Ухвала від 24.05.2024 по справі 461/4030/24

Справа № 461/4030/24

Провадження № 1-кс/461/3155/24

УХВАЛА

Іменем України

24.05.2024 року. м. Львів

слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчої ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУ НП у Львівській області ОСОБА_6 про відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУ НП у Львівській області ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні за № 42024142400000016 від 05.03.2024 за підозрою ОСОБА_4 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України, за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, та за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, погодженим за погодженням із прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_9 про відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника радіостанції радіогрупи інформаційно - телекомунікаційного вузла ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком на 2 місяці.

В обґрунтування заявленого клопотання покликається на те, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Львівській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024142400000016 від 05.03.2024 за підозрою ОСОБА_4 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України, за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, та за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Відповідно до наказу № 33-РС від 31.05.2017, виданого військовим комісаром Волинського обласного військового комісаріату, ОСОБА_8 прийнято на військову службу за контрактом та призначено оператором відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 , ВОС-600543А.

Положенням про ІНФОРМАЦІЯ_4 , затвердженим наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 30.12.2023 № 291 (далі - Положення) визначено:

ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - Територіальний центр) є місцевим органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, комплектування особовим складом Збройних Сил України та інших утвореннях відповідно до законів України військових формувань, мобілізаційної підготовки та мобілізації людських і транспортних ресурсів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, адміністрування та ведення бази даних Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, обслуговування та надання сервісних послуг окремим верствам населення на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (п. 1 Положення);

Територіальний центр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема (згідно п. 8 Положення):

- співпрацює з місцевими державними адміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів та бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;

- проводить оформлення військо-облікових документів призовникам, військовозобов'язаним та резервістам (приписних посвідчень, військових квитків та тимчасових посвідчень);

- здійснює наповнення та уточнення бази даних Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних (далі - Реєстр);

- здійснює контроль за достовірністю облікових даних Реєстру;

- сприяє призовній комісії в організації проведення медичних оглядів, обстеження, лікування та психологічного вивчення призовників;

- оформляє військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік;

- розглядає справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення;

- здійснює ведення проваджень у справах про адміністративні правопорушення (складання протоколів та винесення постанов);

- виконує інші функції відповідно до законодавства.

До структурних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до Положення входить відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу (п. 9 Положення), яке виконує наступні завдання:

- здійснює контроль за веденням військового обліку військовозобов'язаних та резервістів ІНФОРМАЦІЯ_19;

- здійснює контроль за видачею ІНФОРМАЦІЯ_19 військово-облікових документів військовозобов'язаним та резервістам;

- здійснює контроль щодо звернення до органів Національної поліції щодо доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_7 осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

- виконує інші функції відповідно до законодавства.

Відповідно до наказу № 118-РС від 24.12.2020, виданого командувачем військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ОСОБА_8 , у зв'язку з переформуванням ІНФОРМАЦІЯ_9 в ІНФОРМАЦІЯ_23, увільнено від займаної посади та призначено до цієї самої області на посаду оператора відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_6 , ВОС-600543А.

Окрім цього, 11.05.2021 між ОСОБА_8 та Міністерством оборони України, в особі військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_10 , укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб сержантського складу, який набув чинності 01.06.2021 та строк дії якого відповідно до наказу № 161 від 31.05.2023, виданим начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 , продовжено до завершення строку дії воєнного стану або до оголошення рішення про демобілізацію, а також на строк необхідний для визначення придатності для проходження військової служби за станом здоров'ям та прийняття рішення щодо нового контракту.

Відповідно до якого, ОСОБА_8 , добровільно взяв на себе зобов'язання свято на неухильно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів (начальників), а також знати та сумлінно виконувати службові обов'язки за посадами, які займатиме протягом строку контракту, а також особливі обов'язкі визначені статутами Збройних Сил України.

Відповідно до функціональних обов'язків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_6 , затверджених начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 від 29.12.2023 № 267-осгд до службових обов'язків оператора відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_8 , входить (на воєнний час):

- внесення відомостей до електронних форм облікових карток військовозобов'язаних (призовників) відповідно до керівних документів, які регламентують його діяльність у сфері ведення військового обліку, для взяття (зняття) на військовий облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних військовозобов'язаних (призовників) існуючим обліковим даним;

- вносити зміни до персональних та службових даних військовозобов'язаних (призовників) на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади АР Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій;

- переглядати статичні відомості Реєстру свого ІНФОРМАЦІЯ_22.

Органом досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_8 , діючи спільно із невстановленими на даний час органом досудового розслідування службовими особами з числа працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 чи ІНФОРМАЦІЯ_2 , за невстановлених обставин, але не пізніше 24.04.2024, розробили механізм протиправного отримання неправомірної вигоди за прийняття рішень в межах своєї компетенції щодо зняття з активного розшуку військовозобов'язаних осіб, які не з'явились за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_11 та не притягнення до адміністративної відповідальності за ухилення від мобілізації, до виконання якого залучили як пособників у вчиненні кримінального правопорушення працівника ІНФОРМАЦІЯ_20 ОСОБА_4 та діючого військовослужбовця ОСОБА_7 , доручивши їм підшуковування осіб, які перебувають в розшуку у зв'язку із неприбуттям за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_11 і отримання від них заздалегідь домовленого предмету неправомірної вигоди за не притягнення до адміністративної відповідальності за ухилення від мобілізації та подальшого зняття з розшуку.

Так, 17.02.2024 ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , отримав повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_13 для оновлення та уточнення військово-облікових даних на 19.02.2024 на 09:00 год., однак з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_5 у вказану в ній дату не зміг у зв'язку із сімейними обставинами та в подальшому йому стало відомо про те, що стосовно нього до інформаційних систем ТЦК та Національної поліції внесено відомості про його розшук за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_13 , у зв'язку із ухиленням від мобілізації, а відтак останній звернувся до ОСОБА_11 , який в свою чергу наприкінці квітня 2024 звернувся до діючого військовослужбовця ОСОБА_7 , щодо надання консультацій стосовно необхідних дій під час розшуку за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_13 у зв'язку із ухиленням від мобілізації.

В свою чергу, ОСОБА_7 , будучи залученим ОСОБА_8 та іншими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_14 до схеми незаконного протиправного збагачення за рахунок третіх осіб, які мають намір ухилитись від проходження військової служби в лавах ЗСУ під час дії правового режиму воєнного стану, в ході телефонної розмови, яка відбулась 24.04.2024 повідомив ОСОБА_11 , що для позитивного вирішення питання щодо зняття з розшуку та не притягнення ОСОБА_10 до адміністративної відповідальності за неявку до ТЦК, йому необхідно зустрітись з працівником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , щоб передати їй копію паспорта громадянина України ОСОБА_10 та копію повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_15 . В подальшому 24 квітня 2024 року, у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, ОСОБА_11 , зустрівся із ОСОБА_4 , знаходячись поблизу готелю « ІНФОРМАЦІЯ_16 » за адресою: АДРЕСА_2 , де передав останній копію паспорта громадянина України ОСОБА_10 та копію повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_15 , окрім цього, ОСОБА_4 , будучи залученою ОСОБА_8 та іншими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_20 та ІНФОРМАЦІЯ_21 до схеми незаконного протиправного збагачення за рахунок третіх осіб, які мають намір ухилитись від проходження військової служби в лавах ЗСУ під час дії правового режиму воєнного стану повідомила про те, що стосовно зняття з розшуку ОСОБА_10 їй потрібно проконсультуватися з іншими посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_15 , оскільки без цього, подальший процес зняття з розшуку ОСОБА_10 неможливий та про те, що подальший зв'язок необхідно буде підтримувати через ОСОБА_7 .

В подальшому, 02.05.2024 до ОСОБА_11 з номеру телефону НОМЕР_1 зателефонував ОСОБА_7 , будучи пособником, який діючи умисно, на виконання спільного з ОСОБА_8 та іншими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_20 та ІНФОРМАЦІЯ_21 злочинного наміру на отримання неправомірної вигоди, повідомив ОСОБА_11 щодо необхідності зустрічі з ним та про необхідність передачі йому та іншим працівникам ТЦК грошових коштів в сумі 3000 доларів США за вчинення ними дій з використанням службового становища щодо припинення його розшуку працівниками поліції та ТЦК, які він в подальшому вже передасть ОСОБА_4 , а остання вже передасть ОСОБА_8 та іншим службовим особами ІНФОРМАЦІЯ_20 та ІНФОРМАЦІЯ_21, а також повідомив про те, що додатково необхідно скинути йому на месенджер «Вотсап» копії документів, а саме паспорта громадянина України та повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_6 . У разі відмови, запевнив ОСОБА_11 , що ОСОБА_10 буде розшукано, притягнено до адміністративної відповідальності шляхом накладення грошового стягнення, та після проходження останнім військово-лікарської комісії, ОСОБА_10 буде призвано по мобілізації до ЗСУ. За таких умов, ОСОБА_11 , розуміючи настання небажаних для ОСОБА_10 наслідків, погодився на протиправні вимоги.

Після того, о 08:22 год. 03.05.2024 ОСОБА_11 з номеру телефону НОМЕР_1 зателефонував ОСОБА_7 , який діяв як пособник, та в ході розмови в чергове наголосив на необхідність передачі 3000 доларів США під час особистої зустрічі, які він в подальшому має передати ОСОБА_4 , а остання в свою чергу має передати їх ОСОБА_8 та іншим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_20 та ІНФОРМАЦІЯ_21 та при цьому домовились про зустріч за адресою: АДРЕСА_3 , неподалік супермаркету «АТБ».

03.05.2024 приблизно о 14.00 год. ОСОБА_11 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , неподалік супермаркету «АТБ», передав ОСОБА_7 , який діяв як пособник, грошові кошти у сумі 3000 доларів США, що згідно курсу НБУ становить 114 940, 50 гривень.

Надалі, 03.05.2024 о 15 год. 33 хв., ОСОБА_7 , діючи як пособник, на автомобілі «Nissan X-Trail» на іноземній реєстрації, приїхав за адресою: АДРЕСА_2 , де зустрівся з ОСОБА_4 , та передав їй грошові кошти, які отримав від ОСОБА_11 , за не притягнення ОСОБА_10 до адміністративної відповідальності за ухилення від мобілізації та подальшого зняття з розшуку.

03.05.2024 о 15:36 год. до ОСОБА_11 з номеру телефону НОМЕР_1 зателефонував ОСОБА_7 , який діяв як пособник, та повідомив про необхідність передачі додаткових копій документів ОСОБА_10 , а саме паспорта громадянина України та ідентифікаційного коду, в свою чергу ОСОБА_11 , повідомив про те, що не має можливості привезти вказані документи, а відтак вони дійшли згоди щодо того, щоб передати вказані документи на маршрутному таксі, які ОСОБА_7 повинен забрати у водія транспортного засобу на території автостанції АДРЕСА_4 , що по АДРЕСА_5 .

03.05.2024 ОСОБА_4 діючи з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб спільно із ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , та іншими службовим особами ІНФОРМАЦІЯ_20 та ІНФОРМАЦІЯ_21, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, доводячи спільний злочинний умисел до завершення, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_6 , в період часу з 20.43 по 20.50 год., передала ОСОБА_8 грошові кошти та копію паспорта громадянина України ОСОБА_10 , копію ідентифікаційного коду ОСОБА_10 .

В подальшому 08.05.2024 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_10 знято з активного розшуку за ухилення від мобілізації у зв'язку із складанням на нього протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності №216 від 06.05.2024 всупереч тому, що ОСОБА_10 з 30.04.2024 перебуває за межами кордону України.

Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється в пособництві в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням службового становища, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України.

Окрім того, органом досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_8 , діючи спільно із невстановленими на даний час органом досудового розслідування службовими особами з числа працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 чи ІНФОРМАЦІЯ_2 , за невстановлених обставин, але не пізніше 09.05.2024, розробили механізм протиправного отримання неправомірної вигоди за прийняття рішень в межах своєї компетенції щодо зняття з активного розшуку військовозобов'язаних осіб, які не з'явились за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_11 та не притягнення до адміністративної відповідальності за ухилення від мобілізації, до виконання якого залучили як пособників у вчиненні кримінального правопорушення працівника ІНФОРМАЦІЯ_20 ОСОБА_4 та діючого військовослужбовця ОСОБА_7 , доручивши їм підшуковування осіб, які перебувають в розшуку у зв'язку із неприбуттям за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_11 і отримання від них заздалегідь домовленого предмету неправомірної вигоди за не притягнення до адміністративної відповідальності за ухилення від мобілізації та подальшого зняття з розшуку.

Так, у листопаді 2023 ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_7 , отримав повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_13 для оновлення та уточнення військово-облікових даних на 20.11.2024 на 09:00 год., однак з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_5 у вказану в ній дату не зміг у зв'язку із сімейними обставинами та в подальшому йому стало відомо про те, що стосовно нього до інформаційних систем ТЦК та Національної поліції України внесено відомості про його розшук за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_13 , у зв'язку із ухиленням від мобілізації, а відтак останній звернувся до ОСОБА_13 , який в свою чергу 09.05.2024 звернувся до діючого військовослужбовця ОСОБА_7 , щодо надання консультацій стосовно необхідних дій під час розшуку за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_13 у зв'язку із ухиленням від мобілізації.

В свою чергу, ОСОБА_7 , діючи як пособник, будучи залученим ОСОБА_8 та іншими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_14 до схеми незаконного протиправного збагачення за рахунок третіх осіб, які мають намір ухилитись від проходження військової служби в лавах ЗСУ під час дії правового режиму воєнного стану, в ході телефонної розмови з ОСОБА_13 діючи умисно, на виконання спільного з ОСОБА_8 та іншими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_20 та ІНФОРМАЦІЯ_21 злочинного наміру на отримання неправомірної вигоди, повідомив ОСОБА_13 щодо необхідності зустрічі з ним та про необхідність передачі йому та іншим працівникам ТЦК грошових коштів в сумі 3000 доларів США за вчинення ними дій з використанням службового становища щодо припинення його розшуку працівниками поліції та ТЦК, які він в подальшому вже передасть ОСОБА_4 , а остання вже передасть ОСОБА_8 та іншим службовим особами ІНФОРМАЦІЯ_20 та ІНФОРМАЦІЯ_21, а також повідомив про те, що додатково необхідно скинути йому на месенджер «Вотсап» копії документів, а саме паспорта громадянина України та повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_6 . У разі відмови, запевнив ОСОБА_13 , що ОСОБА_12 буде розшукано, притягнено до адміністративної відповідальності шляхом накладення грошового стягнення, та після проходження останнім військово-лікарської комісії, ОСОБА_12 буде призвано по мобілізації до ЗСУ. За таких умов, ОСОБА_13 , розуміючи настання небажаних для ОСОБА_12 наслідків, погодився на протиправні вимоги.

Після того, о 10:11 год. 11.05.2024 ОСОБА_13 з номеру телефону НОМЕР_1 зателефонував ОСОБА_7 , який діяв як пособник, та в ході розмови наголосив про необхідність передачі 3000 доларів США під час особистої зустрічі, які він в подальшому має передати ОСОБА_4 , а остання в свою чергу має передати їх ОСОБА_8 та іншими службовим особами ІНФОРМАЦІЯ_20 та ІНФОРМАЦІЯ_21 та при цьому домовились про зустріч, яка повинна відбутись 15.05.2024.

Після того, о 10:54 год. 15.05.2024 ОСОБА_12 з номеру телефону НОМЕР_1 зателефонував ОСОБА_7 , який діяв як пособник, та в ході розмови домовились про зустріч приблизно о 12:00 год., за адресою: АДРЕСА_2 , неподалік готелю « ІНФОРМАЦІЯ_16 ».

15.05.2024 приблизно о 11.40 год. ОСОБА_13 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , неподалік супермаркету «АТБ», під час осбистої зустрічі передав ОСОБА_7 , який діяв як пособник, грошові кошти у сумі 3000 доларів США, що згідно курсу НБУ становить 119 039, 70 грн.

Надалі, 15.05.2024 о 11 год. 50 хв., ОСОБА_14 , діючи як пособник, на автомобілі «Mercedes VITO» з реєстраційним номером НОМЕР_2 , приїхав на парковку Волинського обласного перенатального центру, що за адресою: АДРЕСА_8 , де зустрівся з ОСОБА_4 , та передав їй грошові кошти, які отримав від ОСОБА_13 , за не притягнення ОСОБА_12 до адміністративної відповідальності за ухилення від мобілізації та подальшого зняття з розшуку.

15.05.2024 ОСОБА_4 діючи з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб спільно із ОСОБА_7 ОСОБА_8 , та іншими службовим особами ІНФОРМАЦІЯ_20 та ІНФОРМАЦІЯ_21, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, доводячи спільний злочинний умисел до завершення, перебуваючи у м. Луцьк в період часу з 13.00 по 13.28 год., передала ОСОБА_8 грошові кошти та копію паспорта громадянина України ОСОБА_12 , копію ідентифікаційного коду ОСОБА_12 .

Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передчасного ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України: пособництво у одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням службового становища, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, повторно.

15.05.2024 року ОСОБА_4 затримано в порядку ст. 208 КПК України.

Обставинами, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 368 КК України, та підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження, а саме:

-Допитом свідка ОСОБА_15 від 14.03.2024;

-Допитом свідка ОСОБА_11 від 03.05.2024;

-протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих засобів - грошових купюр від 03.05.2024;

-Допитом свідка ОСОБА_11 від 07.05.2024;

-Витягом з системи ІТС ІПНП;

-Допитом свідка ОСОБА_13 від 10.05.2024;

-Протоколом огляду та ідентифікації грошових купюр від 15.05.2024;

-Протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_13 від 16.05.2024;

-Протокол обшуку автомобіля «Рено Лагуна» з р.н. НОМЕР_3 від 15.05.2024;

-Протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_7 від 15.05.2024;

-Протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_4 від 15.05.2024;

-Протоколом обшуку автомобіля «Мерседес Віто» від 15.05.2024;

-Заявою ОСОБА_11 від 13.05.2024;

-Протоколом про хід проведення аудіо контролю особи від 09.05.2024;

-Протоколом про хід проведення аудіо контролю особи від 09.05.2024;

-Протоколом про хід проведення аудіо, -відео контролю особи від 09.05.2024;

-Протоколом про хід проведення аудіо контролю особи від 09.05.2024;

-Протоколами проведення обшуку в приміщеннях ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_18 ;.

-іншими матеріалами кримінального провадження.

Встановлено, що ОСОБА_4 на даний час обіймає посаду начальника радіостанції радіогрупи інформаційно - телекомунікаційного вузла ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до наказу № 83-РС від 20.10.2023, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Інкриміноване підозрюваній ОСОБА_4 тяжке кримінально-каране діяння з ознаками корупції вчинено нею безпосередньо у зв'язку із займаною посадою, що унеможливлює виконання нею своїх обов'язків на час кримінального провадження, оскільки, перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді безпосередньо сприяло вчиненню нею тяжкого корупційного злочину, а її корисливий мотив дає підстави вважати, що перебуваючи на цій посаді, ОСОБА_4 зможе продовжити свою злочинну корисливу діяльність.

З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення ним тяжкого злочинного корупційного діяння, сторона обвинувачення приходить до висновку про необхідність відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 від займаної посади терміном на 2 місяці.

Прокурор в судовому засіданні вимоги клопотання підтримав повністю.

Підозрювана та захисник у судовому засіданні проти вимог клопотання заперечили. Зазначили, що прокурором не доведено, що перебуваючи на посаді підозрювана може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування або іншим чином протиправно перешкоджати кримінальному провадженні.

Заслухавши думку прокурор, пояснення підозрюваної та її захисника, дослідивши клопотання, приходжу до наступного висновку.

Згідно ст.43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.

Відповідно до ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.

Згідно ч.1 ст. 154 КПК України Відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Таким чином, клопотання слідчого відповідає вимогам ч.1 ст. 154 КПК України.

Разом з тим, згідно ч.2 ст. 155 КПК України у клопотанні зазначаються:

1.короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;

2.правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3.виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини;

4.посада, яку обіймає особа;

5.виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення;

6.виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином;

7.перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

До клопотання також додаються: 1) копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання; 2) документи, які підтверджують надання підозрюваному, обвинуваченому копій клопотання та матеріалів, що обґрунтовують клопотання.

Так, у клопотанні слідчого викладено короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання.

Зазначено правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність - ч. 3 ст. 368 КК України.

Викладено обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення.

Викладено обставини, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Так, вирішуючи питання про відсторонення ОСОБА_4 від посади слідчий суддя враховує наступне.

Слідчим суддею встановлено, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Львівській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024142400000016 від 05.03.2024 за підозрою ОСОБА_4 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України, за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, та за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

15.05.2024 року ОСОБА_4 затримано в порядку ст. 208 КПК України.

Обставинами, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 368 КК України, та підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження, а саме:

-Допитом свідка ОСОБА_15 від 14.03.2024;

-Допитом свідка ОСОБА_11 від 03.05.2024;

-протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих засобів - грошових купюр від 03.05.2024;

-Допитом свідка ОСОБА_11 від 07.05.2024;

-Витягом з системи ІТС ІПНП;

-Допитом свідка ОСОБА_13 від 10.05.2024;

-Протоколом огляду та ідентифікації грошових купюр від 15.05.2024;

-Протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_13 від 16.05.2024;

-Протокол обшуку автомобіля «Рено Лагуна» з р.н. НОМЕР_3 від 15.05.2024;

-Протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_7 від 15.05.2024;

-Протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_4 від 15.05.2024;

-Протоколом обшуку автомобіля «Мерседес Віто» від 15.05.2024;

-Заявою ОСОБА_11 від 13.05.2024;

-Протоколом про хід проведення аудіо контролю особи від 09.05.2024;

-Протоколом про хід проведення аудіо контролю особи від 09.05.2024;

-Протоколом про хід проведення аудіо, -відео контролю особи від 09.05.2024;

-Протоколом про хід проведення аудіо контролю особи від 09.05.2024;

-Протоколами проведення обшуку в приміщеннях ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_18 ;.

-іншими матеріалами кримінального провадження.

Згідно з п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п.32, Series A, N 182).

Відповідно до вимог ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.

Відповідно до ч.1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

ОСОБА_4 на даний час обіймає посаду начальника радіостанції радіогрупи інформаційно - телекомунікаційного вузла ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до наказу № 83-РС від 20.10.2023, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Інкриміноване підозрюваній ОСОБА_4 тяжке кримінально-каране діяння з ознаками корупції вчинено нею безпосередньо у зв'язку із займаною посадою, що унеможливлює виконання нею своїх обов'язків на час кримінального провадження, оскільки, перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді безпосередньо сприяло вчиненню нею тяжкого корупційного злочину, а її корисливий мотив дає підстави вважати, що перебуваючи на цій посаді, ОСОБА_4 зможе продовжити свою злочинну корисливу діяльність.

Окрім цього, посада, яку обіймає ОСОБА_4 надає їй можливість доступу до документів, які мають важливе значення для встановлення істини у кримінальному провадженні та які на даний час ще не вилучені органом досудового розслідування, можливість підробити документи з метою створення собі штучного алібі непричетності до вчинення інкримінованого їй злочину, а також можливість впливати на свідків, працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 , яких ще не допитано у кримінальному провадженні.

Під час розгляду клопотання слідчим та прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити, приховати чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Згідно ч.2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Відповідно до вищезазначеного, можливо стверджувати про достатність доказів, що вказують на обґрунтованість підозри вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Окрім того, слідчим суддею не встановлено обставин, які б мали негативні наслідки для інших осіб внаслідок відсторонення ОСОБА_4 від посади.

При цьому слідчий суддя враховує, що відсторонення від посади має тимчасовий характер, і його слід відрізняти від звільнення з роботи, яке вирішується відповідно до вимог трудового законодавства, відсторонення від посади обмежено строком не більше двох місяців, який може бути продовжений відповідно до вимог, передбачених ст.159 КПК України.

З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що є достатні підстави вважати, що припинення та запобігання у подальшому протиправній поведінці підозрюваної ОСОБА_4 щодо перешкоджання кримінальному провадженню неможливе без відсторонення останньої від посади начальника радіостанції радіогрупи інформаційно - телекомунікаційного вузла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Керуючись ст.ст. 154, 155, 157 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

клопотання задовольнити.

Відсторонити підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника радіостанції радіогрупи інформаційно - телекомунікаційного вузла ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком на 2 місяці, тобто до 24.07.2024 року.

Контроль за виконанням даної ухвали покласти на старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУ НП у Львівській області ОСОБА_6 .

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного протягом п'яти діб з дня її проголошення, а особою, яка перебуває під вартою протягом п'яти днів з моменту вручення їй копії судового рішення.

Повний текст ухвали виготовлений 24.05.2024 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1