Справа № 560/3469/24
Головуючий у 1-й інстанції: Шевчук О.П.
Суддя-доповідач: Драчук Т. О.
28 травня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Полотнянка Ю.П. Смілянця Е. С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови,
в березні 2024 року позивач, - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови від 16.02.2024 ВП № 72837217 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.03.2024 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 16.02.2024 ВП №72837217 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Позивач в судове засідання не з'явився, належного представника не направив, разом з тим про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 28.05.2024 на адресу суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідач в судове засідання не з'явився, належного представника не направив, разом з тим про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Третя особа в судове засідання не з'явилась, належного представника не направила, разом з тим про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Крім того, від апелянта надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з ч.2 ст.313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи, рішенням від 13 грудня 2022 року по справі №560/9945/22 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2021 із проведенням індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосовується для обчислення пенсії при розрахунку доплати за понаднормативний стаж у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.12.2022 у справі № 560/9945/22 виправлено описки, допущені у рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.12.2022 у справі № 560/9945/22, замінивши у вступній, описовій та резолютивній частинах дату здійснення перерахунку з ,,01.03.2021 року” на правильну - ,,01.03.2022 року”.
Розрахунок пенсії з 01.03.2022 на виконання рішення суду наступний: 6186,32 грн (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016, 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14) х 3,96089 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 24503,33 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,44667 (коефіцієнт страхового стажу) = 10944,90 грн (розмір пенсії за віком) + 367,46 грн (доплата за 19 років понаднормативного стажу (1934,00 грн х 19%) + 50 грн (цільова допомога інвалідам війни ІІ групи) + 2736,23 грн (збільшення відповідно п. 1 постанови КМУ від 28.12.2011 № 1381 (10944,90 х 25%)) + 773,60 грн (підвищення інвалідам війни ІІ групи (1934,00 х 40%)) + 444,82 грн (пенсія за особливі заслуги перед Україною (1934,00 х 23%))= 15317,01 грн (загальний розмір пенсії за віком).
12.10.2023 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшла постанова державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 22.09.2023 ВП № 72837217.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 2200-0902-8/6395 від 18.01.2024 повідомлено відділ примусового виконання рішень про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.12.2022 по справі №560/9945/22 та надано підтверджуючі документи.
09.01.2024 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшла вимога державного виконавця від 09.01.2024 ВП № 218.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 2200-0902-8/6606 від 19.01.2024 повідомлено відділ примусового виконання рішень про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.12.2022 по справі №560/9945/22 та надано підтверджуючі документи.
Старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) винесено постанову від 16.02.2024 ВП № 72837217 про накладення на головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штрафу в розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.12.2022 у справі №560/9945/22.
Не погоджуючись з винесеною постановою позивач звернувся з позовом до суду.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій вчинено усі належні дії, спрямовані на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду №560/9945/22 від 13 грудня 2022 року, а саме: здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 із проведенням індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосовується для обчислення пенсії при розрахунку доплати за понаднормативний стаж у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Суд першої інстанції звертає увагу, що ОСОБА_1 з 01.03.2022 проведено перерахунок пенсії у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Розрахунок пенсії з 01.03.2022 наступний: 6186,32 грн (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016, 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14) х 3,96089 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 24503,33 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,44667 (коефіцієнт страхового стажу) = 10944,90 грн (розмір пенсії за віком) + 4647,39 грн (доплата за 24 роки понаднормативного стажу, згідно рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.05.2018 (19364,12 грн х 24%) + 50 грн (цільова допомога інвалідам війни ІІ групи) + 2736,23 грн (збільшення відповідно п. 1 постанови КМУ від 28.12.2011 № 1381 (10944,90 х 25%)) + 773,60 грн (підвищення інвалідам війни ІІ групи (1934,00 х 40%)) + 444,82 грн (пенсія за особливі заслуги перед Україною (1934,00 х 23%))= 19596.94 грн (розмір пенсії з надбавками) = 19340,00 грн (максимальний розмір пенсії).
При цьому, розрахунок пенсії з 01.03.2022 на виконання рішення суду наступний: 6186,32 грн (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016, 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14) х 3,96089 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 24503,33 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,44667 (коефіцієнт страхового стажу) = 10944,90 грн (розмір пенсії за віком) + 367,46 грн (доплата за 19 років понаднормативного стажу (1934,00 грн х 19%) + 50 грн (цільова допомога інвалідам війни ІІ групи) + 2736,23 грн (збільшення відповідно п. 1 постанови КМУ від 28.12.2011 № 1381 (10944,90 х 25%)) + 773,60 грн (підвищення інвалідам війни ІІ групи (1934,00 х 40%)) + 444,82 грн (пенсія за особливі заслуги перед Україною (1934,00 х 23%))= 15317,01 грн (загальний розмір пенсії за віком).
Враховуючи, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.12.2022 у справі № 560/9945/22 розмір пенсії до виплати зменшується (15317,01 грн), пенсія виплачувалась в раніше встановленому розмірі (19340,00 грн).
Таким чином, Головним управлінням фактично вчинено всі необхідні дії, спрямовані на повне та своєчасне виконання рішення суду, відповідно до вимог чинного законодавства та в межах наданих повноважень.
Суд першої інстанції також звертає увагу, що старший державний виконавець при прийнятті оскаржуваної постанови від 16.02.2024 ВП№72837217 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області фактично надав оцінку результату здійснення перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій на виконання рішення суду, однак враховуючи повноваження державного виконавця згідно Закону України "Про виконавче провадження", виконавець перевіряє лише виконання рішення та у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу.
