Постанова від 28.05.2024 по справі 675/821/24

Справа № 675/821/24

Провадження № 3/675/345/2024

ПОСТАНОВА

28 травня 2024 року м. Ізяслав

Суддя Ізяславського районного суду Хмельницької області Пашкевич Р. В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Відділу поліцейської діяльності № 2 Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , працюючого фізичною особою підприємцем, паспорт НА НОМЕР_1 виданого Ізяславським РВ УМВС України в Хмельницькій області від 19.08.1995,

за ст. 180-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

До Ізяславського районного суду Хмельницької області з Відділу поліцейської діяльності № 2 Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області надійшли адміністративні матеріали про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 180-1 ч. 1 КУпАП.

Постановою судді Ізяславського районного суду Хмельницької області від 25.04.2024 року адміністративні матеріали про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за ст. 180-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення направлено до Відділу поліцейської діяльності № 2 Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області для належного оформлення.

Вказані матеріали були повернуті для належного оформлення, оскільки диспозиція ч. 1 ст.180-1 КУпАП є бланкетною, зміст якої передбачає певну деталізацію відповідних положень інших нормативно-правових актів, що наповнює норму більш конкретним змістом, для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації за відповідною статтею чи частиною статті КУпАП.

Формулювання суті правопорушення має містити чітке посилання на нормативний акт і повинно містити відомості про вчинене правопорушення згідно з диспозицією ч. 1 ст. 180-1 КУпАП з конкретизацією суті правопорушення у відповідності до вказаного нормативно-правового акту.

Однак, у складеному протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 236715 від 13 квітня 2024 року відносно ОСОБА_1 відсутнє посилання на будь-який нормативно-правовий акт.

Більше того, до матеріалів справи не долучено жодного доказу, крім пояснень самого неповнолітнього, який би підтверджував те, що правопорушення мало місце, також матеріали справи не містять будь яких даних, які б вказували, що ОСОБА_1 має відношення до спортивного клубу «Карамболь», який розташований за адресою АДРЕСА_2 , не вказано свідків правопорушення, відсутні їх дані, пояснення та підписи цих осіб. Не додано пояснень свідків і до матеріалів протоколу.

27.05.2024 року на виконання вказаної постанови судді від 25.04.2024 року, інспектором СЮП ВП Шепетівського РУП ГУ НП в Хмельницькій області Риголем І. А. направлено матеріали на гр. ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за скоєне правопорушення, передбачене ст. 180-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Дослідивши наданні після дооформлення матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до висновку про необхідність повторного повернення матеріалів справи для належного оформлення, з огляду на таке.

Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'активне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Згідно з статтею 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

У зв'язку із вищевикладеним, суд не може самостійно перебирати на себе функції обвинувачення і відшукувати докази вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 180-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення встановленого законом порядку перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування.

Отже, диспозиція даної статті є бланкетною, тобто нормою, яка не лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак, відсилає до інших галузей права, а тому у протоколі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 180-1 КУпАП мають відображатися чіткі вказівки про порушення особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, закону, що регулює встановлений законом порядок перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування.

Так, на виконання вищевказаної постанови судді від 25.04.2024 року, до матеріалів справи поліцейським долучено друковану фабулу протоколу від 21.05.2024, з посиланням, що вона виконана у відповідності до п. 6 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, та в якому відображено посилання на порушення ОСОБА_1 , як орендарем спортивного клубу «Карамболь», положень ст. 20-1 Закону України «Про охорону дитинства» щодо перебування у вказаному закладі неповнолітнього ОСОБА_2 .

Проте, у відповідності до положення п. 6 розділу II Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 листопада 2015 року № 1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015року за № 1496/27941, на яку посилається працівник поліції при усуненні недоліків визначених постановою суду, визначає наступне «Усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою».

Разом з тим, протоколу про адміністративне правопорушення після усунення недоліків працівником поліції не складено, а вказана друкована фабула протоколу, не є встановленою формою протоколу, яка належним чином заповнена, підписана працівником поліції та особою, яка вчинила адміністративне правопорушення.

А тому, в даному випадку, всі ці дані мають бути відображені в новому належним чином заповненому протоколі про адміністративне правопорушення, із зазначенням складу правопорушення з посиланням на закон, що регулює встановлений законом порядок перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування, а також має бути підписаним працівником поліції та особою, яка вчинила адміністративне правопорушення

Крім того, в порушення вищевказаної постанови судді від 25.04.2024 року, до матеріалів справи не долучено жодного доказу, який би підтверджував те, що правопорушення мало місце, матеріали справи не містять будь яких даних, які б вказували, що ОСОБА_1 має відношення до спортивного клубу «Карамболь», який розташований за адресою м. Ізяслав вул. Онищука, 9.

Наданий витяг щодо ОСОБА_1 містить тільки інформацію щодо припинення його статусу як фізичної особи підприємця, без будь - якого посилання щодо його діяльності відносно спортивного клубу «Карамболь», який розташований за адресою АДРЕСА_2 .

Також, працівником поліції не вказано свідків правопорушення, відсутні їх дані, пояснення та підписи цих осіб. Не додано пояснень свідків і до матеріалів протоколу.

Отже, вимоги постанови судді від 25.04.2024 року посадовою особою, яка складала дані адміністративні матеріали, у повному обсязі до цього часу не виконано, що має суттєве значення для вирішення справи. За наслідками таких встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, та прийняти по справі законне й обґрунтоване судове рішення.

Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11 норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

З урахуванням викладених обставин, адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 необхідно повторно повернути до Відділу поліцейської діяльності № 2 Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області для належного оформлення.

На підставі викладеного та керуючись ст. 256 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 180-1 КУпАП повернути до Відділу поліцейської діяльності № 2 Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Р.В. Пашкевич