Постанова від 27.05.2024 по справі 560/10255/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/10255/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Блонський В.К.

Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.

27 травня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в червні 2023 року позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення № 222330005315 від 27.03.2023 року Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у призначені пенсії на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 09.09.1992 року по 08.04.1997 року на посаді кам'янщика-вогнетривача, з 09.04.1997 року по 29.09.2000 року на посаді муляра-вогнетривача, з 12.10.2010 року по 22.05.2020 року на посаді дробильника-розмелювача (виробництво керамічних та фаянсових виробів) до пільгового стажу та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 10.10.2023 позов задовольнив. Судове рішення мотивоване тим, що на дату звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (20.03.2023) вік позивача становить 55 років, загальний страховий стаж на дату звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах становить 36 років 5 місяців 15 днів, із врахуванням рішення суду пільговий страховий стаж за Списком № 2 становить не менше 12 років 6 місяців, суд вважав, що необхідно зобов'язати пенсійний орган призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що рішенням від 27.03.2023 № 222330005315 Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах в зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

Пенсійним органом до страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 09.09.1992 року по 08.04.1997 року на посаді кам'янщика-вогнетривача, з 09.04.1997 по 29.09.2000 на посаді муляра-вогнетривача, з 12.10.2010 по 22.05.2020 на посаді дробильника-розмелювача (виробництво керамічних та фаянсових виробів).

Також зазначає, що страховий стаж позивача згідно наявних документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу становить 36 років 5 місяців 15 днів, пільговий стаж позивача становить 9 років 4 місяці 29 днів.

За результатами розгляду заяви до пільгового стажу позивачу не зараховані періоди роботи з 09.09.1992 по 08.04.1997 на посаді кам'янщика-вогнетривача, та з 09.04.1997 по 29.09.2000 на посаді муляра-вогнетривача згідно довідки № 51-а від 07.03.2023, оскільки зазначені посади не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, якою затверджено Списки виробництв, цехів, професій, посад і показників, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 27.07.1988 позивач працював дробильником-розмелювачем з 12.10.2010 у масозаготівельному цеху № 2, а з 01.11.2011 у виробничому цеху № 6.

При цьому, переліки робочих місць і професій працівників, яким підтверджено пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2, додаток № 1 до наказів від 24.12.2010 № 1823к та від 03.12.2015 № 1157-к не містять посилання на номери цехів в яких проведено атестацію.

Позивач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідно до ст. 304 КАС України.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач 20.03.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

До заяви про призначення пенсії позивач додав документи, які зареєстровані за № 579, що підтверджується копією розписки-повідомлення від 20.03.2023.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 27.03.2023 № 222330005315 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу позивача зараховано всі періоди роботи, страховий стаж становить 36 років 5 місяців 15 днів, пільговий стаж роботи становить 9 років 4 місяці 29 днів.

За наданими документами до пільгового стажу не зараховані періоди роботи з 09.09.1992 по 08.04.1997 на посаді кам'янщика-вогнетривача, та з 09.04.1997 по 29.09.2000 на посаді муляра-вогнетривача згідно довідки № 51-а від 07.03.2023, оскільки зазначені посади не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36, якою затверджено Списки виробництв, цехів, професій, посад і показників, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 27.07.1988 позивач працював дробильником-розмелювачем з 12.10.2010 у масозаготівельному цеху № 2, а з 01.11.2011 у виробничому цеху № 6.

Переліки робочих місць і професій працівників, яким підтверджено пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2, додаток № 1 до наказів від 24.12.2010 № 1823к та від 03.12.2015 № 1157-к не містять посилання на номери цехів в яких проведено атестацію. Пільговий стаж потребує перевірки.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 28.04.2023 року звернулося до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з листом № 2200-0304-9/34216 в якому зазначило, що до пільгового стажу позивача безпідставно враховано період роботи з 12.10.2010 по 22.05.2020 на підставі довідки уточнюючої пільговий характер роботи від 07.03.2023 № 52-а на посаді дробильника-розмелювача, оскільки відсутня інформація про цех та дільницю в якій працював заявник, в зв'язку із чим просило повернутися до розгляду заяви ОСОБА_1 , від 20.03.2023, привести у відповідність пільговий стаж, та відкоригувати рішення про відмову у призначенні пенсії.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 09.05.2023 року № 222330005315 на заміну рішення № 222330005315 від 27.03.2023 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу позивача зараховано всі періоди роботи, страховий стаж становить 36 років 5 місяців 15 днів, пільговий стаж роботи відсутній.

