61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
28.05.2024 Справа № 905/2544/15
Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,
розглянувши заяву Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця»
про зміну сторони стягувача у справі
в межах справи №905/2544/15 за позовом Державного підприємства “Придніпровська залізниця”, м. Дніпропетровськ
до відповідача: Публічного акціонерного товариства “Шахтоуправління” Донбас”, м. Донецьк
про стягнення 36 680,00грн.
без виклику сторін
28.10.2015 рішенням Господарського суду Донецької області у справі № 905/2544/15 стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця" 36 680,00 грн. штрафу, 1 218,00 грн. на відшкодування витрат по оплаті судового збору.
13.11.2015 на виконання вказаного рішення видано відповідний наказ.
27.05.2024 на адресу суду від Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» надійшла заява про зміну сторони у справі.
28.05.2024 заявником було направлено заяву з уточненими вимогами.
Дослідивши матеріали заяви та додані до нього документи, судом встановлено наступне.
У зв'язку з реорганізацією Державної адміністрації залізничного транспорту шляхом злиття, Державне підприємство «Придніпровська залізниця» увійшло в перелік підприємств та установ залізничного транспорту загального користування на базі яких утворилось Акціонерне товариство «Українська залізниця», яке є правонаступником усіх прав та обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту, в тому числі і Державного підприємства «Придніпровська залізниця».
25.06.2014 Кабінетом Міністрів України винесено постанову «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» № 200 (далі - Постанова № 200). Відповідно до п. 1 Постанови № 200 Кабінет Міністрів України постановив утворити публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (ідентифікаційний код: 00034045), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з Додатком 1.
Згідно з Додатком 1 до Постанови № 200 Державне підприємство «Придніпровська залізниця» (ідентифікаційний код: 01073828) увійшло в перелік підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця».
У ч. 6 ст. 2 Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» визначено, що Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» № 4442-VІ від 23.02.2012 є правонаступником всіх прав та обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.
Державну реєстрацію публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (ідентифікаційний код: 40075815) проведено 21.10.2015.
01.12.2015 між головою правління та членами комісії з реорганізації Державного підприємства «Придніпровська залізниця» та головою правління та членами правління ПАТ «Українська залізниця» складено заключний передавальний акт про те, що одна сторона передала, а друга сторона прийняла майно станом на 30.11.2015.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання акціонерного товариства «Українська залізниця» № 938 від 31.10.2018 змінено тип публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» з публічного на приватне та перейменовано його в акціонерне товариство «Українська залізниця», а також затверджено Статут акціонерного товариства «Українська залізниця» в новій редакції.
Таким чином, Акціонерне товариство «Українська залізниця» (ідентифікаційний код: 40081237) є правонаступником Державного підприємства «Придніпровська залізниця» (ідентифікаційний код: 01073828).
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане з переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника.
З огляду на норми чинного законодавства та матеріали, додані до заяви, суд дійшов висновку про задоволення заяви Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» про зміну сторони стягувача у справі з Державного підприємства «Придніпровська залізниця» на його правонаступника - Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця».
Щодо посилань заявника на норми статті 334 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом заяви Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» про зміну сторони стягувача у справі, не вбачається відомостей відносно примусового виконання рішення Господарського суду Донецької області від 28.10.2015 у справі №905/2544/15, також заявником не додано доказів відкриття виконавчого провадження (після повернення державним виконавцем виконавчого документа стягувачу 28.06.2023) з примусового виконання рішення Господарського суду Донецької області від 28.10.2015 у справі №905/2544/15.
Тому, суд вважає, що заява про заміну сторони в межах виконавчого провадження є недоведеною, та як слід, не підлягає задоволенню відповідно до вимог статті 334 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 52, 234, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Заяву Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» про зміну сторони позивача у справі №905/2544/15 з Державного підприємства «Придніпровська залізниця» на Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» - задовольнити.
Здійснити заміну сторони у справі Господарського суду Донецької області № 905/2544/15, а саме стягувача, з Державного підприємства «Придніпровська залізниця» (ЄДРПОУ 01073828) на його правонаступника - Акціонерне товариство «Українська залізниця» (03150, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, буд. 5, ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (49038, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, буд. 108, ЄДРПОУ 40081237).
Ухвала може бути оскаржена протягом 10 днів в Східний апеляційний господарський суд згідно розділу IV Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили в день її постановлення судом - 28.05.2024.
Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі Судова влада України (dn.arbitr.gov.ua).
Суддя О.М. Сковородіна