Рішення від 24.05.2024 по справі 380/29972/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2024 рокусправа № 380/29972/23

Львівський окружний адміністративний суд в складі судді О.Желік, розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із вимогами:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області №134450014105 від 10.10.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового стажу на підземних роботах періоди роботи ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 11.01.1993 по 14.07.1998 та з 22.07.1998 по 30.11.2008, а саме: з 11.01.1993 по 20.05.1993 учнем прохідника з повним робочим днем з 21.05.1993 по 01.08.1994 прохідником 5-го розряду з повним робочим днем у шахті, з 02.08.1994 по 10.03.1997 підземним гірником 3-го розряду, 11.03.1997 по 14.07.1998 прохідником 5-го розряду з повним робочим днем у шахті, з 22.07.1998 по 04.09.2001 гірничним майстром з повним робочим днем у шахті, з 05.09.2001 по 01.04.2007 помічником начальника підземної дільниці з повним робочим днем у шахті, з 02.04.2007 по 30.11.2008 гірничним майстром підземним з повним робочим днем у шахті, а також здійснити з 04.07.2022 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахування раніше виплачених сум та виплати заборгованості за минулий час.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №380/12945/22 Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області було зараховано позивачу до пільгового страхового стажу по Списку №1 періоди його роботи з 11.01.1993 по 14.07.1998 та з 22.07.1998 по 30.11.2008, які зазначені у довідках, виданих філіалом «Шахти імені Сергія Мироновича Кірова» державного унітарного підприємства «Макіїввугілля», а також призначено позивачу з 04.07.2022 пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Як зазначає позивач, його загальний стаж на підземних роботах за Списком №1 (з урахуванням вже зарахованого стажу рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №380/12945/22) повинен складати 17 років 4 місяці та 0 днів, що є достатнім для перерахунку його пенсії на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Позивач зазначив, що він звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок його пенсії за віком на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення шахтарської праці», однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області позивачу від 10.10.2023 позивачу відмолено у здійсненні відповідного перерахунку з огляду на відсутність необхідного страхового стажу на підземних роботах.

Позивач вважає згадане рішення пенсійного органу протиправним, адже його стаж на підземних роботах за Списком №1 вже підтверджено у встановленому законом порядку. Просить позов задовольнити повністю.

Позиція Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області викладена у відзиві на позовну заяву (вх.№1395ел від 23.01.2024), у якому представник щодо задоволення позову заперечила та вказала, що у постанові від 6 грудня 2016 року у справі №21-1660a16 Верховний Суд України вказав на те, що право особи на призначення пільгової пенсії має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала зі шкідливими і важкими умовами праці. Для зарахування спірних періодів до стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку, тобто відповідно до Постанови №202 немає законних підстав, оскільки наданими документами не підтверджено пільговий стаж на підземних роботах. Більш того, наданими довідками підтверджено пільговий характер роботи у спірні період саме за Списком №1. У свою чергу, чинним законодавством не передбачено зарахування пільгового стажу за Списком №1 до пільгового стажу відповідно до Постанови №202. Таким чином, страховий стаж ОСОБА_1 склав з урахуванням кратності 45 роки 5 місяців 27 днів; стаж роботи за Списком №1 - 16 років 9 місяців 21 день. Стаж на підземних роботах (постанова №202) - 1 рік 11 місяців 14 днів (при необхідних 15 років для застосування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»).

Позиція Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області викладена у відзиві на позовну заяву (вх.№3448 від 16.01.2024), у якому представник щодо задоволення позову заперечила та вказала, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №380/12945/22, з урахуванням ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 27.03.2023 про виправлення описки в судовому рішенні, зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового страхового стажу за Списком №1 періоди роботи позивача, зазначені у довідках від 10.03.2022 №21/6 (з 11.01.1995 по 14.07.1998) та від 31.03.2022 №12/101 (з 22.07.1998 по 30.11.2008), виданих філією «Шахти імені Сергія Мироновича Кірова» державного унітарного підприємства «Маківвугілля». Позивач звернувся 04.10.2023 із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Заява ОСОБА_1 про перерахунок пенсі розглядалася Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яким 10.10.2023 прийнято рішення №134450014105, про відмову у перерахунку пенсії, оскільки на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/12945/22 до пільгового страхового стажу по Списку №1 вже враховано періоди роботи з 11.01.1993 по 14.07.1998 та з 22.07.1998 по 30.11.2008. Отже, позовні вимоги щодо зарахування до пільгового стажу на підземних роботах періодів роботи з 11.01.1993 по 14.07.1998 та з 22.07.1998 по 30.11.2008 не підлягають задоволенню, оскільки такі вже були предметом розгляду Львівським окружним адміністративним судом у справі №380/12945/22 та зазначені періоди зараховано до пільгового стажу за Списком № згідно рішення суду.

Ухвалою судді від 25.12.2023 в справі було відкрито провадження в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 з 04.07.2022 перебуває на обліку в Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком, призначену йому на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №380/12945/22 (з урахуванням ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 27.03.2023) було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового страхового стажу за Списком №1 періоди роботи ОСОБА_1 , зазначені у довідках від 10.03.2022 року №21/6 з 11.01.1993 по 14.07.1998 та від 31.03.2022 №12/101 з 22.07.1998 по 30.11.2008, виданих філіалом «Шахти імені Сергія Мироновича Кірова» державного унітарного підприємства «Макіїввугілля».

04.10.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій він просив здійснити перерахунок його пенсії за віком на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №134450014105 від 10.10.2023 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Згідно вказаного рішення, загальний стаж з урахуванням кратності: 45 років 5 місяців 27 днів; стаж за Списком №1: 16 років 9 місяців 21 день; стаж на підземних роботах по професіях за постановою №202: 1 рік 11 місяців 14 днів. Згідно наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу пільговий стаж за роботу за Списком №1 відповідно до частини 2 статті 114 Закону №1058 не підтверджений. Відповідно до частин другої-третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» довідки, видані підприємствами, які зареєстровані на не підконтрольній українській владі, не створюють правових наслідків та відповідно не можуть бути розглянуті.

Також, вказаним рішенням визначено, що стаж на підземних роботах за Списком №1, який взято в розрахунок, становить 1 рік 11 місяців 14 днів. Згідно рішення суду у справі №380/12945/22 від 30.01.2023 враховано стаж по Списку №1 з 11.01.1993 по 14.04.1998 та з 22.07.1998 по 30.11.2008.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 02.11.2023 №29600-30999/М-52/8-1300/23 повідомлено ОСОБА_1 , зокрема, про те, що згідно поданих вами документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу пільговий стаж за Списком №1 відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не підтверджений. Стаж на підземних роботах по Списку №1, який взято в розрахунок, становить 1 рік 11 місяців 14 днів. Згідно рішення суду у справі №380/12945/22 від 30.01.2023 до пільгового страхового стажу по Списку №1 враховано періоди роботи з 11.01.1993 по 14.07.1998 та з 22.07.1998 по 30.11.2008. Враховуючи зазначене, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №134450014105 від 10.10.2023 відмолено в перерахунку пенсії в зв'язку з відсутністю підстав.

Вважаючи протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову в перерахунку пенсії позивач звернувся до суду з метою його скасування та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу на підземних роботах за Списком №1 періоди його роботи з 11.01.1993 по 14.07.1998 та з 22.07.1998 по 30.11.2008, а також здійснити перерахунок його пенсії на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від. них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV; в редакції станом на момент спірних правовідносин) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частина третя статті 4 Закону №1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до частини другої статті 24 Закону №1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини третьої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до абзацу 1 частини третьої статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 2 вересня 2008 року №345-VI (далі - Закон №345-VI) передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

У статті 8 Закону №345-VI передбачені особливості пенсійного забезпечення. Відповідно до цієї норми мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Отже, Законом №345-VI передбачено особливості обрахування розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям, зокрема такий розмір встановлено у 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Ці положення поширюються на працівників, зазначених у Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, тобто, які були зайняті повний робочий день саме на підземних роботах.

Така правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 28 січня 2014 року у справі № 21-455а13, від 24 червня 2014 року у справі № 21-236а14.

Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону №345-VI і абзацу 3 частини першої статті 28 Закону №1058-IV є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону №1058-IV.

Зазначений висновок викладений у постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі № 205/8712/16-а.

Як встановлено судом, позивачу з 04.07.2022 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №380/12945/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового страхового стажу за Списком №1 періоди роботи ОСОБА_1 , зазначені у довідках від 10.03.2022 року №21/6 з 11.01.1993 по 14.07.1998 та від 31.03.2022 №12/101 з 22.07.1998 по 30.11.2008, виданих філіалом «Шахти імені Сергія Мироновича Кірова» державного унітарного підприємства «Макіїввугілля».

Як видно з оскаржуваного позивачем рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №134450014105 від 10.10.2023, загальний страховий стаж позивача з урахуванням кратності - 45 років 5 місяців 27 днів. Стаж за Списком №1 становить 16 років 9 місяців 21 день.

Водночас згідно оскаржуваного рішення стаж позивача на підземних роботах становить 1 рік 11 місяців 14 днів.

Таким чином суд висновує, що пенсійним органом на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №380/12945/22 зараховано позивачу до страхового (пільгового) стажу за Списком №1 зазначені у рішенні суду періоди роботи з 11.01.1993 по 14.07.1998 та з 22.07.1998 по 30.11.2008, однак такі періоди роботи не зараховано до стажу на підземних роботах.

Як на підставу для відмови позивачу в перерахунку пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону №345-VI відповідачі посилаються на те, що довідки, видані підприємствами, які зареєстровані на не підконтрольній українській владі, не створюють правових наслідків та відповідно не можуть бути розглянуті.

З цього приводу суд відзначає, що пільговий стаж роботи за Списком №1 вже підтверджено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №380/12945/22, яке набрало законної сили.

Зокрема, у такому рішенні суд встановив, що ОСОБА_1 працював: 11.01.1993 учнем прохідника з повним робочим днем у шахті Макіївського В/О по видобутку вугілля «Макіїввугілля» Шахтоуправління «Північна»; 21.05.1993 ОСОБА_1 переведено прохідником 5-го розряду з повним робочим днем у шахті; 02.08.1994 переведений підземним гірником 3-го розряду; 11.03.1997 переведений прохідником 5-го розряду з повним робочим днем у шахті; 14.07.1998 звільнений за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України; 22.07.1998 ОСОБА_1 прийнято на роботу в ДВАТ шахта ім. С.М. Кірова гірничим майстром з повним робочим днем у шахті; 05.09.2001 переведено помічником начальника підземної дільниці з повним робочим днем у шахті; 02.04.2007 переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем у шахті; 30.11.2008 звільнений за власним бажанням на підставі статті 38 КЗпП України.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, зазначені обставини в силу ч. 4 ст. 78 КАС України є преюдиційними та не підлягають доказуванню.

Таким чином, оскільки в період з 11.01.1993 по 14.07.1998 та з 22.07.1998 по 30.11.2008 позивач був занятий на підземних роботах, відповідний страховий стаж підлягав зарахуванню позивачу не тільки до його пільгового стажу за Списком №1, але й одночасно до підземного стажу, чого відповідачем 1 здійснено не було.

З урахуванням викладеного суд доходить висновку про протиправність винесеного Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області рішення №134450014105 від 10.10.2023 та необхідність його скасування.

Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В свою чергу, частина 2 статті 5 КАС України передбачає, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).

Верховний Суд у своїх постановах неодноразово наголошував на тому, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникав би необхідності повторного звернення до суду, а здійснювалося б примусове виконання рішення.

Окрім цього, надаючи правову оцінку належності обраного позивачем способу захисту, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Так, у пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Отже, «ефективний засіб правового захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту та належного поновлення порушених прав позивача слід: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 періоди роботи ОСОБА_1 з 11.01.1993 по 14.07.1998 та з 22.07.1998 по 30.11.2008; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Визначаючись щодо дати, з якої слід здійснити перерахунок пенсії позивача суд знову ж таки відзначає, що право на перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону №345-VI не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії.

Відповідне також кореспондується з нормою, викладеною у частині 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

На підставі наведеного суд зауважує, що обов'язок здійснити таке призначення/перерахунок пенсії позивача виникає у відповідача на підставі та в силу закону, за наявності встановлених ним умов, які у даному випадку було дотримано.

Таким чином, оскільки рішенням Львівського окружного адміністративного суду встановлено протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в зарахуванні до пільгового страхового стажу за Списком № 1 ОСОБА_1 періоди роботи з 11.01.1993 по 14.07.1998 та з 22.07.1998 по 30.11.2008, пільгова пенсія позивача підлягає перерахунку з моменту її призначення, а саме - 04.07.2022.

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів понесені позивачем судові витрати.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №134450014105 від 10.10.2023 про відмову в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 періоди роботи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 11.01.1993 по 14.07.1998 та з 22.07.1998 по 30.11.2008.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, починаючи з дня призначення пенсії, тобто з 04 липня 2022 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Желік О.М.