За наданими документами до пільгового стажу не зараховані періоди роботи, а саме: з 09.09.1992 по 08.04.1997 на посаді кам'янщика-вогнетривача, та з 09.04.1997 по 29.09.2000 на посаді муляра-вогнетривача згідно довідки № 51-а від 07.03.2023, оскільки зазначені посади не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, якою затверджено Списки виробництв, цехів, професій, посад і показників, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та з 12.10.2010 по 22.05.2020 згідно довідки № 52-а від 07.03.2023, оскільки в довідці про атестацію робочих місць відсутня інформація про цех та дільницю в якій працював заявник.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про прийняте рішення від 09.05.2023 року № 222330005315 на заміну рішення № 222330005315 від 27.03.2023 року повідомило Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 12.05.2023 року за № 1500-0302-9/58820.

Із змісту записів трудової книжки позивача НОМЕР_1 від 27 липня 1988 року вбачається, а саме:

- з 09.09.1092 переведений на посаду кам'янщика-вогнетривача, запис № 12, наказ № 183-к від 07.09.1992 Славутського заводу "Будфарфор" ім. XXV з'їзду КПРС;

- 09.04.1997 присвоєна кваліфікація муляра-вогнетривача, наказ № 67-к від 09.04.1997 Славутського комбінату "Будфарфор"; працював на цій посаді до 01.02.2004 року, запис № 16 від 02.02.2004, наказ № 96-к від 02.02.2004;

- з 12.10.2010 прийнятий на роботу до ЗАТ Славутський комбінат "Будфарфор" в масозаготівельний цех № 2 дробильником-розмелювачем, запис № 23 від 12.10.2010, наказ № 1420-к від 11.10.2010";

- запис № 26 від 02.08.2011-професія дробильник-розмелювач відповідає назві професії дробильник-розмелювач (виробництво керамічних, фарфорових та фаянсових виробів), наказ № 1363 від 02.08.2011;

- запис № 29 від 22.05.2020, звільнений за угодою сторін, пункт 1 статті 36 КЗпП України, наказ від 21.05.2020 № 256 ПрАТ "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН".

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 07.03.2023 № 51-а, ОСОБА_1 , працював повний робочий день в ЗАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" з 09.09.1992,-наказ № 183-к від 07.09.1992, по 08.04.1997,-наказ № 67-к від 09.04.1997 на посаді камянщик-вогнетривач 5 розряду, та з 09.04.1997,- наказ № 67-к від 09.04.1997 по 01.02.2004,-наказ № 96-к від 02.02.2004, на посаді муляр-вогнетривач 6 розряду; виконував ремонт гарячих печей, складні роботи під час вогнетривкої кладки, кладки з вогнетривкої цегли масивів, вистілок, подів, насадок та з глиняної звичайної цегли і волокнистих плит прямолінійних стін, з важкими і шкідливими умовами праці повний робочий день.

Дана робота передбачена Списком № 2, розділом XVIII, підрозділом 2 позиція, код 18.2.3а, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, за період з 09.09.1992 по 01.02.2004-11 років 4 місяці 24 дні.

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 07.03.2023 № 52-а, ОСОБА_1 , працював повний робочий день в ПрАТ "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" з 12.10.2010,-наказ № 1420-к від 11.10.2010, по 22.05.2020,-наказ № 256-к від 21.05.2020, на посаді дробильник-розмелювач (виробництво керамічних та фаянсових виробів); виконував завантаження сировинних матеріалів у млині, виготовлення шлікеру із сировини, подрібнення і мелення зламків виробів-відходів виробництва, які використовуються в процесі приготування шлікеру, з важкими і шкідливими умовами праці повний робочий день.

Дана робота передбачена Списком № 2, розділом XVIII, підрозділом 2 позиція, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, за період з 12.10.2010 по 22.05.2020-11 років 4 місяці 24 дні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Так, спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі-Закон № 1058-IV), Законом України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 (далі Закон № 1788-XII), Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, якою затверджено "Порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", (далі Порядок № 637).

До набрання чинності Законом № 1058-IV, державне пенсійне забезпечення громадян визначалося Законом № 1788-XII.

Закон № 1788-XII введений в дію з 1 січня 1992 року-в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону; з 1 квітня 1992 року-в повному обсязі, постановою Верховної Ради України від 6 грудня 1991 року № 1931-XII.

Згідно із статтею 44 Закону № 1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється розділом XIV-1 Закону № 1058-IV.

Згідно із частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць,-після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно із частиною 6 статті 114 Закону № 1058-IV, контроль за правильністю застосування списків на пільгове пенсійне забезпечення і якістю проведення атестації робочих місць на підприємствах та в організаціях, підготовка пропозицій щодо вдосконалення таких списків покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 № 22-1, Зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі-Порядок № 22-1).

Згідно із пунктом 1.1 Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Перелік документів які можуть бути додані до заяви, встановлений пунктом 2.2 Порядку № 22-1, зокрема до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі-Порядок № 637).

Із змісту наведених правових норм Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1, видно, що пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2 є особливим видом пенсії за віком.

Згідно із пунктом б) частини 1 статті 13 Закону № 1788-XII, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці,-за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць-після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до частини 5 статті 13 Закону № 1788-XII, порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 цього Закону.

Контроль за правильністю застосування списків на пільгове пенсійне забезпечення і якістю проведення атестації робочих місць на підприємствах та в організаціях, підготовка пропозицій щодо вдосконалення цих списків покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

Згідно із пунктом 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637, пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, правління Пенсійного фонду України постановою від 10.11.2006 № 18-1 зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 затвердило Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, (далі Порядок № 18-1).

Згідно із пунктами 1, 2, 3 цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника.

Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.

Територіальні органи Пенсійного фонду України надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів для підтвердження стажу роботи.

Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 затверджено "Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці", (далі Порядок № 442).

Вказана постанова Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 набрала чинності 22.08.1992.

Зокрема, пунктами 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України № 442 встановлено, що відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Постановлено керівникам підприємств та організацій незалежно від форм власності й господарювання провести атестацію робочих місць, визначити за її результатами перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням та ознайомити з ним трудящих.

Згідно із пунктом 9 Порядку № 442, відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Разом з цим, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005№ 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731 затверджено "Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", (далі Порядок № 383).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Із змісту наведених правових норм видно, що до набрання чинності Законом № 1058-IV (01 січня 2004 року), державне пенсійне забезпечення громадян визначалося Законом № 1788-XII.

Основним документом, що підтверджує трудовий стаж роботи до 01 січня 2004 року, в тому числі і стаж роботи який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 2, для підтвердження спеціального стажу роботи за період до 21.08.1992 року включно, пенсійним органом приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, оскільки до цієї дати призначення пенсій за віком на пільгових умовах не залежало від наявності проведеної атестації робочого місця за Списком № 2.

Починаючи із 22.08.1992 для підтвердження права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах особа повинна надати до пенсійного органу результати атестації робочих місць за умовами праці, для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92.

Таким чином, обов'язковою умовою для зарахування часу роботи особи після 21.08.1992до пільгового стажу, який дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 є наявність проведеної атестації робочого місця за умовами праці.

Наявність стажу роботи який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах до 22.08.1992 за відсутності атестації робочих місць за умовами праці не позбавляє права працівника на призначення йому такої пенсії, у разі якщо професія, посада передбачена Списками № 2.

Слід також зазначити, що для призначення пенсійним органом особі пенсії за віком на пільгових умовах необхідні такі підстави:

-досягнення особою віку, визначеного пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV, тобто вік особи повинен бути не менше 55 років;

-на дату звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, наявність у чоловіків страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на виробництвах, роботах, за професіями, на посадах, передбачених Списком № 2;

-зайнятість працівника повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

-для підтвердження спеціального стажу роботи за періоди роботи, починаючи із 22.08.1992 року, необхідна наявність результатів атестації робочих місць, на яких працювала особа, що звернулася із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

-для підтвердження спеціального стажу роботи за період до 21.08.1992 року включно, наявність відповідних записів у трудовій книжці, або наявність уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників за умови відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній;

-обов'язкове зазначення роботи, професії, посади у Списку № 2, при цьому у разі якщо назва сумісної роботи, професії та посади працівника, зайнятого у виробництвах на роботі, професії, посаді чи на роботі містить назву роботи, професії та посади яка передбачена Списком № 2, а інша цим Списком не передбачена, пенсія призначається на загальних підставах.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач в періоди роботи з 09.09.1992 по 08.04.1997 працював на посаді камянщик-вогнетривач 5 розряду, та з 09.04.1997 по 01.02.2004 по 02.02.2004, на посаді муляр-вогнетривач 6 розряду, що об'єктивно підтверджується відповідними записами у трудовій книжці позивача, та іншими документами пенсійної справи, копія якої приєднана до матеріалів справи в електронному суді.

Посада муляра, (пічника) чергового біля печей, передбачена пунктом 18.1а підрозділу 1 "Підготовка шихти, виробництво всіх видів скла, виробів із скла та шлакоситалу" розділу XXVIII "Виробництво скла та виробів із скла. Виробництво керамічних, фарфорових і фаянсових виробів", Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.

Посада вогнетривника, зайнятого на гарячих роботах, передбачена пунктом 18.2.3а підрозділу 2 "Виробництво керамічних, фарфорових, фаянсових виробів та феритів" розділу XXVIII "Виробництво скла та виробів із скла. Виробництво керамічних, фарфорових і фаянсових виробів", Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.

Водночас встановлено, що характер виконуваних позивачем робіт, які зазначені у довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 07.03.2023 року № 51-а, відповідає професії яку займав позивач в ЗАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" з 09.09.1992 року по 08.04.1997 року на посаді камянщик-вогнетривач 5 розряду, та з 09.04.1997 року по 01.02.2004 року на посаді муляр-вогнетривач 6 розряду.

Зокрема, відповідно до довідки ПрАТ "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" від 07.03.2023 № 54-а, назва професії "камянщик-вогнетривач", "муляр-вогнетривач", за якою працював ОСОБА_1 , в період з 09.09.1992 по 01.02.2004, відповідає назві професії "вогнетривники, зайняті на гарячих роботах".

При цьому, Список № 2, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, був чинним у вказані періоди роботи позивача, тому суд першої інстанції вважав, що до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 .

Так, згідно із довідкою ПрАТ "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" від 07.03.2023 № 56-а, перша атестація робочих місць за умовами праці у Славутському комбінаті "Будфарфор" за посадою "муляр-вогнетривач" проведена у 2000 році.

Також, наказом Славутського комбінату "Будфарфор" від 29 вересня 2000 року № 313 затверджено перелік посад і професій на право призначення пільгового пенсійного забезпечення, який складено за матеріалами атестації і погоджено з державною експертизою умов праці Хмельницької області.

Відповідно до результатів атестації, вперше проведеної у 2000 році, а також за результатами наступних атестацій робочих місць за умовами праці, робоче місце за посадою "муляр-вогнетривач" не визнано таким, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, отже період роботи позивача на посаді "камянщика-вогнетривача", "муляра-вогнетривача" з 09.09.1992 по 29.09.2000 не підтверджений матеріалами атестації робочих місць за умовами праці в зв'язку із її не проведенням до 2000 року, а період з 29.09.2000 по 01.02.2004 не підтверджений результатами проведеної у 2000 році атестації робочого місця. Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи.

Враховуючи періоди роботи позивача, починаючи із з 09.09.1992 по 08.04.1997, та з 09.04.1997 року по 29.09.2000 на посадах, передбачених Списком № 2, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що на працівника зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці, так як такий обов'язок покладений на керівників підприємств, організацій.

Тобто, відсутність результатів атестації робочих місць, професій в період роботи на посадах, передбачених Списками № 2, починаючи із 22.08.1992 не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Така правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а.

Аналіз встановлених у судовому засіданні обставин надав суду першої інстанції вагомих підстав зробити висновок про те, що до страхового стажу, який надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, необхідно зарахувати періоди роботи позивача із 09.09.1992 по 08.04.1997 року на посаді камянщика-вогнетривача 5 розряду, та з 09.04.1997 по 29.09.2000 на посаді муляра-вогнетривача 6 розряду, тому що пільговий характер роботи за період з 29.09.2000 по 01.02.2004 матеріалами атестації робочого місця за вказаною посадою не підтверджений, що позивач фактично визнав та відобразив у своїх позовних вимогах.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції щодо страхового стажу який надає право позивачу на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 із 12.10.2010 до 22.05.2020 в масозаготівельному цеху № 2 на посаді дробильника-розмелювача (виробництво керамічних та фаянсових виробів), колегія суддів зазначає наступне.

Так, посада дробильник-розмелювач (виробництво керамічних та фаянсових виробів), передбачена підрозділом 2 "Виробництво керамічних, фарфорових, фаянсових виробів та феритів", розділом XVIII "Виробництво скла та виробів із скла. Виробництво керамічних, фарфорових і фаянсових виробів" Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461.

Наказом Славутського комбінату "Будфарфор" від 24 грудня 2010 року № 1823к затверджено перелік посад і професій на право призначення пільгового пенсійного забезпечення за Списком № 2 (додаток № 1, 2), який складено за матеріалами атестації.

Відповідно до результатів атестації, робоче місце за посадою дробильник-розмелювач (виробництво керамічних та фаянсових виробів) МЗЦ (дільниця виготовлення шлікеру), дробильник-розмелювач (виробництво керамічних та фаянсових виробів) МЗЦ (дільниця виготовлення глазурі), визнано таким, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Наказом Славутського комбінату "Будфарфор" від 03 грудня 2015 року № 1157к затверджено перелік посад і професій на право призначення пільгового пенсійного забезпечення за Списком № 2 (додаток № 1, 2), який складено за матеріалами атестації.

Відповідно до результатів атестації, робоче місце за посадою дробильник-розмелювач (виробництво керамічних та фаянсових виробів) шлікер, дробильник-розмелювач (виробництво керамічних та фаянсових виробів) глазур, визнано таким, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Згідно із довідкою від 07.03.2023 № 55-а, виданою ПрАТ "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН", позивач в період з 12.10.2010 по 22.05.2020 працював на посаді дробильник-розмелювач (виробництво керамічних та фаянсових виробів) в масозаготівельному цеху № 2 виробничого цеху № 6 (накази № 1420-к від 11.10.2010, № 256-к від 21.05.2020).

З 01.011.2011 масозаготівельний цех № 2 (МЗЦ № 2) реорганізовано шляхом приєднання до виробничого цеху № 6, структурний підрозділ. Масозаготівельний цех відповідно до організаційної структури виробництва поділяється на дільницю виготовлення шлікеру та дільницю виготовлення глазурі (наказ № 1754-к від 31.10.2011).

Згодом, з 01.01.2020 назва виробничий цех № 6 змінено на назву виробничий цех № 1 (наказ № 341 від 04.12.2019).

Крім того, згідно із довідкою від 07.03.2023 № 53-а, назва професії дробильник-розмелювач на якій працював позивач в період з 12.10.2010 по 22.05.2020 відповідає назві професії дробильник-розмелювач (виробництво керамічних, фарфорових та фаянсових виробів).

Тому, суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що пільговий характер роботи позивача в період з 12.10.2010 по 22.05.2020 на посаді дробильника-розмелювача (виробництво керамічних, фарфорових та фаянсових виробів), яка передбачена Списком № 2, підтверджується матеріалами атестації робочих місць за умовами праці. Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи.

Із врахуванням зарахування судовим рішенням до пільгового страхового стажу який надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, періодів роботи позивача із 09.09.1992 по 08.04.1997 на посаді камянщика-вогнетривача 5 розряду, з 09.04.1997 по 29.09.2000 на посаді муляра-вогнетривача 6 розряду та з 12.10.2010 по 22.05.2020 на посаді дробильника-розмелювача (виробництво керамічних, фарфорових та фаянсових виробів), пільговий страховий стаж позивача відповідає вимогам пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV, тобто становить не менше 12 років 6 місяців.

Разом з тим, пенсійний орган при прийнятті оскаржуваних рішень не скористався своїм правом вимоги надання відповідних документів від підприємства на яких працював позивач, щодо умов його праці та інших інформації, передбаченої законодавством для визначення наявності чи відсутності права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах, тобто порушив принцип всебічного, повного і об'єктивного розгляду поданих позивачем заяв про призначення пенсії.

Враховуючи вищезазначене, а також, що на дату звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (20.03.2023) вік позивача становить 55 років, загальний страховий стаж на дату звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах становить 36 років 5 місяців 15 днів, із врахуванням рішення суду пільговий страховий стаж за Списком № 2 становить не менше 12 років 6 місяців, суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав пенсійний орган за місцем проживання, - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2023 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.