Єдиний унікальний номер справи 235/3466/24
Номер провадження 3/235/2080/24
27 травня 2024 року м. Покровськ
Суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Кузнєцова А.С., за участю представника особи, що притягується до адміністративної відповідальності - адвоката Назаренко А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Покровська Донецької області матеріали, які надійшли з Покровського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Троїцьке Донецької області, громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.156 КУпАП -
До Красноармійського міськрайонного суду Донецької області з Покровського РУП ГУНП в Донецькій області надійшов протокол серії ВАВ № 420979 від 26.04.2024 року за ч.3 ст. 156 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
В протоколі зазначено, що 26.04.2024 року о 15:30 годині в м. Покровськ, вул. Народна, буд. 42 в магазині «Продукти» ОСОБА_1 здійснила торгівлю алкогольними напоями на території Покровського району, яка заборонена, а саме: чотири банки алкогольного напою «Рево», об'ємом 0,5 л, вмістом спирту 8,5 % за ціною 65 грн. за банку гр. ОСОБА_2 , яка порушила ст. 8 п. 13 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», п. 3 Постанови КМУ № 1457 від 21.12.2021 року, п. 1 наказу командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» № 73 від 15.03.2023 року, п. 1 Розпорядження голови обласної державної військової адміністрації № 365/2-22від 11.08.2022 року, п. 10 Розпорядження міського голови, за що передбачене адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник особи, що притягується до адміністративної відповідальності - адвокат Назаренко А.С. у судовому засіданні зазначила, що вказаний протокол та матеріали, які долучені до нього складені з чисельними порушеннями вимог нормативно-правових актів та законодавства України. Подала клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, оскільки, під час оформлення відносно ОСОБА_1 справи про адміністративне правопорушення допущено певний формалізм, оскільки жодних об'єктивних, достатніх, належних доказів про скоєння інкримінованого порушення - матеріали не містять. Сторона захисту до матеріалів справи долучила договір оренди нежитлового приміщення № 3 від 01.06.2023 року, відповідно до якого будівля магазину, розташована за адресою: АДРЕСА_2 перебуває в оплатному користуванні фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 . Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - ОСОБА_3 зареєстрована з 28.07.2023 року фізичною особою - підприємцем, основний вид діяльності роздрібна торгівля фруктами й овочами в спеціалізованих магазинах. Представник зазначає, що 26.04.2024 року ОСОБА_1 знаходячись в магазині за адресою: АДРЕСА_2 виконувала функції продавця, та вважає, що в порушеній справі за статтею 156 КУпАП ОСОБА_1 однозначно має статус спеціального суб'єкта, оскільки є працівником підприємства торгівлі, тому правова кваліфікація інкримінованого правопорушення має бути за частиною другою ст. 156 КУпАП.
Заслухавши сторони у справі, дослідивши докази, приходжу до наступних висновків.
За змістом ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
В протоколі вказано, що ОСОБА_1 порушила ст. 8 п. 13 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», п. 3 Постанови КМУ № 1457 від 21.12.2021 року, п. 1 наказу командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» № 73 від 15.03.2023 року, п. 1 Розпорядження голови обласної державної військової адміністрації № 365/2-22від 11.08.2022 року, п. 10 Розпорядження міського голови, здійснивши продаж алкогольними напоями на території Покровського району, яка заборонена, а саме: чотири банки алкогольного напою «Рево», об'ємом 0,5 л, вмістом спирту 8,5 % за ціною 65 грн. за банку гр. ОСОБА_2 , за що передбачене адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі;
Згідно п. 3 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях» № 1457 від 21.12.2021 року, заборона торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в межах території, на якій вводиться воєнний стан, запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням разом з військовою адміністрацією (у разі її утворення) з метою забезпечення громадської безпеки і порядку.
Відповідно до п. 1 наказу командира оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» № 73 від 15.03.2023 року - заборонено з 20 березня 2023 року на території Покровського та Волноваського районів Донецької області на період дії правового режиму воєнного стану торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Згідно п. 1 Розпорядження голови обласної державної військової адміністрації № 365/2-22 від 11.08.2022 року «Про здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану на території Донецької області» - зобов'язано районні державні адміністрації, районні військові адміністрації забезпечити на відповідній території негайне інформування суб'єктів господарювання та населення про запровадження з 11 липня 2022 року на період дії правового режиму воєнного стану заборони торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Відповідно до розпорядження міського голови Покровської міської ради Донецької області № 116рг від 25.02.2022 року - заборонено торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі в межах Покровської міської територіальної громади.
Згідно ч. 3 ст. 156 КУпАП, торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, - тягне за собою накладення штрафу від чотирьохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 156 КУпАП виражається в таких формах: 1) роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку; 2) порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування як такі, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння заборонена, або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння через торгові автомати чи особами, які не досягли 18-річного віку, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особі, яка не досягла 18-річного віку, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби; 3) торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
З аналізу правового змісту ст. 156 КУпАП вбачається, що законодавець ці види правопорушень розділив за суб'єктним складом, а саме: - за частиною першою до адміністративної відповідальності притягуються виключно суб'єкти господарської діяльності, які наділені законом спеціальними властивостями (правом) на роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами; - за частиною другою до адміністративної відповідальності притягуються працівники підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування, які допустили порушення торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами (зокрема, здійснили реалізацію продукції на території, забороненій законом); - за частиною третьою до адміністративної відповідальності притягується будь-яка фізична осудна особа, що досягла 16-річного віку, що допустила торгівлю алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 420979 від 26.04.2024 року вбачається, що в провину ОСОБА_1 поставлене те, що вона 26.04.2024 року о 15:30 год., виконуючи обов'язки продавця в магазині «Продукти» здійснила, начебто, продаж алкогольних напоїв на території, забороненій законом.
Відповідно до копії договору оренди нежитлового приміщення № 3 від 01.06.2023 року, долученої стороною захисту, будівля магазину, розташована за адресою: АДРЕСА_2 перебуває в оплатному користуванні фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 . Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - ОСОБА_3 зареєстрована з 28.07.2023 року фізичною особою - підприємцем, основний вид діяльності роздрібна торгівля фруктами й овочами в спеціалізованих магазинах. Отже, 26.04.2024 року ОСОБА_1 знаходячись в магазині за адресою: АДРЕСА_2 виконувала функції продавця.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що за ст. 156 КУпАП ОСОБА_1 однозначно має статус спеціального суб'єкта, оскільки є працівником підприємства торгівлі, тому правова кваліфікація інкримінованого правопорушення має бути за частиною другою, розгляд якої, відповідно до вимог ст. 218 КУпАП, підвідомче адміністративній комісії та не підлягає розгляду судом. Суд не має права самостійно змінювати кваліфікацію адміністративного правопорушення, інкримінованого особі, самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення. Та вважає, що провадження по справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, наявні всі підстави для закриття провадження за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП в діях ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 247, 251, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 156 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її постановлення.
Суддя А.С. Кузнєцова