Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
27 травня 2024 року № 520/9216/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов.2, м. Харків, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
встановив:
Позивач звернувся із зазначеним адміністративним позовом у якому просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 70% грошового забезпечення, визначеного за оновленою довідкою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 14.02.2023 №46 відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №520/4930/23 з 01.02.2022 з обмеженням її граничним розміром;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням рішень Харківського окружного адміністративного суду від 19.05.2020 по справі №520/5588/2020 та від 21.06.2022 по справі №520/3557/22 виходячи з показника 79% грошового забезпечення, визначеного за оновленою довідкою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 14.02.2023 № 46 відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №520/4930/23, з 01.02.2022, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.02.2022 без обмеження її граничним розміром;
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідач протиправно зменшив розмір грошового забезпечення у відсотках з 79% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час перерахунку пенсії на виконання рішення суду та встановив підсумок пенсії у межах максимального розміру.
Відповідач надав суду пояснення, у яких вказав на відсутність підстав для задоволення позовних вимог. Зазначив, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі № 520/4930/23 пенсію позивача перераховано з 01.02.2022 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 14.02.2023р. №46. Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами ПФУ в межах покладених зобов'язань. Оскільки в рішенні суду від 13.04.2023 по справі № 520/4930/23 не зазначено інше, відповідачем при проведенні перерахунку застосовано норму ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону №1166 від 27.03.2014 року), відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 р.
Пенсія позивачу призначена у розмірі 79 % грошового забезпечення, що підтверджено долученими до матеріалів справи документами.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №520/4930/23, яке набрало чинності 30.01.2024, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022р. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 14.02.2023р. №46. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022р., з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України № 2011-XII та з врахуванням положень Постанови № 704, згідно оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 14.02.2023р. №46. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №520/4930/23 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022 року та визначено розмір останньої на рівні 70 % грошового забезпечення.
В подальшому представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом у якому просив перерахувати та виплачувати позивачу пенсію без обмеження її розміру виходячи з 79% грошового забезпечення, а також здійснити виплату недоплаченої суми пенсії, яка виникла внаслідок неправомірного обмеження відповідачем її розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з 01.02.2022, що не заперечується відповідачем.
Листом від 02.04.2024 № 2000-0203-8/54473 позивачу повідомлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2022 по справі № 520/3557/22, головним управлінням з 01,04.2019 здійснено перерахунок пенсії з урахуванням 79% грошового забезпечення. На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №520/4930/23, головним управлінням з 01.02.2022 здійснено перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. Зобов'язань щодо перерахунку пенсії з урахуванням 79% від суми грошового забезпечення рішенням суду на головне управління не покладено. Виходячи з мотивувальної та резолютивної частин Рішення № 7-р(ІІ)/2022, а також враховуючи норму частини першої статті 2 Закону 2Че 2262, підлягають виплаті без обмеження максимальним розміром пенсії (незалежно від її виду) особам, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, у разі, якщо звернення за її призначенням мало/матиме місце починаючи з 12.04.2023. Оскільки за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 пенсію призначено до 12.04.2023 та не надано документів про належність до вищезазначених осіб, підстави для проведення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром відсутні. Крім того, у листі надано інформацію про складові та розмір пенсії позивача.
По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до положень статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 01.05.2014, до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.
Таким чином, внесено зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, у разі реалізації ними такого права.
При цьому, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Суд зазначає, що внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії військовослужбовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років та по інвалідності військовослужбовцям є стаття 63 Закону № 2262-ХІІ.
Однак, вказаною статтею не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії з 79% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.02.2022 є протиправними.
Щодо обмеження розміру пенсії позивача граничним розміром, суд зазначає наступне.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, вперше введено в дію Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.
Відповідно до ст.2 Закону №3668-VI, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Як встановлено судом з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.04.2024 року №2000-0203-8/54473 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду із застосуванням до розміру пенсії обмеження максимальним розміром, так відповідно до наданої інформації станом на 01.01.2022 року основний розмір пенсії дорівнював підсумку пенсії (з надбавками) та становив 15087,42 грн; станом на 01.02.2022 року основний розмір пенсії дорівнював підсумку пенсії (з надбавками) та становив 18952,85 грн.
Відповідно до положень ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 №1928-IX, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить: з 1 січня - 1934 гривні, з 1 липня - 2027 гривень, з 1 грудня - 2093 гривні.
При проведенні перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі 520/4930/23 з 01.02.2022 розмір пенсії з надбавками із розрахунку 70 % грошового забезпечення складав 18952,85 грн, тобто не перевищив десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Отже, враховуючи вищевикладене , суд приходить до висновку про часткове задоволенню позову шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення з 79% до 70% при здійсненні перерахунку розміру пенсії з 01.02.2022 року та зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 79% з 01.02.2022 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо вимоги зобов'язати Головне у правління Пенсійного фонду України в Харківській області виплачувати пенсію у відповідному розмірі та визнання протиправними дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії максимальним розміром після перерахунку пенсії у розмірі 79 % грошового забезпечення, то в цій частині вимог позов задоволенню не підлягає, оскільки вказані вимоги є такими, що заявлені на майбутнє.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 210 КАС України, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС України
Керуючись ст.257-263, 293,295,297 КАС України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 79% до 70% грошового забезпечення, визначеного у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 14.02.2023 №46.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 79% грошового забезпечення з 01.02.2022 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 14.02.2023 №46 , з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Суддя Зоркіна Ю.В.