Провадження № 1-кп/243/262/2024
Справа № 243/1571/21
21 травня 2024 року
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря
судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів у системі EasyCon на підставі наказу № 29-к про впровадження дистанційної роботи Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 10 травня 2022 року, кримінальне провадження внесене до ЄРДР за № 12020050000000002 від 02 січня 2020 року за обвинуваченням
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Слов'янськ, Донецької області, зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
В провадженні Слов'янського міськрайонного суду Донецької області перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України.
Учасники судового засідання не заперечували проти здійснення розгляду кримінального провадження в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою програмного забезпечення «EasyCon».
У судові засідання, обвинувачена ОСОБА_3 не з'являється, достовірних та підтверджуючих відомостей і даних щодо її місцезнаходження суд не має.
З метою встановлення місцезнаходження обвинуваченої, у судовому засіданні від прокурора надійшло клопотання, про витребування від Мінсоцполітики, та Державної прикордонної служби України інформації стосовно місця її перебування.
Заслухавши думку учасників судового провадження, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 318 КПК України, судовий розгляд здійснюється в судовому засіданні і з обов'язковою участю сторін кримінального провадження.
Згідно із переліком територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23.08.2022, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 10.10.2022 № 217), до цього Переліку також включена Слов'янська міська територіальна громада Краматорського району, до складу якої входить м. Слов'янськ.
02.08.2022 за № 679-р Кабінетом Міністрів України ухвалено розпорядження про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області. Евакуацію вирішено здійснити у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.
Згідно зі ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
У зв'язку з тим, що станом на сьогодні триває широкомасштабна збройна агресія Російської Федерації проти України та введено воєнний стан на території України, судове провадження здійснюється дистанційно, а судові засідання проводяться в режимі відеоконференцзв'язку.
Будь-яких відомостей про місцезнаходження обвинуваченої на адресу суду не надходили.
Останнє відоме суду місце реєстрації обвинуваченої ОСОБА_3 значиться за адресою: АДРЕСА_1 , що входить до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій.
Разом з тим, актуальна інформація про місце проживання та контакті засоби телефонного зв'язку на теперішній час дозволить суду належним чином повідомити обвинувачену про час та місце судового розгляду.
Статтею 32 Конституції України визначено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
В рішенні Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року № 2-рп/2012, зокрема, зазначено, що інформацією про особисте та сімейне життя особи (персональними даними) є будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована, а саме: національність, освіта, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, матеріальний стан, адреса, дата і місце народження, місце проживання та перебування тощо, дані про особисті майнові та немайнові відносини цієї особи з іншими особами, зокрема членами сім'ї, а також відомості про події та явища, що відбувалися або відбуваються у побутовому, інтимному, товариському, професійному, діловому та інших сферах життя особи, за винятком даних стосовно виконання повноважень особою, яка займає посаду, пов'язану зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування. Така інформація про фізичну особу та членів її сім'ї є конфіденційною і може бути поширена тільки за їх згодою, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Правові відносини, пов'язані із захистом і обробкою персональних даних регулюються Законом України «Про захист персональних даних», який спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв'язку з обробкою персональних даних.
Відповідно до ст. 14 цього Закону поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу за згодою суб'єкта персональних даних. Поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Згідно з ч. 4 ст. 19 Закону органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають право на безперешкодний і безоплатний доступ до персональних даних відповідно до їх повноважень.
Відповідно до абзацу другого ч. 2 ст. 4 і Закону України „Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, є відповідальним за забезпечення формування та ведення ЄІБД ВПО.
Підпунктом 52 п. 4 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, передбачено, що Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує формування та ведення ЄІБД ВПО.
Також, згідно з п.п. 2 та 14 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 № 646 (зі змінами) (далі - Порядок № 646) адміністратором ЄІБД ВПО, відповідальним за забезпечення формування та ведення відповідної бази є
АДРЕСА_2 Порядку № 646 визначено, що розголошення отриманих уповноваженими органами персональних даних про внутрішньо переміщену особу без її згоди забороняється, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 16 Закону „Про захист персональних даних" суб'єкт відносин, пов'язаних з персональними даними, подає запит щодо доступу до персональних даних володільцю персональних даних. У запиті зазначається, зокрема, мета та/або правові підстави для отримання запитуваної інформації.
Згідно з п. 11 вказаного Порядку, органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають право безоплатно отримувати інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, зокрема в електронній формі у порядку електронної інформаційної взаємодії або за допомогою технічних засобів з використанням унікального електронного ідентифікатора (QR-коду, штрих-коду, цифрового коду).
Інформація про осіб, які переміщуються, надається з дотриманням вимог законодавства про інформацію та законодавства про захист персональних даних.
Крім зазначеного, постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2022 року № 783 для реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення, захисту прав дітей, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей було утворено Національну соціальну сервісну службу України (Нацсоцслужба).
У відповідності до пп. пп. 13, 18 п. 4 Положення про Національну соціальну сервісну службу України, затвердженого постановою КМУ від 26.08.2020 № 783, Нацсоцслужба для виконання визначених для неї завдань: з питань соціального захисту внутрішньо переміщених осіб в тому числі узагальнює в межах повноважень статистичні дані щодо внутрішньо переміщених осіб; використовує інформаційні системи єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
З огляду на викладене вище, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання прокурора щодо громадянки України ОСОБА_3 , з метою дотримання вимог процесуального законодавства щодо належного повідомлення її про дату, час та місце розгляду справи, у разі наявної інформації про зміну місця проживання останньою.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 84, 93, 135, 323, 369-372КПК України, суд -
Клопотання прокурора ОСОБА_4 - задовольнити.
Зобов'язати Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) надіслати в строк до 19 червня 2024 року на електронну адресу Слов'янського міськрайонного суду Донецької області: inbox@sl.dn.court.gov.ua (для судді ОСОБА_1 ), з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, - відомості про те, чи входить до переліку взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення (якщо так, зазначити адресу фактичного місця проживання, номер телефону тощо), громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Слов'янськ, Донецької області, РНОКПП: НОМЕР_1 , паспорт: серії НОМЕР_2 виданий Слов'янським МВ УМВС України в Донецькій області від 28 грудня 2000 року, остання відома адреса реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
Витребувати з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_3 ) інформацію щодо перетинання громадянкою України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Слов'янськ, Донецької області, остання відома адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , державного кордону України за період з 24 лютого 2022 року по день надання відповіді, зазначивши час та місце перетину кордону (кожним), напрямок руху.
Копію цієї ухвали надіслати на електронну адресу Міністерства соціальної політики України, Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, для виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали проголошений о 15 год. 45 хв., 21 травня 2024 року.
Головуючий суддя: ОСОБА_1