Справа № 738/1117/24
№ провадження 1-в/738/57/2024
28 травня 2024 року місто Мена
Менський районний суд Чернігівської області
у складі:
головуючого - судді: ОСОБА_1 ,
секретаря: ОСОБА_2 ,
з участю
представника ВП № 1 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 ,
особи відносно якої вирішується питання про продовження адміністративного нагляду: ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Менського районного суду подання т.в.о. начальника ВП № 1 (м. Мена) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 , -
Суть питання, що вирішується ухвалою.
21 травня 2024 року до Менського районного суду Чернігівської області надійшло подання т.в.о. начальника ВП № 1 (м. Мена) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 , у якому заявник, посилається на те, що ОСОБА_4 є раніше судимою особою, згідно з вироком Менського районного суду Чернігівської області від 29 червня 2011 року за частиною першою статті 115 КК України до 9 років 4 місяців позбавлення волі, після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, зловживав спиртними напоями, порушував громадський порядок та спокій громадян, а тому ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 29 травня 2023 року відносно нього було встновлено адміністративний нагляд строком на один рік. За час перебування на обліку з ОСОБА_4 неодноразово проводилися бесіди про неприпустимість вчинення повторних злочинів та правопорушень, але незважаючи на це останній продовжував систематично порушувати обмеження адміністративного нагляду та вчиняти адміністративні правопорушення. В зв'язку з цим заявник просить продовжити встановлений ОСОБА_4 адміністративний нагляд на 6 місяців з попередніми обмеженнями.
Виклад позиції учасників судового провадження.
Представник Відділення поліції № 1 (м. Мена) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області підтримав подання.
Особа, щодо якої внесене подання не заперечувала щодо продовження відносно нього адміністративного нагляду, але заперечувала щодо усіх обмежень.
Встановлені судом обставини.
Суд встановив, що ОСОБА_4 є раніше судимою особою, останній раз засуджений 29 червня 2011 року вироком Менського районного суду Чернігівської області за частиною першою статті 115 КК України до 9 років 6 місяців позбавлення волі; ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області від 25 серпня 2011 року апеляційна карга прокура, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції задоволена; вирок Менського районного суду Чернігівської області від 29 червня 2011 року змінений; виключено із вступної частини вироку посилання на попередні судимості ОСОБА_4 . Вважати засудженого ОСОБА_4 раніше не судимим у відповідності до статті 55 КК України (в редакції 1960 року); в решті вирок Менського районного суду Чернігівської області від 29 червня 201 року щодо ОСОБА_4 залишений без змін (арк. с. 22-25).
Ухвалою Менського районного суду Чернігвської області від 29 травня 2024 року відносно ОСОБА_4 було встановлено адміністративний нагляд терміном на один рік (арк. с. 16-18).
Постановою Відділення поліції № 1 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області від 29 травня 2023 року ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 177 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді 17 гривень штрафу (арк. с. 11).
Постановою Відділення поліції № 1 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області від 06 лютого 2024 року ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 178 та статтею 183 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 гривень (арк. с. 12).
08 лютого 2024 року ДОП Відділення поліції № 1 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , як особі, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд, винесено письмове попередження про припинення ведення антигромадського способу життя та роз'яснено вимоги Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Згідно із Довідки характеристики від 05 травня 2024 року, виданої старостою Бірківського старостинського округу в.о. старости Семенівського старостинського округу, ОСОБА_4 , 1977 року народження проживає без реєстрації в АДРЕСА_1 (арк. с. 15).
Мотиви, з яких суд виходить при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керується.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі.
За приписами статті 2 вказаного Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Аналіз положень Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» в частині кола осіб, до яких такий нагляд може бути застосований, підстав його застосування, а також підстав та порядку його припинення свідчить про те, що застосування адміністративного нагляду є одним із наслідків засудження особи та випливає з судового рішення, яке набрало законної сили, або з матеріалів установ виконання покарань, органів Національної поліції, що характеризують поведінку засудженого під час відбування покарання, чи після його відбування.
Суд вважає за необхідне врахувати правову позицію Верховного Суду, висловлену у Постанові від 04 грудня 2018 року (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), згідно з якою Верховний Суд вказав, що заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку й у зв'язку з цим, дійшов висновку здійснювати розгляд справи у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Згідно з положеннями пункту «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Підставою для встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 Закону є матеріали органів Національної поліції (пункт «в» статті 4 Закону).
З вищенаведених положень Закону вбачається, що підставою для встановлення (продовження) адміністративного нагляду є не лише наявність судимостей за вчинення особою тяжкого, особливо тяжкого злочину або її засудження два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, а й систематичне порушення громадського порядку і прав інших громадян, вчинення інших правопорушень після відбуття нею покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції.
За змістом статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах «ґ», «д» статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Згідно з пунктом «а» частини третьої статті 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд автоматично припиняється після закінчення строку, на який він був встановлений, якщо органом внутрішніх справ не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду.
Враховуючи те, що ОСОБА_4 був засуджений до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, після відбуття покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, після встановлення адміністративного нагляду, систематично вчиняє адміністративні правопорушення, те, що термін встановленого адміністративного нагляду не сплинув, суд дійшов висновку, що поведінка ОСОБА_4 потребує контролю, а тому стосовно нього необхідно продовжити адміністративний нагляд терміном на шість місяців.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 1-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», статтею 539 КПК України, суд, -
Подання т.в.о. начальника ВП № 1 (м. Мена) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 - задовольнити.
Продовжити стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном на шість місяців з такими обмеженнями:
- заборона виходу з будинку в період часу з 22 години до 06 години ранку, за виключенням якщо робота в нічну зміну;
- заборона виїзду в особистих справах за межі місця проживання по особистих питаннях без дозволу уповноваженої посадової особи органу національної поліції.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду Чернігівської області протягом семи днів з моменту її проголошення.
Головуючий ОСОБА_1