Однак, в цьому випадку, державний виконавець надав оцінку результату здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та визнав його неналежним виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду, що на думку суду не входить до його повноважень.
Суд першої інстанції зазначив, що позивач, враховуючи зазначену в рішенні зобов'язальну частину, належним чином виконав рішення суду від 13.12.2022 №560/9945/22 шляхом здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 із проведенням індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосовується для обчислення пенсії при розрахунку доплати за понаднормативний стаж у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Оскільки вказане вище рішення Хмельницького окружного адміністративного суду не містило чіткої вказівки про результат здійснення такого перерахунку, а саме: встановлення відповідного розміру пенсії, а вказувала на виконання дискреційних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії, суд першої інстанції вважає, що постанова про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за невиконання рішення суду від 16.02.2024 у виконавчому провадженні №ВП72837217 є протиправною та підлягає скасуванню, в зв'язку із чим позов необхідно задовольнити.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно з вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з вимогами ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до п.9 ч.2 ст.129 Конституції України обов'язковість судового рішення є однією із основних засад судочинства.
Згідно з ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Частинами 2 та 3 ст.14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 №1404-VІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з п.1 ч.2 ст.18 ЗУ "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачені цим Законом заходи щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусовою виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Як передбачено ст.63 ЗУ "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії визначена положеннями ст.75 Закону №1404-VIII.
Відповідно до ч.1 ст.75 ЗУ "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Згідно з ч.2 ст.75 ЗУ "Про виконавче провадження" у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, вказаною нормою встановлено визначальну ознаку для накладення на боржника штрафу, а саме не виконання рішення суду без поважних причин. При цьому, поважними, в розумінні Закону України "Про виконавче провадження", можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його власного волевиявлення.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.12.2022, з урахуванням ухвали суду від 27.12.2022 в межах справи №560/9945/22, позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення з 01.03.2022 ОСОБА_1 індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії при розрахунку доплати за понаднормативний стаж у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 1 Постанови КМУ № 118 від 16.02.2021 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 із проведенням індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосовується для обчислення пенсії при розрахунку доплати за понаднормативний стаж у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
В свою чергу, як зазначено судом першої інстанції, розрахунок пенсії ОСОБА_1 з точки зору ОСОБА_1 та відповідача з 01.03.2022 наступний: 6186,32 грн (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014- 2016, 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14) х 3,96089 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 24503,33 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,44667 (коефіцієнт страхового стажу) = 10944,90 грн (розмір пенсії за віком) + 4647,39 грн (доплата за 24 роки понаднормативного стажу, згідно рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.05.2018 (19364,12 грн х 24%) + 50 грн (цільова допомога інвалідам війни ІІ групи) + 2736,23 грн (збільшення відповідно п. 1 постанови КМУ від 28.12.2011 № 1381 (10944,90 х 25%)) + 773,60 грн (підвищення інвалідам війни ІІ групи (1934,00 х 40%)) + 444,82 грн (пенсія за особливі заслуги перед Україною (1934,00 х 23%))= 19596.94 грн (розмір пенсії з надбавками) = 19340,00 грн (максимальний розмір пенсії).
Розрахунок пенсії ОСОБА_2 наданий позивачем з 01.03.2022 на виконання рішення суду наступний: 6186,32 грн (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016, 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14) х 3,96089 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 24503,33 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,44667 (коефіцієнт страхового стажу) = 10944,90 грн (розмір пенсії за віком) + 367,46 грн (доплата за 19 років понаднормативного стажу (1934,00 грн х 19%) + 50 грн (цільова допомога інвалідам війни ІІ групи) + 2736,23 грн (збільшення відповідно п. 1 постанови КМУ від 28.12.2011 № 1381 (10944,90 х 25%)) + 773,60 грн (підвищення інвалідам війни ІІ групи (1934,00 х 40%)) + 444,82 грн (пенсія за особливі заслуги перед Україною (1934,00 х 23%))= 15317,01 грн (загальний розмір пенсії за віком).
Отже, сторони не погоджуються з розрахунком лише в частині встановлення доплати за понаднормативний стаж.
Як вбачається з матеріалів справи пенсія позивача призначена згідно з ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року, залишеним без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.08.2018 у справі №822/1506/18, визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 06.04.2018 №822/К-8, щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з її збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до положень пункту 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком, починаючи з 01 квітня 2018 року з врахуванням вимог пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, з урахуванням раніше проведених виплат.
Враховуючи вказане, а також страховий стаж позивача 44 роки 8 місяців 16 днів, понаднормативний стаж ОСОБА_2 при розрахунку пенсії на виконання судових рішень в межах справи №560/9945/22, має складати 24 роки.
Щодо висновку суду першої інстанції, що позивач, враховуючи зазначену в рішенні зобов'язальну частину, належним чином виконав рішення суду від 13.12.2022 №560/9945/22 шляхом здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 із проведенням індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосовується для обчислення пенсії при розрахунку доплати за понаднормативний стаж у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", колегія суддів зазначає, що статтею 13 Конвенції (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
В свою чергу, з матеріалів справи вбачається, що позивачем на виконання судових рішень в справі №560/9945/22, здійснено помилковий розрахунку пенсії ОСОБА_1 , без урахування всіх належних складових.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про правомірність доводів апеляційної скарги, наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції та відмови у задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Отже, при розгляді справи судом першої інстанції не надано оцінку усім обставинам у справі, що мають значення для її вирішення, а тому рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, що призвело до неправильного вирішення справи, тому рішення суду першої інстанції належить скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з ч. 4 ст.272, 328, 329 КАС України.
Головуючий Драчук Т. О.
Судді Полотнянко Ю.П. Смілянець Е. С.