Справа № 128/1564/24
Іменем України
27 травня 2024 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області у складі головуючого судді - Фанда О.А., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з ВП № 3 ВРУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , 15 серпня 1991, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч.5 ст.126 КУпАП,-
В провадження Вінницького районного суду Вінницької області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 258182 від 08 квітня 2024року, згідно якого ОСОБА_1 в с. Широка Гребля по вул. Шевченка Вінницького району Вінницької області керував скутером «Хонда Діо» б/н, не маючи права керування таким транспортним засобом повторно протягом року, за що передбачена відповідальність ч. 5 ст.126 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення органу, який його склав, з наступних підстав.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п. 15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Так, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 надано довідку АРМОР, відповідно до змісту якої вбачається, що даний громадянин позбавлений в праві керування згідно постанови БАД №279839 від 20 жовтня 2023 року, будучи притягнутим до відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП 20 жовтня 2023 року.
Належним чином завіреної копії постанови відповідного органу про тимчасове позбавлення водія права керування транспортним засобом до матеріалів не надано.
Протокол про адміністративне правопорушення складений за ч. 5 ст. 126 КУпАП, яка передбачає відповідальність за вчинення адміністративного правпорушення, а саме: повторне протягом року вчинення порушень: керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом; керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами; керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Єдиною підставою для кваліфікації дій особи за ч.5 ст.126 КУпАП є наявність постанови про визнання особи винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП, яка набрала законної сили.
До протоколу про адміністративне правопорушення не надано доказів (належним чином завіреної копії постанови) про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП.
Чинне адміністративне законодавство не передбачає можливості органу, який розглядає адміністративну справу, самостійно визначати правову кваліфікацію складу вчиненого правопорушення (перекваліфіковувати склад правопорушення, обирати частину статті), а також такий орган не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення.
За відсутності вказаних доказів суд позбавлений можливості вирішити питання щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП.
Згідно роз'яснень, викладених в п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №14 від 23 грудня 2005 року, якщо протокол про адміністративне правопорушення складено без додержання вимог ст.256 КУпАП, вказаний протокол вмотивованою постановою судді має бути повернений відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
В зв'язку з наведеним, суд вважає за необхідне вказаний вище протокол про адміністративне правопорушення разом з доданими до нього документами повернути для належного оформлення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. ст. ст. 256, 268, 278 КУпАП суд,-
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 , повернути до Відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції ГУНП України у Вінницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя - О.А. Фанда