27 травня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/9333/23
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо ненадання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", як визнаному в установленому порядку особою з інвалідністю;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.2 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", як визнаному в установленому порядку особою з інвалідністю.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 11.10.2023 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме як визнаному в установленому порядку особою з інвалідністю.
Враховуючи, що жодної письмової чи усної відповіді від відповідача позивач не отримав, вважає таку бездіяльність протиправною та необгрунтованою.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2023 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, встановлено відповідачу строк для надання відзиву.
Ухвалою судді від 21 березня 2024 року продовжено процесуальний строк розгляду справи.
Від ІНФОРМАЦІЯ_1 01.04.2023 до суду надійшов відзив, за змістом якого позовні вимоги не визнано та наголошено на їх безпідставності. Зазначено, що протоколом №8 від 31.10.2023 засідання комісії з питань надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації було вирішено оформити відстрочку військовозобов'язаному ОСОБА_1 , вказане рішення погоджено начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що повідомлено позивача листом від 09.11.2023 а відтак просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що 11.10.2023 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з підстав наявності у нього інвалідності.
Згідно додатків, до заяви були додані копії: паспорту, пенсійного посвідчення, довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААА №449719, довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААА №049674.
Як вбачається з протоколу №8, комісія з питань відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації згідно ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вирішила надати відстрочку ОСОБА_1 . Вказане рішення погоджено начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 .
09.11.2023 на адресу ОСОБА_1 відповідачем направлено лист №5/13702. За змістом вказаного листа, позивача повідомлено що він має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації як такий що визнаний в установленому порядку особою з інвалідністю та запропоновано для оформлення вістрочки від призову під час мобілізації та отримання військово-облікового документу особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою КМУ від 23 лютого 2022 року №154 затверджено «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» відповідно до п.1 якого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до положень п.9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань:
оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 11.10.2023 розглянуто та задоволено.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА