 грн;

зобов'язати ОТЦК складену довідку подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУПФ) для перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 .

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2023 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії ОТЦК щодо відмови, викладену у листі ІНФОРМАЦІЯ_1 від 31.07.2023 за вих. №с/12548, у виготовленні та направленні до ГУПФ довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII), постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022. Зобов'язано ОТЦК скласти та направити до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 від 30.08.2017 із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2022. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено повністю.

Не погодившись із ухваленим рішенням, в частині відмовлених позовних вимог, його оскаржив позивач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права просить скасувати оскаржуване рішення суду, та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.

В доводах апеляційної скарги вказує, що судом безпідставно відмовлено у задоволені оскаржуваних позовних вимог щодо зазначення у довідці складових грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01.01.2022, адже з цього приводу позивач звертався до відповідач із відповідною заявою, відмова у якій стала підставою для звернення до суду із цим позовом.

Відповідач та третя особа у відзивах на апеляційну скаргу заперечують вимоги такої, вважають рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просять залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.

Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до статті 308 КАС суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги щодо обов'язкового зазначення посади старший прокурор відділу Військової прокуратури, прирівняною до посади прокурор відділу Спеціалізованої прокуратури та грошового забезпечення у сумі 71251 грн, включаючи посадовий оклад - 48000 грн, оклад за військовим званням - 1270 грн, 30% надбавку за вислугу років - 14781 грн та 15% надбавку за службу в умовах режимних обмежень - 7200 грн слід залишити без задоволення, оскільки на час судового розгляду оновлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача ще не видана. Судовому захисту підлягають лише порушені права. При цьому захист права на майбутнє законодавством не передбачений.

Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з правильним застосуванням норм матеріального права і дотриманням норм процесуального права, з таких міркувань.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що позивач перебуває на обліку в ГУПФ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону №2262-XII.

07.07.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки для перерахунку його пенсії з 01.02.2022 відповідно до Постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 постанови №704, для проведення перерахунку розміру його пенсії.

Листом від 31.07.2023 №с/12548 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для оформлення та надання довідки про грошове забезпечення.

Згідно із частиною першою статті 5 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений у цій статті.

Згідно статті 63 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) питання перерахунку раніше призначених пенсій.

Відповідно до першої, другої, четвертої-п'ятої вказаної статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами вказаного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію вказаного Закону.

Усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого вказаною частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII врегульовано, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини шостої статті 43 Закону №2262-XII обчислення пенсій окремим категоріям військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які були відряджені для виконання службових обов'язків до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших цивільних установ, організацій і підприємств, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, здійснюється за переліком посад і в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України..

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), яка набрала чинності з 01.01.2018.

З набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до положень пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Абзацом 4 пункту 3 Порядку №45 визначено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4 Порядку №45).

Згідно абзацу 1 пункту 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.

Зі змісту позову та матеріалів справи видно, що розглядуваний спір, у певній його частині, стосується зобов'язання відповідача ОТЦК зазначити в оновленій довідці складові грошового забезпечення, що зазначені у довідці Спеціалізованої прокуратури від 12.05.2023 №120 із загальним розміром грошового забезпечення 71251 грн.

Разом з тим, апеляційний суд звертає увагу на те, що судом першої інстанції не заперечується те, що позивач-апелянт має право на отримання оновленої довідки з урахуванням грошового забезпечення для перерахунку пенсії по інвалідності за нормами, чинними на 01.01.2022 та відповідною посадою.

Однак, оскільки на час судового розгляду оновлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача ще не була видана, то вимоги щодо обов'язкового зазначення посади старший прокурор відділу Військової прокуратури, прирівняною до посади прокурор відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону та грошового забезпечення у сумі 71251 грн, включаючи посадовий оклад - 48000 грн, оклад за військовим званням - 1270 грн, 30% надбавку за вислугу років - 14781 грн та 15% надбавку за службу в умовах режимних обмежень - 7200 грн, є передчасними, так як у суду не має підстав стверджувати про те, що право позивача у цій частині буде порушено. Судовому захисту підлягають лише порушені права. При цьому захист права на майбутнє законодавством не передбачений.

А відтак у цій частині відмовлених позовних вимог суд першої інстанції дійшов вірного висновку про їх передчасність.

Зважаючи на висновки, що наведені в судових рішеннях справі № 380/2451/22, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про необхідність задоволення позову у спосіб, що наведений в оскаржуваному судовому рішенні.

Доводи, наведені в апеляційній скарзі не спростовують правильності застосування судом норм матеріального права до встановлених ним на підставі безпосередньо досліджених та оцінених доказів та обставин справи.

Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи, враховуючи наведених правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанції, правильно встановив обставини справи, не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 308, 311, 312, 315, 316, 321, 322, 324, 325, 328, 329 КАС суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2023 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.

Суддя-доповідач В. Я. Качмар

судді В. С. Затолочний

С. М. Кузьмич