про залишення позовної заяви без руху
28 травня 2024 року Справа № 480/4290/24
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Глазько С.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області, у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 до 31.10.2017;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 до 31.10.2017;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області області щодо ненарахування та невиплати доплати в належному розмірі за службу в нічний час (в розмірі 35% посадового окладу за кожну годину служби в нічний час) за період з 07.11.2015 до 30.06.2023;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області здійснити нарахування та виплату доплати в належному розмірі за службу в нічний час (в розмірі 35% посадового окладу за кожну годину служби в нічний час) за період з 07.11.2015 до 30.06.2023;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо ненарахування та невиплати додаткової доплати до грошового забезпечення в розмірі 50 % посадового окладу за період з 01.12.2020 до 30.06.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів Україна від 29.04.2020 №375, з урахуванням фактичної кількості відпрацьованих у вказаний період днів/діб/змін та нарахованого у кожному місяці грошового забезпечення за період з 01.12.2020 до 30.06.2023;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області здійснити нарахування та виплату додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 01.12.2020 до 30.06.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375, з урахуванням фактичної кількості відпрацьованих у вказаний період днів/діб/змін та нарахованого у кожному місяці грошового забезпечення за період з 01.12.2020 до 30.06.2023;
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо нарахування та виплати при звільненні грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпусток:
за 20 днів щорічної основної оплачуваної відпустки за 2022 рік;
за 05 діб щорічної додаткової відпустки за 2022 рік;
за 30 діб щорічної основної оплачуваної відпустки за 2023 рік;
за 06 діб додаткової відпустки за 2023 рік;
за 03 доби оплачуваної відпустки за 2024 рік, перераховано компенсацію у розмірі 14933,28 грн - у меншому розмірі та протиправною бездіяльність щодо ненаорахування та виплати компенсації за невикористані дні відпусток, виходячи із грошового забезпечення у розмірі 24863,24 грн станом на день звільнення зі служби в поліції;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області провести перерахунок грошової компенсації невикористаних днів відпусток:
за 20 днів щорічної основної оплачуваної відпустки за 2022 рік;
за 05 діб щорічної додаткової відпустки за 2022 рік;
за 30 діб щорічної основної оплачуваної відпустки за 2023 рік - за 06 діб додаткової відпустки за 2023 рік;
- за 03 доби оплачуваної відпустки за 2024 рік, виходячи із грошового забезпечення у розмірі 24863,24 грн станом на день звільнення зі служби в поліції 05.02.2024 (у розмірі 828,10 грн середньоденного грошового забезпечення) з урахуванням виплаченої суми 14933,28 грн;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо невидання наказів про встановлення та виплату щомісячної додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, за періоди з 27.02.2023 до 30.06.2023, з 01.10.2023 до 31.12.2023 в розрахунку 100000 грн (сто тисяч гривень) на місяць пропорційно часу участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в розмірі пропорційно часу участі у таких заходах;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити щомісячну доплату у вигляді додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, за періоди з 27.02.2023 до 30.06.2023, з 01.10.2023 до 31.12.2023 в розрахунку 100000 грн на місяць пропорційно часу участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в розмірі пропорційно часу участі у таких заходах;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити компенсацію за належне, але неотримане речове майно за період служби з 2015 до 2022 року;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо несвоєчасного остаточного розрахунку при звільненні 05.02.2024;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Сумській області середнє грошове забезпечення за період затримки остаточного розрахунку при звільненні з 05.02.2024 з розрахунку 828,10 грн за добу до дня ухвалення судом рішення.
Суд, перевіривши позовну заяву та додані до неї документи, вважає, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст. ст. 160, 161 КАС України.
Так, відповідно до п.4 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту своїх прав, свобод чи інтересів, які мають бути сформульовані максимально чітко і зрозуміло.
За приписами ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач не надав доказів та розрахунок з зазначенням конкретних днів служби у нічний час за період з 07.11.2015 до 30.06.2023, за які не нарахована спірна доплата.
Крім того, позивач вказує про протиправні дії відповідача щодо ненарахування та невиплати додаткової доплати до грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів Україна від 29.04.2020 №375 за період з 01.12.2020 до 31.12.2020, у той же час у позовній заяві зазначає про те, що за грудень 2020 року йому було частково виплачено вказану доплату.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно уточнити позовні вимоги та надати докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Також слід зазначити, що позивач просить суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому компенсацію за належне, але неотримане речове майно за період служби з 2015 до 2022 року. Разом з тим, позивач не обґрунтував та жодним чином не зазначив, яке саме це майно, на яке він має право.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно надати докази в підтвердження порушення його прав.
Щодо клопотання позивача про витребування додаткових доказів у Головного управління Національної поліції в Сумській області та Військових частин 9953 та 7034, суд зазначає наступне.
Згідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено:
1) який доказ витребовується;
2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;
3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;
4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Всупереч вимогам ст.80 КАС України позивач не зазначив, яких заходів ним було вжито для отримання доказів, про витребування яких заявлено клопотання та/або причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про витребування доказів не відповідає вимогам ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви в семиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
4. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачеві.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Глазько