Рішення від 27.05.2024 по справі 380/1974/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2024 рокусправа № 380/1974/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Служби безпеки України у Львівській області (далі - УСБУ, відповідач) з такими вимогами:

- визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України у Львівській області щодо зменшення розміру премії до 126% замість 416% при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії у разі втрати годувальника;

- зобов'язати Управління Служби безпеки України у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 року з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби - 100%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 10%, премії - 416% для здійснення обчислення та перерахунку пенсії у разі втрати годувальника з 01.02.2023 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначила, що отримує пенсію в разі втрати годувальника на підставі Закону № 2262. Вважає, що відповідач неправильно вказав розмір премії 126% замість 416% у довідці № 62/21-738-1 від 28.11.2023 про розмір грошового забезпечення, виданої на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/11633/23.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві (а.с. 15-17), просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. На обгрунтування зазначив, що довідка на виконання рішення суду складена з визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та відповідно до статті 43 Закону України №2262 відсоткові розміри додаткових видів грошового забезпечення встановлені до розміру, який при підрахунку всіх видів грошового забезпечення дорівнюватиме загальному розміру грошового забезпечення, яке отримував діючий військовослужбовець Управління СБ України у Львівській області за відповідною (аналогічною) посадою станом на 01.01.2023 року і з розміру якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таким чином, дії Управління СБ України у Львівській області на виконання рішення ЛОАС у справі №380/11633/23 щодо оформлення та поданні до ГУ ПФУ у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року є законними, вчиненні відповідачем виключно на підставі, в порядку та у спосіб, передбачений чинним законодавством України.

Суд ухвалою від 24.04.2024 року витребував у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - рішення про призначення пенсії ОСОБА_2 на підставі Закону № 2262; - грошовий атестат та довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 на підставі якої йому призначено пенсію; - всі перерахунки пенсії ОСОБА_2 , проведені у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення за відповідною посадою. На виконання вимог ухвали суду ГУ ПФУ у Львівській області надало суду запитувані документи.

Суд з'ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 отримує пенсію в разі втрати годувальника із 16.05.2022 на підставі Закону №2262-XII.

10.05.2023 року позивачка звернулася до Управління Служби безпеки України у Львівській області щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку основного розміру пенсії по втраті годувальника.

УСБУ у Львівській області листом від 19.05.2023 № 62/21/С-362/14 відмовило позивачці у видачі відповідної довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у зв'язку із відсутністю правових підстав. Одночасно повідомило, що відповідно до наказу ЦУ СБ України від 19.01.2023 року № 5/ДСК «Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців СБ України з 01.01.2023 року» додаткові види грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, яку займав ОСОБА_2 на день звільнення зі служби станом на 01.01.2023 року складали: - надбавка за особливості проходження служби - 100%; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 10%; - преміювання - 416%.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №380/11633/23, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.10.2023, позов ОСОБА_1 задоволений частково, суд зобов'язав Управління Служби безпеки України у Львівській області (код ЄДРПОУ 20001591) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.

На виконання рішення суду Управління Служби безпеки України у Львівській області видало довідку № 62/21-738-1 від 28.11.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 (а.с. 5) для перерахунку пенсії, в котрій вказано розмір грошового забезпечення за займаною на момент звільнення ОСОБА_2 зі служби посадою «оперативний водій 1 класу слідчого ізолятору УСБУ у Львівській області», що становить 25738,80 грн., а саме: посадовий оклад - 4830 грн., оклад за військовим званням (старший прапорщик) - 1560 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3195 грн., надбавка за особливості проходження служби (100%) - 9585 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 483 грн., премія (126% посадового окладу) - 6085,80 грн.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон №2262-XII).

Статтею 63 Закону №2262-XII визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-XII визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частиною четвертою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.03.2018 (далі - Постанова №704), відповідно до якої, серед іншого, затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 5 цієї постанови вирішено надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" Міністерство оборони України 07.06.2018 прийняло наказ №260, яким затвердило Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260, наводиться в редакції, чинній на дату спірних правовідносин). Цей Порядок визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Розділ ХVІ Порядку №260 регулює питання виплати преміювання. Так, пунктами 1,2,3 Порядку №260 визначено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.

При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:

відповідно до частини п?ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд при вирішенні цього спору на підставі частини п'ятої статті 242 КАС України враховує висновки Верховного Суду щодо релевантних норм права та їх застосування до спірних правовідносин, викладені в постанові від 17.10.2023 у справі № 140/5557/22 та від 14.11.2023 у справі № 380/2246/22 за наслідками розгляду судової справи з аналогічними фактичними обставинами справи:

1) постанова Верховного суду від 17.10.2023 у справі № 140/5557/22:

«28. Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

29. Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

30. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, в якій суд касаційної інстанції зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

31. Так, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

32. Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

33. Такі висновки узгоджуються з правовою позицією викладеною у постановах Верховного Суду від 14 березня 2023 року у справі № 380/15276/21 та від 28 серпня 2023 року у справі № 380/16916/21.

34. Як убачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, з 1 січня 2019 року відповідно до розділу IV додатку 2 «Розміри надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії окремим категоріям військово-службовців у 2019 році» рішення Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року № 248/9240 (додаток 11) розмір щомісячної премії військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу, було встановлено з розрахунку 130% посадового окладу.

35. Водночас, з 1 січня 2022 року згідно з абзацом другим та підпунктом 1 абзацу 3 пункту 5 додатку 2 «Розміри виплат окремим категоріям військовослужбовців Збройних Сил України у 2022 році» рішення Міністра оборони України від 18 січня 2022 року № 248/269 (додаток 11) розмір щомісячної премії військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу Збройних Сил України, встановлено з розрахунку 350 % посадового окладу.

36. Колегія суддів звертає увагу, що суд апеляційної інстанції вірно зауважив, що на ІНФОРМАЦІЯ_1 покладена функція із складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

37. Поряд з цим, у спірних правовідносинах таким рішенням Кабінету Міністрів України є Постанова № 704. Після прийняття Постанови № 704 Кабінетом Міністрів України рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІ1, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не приймалось.

38. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а зробила висновок, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців. При цьому розмір такої премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби. Наведене, на думку Великої Палати Верховного Суду, свідчить, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оброни України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

39. Отже, рішення (телеграма) Міністра оборони України від 14 січня 2022 року № 248/269 щодо зазначення конкретного відсотка премії не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.

40. Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає вірним висновок суду апеляційної інстанції про те, що у ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні підстави для оформлення та видачі ОСОБА_1 нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 року, оскільки встановлення премії, визначної рішенням (телеграмою) Міністра оборони України від 14 січня 2022 року № 248/269 не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців.»

2) постанова Верховного суду від 14.11.2023 у справі № 380/2246/22:

«63. У свою чергу, ОСОБА_1 , звертаючись до суду з цим позовом, обґрунтовував його збільшенням розміру грошового забезпечення відповідної категорії осіб, у зв'язку із встановленням надбавки за особливості проходження служби та премії (в розмірах, встановлених листом МВС України від 04 березня 2021 року № 8835/22-2021), у зв'язку із чим він має право на перерахунок його пенсії відповідно до статей 43, 51, 63 Закону №2262-ХІІ на підставі довідки від 16 грудня 2021 року №546, виданої Головним Управлінням ДФС у Львівської області, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на 1 грудня 2020 року.

64. Колегія суддів зазначає, що 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою було затверджено, зокрема: схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби згідно з додатком 9; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби згідно з додатком 10; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11.

65. Зокрема, Постановою № 704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення:

надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 постанови № 704).

66. Підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

67. Згідно із пунктом 3 постанови № 704 виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

68. Відповідно до вимог Податкового кодексу України, Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22 лютого 2006 року № 3460-IV, постанови Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 «Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», пункту 3 постанови № 704 Міністерство фінансів України наказом від 17 липня 2018 року № 616 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції» затвердило Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції (далі - Порядок № 616), який визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів.

69. Пунктом 3 Порядку № 616 визначено, що грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з: 1. посадового окладу; 2. окладу за спеціальним званням; 3. щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: - надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень; -доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук;-доплати за вчене звання; 4. премій; 5. одноразових додаткових видів грошового забезпечення: - матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; -допомоги для оздоровлення.

70. Так, надбавка за особливості проходження служби, порядок та умови її виплати регламентовані положеннями глави 2 розділу IV «Щомісячні додаткові види грошового забезпечення» Порядку № 616, пунктом 2 якого визначено, що Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

71. Виплата надбавки за службу в умовах режимних обмежень передбачена положеннями глави 6 розділу IV «Щомісячні додаткові види грошового забезпечення» Порядку № 616, пунктом 1 та 2 якої визначено, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) у розмірах та порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», з дня її встановлення згідно з наказом.

72. Виплата надбавки припиняється з дати видання наказу про зняття надбавки.

73. Преміювання осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, відповідно до положення про преміювання, затвердженого наказом ДФС (глава 9 розділу IV «Щомісячні додаткові види грошового забезпечення» Порядку № 616).

74. Отже, надбавка за особливості проходження служби та преміювання, встановлення та зміна розміру яких обумовлює, на думку позивача, виникнення у нього права на перерахунок пенсії, є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, які є складовими грошового забезпечення, з якого обраховується та(або) перераховується пенсія, призначена за Законом № 2262-ХІІ.

75. Разом із цим, Верховним Судом у постановах від 8 листопада 2022 року у справі №380/18708/21, від 14 березня 2023 року у справі №380/15277/21, від 14 березня 2023 року у справі № 380/15276/21, від 4 липня 2023 року у справі №380/16912/21 та від 09 листопада 2023 року у справі №380/14770/21 неодноразово зазначалося, що розмір преміювання для конкретної особи рядового та начальницького складу податкової міліції заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання.

76. Таким чином, відповідні рішення уповноважених органів про зміну розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії є внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними рішеннями надбавки за особливості проходження служби та премії не можуть розповсюджуватися на осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ.

77. Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 26 липня 2023 року у справі № 380/16010/21.

78. Подібних висновків дійшла також Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постанові від 13 травня 2020 року у справі №592/5164/16-а, де зазначено, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII.

79. Таким чином, доводи скаржника про необхідність врахування висновків, викладених Верховним Судом, зокрема, у постанові від 26 липня 2023 року у справі №380/16010/21 та Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13 травня 2020 року у справі №592/5164/16-а знайшли своє підтвердження під час здійснення касаційного перегляду оскаржуваних судових рішень.

80. Крім того, Верховний Суд у постанові від 09 листопада 2023 року у справі №380/14770/21 також дійшов подібних висновків і вказав, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів відповідного органу, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення вцілому.».

При вирішенні цього спору суд враховує наведені вище висновки касаційного суду щодо обрання релевантних норм права та їх застосування до спірних правовідносин. Як наслідок такого правозастосування суд дійшов висновку про те, що зміна розміру премії не є підвищенням розміру грошового забезпечення, і не є, відповідно, підставою для перерахунку пенсії, відповідно до норм статті 63 Закону № 2262. Оскільки розмір грошового забезпечення не змінився, то і підстав для видачі нової довідки немає.

При цьому, відповідно до статті 9 Закону №2011-XII грошове забезпечення військовослужбовцям у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Станом на час виникнення спірних правовідносин чинною є Постанова №704, відповідно до якої Кабінет Міністрів України затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років тощо. Пунктом 5 цієї Постанови вирішено надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Суд звертає увагу, що конкретний розмір преміювання установлюються кожному військовослужбовцю індивідуально керівниками структурних підрозділів, у цій справі керівниками структурних підрозділів СБУ, в межах граничних розмірів, в залежності від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою, наказами по особовому складу.

Оскільки розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , визначений в довідці №62/21-738-1 від 28.11.2023, станом на 01.01.2023 відповідає (а.с.21) розміру грошового забезпечення діючого військовослужбовця за відповідною (аналогічною) посадою (оперативний водій 1 класу слідчого ізолятору УСБУ у Львівській області), яку займав ОСОБА_2 на день звільнення зі служби, з урахуванням військового звання майстер-сержант (старший прапорщик) та надбавки за вислугу років - 50%, а також додаткових видів грошового забезпечення в граничних розмірах, з якого сплачений єдиний соціальний внесок, про що відповідач роз'яснив у листі № 62/16-1444п від 02.02.2024 року (а.с. 21).

Тому, відповідач обчислив відсотковий розмір премії відповідно до норм чинного законодавства, враховуючи розмір грошового забезпечення діючого військовослужбовця за прирівняною (аналогічною) посадою. Отже, суд не встановив підстав для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням премії у розмірі 416%, оскільки задоволення таких вимог призведе до того, що розмір грошового забезпечення становитиме 39745,80грн., тобто на 14007 грн. більше, ніж розмір грошового забезпечення діючого військовослужбовця за прирівняною (аналогічною) посадою станом на 01.01.2023 (25738,80грн).

Підсумовуючи наведені міркування суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області є безпідставними та не підлягають до задоволення.

Суд не здійснює розподіл судових витрат відповідно до норм статті 132 КАС України, оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, а сторони не надали суду доказів понесення інших видів судових витрат.

Керуючись ст.ст.19-20,22,25-26,90,139,229,241-246,250-255,295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Судові витрати не розподіляти.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення, апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович