Ухвала від 27.05.2024 по справі 913/290/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

27 травня 2024 року м.Харків Справа № 913/290/24

Господарський суд Луганської області у складі судді Злепко Н.І., розглянувши матеріали за позовом Заступника керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних відносинах,

Позивача 1 - Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, м. Лисичанськ, Луганська область,

Позивача 2 - Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України, м. Харків,

до відповідача 1 - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНСОЛ УКРАЇНА», м. Київ,

відповідача 2 - Управління освіти Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, м. Лисичанськ, Луганська область

про визнання недійсною додаткової угоди та стягнення 773584 грн 32 коп.

ВСТАНОВИВ:

22.05.2024 Заступник керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних відносинах позивача 1 - Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області та позивача 2 - Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України до відповідача 1 - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНСОЛ УКРАЇНА», відповідача 2 - відповідача 2 - Управління освіти Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, про визнання недійсною додаткової угоди №3 від 25.04.2024 та стягнення 773584 грн 32 коп.

Отже має місце звернення до суду Заступника керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави, а правове регулювання участі прокурора у розгляді справ у господарському суді здійснюється ст. 53 ГПК України, згідно з якою прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті.

Прокурор для представництва інтересів держави в господарському суді повинен обґрунтувати, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Також ч. 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи його законним представником або суб'єктом владних повноважень.

У позовній Заступник керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області в обґрунтування позову зазначив, що 17.11.2021 Управлінням освіти Лисичанської міської військово- цивільної адміністрації у системі закупівель Prozorro за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-11-17-004660-а опубліковано оголошення про намір здійснити закупівлю електричної енергії для потреб підпорядкованих закладів освіти на 2022 рік у розмірі 1 266 379 кВт/год на суму 7 210 762,03 грн.

За наслідками аукціону переможцем визнано ТОВ «Енсол Україна», з яким укладено Договір №4, відповідно до якого постачальник продає споживачу електричну енергію загальним обсягом 1 266 379 кВт/год, а останній її оплачує за тарифами і на умовах, визначених договором.

Згідно п. 5.1 Договору, його вартість складає 4 880 000 грн.

У подальшому, до вказаного Договору вносились зміни шляхом укладання додаткових угод №№ 1, 2, 3, а саме: додатковою угодою №1 від 17.01.2022 затверджено у новій редакції Додаток №1 до Договору №4 від 17.01.2022; додатковою угодою №2 від 12.03.2022 внесені зміни у п. 13.1 Договору №4 від 17.01.2022, відповідно до якого строк дії вказаного Договору встановлено до 12.03.2022 року. Додатковою угодою передбачено, що вона набуває чинності з моменту її підписання, тобто, з 12.03.2022 року. Додатковою угодою №3 від 25.04.2022 додаткова угода №2 від 12.03.2022 до Договору №4 від 17.01.2022 визнана такою, що не вступила в дію та не набрала чинності, а строк дії Договору №4 від 17.01.2022 слід вважати таким, що триває до 31.12.2022 року.

Згідно з формою річного плану закупівель, який розміщено на сайті закупівель Ргоzогго за посиланням https://prozorro.gov.ua/plan/UA-P-2021-ll-17-004395-а, фінансування вказаної закупівлі передбачено за рахунок коштів, місцевого бюджету, розпорядником яких є Позивач-1. Аналогічна інформація міститься у звіті про виконання вказаного Договору.

Відповідачем-2 здійснено підписання актів приймання-передавання електричної енергії №1 від 01.06.2022 (за квітень 2022 року) та №2 від 01.06.2022 (за період з 01.05.2022 по 18.05.2022 року) та 09.06.2022 перераховано бюджетні кошти у загальному розмірі 773 584 гривні 32 копійки.

Вказані розрахунки між відповідачами проведені без будь-якої правової підстави, оскільки строк дії Договору №4 від 17.01.2022 закінчився 12.03.2024 за ініціативою відповідача-1 шляхом укладання додаткової угоди №2 від 12.03.2022, у зв'язку з чим прокурор звернувся до суду з позовною заявою про визнання недійсною додаткової угоди №3 від 25.04.2022 до Договору №4 від 17.01.2022 та стягненням безпідставно отриманих відповідачем-1 коштів у розмірі 773 584 грн 32 коп., які підлягають поверненню до бюджету Лисичанської міської територіальної громади Сєвєродонецького району Луганської області.

Як органи, уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, прокурор зазначив Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України, який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю та Лисичанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області, як орган місцевого самоврядування, що є особою, уповноваженою на вжиття заходів представницького характеру щодо захисту інтересів територіальної громади, інтереси якої є складовою інтересів держави, пов'язаних із законним та ефективним витрачанням коштів місцевого бюджету.

Статтею 7 Закону України “Про публічні закупівлі” визначено органи, які здійснюють державне регулювання, контроль у сфері закупівель та громадський контроль, а саме: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 10 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні”, яка визначає права органу державного фінансового контролю, останньому надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до п. 1 Положенням про Північно-східний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23, Північно-східний офіс Держаудитслужби підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органам.

У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Луганській, Полтавській, Сумській областях.

Основним завданням офісу є реалізація повноважень Держаудитслужби на території Луганської, Полтавської, Сумської, Харківської областей (п. 3 Положення).

Згідно з п. 4 Положення, офіс відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягненням економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів, дотриманням законодавства про закупівлі.

Офіс вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Також офіс має право порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.

Таким чином, Північно-східний офіс Держаудитслужби також наділений повноваженнями звертатися до суду на захист інтересів держави в спірних правовідносинах.

Лисичанською окружною прокуратурою Луганської області на виконання вимог, установлених абз. 4 ч. 4 ст. 23 указаного Закону, листом від 28.03.2024 №50-687вих 24 повідомлено Північно-східний офіс Держаудитслужби про виявлені порушення, запропоновано самостійно вжити заходи, спрямовані на їх усунення, а також повідомити про такі вжиті або заплановані заходи.

У відповідь надійшов лист №201231-17/711-2024 від 15.04.2024, у якому повідомлено про те, що жодних заходів, спрямованих на усунення виявлених прокурором порушень Держаудитслужбою не вживалось. Також прокурором листом №50-1006ВИХ-24 від 08.05.2024 повідомлено Північно-східний офіс Держаудитслужби про намір звернення до суду в його інтересах.

Отже органом, уповноваженим державою на захист її інтересів у спірних правовідносинах - Північно-східним офісом Держаудитслужби, заходи державного фінансового контролю не вжиті, внаслідок чого порушення продовжує існувати, а інтереси держави та територіальної громади не відновлені, тобто також продовжують бути порушеними. Вказане є бездіяльністю суб'єкта владних повноважень та підставою для представництва інтересів держави в його особі органами прокуратури.

Щодо позивача 1 - Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, на теперішній час, на період воєнного стану, введеного на території України Указом Президента України від 24.02.202 №64/2022, повноваження вказаних органів виконує тимчасовий орган - Лисичанська міська військова адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області.

Походження коштів, за рахунок яких здійснювалось фінансування

закупівлі електричної енергії відповідно до Договору від 17.01.2022 №4 саме з місцевого бюджету Лисичанської міської територіальної громади підтверджено інформацією з веб-порталу публічних закупівель (форма річного плану закупівель, який розміщено на сайті закупівель Ргоzогго за посилання https://prozorro.gov.ua/plan/UA-P-2021-11-17-004395-а).

Отже у даному спорі на час звернення до суду з цією позовною заявою, відбулась заміна уповноваженого органу у зв'язку із наступним.

19.02.2021 Указом Президента України «Про утворення та реорганізацію військово-цивільних адміністрацій у Луганській області» №62/2021 від 19.02.2021 на виконання Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» утворено Лисичанську міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області, про що міститься запис у ЄДРПОУ (код 44044068), реорганізовано військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області шляхом приєднання до Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.

Відповідно до ч. 1 ст. З Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», у разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації. Повноваження виконавчих органів зазначених рад, апаратів цих рад та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у таких органах та апаратах, припиняються з дня, наступного за днем прийняття рішення зазначеним керівником військово- цивільної адміністрації населених пунктів про можливість цієї військово- цивільної адміністрації здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Таким чином, у зв'язку із утворенням Лисичанської міської військово- цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області відбувся перехід повноважень уповноваженого у даних правовідносинах органу місцевого самоврядування (Лисичанської міської ради) до вказаної військово- цивільної адміністрації.

У подальшому, у зв'язку із початком військової агресії на території України, запровадженням режиму воєнного стану, на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України «Про утворення військової адміністрації» №406/2022 від 11.06.2022, утвореної Лисичанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області.

Відповідно до ч. ч. 8, 9 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні-військові адміністрації здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного, стану та 30 днів після його припинення чи скасування. У зв'язку з утворенням, військових адміністрацій населених пунктів повноваження військово-цивільних адміністрацій цих населених пунктів припиняються з дня початку здійснення відповідною військовою адміністрацією своїх повноважень.

Тобто, у зв'язку із утворенням Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області відбувся перехід повноважень уповноважених у даних правовідносинах органів (Лисичанської міської ради та Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації) остаточно до Лисичанської міської військової адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області.

Також Лисичанською окружною прокуратурою Луганської області на виконання вимог, установлених абз. 4 ч. 4 ст. 23 указаного Закону, листом від 28.03.2024 №50-688вих-24 повідомлено Лисичанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області про виявлені порушення інтересів держави, запропоновано самостійно вжити заходи, спрямовані на їх усунення, а також повідомити про такі вжиті або заплановані заходи.

У відповідь від Лисичанської міської військової адміністрації на адресу Лисичанської окружної прокуратури надійшов лист від 25.04.2024 №1603/01-16, у якому повідомлено про те, що вказаний орган заходи, спрямовані на усунення порушень, не вживав. Також прокурором листом №50-1007ВИХ-24 від 08.05.2024 повідомлено Лисичанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області про намір звернення до суду в її інтересах.

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 по справі № 912/2385/18 за позовом також органу прокуратури невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України “Про прокуратуру”, і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

У зв'язку з тим, що органами Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України та Лисичанською міською військовою адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області до теперішнього часу не вжито заходів до усунення зазначених порушень, що призводить до порушення інтересів держави, наявні підстави для представництва прокурором інтересів держави у цій справі, в особі цих органів.

Згідно з ч. 2 п. 5 ст. 53 ГПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

З урахуванням викладеного, суд підтверджує підстави представництва Заступника керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних відносинах позивача 1 - Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області та позивача 2 - Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України у цій справі та визнає подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.

Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України та Лисичанська міська військова адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області набувають статус позивачів.

Згідно з частинами першої та п'ятою статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до ч. 3 ст. 247 ГПК України, при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Розглянувши позовні матеріали, господарський суд дійшов висновку, що позовну заяву оформлено з дотриманням вимог ст. 162 ГПК України, до неї додано усі документи, передбачені ст. 164 ГПК України, а тому немає підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження.

З урахуванням викладеного та приписів ст. 176 ГПК України позовні матеріали є достатніми для прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за правилами загального позовного провадження у відповідності до ч. 2 п. 3 ст. 12 ГПК України.

Також 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, зокрема Указом Президента України від 06 травня 2024 року №271/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до положень статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Отже суд зазначає, що у випадку погіршення безпекової ситуації у місті Харкові судове засіданні може бути перенесено на іншу дату.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 120, 176, 234, 236, ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Підтвердити підстави представництва Заступника керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області та Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України за позовною заявою від 15.05.2024.

2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №913/290/24.

3. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

4. Призначити підготовче судове засідання на 26 червня 2024 року о 10:45 яке відбудеться у приміщенні господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, пр-т Науки, 5, 1-й поверх, зала судових засідань № 109.

5. Довести до відома відповідача, що у відповідності до ч.1 ст.251 ГПК України відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. У випадку подання відзиву відповідачу слід подати до суду докази його надіслання позивачу з усіма додатками.

6. Встановити прокурору та позивачам строк для подання відповіді на відзив - протягом п'яти днів з дня отримання відзиву. У випадку подання позивачем відповіді на відзив подати суду докази надіслання (надання) її іншим учасникам справи.

7. Встановити відповідачам строк для подання заперечень - протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив. У випадку подання відповідачем заперечень подати суду докази надіслання (надання) їх іншим учасникам справи.

Інформацію щодо справи, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 27.05.2024 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя Н.І. Злепко