Ухвала від 27.05.2024 по справі 380/10615/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про продовження процесуального строку

27 травня 2024 рокусправа № 380/10615/24

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Москаль Р.М. перевірив матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), від імені якого діє представник ОСОБА_2 , звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з такими вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування до пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації, надбавок та доплат, обмеження максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” - з 1 березня 2022 р., індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” - з 1 березня 2023 р., а також надбавок та доплат, без обмеження максимальним розміром, з врахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою від 22.05.2024 суддя залишив позовну заяву без руху та надав позивачу десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали для усунення виявлених недоліків позовної заяви шляхом подання: - оригіналу платіжного документа про сплату судового збору у сумі 968,96 грн.

23.05.2024 до суду через систему “Електронний суд” надійшла заява представника позивача про усунення недоліків позовної заяви. Щодо сплати судового збору зазначив, із посиланнями на практику Верховного Суду, що позивач є учасником бойових дій, а позовні вимоги, заявлені ним у цьому позову про видачу уповноваженим органом оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, спрямовані на захист його права на перерахунок пенсії, призначеної згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262), тобто стосуються його соціального захисту. У зв'язку із цим просить вважати позивача таким, що звільнений від сплати судового збору.

Вирішуючи клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору, суд враховує таке:

відповідно до частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Як вже було зазначено в ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 23.05.2024 року, позивач звернувся до суду як особа, котра отримує пенсію на підставі Закону “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII та оскаржує дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо застосування до пенсійної виплати обмеження максимальним розміром, просить здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, надбавок та доплат.

Пільги щодо сплати судового збору визначено в частині першій статті 5 Закону № 3674-VI. Так, відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав. Ця норма Закону не містить переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору, та має відсильний характер.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XII). Нормами частини другої статті 22 цього Закону визначено, що особи, на яких поширюється дія цього Закону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 12.02.2020 у справі №545/1149/17 зазначила, що “вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону №3551-XII”.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, наведено у статті 12 Закону №3551-XII, такий:

1) безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;

2) першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);

3) безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;

4) 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);

5) 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

6) 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;

7) безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі;

8) користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;

9) щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;

10) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

11) виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;

12) використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік;

13) переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації;

14) першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

15) одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п'ятого року після закінчення будівництва.

16) першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків;

17) безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою;

18) зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства;

19) позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів;

20) першочергове обслуговування підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту;

21) позачергове обслуговування закладами та установами, що надають соціальні послуги з догляду. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов'язані з доглядом за цим ветераном війни, в порядку і розмірах, встановлених чинним законодавством;

22) учасникам бойових дій на території інших держав надається переважне право на вступ до закладів вищої, фахової передвищої освіти, право на позаконкурсний вступ до закладів професійної (професійно-технічної) освіти і на курси для одержання відповідних професій.

З огляду на підстави та предмет позову, позовні вимоги ОСОБА_1 стосуються питань обмеження розміру пенсійного забезпечення позивача як колишнього військовослужбовця на підставі статті 43 Закону № 2262-XII та ніяк не стосується пільг, доплат чи інших соціальних гарантій позивача як учасника бойових дій.

Правильність цього висновку суду є очевидною, оскільки:

- наявність чи відсутність в ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій жодним чином не пов'язане із спірними правовідносинами (правомірність обмеження розміру пенсійної виплати позивача як колишнього військовослужбовця максимальним розміром, передбаченим статтею 43 Закону №2262);

- передбачені статтею 12 Закону №3551-XII заходи соціального захисту учасників бойових дій, що дослівно цитовані судом в цій ухвалі, не стосуються питання обмеження розміру пенсійної виплати позивача як колишнього військовослужбовця на підставі ст. 43 Закону №2262.

Таким чином, відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору за подання цього конкретного позову на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI.

Щодо аргументів представника позивача щодо висновків певних колегій КАС ВС щодо застосування пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI до спорів за участі учасників бойових дій, то суд з цього приводу зауважує таке:

по перше, з огляду на ієрархію висновків касаційної інстанції, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду висновки мають вищий пріоритет при вирішенні спорів у подібних правовідносинах порівняно з висновками колегії суддів одного із чотирьох касаційних судів. Висновки ВП ВС в постанові від 12.02.2020 у справі №545/1149/17 є чіткими і однозначними - передбачена статтею 22 Закону №3551-XII та пунктом 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI пільга по сплаті судового збору стосується позову щодо захисту соціальних прав учасника бойових дій, що передбачені статтею 12 Закону №3551-XII;

по друге, аргументи представника позивача з цього питання побудовані на маніпулятивному та помилковому твердженні про те, що «спір, який стосується пенсійного забезпечення учасника бойових дій, є спором, що стосується питань, пов'язаних з його соціальним захистом, що у силу статті 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дає право на звільнення від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань», оскільки:

- пенсійна виплата на підставі Закону №2262 призначена ОСОБА_1 як колишньому військовослужбовцю, а не на підставі статті 12 Закону №3551-XII як учаснику бойових дій, тому спір щодо розміру пенсійної виплати стосується питання соціального забезпечення позивача колишнього військовослужбовця, а не соціального забезпечення учасника бойових дій;

- жодна із перелічених в статті 12 Закону №3551-XII пільг не стосується предмету спору у цій справі.

В ухвалі про залишення позову без руху від 22.05.2024 суд вказав позивачу спосіб усунення недоліків оформлення позовних матеріалів - скерування заяви про усунення недоліків позову, до якої долучити слід оригінал платіжного документа про сплату судового збору в сумі 968,96 грн.

Відповідно до статті 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений з ініціативи суду.

Керуючись ст.ст. 121, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про звільненні від сплати судового збору за подання цього позову.

Продовжити ОСОБА_1 встановлений ухвалою від 22.05.2024 строк для усунення недоліків позовної заяви до 05.06.2024.

Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви у такий спосіб - скерувати суду шляхом подання через Єдину судову інформаційну-телекомунікаційну систему, підсистема “Електронний суд, заяву про усунення недоліків позовної заяви (вказати номер справи та прізвище судді), до якої долучити оригінал платіжного документа про сплату судового збору в сумі 968,96 грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали від 22.05.2024 у встановлений цією ухвалою строк його позовна заява буде повернута.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович