Рішення від 22.05.2024 по справі 380/315/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2024 рокусправа № 380/315/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Карп'як О.О.,

секретар судового засідання - Горонна О.З.,

за участю:

представник позивача - Мосійченко М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; далі - Позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ; далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 /Відповідач) з вимогами:

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зняття ОСОБА_1 із військового обліку у зв'язку із вибуттям в іншу місцевість на постійне місце проживання.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 про зняття його із військового обліку у зв'язку із вибуттям в іншу місцевість на постійне місце проживання та прийняти рішення про зняття ОСОБА_1 із військового обліку у зв'язку із вибуттям в іншу місцевість на постійне місце проживання із проставленням у військово- обліковому документі ОСОБА_1 - тимчасовому посвідченні № НОМЕР_2 відмітки про зняття ОСОБА_1 із військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повернути ОСОБА_1 оригінал вилученого військово-облікового документа - тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 засобами поштового зв'язку після проставлення відмітки про зняття ОСОБА_1 із військового обліку.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. 09.05.2022 року позивач став на облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією його тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 . У липні 2023 року у зв'язку із нагальною необхідністю догляду за рідним дідом - інвалідом І групи через раптове погіршення стану його здоров'я, неможливістю до самообслуговування, відсутністю інших осіб, які можуть здійснювати за ним такий догляд, позивач раптово покинув м. Дрогобич і терміново поїхав у м. Тернопіль, де постійно проживає його дід. Так, позивач офіційно змінив реєстрацію місця свого проживання на Тернопільську, що підтверджується довідкою № 6117-5002864473 про взяття позивача на облік, як ВПО; актом проведення обстеження сім'ї Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про здійснення позивачем постійного догляду за особою з інвалідністю І групи. Позивач після зміни місця реєстрації двічі прибув особисто до відповідача для вирішення питання про зняття з військового обліку у зв'язку з вибуттям в іншу місцевість, а саме 23.08.2023 року та 25.08.2023 року, що підтверджується його особистою письмовою заявою, проте останній повідомив, що не знятий з військового обліку, що стало підставою для звернення до суду з позовом у цій справі.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 25.04.2022 року взятий на облік за фактичним місцем проживання у АДРЕСА_3 , що підтверджується копією довідки переселенця № 1302-7500566962, наданої позивачем при взятті його на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 09.05.2022 року. Представник відповідача стверджує, що жодних документів які підтверджують підстави звільнення позивача від виконання військового обов'язку чи документів, які підтверджують його право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", позивачем не надано. Позивач був знятий з обліку у місті Стебник і взятий на облік як внутрішньо переміщена особа 16.07.2023 року у місті Тернопіль без військово - облікового документа у відповідності до пункту 57 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 265 від 07.02.2022 року. Крім того, представник відповідача зазначає, що жодного дозволу військовозобов'язаний позивач на виїзд до міста Тернопіль у керівника ІНФОРМАЦІЯ_5 не отримував і про отримання такого дозволу не звертався.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав доповнення до відзиву в якому зокрема просив розгляд справи провести без його участі, проти позову заперечують.

Згідно пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 09.01.2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, з повідомленням сторін.

З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 25.04.2022 року взятий на облік за фактичним місцем проживання у АДРЕСА_3 , що підтверджується копією довідки переселенця № 1302-7500566962, яка була надана позивачем при взятті його на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 09.05.2022 року.

Згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 16.07.2023 року за № 6117-5002864473, вбачається, що фактичним місцем проживання позивача вказано: АДРЕСА_4 .

Позивач у позовній заяві вказує, що 23.08.2023 року та 25.08.2023 року звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 , із заявою в якій просив зняти його з військового обліку у зв'язку з зміною місця проживання.

Представник позивача зверталася до відповідача із адвокатськими запитами, стосовно зняття з військового обліку позивача у ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.10.2023 року за № 7211, повідомив представника позивача, що правових підстав для зняття військовозобов'язаного позивача з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв'язку із зміною місця проживання немає. В листі також вказано, що військовозобов'язаний позивач перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 з 09.05.2022 року за його ж заявою, визнаний придатним до військової служби під час мобілізації.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з позовом у цій справі, з приводу чого суд зазначає таке.

Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку із військовою агресією рф проти України, Указом Президента України від 24.02.2022р. №64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022р. №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022р. строком на 30 діб.

На момент розгляду даної адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-ХІІ визначено, що громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

У статті 33 Закону №2232-ХІІ зазначено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 37 Закону №2232-ХІІ, у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов'язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника).

Частиною 11 статті 38 Закону №2232-XII передбачено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Як встановлено судом, 25.04.2022 року позивач був взятий на облік за фактичним місцем проживання у АДРЕСА_3 , що підтверджується копією довідки переселенця № 1302-7500566962, наданої позивачем при взятті його на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 09.05.2022 року.

В той же час, представник позивача посилається на те, що він підлягає зняттю з військового обліку, у зв'язку із тим, що позивач офіційно змінив реєстрацію місця свого проживання на м. Тернопіль, що підтверджується довідкою № 6117-5002864473 про взяття позивача на облік, як ВПО; актом проведення обстеження сім'ї Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про здійснення позивачем постійного догляду за особою з інвалідністю І групи.

Водночас, заяв стосовно відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або стосовно звільнення від призову на військову службу під час мобілізації від позивача до ІНФОРМАЦІЯ_5 не надходило, доказів протилежного позивачем не подано, а судом не встановлено.

За приписами ч. 6 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи, визначеної у частині третій цієї статті.

Згідно з пунктом 2 частини 5 статті 37 Закону №2232-XII зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України: з військового обліку військовозобов'язаних: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;

які прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України; які вибули на строк більше трьох місяців за межі України; в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України.

Представник відповідача у відзиві покликається на те, що позивач був знятий з обліку у місті Стебник і взятий на облік як внутрішньо переміщена особа 16.07.2023 року у місті Тернопіль без військово - облікового документа.

Судом встановлено, що у спірних правовідносинах відповідачем у межах повноважень та на підставі вимог закону позивачу не надавався дозвіл на зміну місця проживання військовозобов'язаного під час дії правового режиму воєнного стану та під час проведення заходів загальної мобілізації.

Судом встановлено, що військово-облікового документа - тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 відповідачем не вилучався, а був поданий ним особисто при поданні заяви про зняття з військового обліку. Як не заперечується відповідачем та обставина, що позивач прибув 23.08.2023 до відповідача з метою зняття з військового обліку, однак у встановленому порядку через діловодство відповідача заяви не подав, оскільки покинув приміщення ІНФОРМАЦІЯ_5 при спробі уповноваженими особами вручити йому повістку для відправки до військової частини для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, оскільки за рультатами медичного огляду ВЛК визнаний придатним до військової служби за станом здоров'я і документів, які підтверджують його право на відстрочку від такого призову не надав.

Доказів реєстрації заяв позивача від 23.08.2023 та від 25.08.2023 про зняття його з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 позивачем не подано.

При цьому інших законних підстав для знаття позивача з військового обліку, позивач не зазначив та відповідно не надав належних та допустимих доказів.

Додатково слід зазначити, що за результатами розгляду скарги позивача від 27.10.2023 стосовно неправомірних дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 листом від 16.11.2023 повідомив, що викладені ОСОБА_2 обставини про особисту явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 та подання заяв про зняття з військового обліку, як і незаконна відмова у їх розгляді не знайшли свого підтвердження.

Відтак, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зняття ОСОБА_1 із військового обліку у зв'язку із вибуттям в іншу місцевість на постійне місце проживання є необґрунтованими та безпідставними. З огляду на вищенаведене, у задоволенні таких вимог та похідної вимоги про зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача про зняття його з військового обліку у зв'язку з вибуттям в іншу місцевість на постійне місце проживання із проставленням у військово - обліковому документів відмітки про зняття його з військового обліку слід відмовити.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 повернути ОСОБА_1 оригінал вилученого військово-облікового документа - тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 засобами поштового зв'язку після проставлення відмітки про зняття ОСОБА_1 із військового обліку теж до задоволення не підлягають з врахуванням вищенаведених висновків суду. Окрім того, в судовому засіданні судом встановлено, що військово-облікового документа - тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 відповідачем не вилучався, а був поданий ним особисто при поданні заяви про зняття з військового обліку. Позивач прибув 23.08.2023 до відповідача з метою зняття з військового обліку, однак у встановленому порядку через діловодство відповідача заяви не подав, оскільки покинув приміщення ІНФОРМАЦІЯ_5 при спробі уповноваженими особами вручити йому повістку для відправки до військової частини для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, оскільки за рультатами медичного огляду ВЛК визнаний придатним до військової служби за станом здоров'я і документів, які підтверджують його право на відстрочку від такого призову не надав.

Доказів вилучення відповідачем військово-облікового документа - тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 у позивача не подано, як і доказів реєстрації заяв позивача від 23.08.2023 та від 25.08.2023 про зняття його з військового обліку.

Окрім того, на адвокатський запит представника позивача відповідачем надано відповідь, що тимчасове посвідчення військовозобов'язаного може бути видане виключно такому військовозобов'язаному при його особистій присутності і надіслання таких документів за адвокатським запитом чинним законодавством не передбачено.

За таких обставин, зважаючи на обраний позивачем спосіб захисту прав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини першої ст. 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову повністю.

Відповідно до вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові в позові судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 27.05.2024.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна