Постанова від 22.05.2024 по справі 440/4765/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2024 р.Справа № 440/4765/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Макаренко Я.М.,

Суддів: Жигилія С.П. , Любчич Л.В. ,

за участю секретаря судового засідання Кругляк М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.10.2023, головуючий суддя І інстанції: Н.Ю. Алєксєєва, м. Полтава, по справі № 440/4765/23

за позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго"

до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про:

- визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 20.10.2022 №1508 «Про визнання Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води»;

- визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 13.01.2023 №86 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508».

17.07.2023 ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» звернулось до суду із клопотанням про зменшення позовних вимог, за змістом якого просило визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради №86 від 13.01.2023 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508».

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 по справі №440/4765/23 адміністративний позов Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (вул. Комарова, буд. 2-а,м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 03338030) до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (площа Перемоги, буд. 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 04057287) про визнання протиправними та скасування рішень задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано п. 1 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 13.01.2023 №86 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508" в частині внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508 "Про визнання Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води" про зобов'язання Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" застосовувати до своїх споживачів у м. Кременчуці тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися до цих споживачів станом на 24.02.2022, та здійснити перерахунок вартості плати за комунальні послуги споживачам у м. Кременчуці за період, у якому нарахована ціна за послугу вище, ніж станом на 24.02.2022 у м. Кременчуці, шляхом зменшення плати.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області на користь Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1342,00 грн. (одна тисяча триста сорок дві гривні).

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 по справі №440/4765/23 та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення є правомірними.

За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України №894-Р від 08.10.2022 «Про передачу цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» у спільну власність територіальних громад Полтавської області» все державне майно, що перебувало в суборенді ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» та яке було задіяне для виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, передано у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області.

На підставі вищезазначеного розпорядження рішенням Полтавської обласної ради №481 від 14.10.2022 «Про прийняття цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області» вищезазначене майно (перелік зазначено в додатку до рішення) передано на баланс, у господарське відання, як внесок до статутного капіталу Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства «Полтаватеплоенерго».

Позивач листом №29-17/1769 від 19.10.2022 звернувся на ім'я міського голови м. Кременчука про визначення ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» виконавцем послуг з постачання теплової енергії задля забезпечення комунальною послугою населення територіальної громади лівобережної частини міста Кременчука.

Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради №1508 від 20.10.2022 «Про визнання Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води» позивача визначено виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води по лівоборежній частині міста Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ з покладанням відповідних обов'язків згідно з законодавством /а.с.56-57/.

13.01.2023 виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради прийняте рішення №86 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508», яким внесені зміни до рішення №1508 від 20.10.2022, а саме це рішення доповнене пунктом 3, за змістом якого зобов'язане ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» застосовувати до своїх споживачів у м. Кременчуці тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися до цих споживачів станом на 24.02.2022, та здійснити перерахунок вартості плати за комунальні послуги споживачам у м. Кременчуці за період, у якому нарахована ціна за послугу вище, ніж станом на 24.02.2022 у м. Кременчуці, шляхом зменшення плати.

Позивач не погодився із рішенням №86 від 31.01.2023, звернувся до суду із позовом про визнання його протиправним та скасування.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, щорішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області №86 від 13.01.2023 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508 в частині внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508 "Про визнання Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води" про зобов'язання Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" застосовувати до своїх споживачів у м. Кременчуці тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися до цих споживачів станом на 24.02.2022, та здійснити перерахунок вартості плати за комунальні послуги споживачам у м. Кременчуці за період, у якому нарахована ціна за послугу вище, ніж станом на 24.02.2022 у м. Кременчуці, шляхом зменшення плати, прийнятий поза межами повноважень відповідача.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг визначає Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII.

Відповідно до статті 5 вказаного Закону до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень Кабінету Міністрів України належить затвердження порядків формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Згідно з частиною другою статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частиною першою статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 18 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом.

Згідно з частиною третьою статті 24 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі також Закон № 280/97-ВР), органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради України і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до підпункту 2 пункту «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Відповідно до підпунктів 1-3 пункту «а» статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; встановлення порядку та здійснення контролю за використанням прибутків підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідних територіальних громад; заслуховування звітів про роботу керівників підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідних територіальних громад.

Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені повноваження виконавчих органів міських рад в галузі житлово-комунального господарства. зокрема, до відання виконавчих органів міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження:

управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;

встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад;

встановлення нормативів (норм) споживання комунальних послуг у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України;

прийняття рішення про початок та закінчення опалювального періоду з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами та іншими нормативними документами;

та делеговані повноваження:

здійснення заходів щодо розширення та вдосконалення мережі підприємств житлово-комунального господарства;

здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово- комунального господарства,

здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів;

встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності;

здійснення контролю за дотриманням підприємствами комунальної власності вимог законодавства щодо забезпечення на договірній основі безперешкодного доступу постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг, уповноважених ними осіб до інфраструктури об'єктів будівництва, транспорту, енергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі, що перебуває у них на балансі, а також за правильністю обрахування плати за доступ. Виконавчим органам сільських, селищних, міських рад забороняється делегування цих повноважень з контролю суб'єктам господарювання.

