Постанова від 22.05.2024 по справі 160/16806/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2024 року м.Дніпросправа № 160/16806/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року у справі № 160/16806/23 (суддя Тулянцева І.В., справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом, в якому просила:

- визнати неправомірним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач) в застосуванні ОСОБА_1 при нарахуванні пенсії за віком при доплаті за понаднормовий стаж розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб на вересень 2015 року встановлений Законом України від 28.12.2014 № 80-V-ІІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» станом на 01.09.2015, що встановлює 1 074 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 при нарахуванні пенсії за віком при доплаті за понаднормовий стаж встановити розмір прожиткового мінімуму встановлений Законом України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.07.2020, що встановлює 1 769 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням встановлення доплат за понаднормовий стаж у розмірі 17.69 грн. за кожний рік, з моменту її звернення, а саме з 13 липня 2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що вона перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 13.07.2020 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. Позивач зазначає, що після того як їй призначено з пенсії по інвалідності, у липні 2020 року вона вперше оформила пенсію за віком. Вказує, що ніяких переходів з одного виду пенсії на інший не було. При призначенні пенсії за віком прожитковий мінімум становив 1769 грн., проте доплата за понаднормативний стаж роботи (більше 30 років) з 2020 року не збільшується, а залишається 1 074 грн., яка діяла на 01.09.2015, хоча доходу у позивача з цього року не було. Враховуючи положення ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прожитковий мінімум для непрацездатних осіб у розмірі 1 769 грн (на липень 2020 року) доплата за понаднормовий стаж роботи повинен був бути визначений у розмірі 17,69 грн. за 2 роки 35,38 грн. Також позивач зазначає, що відповідач протиправно застосував положення п. 41 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, яким збережено право на встановлення доплати за понаднормовий стаж у чоловіків 25 років, жінок понад 20 років, якщо їм призначена пенсія до 01.10.2011 та вони її не перераховували з дня нарахування, тобто продовжують працювати.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Позивач оскаржила рішення суду першої інстанції. Посилаючись на невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, позивач просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Вказує, що суд першої інстанції, мотивуючи оскаржене рішення, застосував статті та судову практику які стосуються питання перерахунку пенсії для працюючих пенсіонерів, що в даному випадку не повинно застосовуватись, оскільки позивач просить призначити пенсію відповідно до вимог закону для, осіб які йдуть на пенсію за віком вперше.

Відповідач своїм правом на подання до суду апеляційної інстанції відзиву на апеляційну скаргу не скористалися.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, отримує пенсію за віком, призначену з 13.07.2020 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

З 26.04.2005 року по 13.07.2020 року позивач отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як особа з інвалідністю ІІІ групи загального захворювання.

При досягненні пенсійного віку, за відповідним зверненням, з 13.07.2020 року позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

22.05.2023 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про проведення перерахунку доплати за понаднормовий стаж, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на дату призначення пенсії за віком 13.07.2020 року.

За результатом розгляду звернення позивача, листом від 25.05.2023 року за №23984-21642/М-01/8-0400/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що страховий стаж, врахований по 30.06.2020, складає 32 роки 3 місяці 5 днів. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає - 0,32250. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки складає 3440,71 грн. (7763,17 (Зс) * 0,44321). Загальний розмір пенсійної виплати з 13.07.2020 склав 2100,00 грн. Ст. 28 Закону № 1058 передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% основного розміру пенсії, але не більше 1% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Також за результатом розгляду звернення позивача, листом від 27.06.2023 року за №29731-24533/М-01/8-0400/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що відповідно до абзацу другого частини 3 ст. 42 Закону № 1058 працюючим пенсіонерам розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 Закону № 1058, не перераховується у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. За матеріалами електронної пенсійної справи позивач з 1998 року має статус працюючого пенсіонера, тому при розрахунку пенсії застосовується розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого у розмірі з 01.09.2015 - 1074,00 грн. Отже, при обчисленні пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього виду пенсії.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо визначення доплати за понаднормовий стаж із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб на вересень 2015 року, встановлений Законом України від 28.12.2014 № 80-V-ІІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік», при призначенні пенсії за віком, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, вказував, що позивач є адвокатом, тобто, є самозайнятою особою, тобто отримує дохід, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та не припинила таку діяльність, відповідний перерахунок є можливим для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.42 Закону №1058. Отже, відповідач при розрахунку підвищення до пенсії за понаднормовий стаж позивачу правомірно керувався нормами абзацу 2 частини 1 статті 28 та частини 3 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про існування підстав для відмови у задоволенні позовних вимог, проте вважає за необхідне змінити рішення в частині обґрунтування висновків суду.

Предметом даного спору є питання наявності права у ОСОБА_1 , при нарахуванні пенсії за віком, доплати за понаднормовий стаж в розмірі прожиткового мінімуму встановлений Законом України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік», що складає 1 769 грн.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі- Закон № 1058-IV).

Згідно із пунктом 1 частини 1статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до вимог статті 28 Закону №1058 передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % основного розміру пенсії, але не більше 1 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до абзацу другого частини 3 ст. 42 Закону № 1058 передбачено, що з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Позивач вважає, що відповідач при призначенні пенсії за віком, невірно розрахував доплату за понаднормовий стаж в розмірі прожиткового мінімуму встановлений Законом України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2015 рік», оскільки пенсія за віком їй призначалась вперше, тому розрахунок доплати за понаднормовий стаж повинен проводитись в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого Законом України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 1 статті 10 Закону №1058-IV передбачено право вибору пенсійних виплат Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

З аналізу наведених норм слідує, що переведенням з одного виду пенсії на інший є саме зміна виду пенсії, який встановлюється одним законом.

В даному випадку, первинне призначення пенсії за віком у позивача відсутнє, оскільки призначення пенсії по інвалідності, з якої переводилась позивач, також регулюється нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги позивача про розрахунок доплати за понаднормовий стаж в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого Законом України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» задоволенню не підлягають.

Під час розгляду цієї справи суд першої інстанції не звернув уваги на вище наведені обґрунтування позовної заяви.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Проаналізувавши встановлені обставини справи у сукупності, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції було прийнято з порушенням норм процесуального права, що, відповідно до ст.317 КАС України, є підставою для зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.311, п.2 ч.1 ст.315, 317, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Змінити мотивувальну частину рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року у справі № 160/16806/23, виклавши її в редакції цієї постанови.

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року у справі № 160/16806/23 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак