про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником
27 травня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/2968/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву Головного управління ДПС у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження № 63704520 з примусового виконання виконавчого листа по адміністративній справі № 360/2968/20 за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
20.05.2024 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла заява Головного управління ДПС у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження №63704520.
З посиланням на статтю 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заявник просить суд замінити стягувача у виконавчому листі в адміністративній справі № 360/2968/20 з Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746) на правонаступника Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 44082150).
Ухвалою суду 21.05.2024 призначено до розгляду заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні на 27.05.2024.
Представники сторін у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Згідно з частиною другою статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути заяву у письмовому провадженні на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 позовні вимоги задоволено повністю; стягнуто з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 в рахунок погашення податкової заборгованості за адміністративними штрафами та штрафними санкціями за порушення Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 № 481/95-ВР у сумі 34000,00 грн.
09.11.2020 заявнику видано виконавчий лист.
Ухвалою суду від 10.06.2021 виправлено описку у вступній частині рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23.09.2020.
Ухвалою суду від 16.06.2021 заяву Головного управління ДПС у Луганській області про виправлення помилки у виконавчому листі у справі № 360/2968/20 задоволено; виправлено помилку у виконавчому листі, виданому Луганським окружним адміністративним судом 09.11.2020 у справі № 360/2968/20.
Ухвалою суду від 19.07.2021 замінено стягувача у виконавчому листі в адміністративній справі № 360/2968/20 з Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746) на правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72).
Головним державним виконавцем Новоайдарського районного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) відкрито виконавче провадження №63704520 з примусового виконання виконавчого листа по адміністративній справі № 360/2968/20, виданого Луганським окружним адміністративним судом.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 (зі змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 № 846) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби України» розпочато виконання утвореними територіальними підрозділами ДПС функцій і повноважень територіальних органів ДПС України, що ліквідуються.
Державною податковою службою України видано наказ від 12.11.2020 № 643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС».
Відповідно до абзацу третього пункту 1 Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженого наказом ДПС України від 12.11.2020 № 643, Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150) є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до наказу ДПС України від 24.12.2020 № 755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи, згідно з наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 та відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893.
Основні завдання та повноваження Державної податкової служби України визначені в Положенні про Державну податкову службу України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 (далі - Положення № 227).
Відповідно до пункту 7 Положення № 227 Державна податкова служба України здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) припинено.
Головне управління ДПС у Луганській області зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 44082150.
Згідно з положеннями статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв'язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов'язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Перехід до Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150) функцій і повноважень Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746), з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є фактом публічного правонаступництва.
Подібний правовий висновок висловлено в постановах Верховного Суду від 06.10.2020 (справа №804/958/17), від 03.12.2020 (справа №805/2173/16-а), від 30.12.2020 (справа №805/4361/17-а), від 14.07.2022 (справа № 200/13212/19-а) та від 31.08.2022 (справа № 826/12449/17).
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити заяву та замінити сторону у виконавчому провадженні з Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) на правонаступника Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150).
Керуючись статтями 241, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Головного управління ДПС у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження №63704520 задовольнити.
Замінити стягувача у виконавчому провадженні №63704520, з Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) на правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
СуддяТ.В. Смішлива