Постанова від 28.05.2024 по справі 296/1640/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 296/1640/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Адамович О.Й.

Суддя-доповідач - Драчук Т. О.

28 травня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Драчук Т. О.

суддів: Смілянця Е. С. Полотнянка Ю.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Корольовського районного суду м. Житомира від 18 квітня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

20.02.2024 позивач, - ОСОБА_1 , звернувся до Корольовського районного суду м.Житомира, з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАБ №829869 від 29.04.2022, якою притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 510 грн 00 коп.

Також, позивач просив закрити справу про адміністративне правопорушення.

Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 18.04.2024 позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без розгляду.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить ухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу на продовження розгляду до суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.

Позивач в судове засідання не з'явився, повноважного представника не направив, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі позивача та його представника.

Відповідачі в судове засідання не з'явились, повноважного представника не направили, хоча були належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.

Відповідно до частини 3 статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Заслухавши, суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін.

Як встановлено судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи, постановою серія БАБ №829869 від 29.04.2022 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 510 грн 00 коп.

З постанови серії БАБ №829869 від 29.04.2022 вбачається, що у графі «копію постанови отримав» міститься підпис особи, притягнутої до адміністративної відповідальності. Крім того, підпис особи, притягнутої до адміністративної відповідальності міститься також в графі про роз'яснення прав за статтею 268 КУпАП та строку оскарження за статтею 289 КУпАП.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не спростовано, що підписи в оскаржуваній постанові йому не належать.

Оцінюючи пояснення представника позивача та свідка про те, що позивач не розумів, в якому саме документі ставить свій підпис, суд не вважає, що такі доводи свідчать про поважність причини пропуску строку подання позову, з огляду на те, що позивачем було отримано квитанцію серії БАБ №829869 про сплату штрафу до постанови серії БАБ №829869, який згідно показів свідка був оплачений.

З матеріалів справи, а також з показів свідка вбачається, що позивач розумів, що відносно нього складаються матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності та те, що призначено штраф, а тому міг отримати копію постанови значно раніше та оскаржити таку постанову у разі незгоди з нею у межах встановлених строків, або на подання позову із заявою про його поновлення в більш розумні строки.

Таким чином наведені позивачем причини пропуску строку звернення до суду не можуть визнаватися поважними, оскільки не свідчать про об'єктивну неможливість позивача своєчасно звернутися до суду з цим позовом.

За таких обставин, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення слід залишити без розгляду.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

У відповідності до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з вимогами ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч.2 ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України.

Відповідно до ч.3,4 ст.123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.240 КАС України суд ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, факт пропуску строку звернення до адміністративного суду виявлено після відкриття провадження у справі.

В судовому засіданні (в суді першої інстанції), та згідно з клопотання про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом, позивач вказує, що копію оскаржуваної постанови він отримав 16 лютого 2024 року, про що свідчить відповідь Головного управління Національної поліції в Житомирській області відділення поліції №4 Житомирського районного управління поліції вих.1323/215/04 від 15.02.2024. До цього він ні в який спосіб не отримував вищевказану постанову ні поштою, ні 29 квітня 2022 року, що може підтвердити свідок ОСОБА_2 .

Згідно з ст.289 КУпАП скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, постанов у справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Відповідно до ч.2 ст.291 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксоване в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), набирає законної сили після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення, або під час її виконання у випадках, передбачених частиною першою статті 300-1 цього Кодексу.

Згідно з матеріалами справи, а саме постановою серія БАБ №829869 від 29.04.2022, ОСОБА_1 копію постанови отримав (графа 9) (а.с.35).

Факт підпису в оскаржуваній постанові та надання позивачу квитанції на оплату штрафу, підтвердив свідок допитаний в суді першої інстанції ( ОСОБА_2 ).

Крім того, з оскаржуваної постанови вбачається, що позивачу було роз'яснено права за статтею 268 КУпАП та строк оскарження за статтею 289 КУпАП, що він власноручно підтвердив поставивши підпис в оскаржуваній постанові.

Згідно з ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не спростовує висновків суду першої інстанції, а суд першої інстанції дійшов правомірного висновку щодо залишення адміністративного позову ОСОБА_1 без розгляду, з підстав пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом в межа строку передбаченого ч.2 ст.286 КАС України та ст.289 КУпАП.

Відповідно до ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З урахуванням вказаного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно з ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Корольовського районного суду м. Житомира від 18 квітня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Драчук Т. О.

Судді Смілянець Е. С. Полотнянко Ю.П.