Згідно із пунктом 37 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб'єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.

Відповідно до частин першої, другої стаття 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

За змістом частини шостої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Частинами 1,2,4 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Таким чином, положеннями статей 28 та 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені повноваження виконавчих органів міських рад щодо встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги, а також управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад.

В той же час, статтями 43 та 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада та надано право районним та обласним радам від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснювати управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Рішенням Полтавської обласної ради №481 від 14.10.2022 «Про прийняття цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» обласною радою вирішено прийняти безоплатно з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки», згідно з переліком зазначеного в додатку до рішення.

Згідно до розділу 1 Статуту Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго», підприємство засновано на майні спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області і підпорядковане управління майном обласної ради.

Засновником підприємства є Полтавська обласна рада. Власник підприємства - територіальні громади сіл, селищ і міст Полтавської області в особі Полтавської обласної ради. Підприємство підзвітне і підконтрольне Полтавській обласній раді, підпорядковане і підзвітне управлінню майном обласної ради.

Так, відповідно до матеріалів справи ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» листом №29-17/1769 від 19.10.2022 звернулось до міського голови м. Кременчука про визначення ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» виконавцем послуг з постачання теплової енергії задля забезпечення комунальною послугою населення територіальної громади лівобережної частини міста Кременчука.

Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради №1508 від 20.10.2022 «Про визнання Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води» позивача визначено виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води по лівоборежній частині міста Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ з покладанням відповідних обов'язків згідно з законодавством.

13.01.2023 виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради прийняте рішення №86 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508», яким внесені зміни до рішення №1508 від 20.10.2022, а саме це рішення доповнене пунктом 3, за змістом якого зобов'язане ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» застосовувати до своїх споживачів у м. Кременчуці тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися до цих споживачів станом на 24.02.2022, та здійснити перерахунок вартості плати за комунальні послуги споживачам у м. Кременчуці за період, у якому нарахована ціна за послугу вище, ніж станом на 24.02.2022 у м. Кременчуці, шляхом зменшення плати.

Виходячи з вищезазначеного, виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради було прийняте рішення щодо зобов'язання позивача встановити тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води з визначенням розміру, який не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися до цих споживачів станом на 24.02.2022

Колегія суддів зазначає, що зі змісту статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо встановлення тарифів на теплову енергію, але в порядку і межах, визначених законодавством.

Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» випливає, що до повноважень виконавчих органів міських рад в галузі житлово-комунального господарства віднесене управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад.

Отже, наведені вказані нормою повноваження відповідача в галузі житлово-комунального господарства розповсюджуються виключно на об'єкти житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Кременчука.

Водночас, пунктом 37 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вказано, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада.

Систему органів місцевого самоврядування складають не тільки селищні ради, але і, зокрема, районні та обласні ради. На переконання колегії суддів, саме обласним та районним радам надано в порядку ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право на своїх пленарних засіданнях вирішувати питання щодо встановлення тарифів на теплову енергію та інші житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада.

Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» є підприємством, що засноване на майні спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області і підпорядковане управління майном обласної ради.

Таким чином, аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку про те, що виконавчому комітету Кременчуцької міської ради на момент прийняття спірного рішення не було надано законних повноважень на покладення на позивача обов'язку щодо встановлення тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

Аналогічна правова позиція вказана у постанові Верховного Суду від 20 жовтня 2020 року у справі №355/1184/17.

Відповідно до вимог частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За встановлених у справі обставин, колегія суддів вважає, що приймаючи рішення виконавчий комітет Кременчуцької міської ради 13.01.2023 №86 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508», в частині внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508 "Про визнання Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води" про зобов'язання Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" застосовувати до своїх споживачів у м. Кременчуці тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися до цих споживачів станом на 24.02.2022, та здійснити перерахунок вартості плати за комунальні послуги споживачам у м. Кременчуці за період, у якому нарахована ціна за послугу вище, ніж станом на 24.02.2022 у м. Кременчуці, шляхом зменшення плати, діяло не на підставі, поза межами повноважень та не у спосіб, передбачений Законом.

Отже, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області під час прийняття оскаржуваного рішення діяв поза межами повноважень наданих чинним законодавством.

Доводи апеляційної скарги, що в даному випадку, судом першої інстанції не вірно надано оцінку оскаржуваному рішенню, оскільки відповідачем не встановлювались саме тарифи, як те вказано в оскаржуваному рішенні, а лише накладено «мораторій» на підвищення тарифу - застосовувати до споживачів у м. Кременчуці тарифи розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися до цих споживачів станом на 24.02.2022, колегія суддів вважає помилковими, виходячи з наступного.

Рішенням Полтавської обласної ради №477 від 30.09.2022 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» позивачу встановлені тарифи, які залишились на рівні тарифів встановлених рішенням Полтавської обласної ради №286 (зі змінами від 09.12.2021 введене в дію з 01 жовтня 2022 року.

Відповідачем згодом було прийнято рішення від 20.10.2022 №1508 «Про визнання Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води».

Відповідач посилається, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» зловживає своїм становищем та надає послуги по завищеним тарифам споживачам у м. Кременчуці у зв'язку з вказаним виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області прийняв рішення від 13.01.2023 №86 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508» пунктом 1 якого доповнене рішення від 20.10.2022 №1508 пунктом 3, яким зобов'язане ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» застосовувати до своїх споживачів у м. Кременчуці тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися до цих споживачів станом на 24.02.2022, та здійснити перерахунок вартості плати за комунальні послуги споживачам у м. Кременчуці за період, у якому нарахована ціна за послугу вище, ніж станом на 24.02.2022 у м. Кременчуці, шляхом зменшення плати.

Отже, рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 13.01.2023 №86 фактично було вирішено питання встановлення тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у розмірі, що не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися до цих споживачів станом на 24.02.2022, однак вирішення вказаного питання віднесено до компетенції Полтавської обласної ради.

Крім того, встановлення мораторію передбачено Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», який є обов'язковим для виконання всіма органами місцевого самоврядування та вказаним законом міским радам не надано повноважень щодо запроваджень додаткового мораторію на території певних територіальних громад.

Посилання апелянта на положення п.п. 2 п. «б» ст. 28 та п.п. 2,3 п. «б», ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», колегія суддів вважає безпідставним, виходячи з наступного.

Згідно з п.п. 2 п. «б» ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчих органів міської ради належить здійснення відповідно до закону контролю за дотриманням цін і тарифів.

Також, до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад належить здійснення відповідно до законодавства контролю за: належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства (п.п. 2 п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»); за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів (п.п. 3 п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Між тим, зі змісту вказаних норм випливає, що надані вказані законом повноваження повинні здійснювались у спосіб встановленим законом, однак, законом не надано міським радам повноваження щодо здійснення контролю у вигляді встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги підприємствам, що перебувають у спільній власності територіальних громад.

Так, у відповідності до статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради України і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Посилання апелянта на пункт 6 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету від 01.06.2011 № 869, колегія суддів вважає безпідставним, виходячи з наступного.

Пунктом 6 Порядку № 869 передбачено, що у разі коли ліцензіат провадить (має намір провадити) діяльність у межах кількох територіальних громад, формування та встановлення тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється окремо для кожної територіальної громади. При цьому витрати формуються за кожним видом ліцензованої діяльності у межах відповідної територіальної громади.

Між тим, пунктом 4 Порядку № 869 визначено, що під час формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води суб'єктами господарювання, що перебувають у спільній власності територіальних громад, вимоги цього Порядку в частині формування тарифів для кожної окремої територіальної громади (у разі провадження ліцензованої діяльності та надання комунальних послуг у декількох територіальних громадах) на таких суб'єктів господарювання не поширюються.

Таким чином, вказаним порядком встановлено виключення щодо суб'єктів господарювання, що перебувають у спільній власності територіальних громад.

Крім того, колегія суддів зазначає, що посилання відповідача, що рішення Полтавської обласної ради №477 від 30.09.2022 прийнято всупереч діючого законодавства, колегія суддів вважає безпідставним, оскільки рішення №477 від 30.09.2022 не є предметом позову.

Також, колегія суддів зазначає, що рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 13.01.2023 №86 прийняте поза межами повноважень відповідача, а тому питання законності рішення №477 від 30.09.2022 не впливає на правильність вирішення справи.

Між тим, у разі не згоди з встановленими тарифами у рішенні Полтавської обласної ради №477 від 30.09.2022 та якщо на думку відповідача вказане рішення прийнято всупереч закону, то відповідач не позбавлений права оскаржити дане рішення в судовому порядку.

Щодо посилання апелянта, що судом першої інстанції були порушені процесуальні права у зв'язку з тим, що відповідача по справі не було чутно в судовому процесі, а тому судом порушено право виступу в судових дебатах та надання останньої репліки., колегія суддів вважає безпідставним, оскільки вказане не вплинуло на правильність вирішення даної справи.

Крім того, відповідно до протоколу судового засідання в режимі відеоконференції №1969746 встановлено, що Полтавський окружний адміністративний суд під час проведення цього судового засідання здійснив запрошення/виклик представника відповідача для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, однак, зі сторони представника відповідача відсутній аудіозапис та звук, також, відсутній аудіо зв'язок після 3 спроби зв'язатися з представником відповідача шляхом аудіозапису.

Вказане свідчить про те, що судом надавалась представнику відповідача право виступити у судових дебатах, однак, через технічну неможливість представника відповідача не зміг виступити в судових дебатах, а тому процесуальні права відповідача судом першої інстанції не порушено.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позову.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain), серія A, 303-A, п. 29).

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.

Відповідно до ч.1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення-без змін.

Згідно зі ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, рішення або ухвалу-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області задовольнити.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 по справі № 440/4765/23 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя (підпис)Я.М. Макаренко

Судді(підпис) (підпис) С.П. Жигилій Л.В. Любчич

Повний текст постанови складено 27.05.2024 року